تماس با ما
سرعت عمل

سرعت عمل

سرعت عمل، توانایی انجام هر چه بهتر و سریعتر کارها است. امروزه سرعت عمل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا با پیشرفت علم و تکنولوژی، ضرورت سرعت در انجام کارها به شدت احساس می شود. مثلا دوست داریم سریع رانندگی کنیم و همین عامل منجر به طراحی و ساخت خودروهای سریع شد. از همه مهم تر، برای ارتباط با کشور های جهان و حل مسائل مختلف و اطلاع رسانی، شبکه جهانی اینترنت به عنوان یک نیاز طراحی شد و مهندسان روی سرعت رایانه ها کار کردند.

 

چگونه می توانیم در زندگی سرعت عمل داشته باشیم؟

1- سرعت عمل و مدیریت زمان

یکی از عوامل مهم در مدیریت زمان، سرعت عمل در هنگام انجام کارها است که باعث صرفه جویی در زمان می شود. زمان، یکی از

با ارزش ترین منابع در اختیار انسان ها است و هر راهی که بتواند زمان انجام کارها را کاهش دهد، ارزشمند است.

برای فهم بهتر، یک اتومبیل مسابقه ای را در نظر بگیرید که اگر موتور آن تقویت شود و به حالت توربو درآید، می تواند با سرعت خیلی بیشتر حرکت کند و سریع تر به مقصد برسد. این حالت دقیقا برای این موضوع صادق است، فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که داشتن سرعت عمل زیاد از کیفیت انجام کار نکاهد و با مدیریت زمان سازگار باشد.

زمان، یکی از  با ارزش ترین منابع در اختیار انسان ها است
زمان، یکی از با ارزش ترین منابع در اختیار انسان ها است

2- تقویت مهارت‌های فردی

یکی از موارد مهم در داشتن سرعت عمل، تقویت مهارتهای فردی است، به طوری که داشتن مهارت با سرعت عمل رابطه مستقیم دارد به عبارت دیگر هرچه مهارت های فرد بیشتر باشد، به همان نسبت سرعت عمل آن نیز بالا می رود. به عنوان مثال، یک آشپز ماهر رستوران را با یک آدم معمولی که در آشپزی مهارت ندارد مقایسه کنید، آشپز رستوران با گذشت زمان و کسب تجربه، در آشپزی ماهر شده و می تواند روزانه تعداد زیادی غذا آماده کند اما یک فرد معمولی قادر به انجام چنین کاری نیست و اگر هم بتواند،کیفیت غذای آشپز ماهر را نمی تواند داشته باشد. همه مهارت ها به این شکل است، سرعت عمل در مهارت بسیار مهم است و یادگیری آن برای همه افراد لازم و ضروری است.

3- زمان بندی کردن

برای انجام سریع تر کارها باید تقسیم بندی زمان داشته باشید؛ برای هر کاری یک زمان مشخص را تعیین کنید و خود را متعهد به انجام دادن آن کار در موعد مقرر کنید. بعد از گذشت مدت زمانی، برای افزایش سرعت می توانید از زمانی که برای انجام یک کار اختصاص داده بودید کم کنید، اما یک باره زمان را کاهش ندهید زیرا باعث کم شدن کیفیت انجام کارتان می شود.

4- استفاده از وسایل و ابزارها

استفاده از نرم افزار و ابزارهای مختلف، می تواند در تسریع انجام کارها به شما کمک کند. همچنین می توان با توسعه و ارتقا دادن ابزارهای مورد استفاده، سرعت عمل را بالا برد.

به عنوان مثال یک مهندس را در نظر بگرید که می خواهد نقشه یک واحد را طراحی کند، این کار را می تواند با نوشتن دستی انجام دهد و هم این که با نرم افزار های مختلف در حیطه کاری خودش سریعتر این فرآیند را انجام دهد که نمونه ای از سرعت عمل می باشد یا بطور مشابه استفاده از جارو برقی و جارو دستی برای نظافت مکان های خاص از نمونه های دیگر سرعت عمل می باشند.

5- اولویت بندی در هنگام انجام کارها

می توان ترتیب بندی های متفاوتی برای انجام دادن کارها در نظر گرفت؛ اما چند اولویت مهم است که حالت بهینه دارند. در ساعات اولیه شروع به کار، مواردی که ضروری هستند را در اولویت تان اختصاص دهید و مواردی مانند قرار ملاقات های کاری و تماس های غیر ضروری را در نیمه های روز انجام دهید زیرا در این صورت کارهایی که زمان زیادی نمی خواهند، در اولویت های بعدی قرار می گیرند و موجب سرعت عمل می شوند.

مقاله اولویت بندی کارها را در کارمان بخوانید.

در ساعات اولیه شروع به کار، مواردی که ضروری هستند را در اولویت تان اختصاص دهید
در ساعات اولیه شروع به کار، مواردی که ضروری هستند را در اولویت تان اختصاص دهید

6- داشتن انگیزه، عامل مهم در سرعت عمل

انگیزه مانند مهارت یکی از عوامل مهم در داشتن سرعت عمل است به طوری که هرچه انگیزه بیشتر باشد، سرعت عمل هم بیشتر است. قبل از انجام هر کاری، لازم است که از خود بپرسید که دلیل انجام این کار چیست و چه مزیت هایی برای شما دارد؟ در این صورت به کارهایی که علاقه ای به آن ندارید علاقه مند خواهید شد و نتیجه این کار، تقویت شما در افزایش سرعت عمل را به همراه خواهد داشت.

7-دسته بندی کارها

اگر در انجام بسیاری از کارها بحث سرعت را به میان آورید، ممکن است کیفیت آن کار کاهش یابد پس بهتر است کارها را دسته بندی کنید و از خود بپرسید آیا از آن دسته کار هایی هستند که باید سریع انجام شوند؟ آیا سرعت عمل باعث بهبود انجام آن ها  خواهد شد؟ وقتی هر دسته از کار ها را از این فیلتر رد کردید، در واقع متوجه خواهید شد سرعت عمل در انجام کدام کارها باعث بهبود عملکرد می شود. لازم به ذکر است، همین دسته بندی کارها خود نیز باعث بهبود سرعت عملکرد خواهد شد.

8- عدم انجام همزمان چند کار

بسیاری از مردم فکر می کنند که می توانند بسیاری از کار ها را همزمان با هم انجام دهند، در واقع در ظاهر این امر شدنی می باشد ولی در عمل، سرعت و کیفیت انجام تمام این کار ها کاهش می یابد و تمرکز شما روی کارها کمتر می شود. تجربه ثابت کرده است کسانی که تمرکز بالایی دارند سرعت عملشان بیشتر است.

 

سخن بزرگان درمورد سرعت عمل

لس براون: هر تلاش را به گونه ای انجام بده که از انتظارات خود فراتر عمل کنی.

فرانکلین: آیا حقیقتا زندگی را دوست داری؟ اگر چنین است وقت را ضایع نکن، زیرا زندگی از ماده وقت ساخته شده است.

جان وودن: کسانی بهترین نتایج را کسب می کنند که از فرصت ها بهترین استفاده را می کنند.

جمع بندی

سرعت عمل یکی از بخش های مهم زندگی هر فرد در هنگام انجام کارها است، به طوری که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با انجام کارها مرتبط است. برای افزایش سرعت در انجام کارها، راه های مختلفی وجود دارد که وابسته به نکاتی است که در بالا به آن ها اشاره شد.

بهتر است کارهای خود را با سرعت عمل انجام دهید تا با سرعت بیشتری به اهداف خود برسید.

نظر بدهید

پیش ثبت نام