تماس با ما
مدیریت زمان

مدیریت زمان

با اطمینان میتوان گفت زمان یکی از با ارزش ترین منابعی است که در اختیار ما است. در واقع نحوه ی استفاده از زمان سرنوشت مارا میسازد. این را به خاطر داشته باشید انسان یک بار به دنیا می آید و یک بار هم زندگی میکند، با این حال بسیاری از مردم در استفاده هوشمندانه از آن کوتاهی می کنند. غالباً، این امر از عدم شناخت اهمیت مدیریت زمان و چگونگی بهبود عملکرد ناشی می شود.
همه ما افرادی را می شناسیم که به نظر می رسد می توانند قوانین طبیعت را عوض کنند. آنها در طی یک روز کارهای بیشتری انجام می دهند. چطور ممکن است؟ آیا آنها ساعتهای اضافی می گیرند یا جادو می کنند؟


راز آنها مدیریت زمان است. آن افراد یک دقیقه از وقت گرانبهای خود را تلف نمی کنند. حواس پرتی ممنوع است و یک برنامه فشرده حاکم بر امور آن ها است.
همه میتوانند از مدیریت زمان بهره ببرند به شرطی که برای این کار انگیزه کافی داشته باشند. در ادامه به اهمیت مدیریت زمان میپردازیم و با ارائه راهکار هایی سعی می کنیم مدیریت زمان را آموزش دهیم.


چرا مدیریت زمان مهم است؟

۱- نظم و انضباط شخصی شما را بهبود می بخشد.

بیایید بپذیریم، اگر مهارت مدیریت زمان خوبی دارید، این احتمال وجود دارد که در کارهای شما نظم و انضباط به چشم می آید. شما کسی هستید که تعلل را در مسیر خود متوقف می کند و برای رسیدن به اهداف خود پیش می رود.

این نظم و انضباط شخصی، سایر زمینه های زندگی شما را نیز بهبود می بخشد، از شغل تا روابط شما. به عبارت دیگر، هرچه مدیریت زمان قوی تری داشته باشید، نظم و انضباط شخصی بهتری خواهید داشت. این باعث موفقیت بیشتر شما در رسیدن به اهداف، در همه زمینه های زندگی شما می شود.

۲- کیفیت کار شما را بهبود می بخشد.

داشتن مهارت های خوب مدیریت زمان به معنای این نیست که تمام شب را برای رسیدن به یک هدفی بیدار بمانید، این بدان معناست که شما وقت خود را به طور موثر مدیریت کنید در حالی که برنامه منظم خواب خود را حفظ می کنید. اگر می خواهید کار با کیفیت تولید کنید، به خواب راحت نیاز دارید. مهارت های خوب مدیریت زمان به شما کمک می کند تا فرایند های مورد نیاز برای بالا بردن کیفیت کار خود را بدست آورید.

3- توانایی تصمیم گیری شما را افزایش می دهد.

مهارت های مدیریت زمان به شما کمک می کند تا از استرس جلوگیری کرده و به اندازه کافی بخوابید. این تأثیر مهمی در کیفیت تصمیمات شما دارد و به نوبه خود تقریباً بر همه جنبه های زندگی شما تأثیر می گذارد، از پیشرفت شغلی گرفته تا روابط دوستی.
از طریق مدیریت زمان موثر، می توانید از تصمیمات نادرستی که هنگام استرس و خستگی میگیرید، اجتناب کنید.

4- استرس را کاهش می دهد.

در روز چند لحظه وقت بگذارید تا تأمل کنید:

آیا احساس می کنید که همیشه مشغول هستید، اما کارهای کمی انجام می دهید؟

آیا چیزی وجود دارد که شما را با نگرانی شب بیدار کند؟

آیا قادر به تکمیل کار خود نیستید؟
اگر پاسخ شما به این سوالات بله است، احتمالاً احساس استرس می کنید. وقتی که کنترل زمان خود را ندارید و همیشه با عصبانیت در تلاش هستید تا مهلت های مقرر را رعایت کنید، احتمال اینکه سلامتی شما رنج ببرد بسیار زیاد است.

مهارت های مدیریت زمان می تواند به کاهش یا حتی از بین بردن استرس کمک کند. مهارت های خوب مدیریت زمان باعث بهره وری بیشتر شما می شود، به شما کمک می کند تا فرصت های خود را دریابید و سطح استرس خود را کاهش دهید.

۵- می توانید کارهای بیشتری انجام دهید.

کنترل زمان خود برای بهره وری بسیار مناسب است. با مدیریت زمان می توانید کارهای بسیار بیشتری را در زمان کمتری انجام دهید و تمرکز و کارایی شما به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. به همین دلیل است افرادی که مدیریت زمان دارند همیشه در کارها جلوتر از بقیه افراد هستند و سریع تر به اهداف خود دست می یابند.

۶- مانع از دست دادن فرصت ها می شود.

مهارت های ضعیف مدیریت زمان بهره وری شما را از بین می برد و این به نوبه خود باعث می شود فرصت ها را از دست بدهید. به عنوان مثال، اگر طی فرصت شغلی، همکار شما به طور مداوم در کار خود بهتر عمل کند، ارتقا شغلی پیدا میکند و شما را در دنباله ی تلاش خود عقب می اندازد.

اگر می خواهید از فرصت های زندگی به خوبی استفاده کنید، مهارت های خوب مدیریت زمان به شما کمک می کند وقت خود را مدیریت کرده و از فرصت ها بیشتر استفاده کنید.

 

روش های مدیریت زمان

۱- موارد غیر ضروری را از بین ببرید.

چه از نظر شغلی و چه از نظر شخصی، حذف “موارد غیرضروری” در زندگی کمک زیادی به بهره وری بیشتر می کند. چه چیزی را غیرضروری می دانم؟ خوب، به طور دقیق، هر چیزی که شما را از رسیدن به هدف خاص خود باز دارد کار غیر ضروری گفته می شود. اگر هدف شما پاک کردن صندوق ورودی ایمیل خود است، پس 45 دقیقه وقت خود را در فیس بوک نگذرانید.

اگر در محل کار خود مهلت دارید، لازم نیس 25 دقیقه وقت خود را صرف تماس های تلفنی غیرضروری کنید. به زبان ساده، شما باید یک مرز مشخص بین امور “ضروری” و “غیرضروری” در زندگی خود قرار دهید. هرچه دقیق تر این اصطلاحات را تعریف کنید، بیشتر خواهید فهمید که بسیاری از چیزها در زندگی شما واقعاً غیرضروری هستند.

۲- کار خود را برنامه ریزی کنید.

اگر هر روز سر کار می روید و نمی دانید چه چیزی را می خواهید به سرانجام برسانید، احتمالا دچار سردرگمی خواهید شد و کارایی شما پایین می آید. ده تا پانزده دقیقه قبل از شروع کار، آنچه را که می خواهید انجام دهید، یادداشت کنید یا از نظر ذهنی برنامه ریزی کنید.

شخصا، هر روز صبح که وارد کار می شوم، کارم را برنامه ریزی می کنم. این چند دقیقه ای که من برنامه ریزی می کنم بیش از هر کاری که انجام می دهم به تولید و موثر بودن من کمک می کند. بعد از اینکه تصمیم گرفتید که می خواهید چه کاری انجام دهید، سپس برنامه را اجرا کنید.

 

۳- وقفه ها را کاهش دهید.

تعداد وقفه های زندگی خود را کاهش دهید. به طور واقع بینانه، شما نمی توانید تعداد مواردی را که در کار شما وقفه ایجاد می کنند را کاهش دهید، اما می توانید حدی که با آنها کنار می آیید را تغییر دهید.

اگر من در حال تمرکز روی کار مهمی هستم و یکی از کارمندانم مقابل درب دفتر ایستاده و با من کار دارد با احترام سمت او می روم و جویای کار او میشوم و از او میخواهم بگذارد کاری را که الان انجام می دهم تمام کنم سپس به کار او رسیدگی می کنم. می بینید؟ با احترام، آنها را به تعویق انداختم تا کاری را که در حال حاضر انجام می دادم را کامل کنم.

4- زمان اصلی خود را در نظر بگیرید.

آن زمان از روز که شما در بهترین حالت خود هستید، زمان اصلی شما است. آیا شما یک “فرد صبح” هستید، “یک جغد شبانه” یا یک “سوت” اواخر بعد از ظهر هستید؟ دانستن اینکه چه زمانی بهترین زمان شماست و برنامه ریزی برای استفاده از آن زمان در روز برای اولویت های خود، مدیریت موثر زمان است.

5- اهداف تعیین کنید.

اهداف به زندگی شما و نحوه صرف وقت شما، جهت می بخشد. اهدافی مشخص، قابل اندازه گیری، واقع بینانه و قابل دستیابی تعیین کنید. اهداف مطلوب شما اهدافی است که موجب تلاش شما برای دستیابی به آن می شود. اهداف می توانند جهت گیری مورد نیاز افراد خلاق را به وجود اورد.

6- نه گفتن را یاد بگیرید.

چنین کلمه ای کوچک و گفتن آن بسیار دشوار است.
سعی کنید نه گفتن را یاد بگیرید زیرا این کلمه سبب می شود روی هدف و کار خود تمرکز کنید و از انجام کارهای غیر ضروری اجتناب کنید.

7- به خودتان پاداش دهید.

حتی برای موفقیت های کوچک، رسیدن به اهداف را جشن بگیرید. برای انجام هر کار یا اتمام کل کار به خود پاداش دهید. انجام این کار به شما کمک می کند تعادل لازم بین کار و زندگی را حفظ کنید. همانطور که آن مک گی کوپر می گوید: “اگر ما یاد بگیریم که بین کار و تفریح تعادل برقرار کنیم، زندگی ما شادتر، سالم تر و خلاق تر می شود.”

8- از لیست کارها استفاده کنید.

بعضی از افراد با استفاده از لیست روزانه To Do که کارها را بر اساس اولویت بندی میچیند، پیشرفت می کنند. برخی از افراد ممکن است لیست To Do را با یک تقویم یا برنامه ترکیب کنند. از امتحان سیستم جدید نترسید، فقط ممکن است سیستمی را پیدا کنید که حتی بهتر از سیستم فعلی شما باشد. پس سیستم های مختلف را امتحان کنید تا متوجه شوید با کدام سیستم کارایی شما بهبود می یابد.

9- رفع اضطرار

وظایف فوری عواقب کوتاه مدت دارند در حالی که وظایف مهم آنهایی هستند که دارای پیامدهای طولانی مدت و مرتبط با هدف هستند.پرچم گذاری یا برجسته سازی موارد موجود در لیست To Do ممکن است باعث شود موارد مهم در موارد اضطراری قرار نگیرند.
کارهای پیش پا افتاده یا کارهایی را که عواقب طولانی مدت برای شما ندارند، از زندگی خود حذف کنید. روی آن دسته از کارهایی که تنها خودتان می توانید انجام دهید تمرکز کنید.

 

نتیجه گیری

خواه یک کارمند حقوق بگیر باشید، یا یک مدیر بزرگ، زمان بیشتر به شما اجازه می دهد تا روی مهمترین کارها تمرکز کنید. آماده بودن، سازماندهی و نظم و انضباط به شما زمان لازم برای بهره وری بیشتر را می دهد، که در نهایت منجر به پیشرفت بیشتر می شود.
چقدر مدیریت زمان خوب یک چرخه مثبت ایجاد می کند.

با مطالعه دلایل مهم برای مدیریت زمان، به راحتی می توانید درک کنید که وقتی مهارتهای مدیریت زمان خود را بهبود می بخشید، یک چرخه مثبت ایجاد می کنید، شما در کار عملکرد بهتری خواهید داشت، فرصت های بیشتری به دست می آورید، وقت آزاد بیشتری دارید و به طور کلی احساس شادی می کنید.

مهارت های خوب مدیریت زمان به طور چشمگیری تمام جنبه های زندگی شما را بهبود می بخشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که شروع کنید!

نظر بدهید

پیش ثبت نام