تماس با ما
کارآموزی چیست و چه فایده ای داره ؟

کارآموزی چیست؟

کارآموزی مقدمه خوبی برای ورود به دنیای حرفه ای بازار کار میباشد. معمولا فرایند کارآموزی از آنجایی شروع میشود که شما به یک شرکتی درخواست پذیرش میدهید که جهت کارآموزی، وارد شرکت شوید و توسط یک فرد مجرب درون شرکت آموزش ببینید.

از آنجایی که معدود شرکت هایی وجود دارند که کارآموزان را پذیرا باشند، ممکن است در بدو ورود شما به شرکت و دوران کارآموزی خود، در معرض بسیاری فرصت ها و تهدیدهای یک شرکت قرار داشته باشید تا به شما کمک کند کاری را که قصد بر تخصص یافتن در آن را دارا میباشید، پیدا کنید.

فرایند کارآموزی میتواند رایگان باشد و یا میتواند به ازای کارآموزی مبلغی پرداخت کنید. بهتر است که فرایند کارآموزی در زمینه و یا رشته تحصیلی شما باشد تا پیش زمینه ای نسبت به آن داشته باشید و ممکن است کار شما پاره وقت یا تمام وقت باشد. در این مقاله، ما به 10 مزیت مهم انجام دوره کارآموزی می پردازیم.

بهتر است که فرایند کارآموزی در زمینه و یا رشته تحصیلی شما باشد
بهتر است که فرایند کارآموزی در زمینه و یا رشته تحصیلی شما باشد

فواید کارآموزی

1- دست یافتن به تجربه

مسلما علمی همانند مدیریت، همچون آهن ربایی است که 2 قطب دارد. قطب اول آموزش است و قطب دوم تجربه و بدین معنا است که همانطور که ایجاد اهن ربا بدون 2 قطب امکان پذیر نیست، علم مدیریت هم میبایست همراه با دانش و تجربه در کنار هم باشد.

2- کسب دانش

در زمینه های علمی، تا نتوان آزمایش عملی در یک آزمایشگاه یا شرکتی انجام داد، نمیتوان به برخی از داده ها دسترسی داشت. پس ضرورت یک کارآموزی در زمینه های علمی، دوچندان میشود.

3- کسب رفتار و فرهنگ سازمانی

اگر شما وارد یک سازمان و یا یک شرکت بزرگ شوید شاهد فرهنگ و رفتار سازمانی خاصی میشوید که میتواند برای شما جالب باشد و در زندگی خود به کار گیرید. به عنوان مثال مشورت کردن در سازمان یک امر بدیهی است و پروژه ها طی چندین مرحله مشورت و نظرخواهی از کارکنان صورت میگیرد که خب الگوی صحیحی است حتی در زندگی فردی.

4- تنوع کاری

ممکن است در بدو ورود به سازمانی، ابتدا در بخش فروش سازمان مشغول به یادگیری باشید اما بعد از آموزش این قسمت به بخش دیگری منتقل شوید. تجربه نقش های گوناگون در سازمان، میتواند بسیار مفید برای کارآموز باشد.

5- شبکه سازی

در زندگی کاری یکی از عوامل مهم در رشد و توسعه شغلی، شبکه سازی میباشد که اگر شما در موقعیت کارآموزی باشید میتوانید فرصت های زیادی جهت آشنایی و پیوند زدن خود با دیگران را داشته باشید. همیشه سعی کنید که در محیط کارآموزی رابطه گرمی با کارکنان داشته باشید و اینطور قلمداد کنید که از انها چیزی یاد میگیرید. این حس خوب برای آنها سبب گرما بخشیدن به رابطه شما با انها میشود.

در زندگی کاری یکی از عوامل مهم در رشد و توسعه شغلی، شبکه سازی میباشد
در زندگی کاری یکی از عوامل مهم در رشد و توسعه شغلی، شبکه سازی میباشد

6- شناخت نیاز کارفرما

در دوره کارآموزی، کارآموز در وهله اول به این نتیجه میرسد که کارفرما چه اهداف و نیازی میتواند داشته باشد. عموما افرادی که در مدرسه و یا دانشگاه به تحصیل مشغول اند، با کارفرمایان و بازار کار ارتباط زیادی ندارند و این فاصله بین این دو سبب تعارض و ناهمانگی هایی میشود. دوره کارآموزی فرصت خوبیست که با خصوصیات یک کارفرما آشنا شده و با چالش برطرف کردن نیاز کارفرما درگیر میشوید.

7- ایجاد رزومه 

کارآموزی میتواند اولین فرصت شغلی شما باشد و همچنین میتواند اولین رزومه کاری را برای شما داشته باشد. پس حواستان باشد که به چه شرکت و ارگانی میروید تا رزومه خوبی برای خود ایجاد کنید. این جمله بدین معنا نیست که حتما در یک شرکت بزرگ مشغول به کارآموزی شوید زیرا با اشتغال در یک شرکت بزرگ نسبت به اشتغال در کسب و کاری نوپا، توسط کارفرما کمتر دیده میشوید. از جهتی دیگر، استخدام شما در یک شرکت بزرگ، سخت تر از یک شرکت کوچک میباشد.

8- محک زدن دانش خود

خیلی از مواقع درس ها و دانشی که شما در محیط آکادمیک فراگرفته اید، با کاربرد آنها در صنعت و بازار کار فاصله دارد. کارآموزی فرصت خوبیست برای اینکه بتوانید دانشی که در اختیار دارید را محک بزنید و تجربه هایی که کارفرما دارد را فرا گیرید. به عنوان مثال اگر کاربرد یک ابزاری در صنعت را فرا گرفته اید، اما تا وارد کارگاه نشوید نمیتوانید با آن ابزار کار کنید و به هدف خود برسید زیرا طریقه استفاده از ابزار، خود حرفه ای است که نمیتوان به لحاظ تئوری یاد گرفت.

جمع بندی

کارآموزی فرصتی بی بدیل در زندگی شما است پس تا میتوانید این فرصت را مغتنم بشمارید و برای آن، برنامه خوبی تنظیم کنید.
دوره های کارآموزی کارمان میتواند فرصت و محل خوبی برای کارآموزی شما شود، زیرا اولا برنامه ای کامل جهت آموزش کارآموزان در فیلدهای مشخص آماده شده است و هم شرایطی مناسب مخصوص کارآموزان فراهم شده است که کارآموز بتواند حداکثر استفاده را از آموزش های سخت و نرم استفاده کرده و پس از طی کردن دوره کارآموزی با مدرکی معتبر از مجموعه، فرآیند کارورزی خود را به بهترین شکل بگذارند.
اگر قصد آشنایی با مجموعه دوره های کارآموزی کارمان را دارید به وبسایت karmansystem.com مراجعه کنید.

نظر بدهید

پیش ثبت نام