تماس با ما
چگونه فردی مفید و موثر برای خود و دیگران باشیم؟

چگونه فردی مفید و موثر برای خود و دیگران باشیم؟

آیا شما شخصی هستید که دوست دارید رشد کنید؟ آیا دائما به دنبال بهتر شدن و مفید بودن برای خود و دیگران هستید؟
همه ما خواهان خوشبختی، موفقیت، عشق و سعادت هستیم، اما حقیقت این است که هیچ یک از ما کامل نیستیم و هرگز نخواهیم بود. این بدان معنا نیست که باید از رشد و بهبود خود صرف نظر کنیم. پتانسیل انسانی بی حد و حصر است، بنابراین رسیدن به نقطه ای بدون رشد غیرممکن خواهد بود.

بهتر شدن به این معنی نیست که بیش از حد به خود سخت بگیرید، در واقع کاملاً برعکس است. هر چقدر مهربانی و دلسوزی را در خود تقویت کنید، می توانید با اطرافیان خود به همان شیوه رفتار کنید. به علاوه، انجام کارهای خوب برای دیگران، می تواند معنای عمیق تری به زندگی شما ببخشد، حتی ممکن است به بهبود سلامت جسمی و روانی شما کمک کند.

راهکار هایی که سبب میشود برای خود و دیگران مفید و موثر واقع شویم.

همه می خواهند فرد بهتری شوند، اما برخی نمی دانند که چگونه می توانند به فرد مفیدتری برای خود و دیگران تبدیل شوند. بهترین راه برای تبدیل شدن به یک فرد موثر و مفید چیست؟ در اینجا برخی از مهمترین راهها برای تبدیل شدن به یک فرد مفید و موثر را بیان می کنیم.

1- از دیگران قدرشناسی کنید.

منظور، الکی تعریف کردن نیست، اگر شخصی کاری را درست انجام می دهد، در مورد آنچه که هست تعریف کنید. بسیاری از اوقات مردم دوست دارند از آنها قدردانی کنید و دادن یک هدیه کوچک به کسی، امکان دارد در روز یا شاید زندگی او تغییر ایجاد کنید. تحقیقات نشان داده است که قدردانی در زندگی روزمره، می تواند به دفع استرس، بهبود خواب و ایجاد روابط اجتماعی مثبت تر کمک کند.

2- خودتان را آنچه که هستید ببینید.

اولین قدم برای بهبود خود به عنوان یک فرد، آگاهی از این است که چه کسی هستید و چه کارهایی می توانید برای رشد خود انجام دهید تا در زندگی، فرد بهتری برای خود و دیگران شوید. بهتر است که با خودتان روراست باشید، خوب، بد و زشت خود را بپذیرید و در تلاش برای بهبود ضعف و کاستی های خود باشید. خصوصیات منفی شما چیست؟ برای رشد و پیشرفت شخصی خود باید در چه زمینه هایی کار کنید؟ وقتی واقعاً خود را درک کنید، می توانید تلاش آگاهانه ای برای بهبود خود و برقراری ارتباط بهتر با دیگران انجام دهید.

3- از دیگران حمایت کنید.

اقدامات شما بدون توجه به درخواست کمک، بازتاب و نشان دهنده شخصیت شما است. با این کار، متوجه خواهید شد که احساس حضور و ارتباط بیشتری با اطرافیان دارید، حتی اگر با آنها رابطه نزدیک نداشته باشید. هنگامی که شما کارهای خوب و موثرتری برای دیگران انجام می دهید، چندین برابر آن با روش های غیر منتظره به شما برمی گردد.
کمک به دیگران ممکن است راهی آشکار برای تبدیل شدن به یک فرد موثر باشد. ما اغلب در مورد “افراد خوب” به کسانی فکر می کنیم که حاضرند برای دیگران فداکاری کنند. با این حال، کارهای خوب علاوه بر اینکه می‌تواند دنیا را به مکان بهتری تبدیل ‌کند، شما را نیز به دلیل ارتباط بین نوع دوستی و بهزیستی عاطفی، به فردی شادتر، دلسوزتر و بهتری تبدیل می‌کند.

اگر بخواهیم به فرد مفیدتر و موثرتری تبدیل شویم، احترام به دیگران قانون طلایی می باشد.
اگر بخواهیم به فرد مفیدتر و موثرتری تبدیل شویم، احترام به دیگران قانون طلایی می باشد.

4- به دیگران (و خود) احترام بگذارید.

اگر بخواهیم به فرد مفیدتر و موثرتری تبدیل شویم، احترام به دیگران قانون طلایی می باشد. این فراتر از رفتار خوب با دیگران و گوش دادن به آنها است، گرچه اینها عناصر مهم احترام هستند. احترام همچنین به رسمیت شناختن تفاوتها به شیوه ای صمیمانه است. احترام به زمان، ایده ها، تجربیات و سبک زندگی دیگران مهم است. با احترام گذاشتن، دیگران را تأیید می کنیم و اهمیت رفتار صادقانه با دیگران را تشخیص می دهیم. این بدان معنا نیست که شما باید تملق کنید یا با نظرات آنها موافقت کنید، بلکه با احترام می توانید مخالف باشید.

5- شنونده خوبی باشید.

گوش دادن به دیگران، شنیدن آنها با ذهن باز، یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای خود و دیگران انجام دهید. این کار به گوینده نشان می دهد که شما برای نظر او ارزش قائل هستید و به شما امکان می دهد ارتباط نزدیکتر با دیگران برقرار کنید. ما باید سعی کنیم به همه افرادی که ما را احاطه کرده اند، گوش دهیم، نه فقط افرادی که می خواهیم آنها را تحت تأثیر قرار دهیم. شنونده بودن می تواند به تقویت روابط عمیق تر و قرار دادن ما در معرض افکار، عقاید و جهان بینی فراتر از تجربیات خود، کمک کند و افکار و اعمال ما را تغییر دهد و به سمت بهتری هدایت کند.

 

6- صادق و روراست باشید.

اگر یکی از عزیزان یا شرکای تجاری به شما دروغ بگوید، چه احساسی خواهید داشت؟ در این شرایط احساس می کنید اعتماد خود را نسبت به آنها از دست داده اید. اگر می خواهید در زندگی شخصی یا شغلی خود فرد بهتری باشید، همیشه باید واقعیت را بگویید و آنچه را که می خواهید انتقال دهید را تا حد ممکن واضح بیان کنید. بیاموزید که افکار، احساسات و ایده های خود را به روشی باز و صادقانه بیان کنید.

7- اهداف خود را تعیین کنید.

اهداف به ما تمرکز و راهی برای سنجش پیشرفت می دهند. اهداف به ما انگیزه می دهند تا در مسیر خود باقی بمانیم. با نوشتن اهداف خود شروع کنید، کسانی که اهداف و رویاهای خود را یادداشت می کنند، در واقع سریع تر به آنها می رسند. اهداف شخصی و شغلی شما چیست؟ پنج سال دیگر خودت را کجا می بینی؟ و آن وقت می خواهید چجور آدمی باشید؟ این اهداف را به طور مثبت تنظیم کنید.

اهداف به ما تمرکز و راهی برای سنجش پیشرفت می دهند

8- فرصت های رشد و تغییر را بشناسید.

زندگی پر از پیچ و خم های غیرمنتظره است که نمی توانیم پیش بینی کنیم. ما نمی توانیم از تغییر در زندگی هراس نداشته باشیم زیرا موارد ناشناخته، همیشه کمی ترسناک به نظر می رسند. بدون اینکه متوجه شوید این ترس می تواند از پیشرفت شما جلوگیری کند. اجازه دادن به خود برای رشد و تکامل، بخش ضروری از زندگی است. از فرصت های جدید دور نشوید و از مسئولیت های خود شانه خالی نکنید. همیشه سعی کنید یادگیری چیزهای جدید را ادامه دهید. برای رشد و تبدیل شدن به یک فرد موثرتر و بهتر، آموزش و تجربه ضروری است.

حال میخواهیم به شما طرحی معرفی کنیم به اسم طرح کارمان که در طرح کارمان علاوه بر آموزش تخصصی و کاربردی، به شما پروژه های عملی میدهد و شما زیر نظر یک مسئول فنی به کارورزی می پردازید و در تمامی دوره آموزشی و کاراموزی، شما میتوانید به راحتی با مسئول فنی خود، ارتباط داشته باشید.در طرح کارمان، شما به خاطر انجام امور کارآموزی که به شدت در روند یادگیری شما تاثیر گذار است، از میزان هزینه های دوره آموزشی خود میکاهید.
دوره های کارمان، در زمینه آموزش و کارورزی، حضوری یا غیر حضوری میباشد که فعلا به علت شرایط کرونا، هم دوره آموزشی و هم دوره کارورزی غیر حضوری است.
آموزش ها و ارتباط شما با مدرس و مسئول فنی، هر دو با نرم افزار ماکروسافت تیمز که نرم افزار قدرتمند برای تماس تصویری هست میباشد.

 

9- خود را در معرض چالش قرار دهید.

سرانجام زندگی بدون، چالش چیست؟ رقابت یکی از بهترین راه های رشد است. چالشی را تنظیم کنید (کاهش وزن، ورزش، چالش مالی و غیره) و با یک دوست علاقه مند رقابت کنید تا ببینید چه کسی زودتر به آن هدف می رسد. طی این روند، هر دوی شما سودهای بیشتری نسبت به آن هدف به دست خواهید آورد. داشتن ذهنیت آزاد و امتحان کارهایی که معمولاً انجام نمی دهید، راهی آسان برای تبدیل شدن به یک فرد موثرتر است. ریسک کنید و خود را به چالش بکشید تا کاری را که همیشه از انجام آن ترسیده اید امتحان کنید.

10- عصبانی بودن را متوقف کنید.

بسیاری از افراد اجازه می دهند، خشم و عصبانیت مهارت های تصمیم گیری آنها را تحت تاثیر قرار ‌دهد. من قبلاً فردی عصبانی بودم، اما به این نتیجه رسیدم که این امر باعث خرابی روابط من با مردم و افزایش فشار خون و غیره می شود. كنترل خشم و تسلط بر آن مهارتی بسیار دشوار، ولی سودمند است. عصبانی ماندن علاوه بر اینکه به ما کمک نمی کند، بلکه مشکلات بیشتری را برایمان ایجاد می‌کند. به جای عصبانیت، تصمیم بگیریم راهی برای تغییر احساسات منفی خود پیدا کنیم تا فردی مفید و موثر تری برای خود و دیگران باشیم.

كنترل خشم و تسلط بر آن مهارتی بسیار دشوار، ولی سودمند است.
كنترل خشم و تسلط بر آن مهارتی بسیار دشوار، ولی سودمند است.

11- مسئولیت پذیر باشید.

وقتی همه چیز درست پیش نمی رود، دیگران را سرزنش نکنید. یک عنصر اصلی در رشد و تبدیل شدن به یک فرد مفید، یادگیری پذیرش مسئولیت در قبال اعمال خود، از جمله رفتارها، احساسات و شکست ها و همه چیزهایی که شما بر آنها کنترل دارید، است. شما زمانی می توانید بر زندگی خود کنترل داشته باشید که قبول کنید مسئولیت کارهای شما تنها بر عهده شماست.

برای اینکه این کار را یک قدم جلوتر ببرید، از خود بپرسید آیا مسئولیت زندگی مورد نظر خود و تبدیل شدن به شخصی که می خواهید باشید را می پذیرید؟ یا شما فقط اجازه می دهید زندگی اتفاق بیفتد و سپس جهان را مقصر شکست های خود بدانید؟

12- فرد دلسوزی باشید.

صرف نظر از اینکه صندلی خود را به یک سالخورده در مترو واگذار می کنید، به یک همکار در یک پروژه کمک می کنید یا هنگام بازگشت همسرتان از فروشگاه، مواد غذایی را حمل می کنید، دلسوز بودن یکی از ساده ترین روش ها برای فرد موثرتر شدن است. هرچه بیشتر به دیگران کمک کنیم احساس بهتری نسبت به خود و همه اطرافیان پیدا می کنیم.

اگر بخواهیم به فرد مفیدتر و موثرتری تبدیل شویم، احترام به دیگران قانون طلایی می باشد.

سخن بزرگان درمورد موثر و مفید بودن برای خود و دیگران

جان. سی. مکسول: “بزرگترین روز زندگیِ همه‌ی ما روزی است که مسئولیت تمام نگرش‌ها و رفتارهایمان را تمام ‌و کمال بر عهده بگیریم.”
وین دایر: “آنچه بدان می‌اندیشیم، برای ما رخ خواهد داد؛ پس اگر خواهان تغییر هستیم باید ذهنمان را باز نگاه داریم.”
اسکات هامیلتون: “تنها ناتوانی در زندگی نگرش و رفتار بد و منفی است.”
دالایی لاما: “هدف اصلی ما در زندگی کمک به دیگران است. اگر نمی‌توانید دیگران را یاری کنید، حداقل آزارشان ندهید.”
مارتین لوتر کینگ: ” مهمترین و همیشگی‌ترین پرسش زندگی این است: برای دیگران چه می‌کنی؟”
آلبرت انیشتین: ” فقط حیاتی ارزشمند است که برای دیگران زیسته شده باشد.”
نلسون ماندلا: “هیچ شور و شوقی در کار نخواهد بود، وقتی در زندگی کم‌کاری وجود داشته باشد. کم‌کاری یعنی نرسیدن به آنچه ظرفیتش را داری.”
رزا پارکس :“هرکس باید طوری زندگی کند که الگویی برای سایرین باشد.”

جمع بندی

همه ما می خواهیم به نوعی برای خود و دیگران مفید باشیم. واقعیت این است که هرچقدر ما در زندگی تغییر کنیم، هرگز فرد کاملی نخواهیم شد، لازم است به خود یادآوری کنیم مهمترین چیز در زندگی ما چیست و احساس می کنیم چه تغییراتی باید انجام دهیم تا فرد موثرتری برای خود و دیگران شویم.
زندگی یک تمرین مداوم برای بهبود خود و مفید و موثر بودن برای دیگران است.

در حالی که برخی از این تمرکزها عمدتا معطوف به تحصیل کردن یا پیشرفت در محل کار است، اما گاهی اوقات فراموش می کنیم که رفتار خود و دیگران را بهبود ببخشیم. در عجله برای رسیدن به هدف، ایده “مفید بودن” می تواند با جاه طلبی و خودخواهی از بین برود. برای بهبود روح و عطوفت نسبت به خود و دیگران، در این مقاله ما به راهکارهایی اشاره کردیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

نظر بدهید

پیش ثبت نام