تماس با ما

درباره آزمون

بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان حدود 80 درصد  موفقیت افراد به توانایی‌های مختلف شخصیتی آن‌ها مانند ارتباط با دیگران، مذاکره و رهبری، میزان انگیزه و… بستگی دارد و تنها 15 درصد ناشی از مهارت‌های فنی و بهره‌ی هوشی است.

این مجموعه از توانمندی‌های شخصیتی که در درک و کنترل هیجانات موثر است، هوش هیجانی یا EQ می‌نامند.  یک بررسی در بین 95% دانشجویان دانشگاه هاروارد از سن جوانی تا میان سالی نشان داد، افرادی که بالاترین نمرات تحصیلی را داشتند، لزوما از نظر میزان حقوق، وضعیت شغلی و حتی از نظر میزان رضایت از زندگی شخصی و خانوادگی از سایر دانشجویان بهتر نبوده‌اند. دانیل گلمن می‌گوید داشتن هوش‌هیجانی باعث می‌شود که افراد با ضریب هوشی (IQ) متوسط موفق‌تر از کسانی باشند که نمره‌های IQ بسیار بالاتری دارند. نکته مهم دیگر این است که هوش هیجانی با انجام تمرین‌های مختلف قابل تغییر و ارتقا است

آزمون EQ
شروع آزمون

کارکردن بر روی مهارت های هیجانی و تقویت هوش هیجانی می تواند یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده و پیش بینی کننده پیشرفت ما باشد چرا که بخش مهمی از زندگی ما در روابطمان با خود و دیگران معنا پیدا می کند. بنابراین شناخت هر چه بیشتر خود و سرمایه گذاری بر روی مهارت ها و توانمندی هایمان می توانند سیر پیشرفت و موفقیت را برایمان هموار تر و سریعتر کند.

مقدمه

تقریبا همه ی افراد در جستجو پیشرفت و موفقیت هستند. اما چه چیزی موفقیت را پیش بینی می کند؟ عوامل بسیاری وجود داردکه می توان به آن اشاره کرد اما به طور کلی بسیاری از افراد IQ را عامل مهم پیش بینی کننده موفقیت می دانند. حال آنکه بهره هوشی تا حدی می تواند تاثیر گذار باشد و عوامل زیادی دیگری در این میان وجود دارد که می بایست به آن  ها توجه کافی شود. طی تحقیقات صورت گرفته در این زمینه محققان دریافتند هوش هیجانی بیش از IQ و برخی عوامل دیگر موثر واقع می شود. تا کنون نظریات گوناگونی در این باب ارائه شده است که به طور کلی دو خط نظری را دنبال می کنند.

الف_ دیدگاه اولیه هوش هیجانی را به عنوان نوعی از هوش تعریف می کند که در برگیرنده هیجان و عاطفه می باشد. از نظریه پردازان این دیدگاه می توان به (( مایر و سالووی)) اشاره کرد.

ب- دیدگاه دوم، دیدگاهی ترکیبی است که هوش هیجانی را با دیگر توانایی های تشخیصی مانند انگیزش ترکیب می کند. از نظریه پردازان دیدگاه دوم می توان ((گلمن)) و ((بار-آن)) را نام برد.

هوش هیجانی از دیدگاه بار-آن

در سال 1980 روون بار-آن کار خود را با طرح سوال چرا بعضی موفق تر هستند، آغاز کرد. او معتقد بود که هوش هیجانی مجموعه ای از توانایی ها، قابلیت ها و مهارت هایی است که فرد برای سازگاری با محیط و کسب موفقیت در زندگی به آن تجهیز می شود. از نظر وی هوش هیجانی در واقع دسته ای از مهارت ها استعداد ها و توانایی های غیر شناختی است که توانایی فرد را برای مقابله با فشارها و نیازهای محیطی افزایش می دهد. بنابراین هوش هیجانی یکی از عوامل مهم در تعیین موفقیت است.

هوش هیجانی تحت تاثیر عوامل گوناگونی همچون عوامل زیستی و عوامل محیطی می باشد. یکی از نکات مهم که می بایست به آن توجه داشت آن است که هوش هیجانی طی زمان می تواند تقویت شود و رشد کند. به کمک آموزش و استفاده از تکنیک های اصلاحی می توان آن را بهبود بخشید.

بار-آن 15 عامل را به عنوان عوامل هوش هیجانی معرفی کرد که عبارت اند از:

خودآگاهی هیجانی، احترام به خود، ابراز وجود، خودشکوفایی، استقلال، همدلی، روابط بین فردی، مسئولیت اجتماعی، توانایی حل مسئله، آزمون واقعیت، انعطاف پذیری، تحمل استرس، کنترل تکانه، شادکامی و خوشبینی می باشند. طبق نظر وی هوش هیجانی در 5 حیطه اصلی تعریف می شوند که به شرح زیر می باشند (بار-آن، 1997).

مهارت های درون فردی

 • مهارت خودآگاهی هیجانی (بازشناسی و فهم احساسات خود)
 • جرات ( ابراز احساسات، تفکرات و دفاع از حقوق شخصی به شیوه ای سازنده)
 • خود تنظیمی (آگاهی، فهم، پذیرش و احترام به خویشتن)
 • شکوفایی (تحقیق بخشیدن به استعداد های بالقوه خویشتن)
 • استقلال (خودفرمانی، خود کنترلی در تفکر و عمل شخص و رهایی از وابستگی هیجانی).

مهارت های بین فردی

 • روابط بین فردی (آگاهی و درک احساسات دیگران) که با ایجاد و حفظ روابط رضایت بخش دو جانبه به صورت نزدیکی هیجانی و وابستگی مشخص می شود.
 • تعهد اجتماعی ( عضو موثر و سازنده گروه اجتماعی خود بودن و نشان دادن خود به عنوان یک شریک خوب)
 • همدلی

سازگاری

 • مساله گشایی ( تشخیص و تعریف مسائل، هم چنین ایجاد راه کار های موثر)
 • آزمون واقعیت (ارزیابی مطابقت میان آنچه به طور ذهنی و آنچه به طور عینی تجربه می شود)
 • انعطاف پذیری (تنظیم هیجان، تفکر و رفتار به هنگام تغییر موقعیت و شرایط).

کنترل استرس

 • توانایی تحمل استرس ( مقاومت در برابر وقایع نامطلوب و مقعیت های استرس زا)
 • کنترل تکانه (ایستادگی در برابر تکانه یا انکار نکانه)

خلق عمومی

 • شادی (احساس رضایت از زندگی، شاد کردن خود و دیگران)
 • خوش بینی (نگاه به جنبه های روشن زندگی و حفظ نگرش مثبت حتی در مواجهه با ناملایمت ها).

کارکردن بر روی مهارت های هیجانی و تقویت هوش هیجانی می تواند یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده و پیش بینی کننده پیشرفت ما باشد چرا که بخش مهمی از زندگی ما در روابطمان با خود و دیگران معنا پیدا می کند. بنابراین شناخت هر چه بیشتر خود و سرمایه گذاری بر روی مهارت ها و توانمندی هایمان می توانند سیر پیشرفت و موفقیت را برایمان هموار تر و سریعتر کند.

پیش ثبت نام