آموزش تند خوانی با کنار گذاشتن اشتباهات رایج هنگام مطالعه

با توجه به ارزش دانش در دنیای امروز، زمان مطالعه ای که ما باید روزانه انجام دهیم می‌تواند بسیار دلهره آور باشد. میزان اطلاعاتی که ما در طول روز پردازش می‌کنیم اعم از ایمیل، گزارش، کتاب یا وب سایت هر لحظه در حال افزایش است. با این حجم گسترده اطلاعات، ما برای اینکه در جریان کار باشیم و آگاهانه تصمیم بگیریم نیازمند دستیابی به این اطلاعات با سرعت بیشتری هستیم. یکی از بهترین مهارت ها برای کسب علم و دانش، تند خوانی و درک مطلب است.

 طبق مطالعات انجام شده، متوسط ​​سرعت خواندن در افراد بزرگسال حدود 300 کلمه در دقیقه است که با تند‌ خوانی می‌توانید این میزان را دو یا سه برابر افزایش دهید. اما تندخوانی به این معنی نیست که به راحتی یک کتاب یا سند را بخوانید و هرچه سریعتر از روی آن رد شوید. در واقع، تند خوانی می‌تواند فرایند نسبتا پیچیده‌ای باشد که یادگیری و تسلط بر آن به مدتی زمان نیاز دارد.

در این مقاله، ما شش تکنیک عملی و آسان را به شما ارائه خواهیم داد تا بتوانید برای سرعت بخشیدن به مطالعه، صرفه جویی در زمان و درک بهتر و عمیق تر مطالب استفاده کنید.

مزایای تند خوانی

خواندن هوشمندانه به شما یاد می دهد که چه چیزهایی را بخوانید و چگونه آن را به نحو احسن انجام دهید. چندین مزیت وجود دارد که می‌توانید با بهبود سرعت مطالعه به دست آورید. چه دانشجو باشید و چه در موقعیت شغلی، به راحتی می‌توانید از مهارت های خواندن و درک مطلب خود بهره مند شوید و با تکنیک‌های تندخوانی موجود، می‌توانید مهارت‌های خود را ارتقا دهید.

 • با مهارت تندخوانی، در زمان کمتر مطالب بیشتری بخوانید، و با این کار در همان زمان به اندازه دو یا سه برابر میزان مطالعه خود را افزایش دهید.
 • تمرکز خود را بهبود ببخشید. با سریعتر خواندن، شما می‌توانید به آنچه که در مورد آن بحث شده و وظیفه شماست توجه و تمرکز بیشتری داشته باشید.
 • آنچه را که می خوانید با عمق و دقت بیشتری درک کنید. با افزایش تمرکز، درک بهتری از آنچه می‌خوانید خواهید داشت.
 • اطلاعات را بهتر و طولانی‌تر به خاطر بسپارید. اگر به دلیل بهبود تمرکز بتوانید اطلاعات را بهتر به خاطر داشته باشید، قادر خواهید بود که اطلاعات را با کارآیی بیشتری حفظ کنید.
 • از مطالعه بیشتر لذت می‌برید زیرا دیگر خواندن کتاب برای شما زمانبر نخواهد بود و به یک عادت روزانه تبدیل می‌شود. اعتماد به نفس خواندن شما افزایش می‌یابد و با اشتیاق بیشتری سمت مطالعه می روید.

تند خوانی مزیتهای دیگری هم دارد، به عنوان مثال دانش آموزانی که میتوانند میزان خواندن خود را بهبود دهند، تمایل به افزایش نمره آزمون پیدا می کنند. به خصوص اگر شما تحصیلات خود را در دانشگاه یا تحصیلات تکمیلی ادامه می‌دهید، اگر بدانید چه مدت طول می‌کشد تا مطلبی را بخوانید می‌توانید زمان خود را هوشمندانه برنامه‌ریزی کنید.

شاید در بسیاری از مواقع پس از ساعت ها مطالعه احساس کرده باشید که مطالب زیادی دریافت کرده اید اما این مطالب در ذهن شما جایگاه مشخصی ندارد و نگران فراموشی این مطالب باشید. تند خوانی به شما کمک می کند تا مهمترین نکات را بیرون بیاورید و فقط روی آن مطالب تمرکز کنید و بیش از حد بارگیری نکنید.

مزایای تندخوانی در مشاغل

احتمالاً هر روز یک دسته کاغذ روی میز کار شما قرار می‌گیرد، این کاغذها ممکن است یادداشت ها، گزارش ها یا پرونده‌هایی باشد که باید آنها را مرور کنید تا بتوانید کار خود را هر روز انجام دهید. با این وجود، زمان خواندن شما می‌تواند تأثیر بسزایی در میزان کارآیی شما داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر برای تهیه گزارش یا تحقیق برای کاری مجبورید یک فایل بزرگ و پر از اطلاعات را بخوانید، سرعت خواندن می‌تواند تأثیر زیادی در انجام سریع وظیفه شما داشته باشد. اگر مشاغل شما مانند بیشتر افراد است، پس سرعت کار شما در جایگاه شما تاثیر زیادی دارد و شما میتوانید با افزایش سرعت خود، جایگاه خود را حفظ کنید و حتی ارتقا شغلی نیز بگیرید.

اگر متوجه شدید که در محل کار خود بارها و بارها همان مطالب را می‌خوانید، از سرعت خواندن نیز بهره مند خواهید شد. زیرا یاد خواهید گرفت که چگونه مطالب خوانده شده را بهتر درک کنید و این اطلاعات را به یاد بسپارید. بنابراین، نه تنها سرعت خواندن به شما کمک می‌کند تا در کار خود سریعتر باشید، بلکه هر بار وقت خود را برای خواندن، از دست نخواهید داد.

اشتباهات رایج هنگام مطالعه

اشتباهات رایج افراد کند خوان که آنها را از خواندن سریعتر و درک بهتر مطالب باز می‌دارد:

 • حرکات ناکارآمد چشم
 • بازخوانی
 • عدم تمرکز

در این مقاله، ما قصد داریم این 3 مرحله اصلی را برای بهبود سرعت خواندن شما با جزئیات شرح دهیم.

اما ابتدا باید در مورد روند یادگیری تندخوانی بحث کنیم تا بدانید چه انتظاری باید از تند خوانی داشته باشید تا از اشتباهات رایج اجتناب کنید.

1- تکنیک های سریع خواندن

وقتی تکنیک های مناسب تند خوانی را یاد بگیرید، رفتارهای جدید خواندن به یک عادت تبدیل می شود و سریعتر خواندن بدون دردسر می شود. همانطور که این عادتهای جدید را تمرین می‌کنید، متوجه می‌شوید که هنگام تمرین، نباید علاقه به درک مطلب داشته باشید. هدف از انجام تمرینات تندخوانی تغییر حافظه عضلانی و بهبود عادت های خواندن و حرکات چشم است.

ابتدا بر روی تغییر عادت خود متمرکز شوید و هنگامی که مغز شما با این روش جدید خواندن سازگار شد، حتی بیشتر از هنگامی که آهسته می خواندید، مطالب را درک خواهید کرد.

2- تنظیم سرعت خواندن

با زمانبندی روزانه یا هر بار که این تمرینات را انجام می دهید، پیشرفت خود را پیگیری کنید. تلاش برای دستیابی به بهترین سرعت خواندن، می تواند انگیزه خوبی ایجاد کند. در اینجا نحوه تنظیم زمان خواندن با کلمات در دقیقه آمده است.

 • تعداد کلمات یک صفحه را حساب کنید، یا تعداد آنها را در یک خط بشمارید و در تعداد سطرهای صفحه ضرب کنید.
 • یک تایمر را به مدت ده دقیقه تنظیم کنید و ببینید چقدر می توانید در آن زمان بخوانید.
 • تعداد صفحاتی را که می خوانید در تعداد کلمات در هر صفحه ضرب کنید، تقسیم بر ده کنید تا کلمات خود را در هر دقیقه بدست آورید.

همچنین شما می‌توانید از “آزمون تندخوانی” آنلاین استفاده کنید، اما احتمالاً با سرعت دیگری از صفحه چاپ شده خواهید خواند.

3- تمرین، تمرین، تمرین

بسیاری از دوره ها یا برنامه های تندخوانی، متونی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا هنگام یادگیری تندخوانی، از آنها استفاده کنید. انتخاب نوع مناسب متن های تمرینی به شما کمک می‌کند مهارت های تندخوانی خود را حتی با سرعت بیشتری توسعه دهید.

به عنوان مثال، اگر قصد دارید از تندخوانی به عنوان ابزاری برای غربالگری تعداد زیادی از اخبار در چند دقیقه استفاده کنید، منطقی است که هنگام تندخوانی از مقالات خبری استفاده کنید.

در واقع، اگر می‌خواهید تندخوانی به ابزاری تبدیل شود که به طور منظم از آن استفاده کنید، باید روزانه وقت بگذارید تا تندخوانی را تمرین کنید. از آنجا که تکنیک‌های مختلف سرعت خواندن بسته به منبعی که استفاده می کنید به روش های مختلف آموزش داده می شوند، مدت زمانی که ممکن است برای یادگیری سریع خواندن روزانه صرف می‌کنید احتمالاً متفاوت خواهد بود.

4- تغییر سبک خواندن

در مدرسه روشی که به شما یاد می دهند این است که به هر کلمه در یک جمله نگاه کنید. شما به کلمه نگاه می‌کنید، آن را تلفظ می‌کنید و سپس به کلمه بعدی نگاه می‌کنید. این روش برای فردی که تازه شروع به یادگیری کرده است یک روش موثر و عالی می باشد. همانطور که گفته شد این روش برای افراد تازه وارد یک روش مناسب است، اما اگر مدت زیادی است که مطالعه می کنید، لازم نیست که دیگر روی تک تک کلمات تمرکز کنید. چون در این حالت زمانتان را از دست می‌دهید و سرعت مطالعه شما کاهش می‌یابد.

تندخوانی می تواند به شما کمک کند تا به جای تمرکز روی کلمات منفرد، کلمات را با هم جمع کنید. از آنجا که شما قبلاً چگونگی خواندن و معنی کلمات در آنها را می‌دانید، دیگر نیازی به تمرکز روی هر کلمه نخواهید داشت.

5- اجتناب از تلفظ کلمات در ذهن

همه تکنیک های تند خوانی یک نکته مشترک دارند. هنگام خواندن هر کلمه، از تلفظ در ذهن خود اجتناب کنید. این کار ممکن است به خواننده کمک کند تا مفاهیم را به خاطر بسپارد، اما مانع اصلی سرعت است. یکی از راههای جلوگیری از این کار تمرکز روی کلمات کلیدی است نه تک تک کلمات، هنگامی که این تمرین را انجام می دهید چشمان شما سریع تر از صفحه عبور می کند.

6- روش اشاره گر و ردیاب

معلم مدرسه یوتا، از پیشگامان تندخوانی در دهه 1950 ادعا کرد که اگر در هنگام خواندن، انگشت خود را روی خط بکشید می‌توانید حداکثر تا 2700 کلمه در دقیقه بخوانید. این روش به عنوان اشاره‌گر معروف شد و گاهی اوقات”گام برداشتن دست” یا “هدایت متا” نامیده می شود. نگه داشتن یک کارت در زیر هر خط و کشیدن آن به پایین صفحه هنگام خواندن به همان خوبی کار می کند.

روش ردیاب، یک نوع از روش اشاره گر است که در آن قلم را در دست خود نگه می دارید و هنگام خواندن هر سطر زیر آن خط قرار داده یا آن را ردیابی کنید و چشم خود را بالای نوک قلم نگه دارید.

این روش ها به شما کمک خواهد کرد تا سرعت در هر سطر را افزایش داده و تمرکز خود را بر روی کلمات بهبود بخشید.

سعی کنید برای هر خط بیشتر از یک ثانیه وقت صرف نکنید و برای صفحات بعدی سرعت خود را افزایش دهید. احتمالا خواهید فهمید که در ابتدا اطلاعات بسیار کمی را حفظ خواهید کرد، اما همانطور که ذهن خود را تمرین می دهید با این روش درک شما از مطالب بهتر خواهد شد.

7- اسکن کردن مطالب

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که خوانندگان مرتکب می‌شوند، اسکن نکردن مطالبی است که در آستانه خواندن قرار دارند. این یک گام اساسی در بهبود مهارت ها و عادت های بی اثر خواندن است. با این حال، تشخیص ساده این مسئله مشکل شما را حل نخواهد کرد، شما باید عادت های بد را تغییر دهید.

بعید است که شما بدون تعیین یک برنامه رانندگی یا جستجوی دستور عمل های آنلاین، به یک سفر جاده ای بروید. بنابراین، نباید فقط بدون شناخت عمق مطالب خوانده شده، به خواندن بپردازید.

پیش نمایش مطالبی که قرار است بخوانید می‌تواند درک بیشتری از آن مطالب برای شما فراهم کند، که نه تنها کمک می‌کند تا سریعتر بخوانید، بلکه به بهبود درک مطلب شما نیز کمک می کند.

چه موقع از تکنیک تند خوانی استفاده کنیم

همه این تکنیک ها می توانند به شما کمک کنند تا سریعتر بخوانید، اما چه موقع از تکنیک تند خوانی استفاده کنیم؟

سرعت خواندن موثر، تعادل بین سرعت و درک مطلب است. مطالعات نشان داده است که هرچه سریعتر بخوانید در یادآوری جزئیات، اطلاعات کمتری به دست می آورید. بنابراین در صورت خواندن یک سند پیچیده حقوقی حتی اگر وقت کمی دارید سرعت خواندن به وضوح جواب نمی دهد. به همین ترتیب، اگر مطالب جدید یا نا آشنا هستند، یا اگر مجبورید آن را به شخص دیگری آموزش دهید منطقی خواهد بود که سرعت مطالعه را پایین بیاورید.

اگرنیاز به درک سریع استدلالها یا نتیجه گیری‌های اساسی ارائه شده دارید، تا در زمان دیگری آن مطالب را به صورت جزئی تر و با سرعت کمتر بخوانید استفاده از روش تند خوانی می‌تواند مفید و موثر باشد. در حقیقت، مطالعات نشان داده است که خلاصه کردن متن می تواند درک مطلب شما را برای دومین بار بهبود ببخشد.

چگونه سرعت خواندن را بهبود ببخشیم؟

اولین قدم برای موفقیت در تند خوانی این است که بدانیم چگونه و چه زمانی از این مهارت استفاده کنیم. در اینجا خلاصه ای از تکنیک ها برای کمک به شما آورده شده است.

 • حرکت آسان– یک رمان یا یک مقاله ساده آنلاین بخوانید تا احساس کنید کدام تکنیک مورد نظر برای شما بهتر است. میزان یادآوری یا فهمیدن خود را اندازه گیری کنید و یک تایمر تنظیم کنید تا ببینید چقدر سریع تر میخوانید.
 • نادیده گرفتن کلمات قبلی– این روش به شما کمک می کند تا جلوی چرخش چشمانتان به کلمات قبلی و کند خوانی را بگیرد.
 • دانستن محتوا کلی متن– اگر از روش خلاصه کردن استفاده می‌کنید این کار می‌تواند مفید باشد، زیرا توجه به دیدن کلمات، جملات یا عبارات مربوطه باعث می‌شود که دقت کنید. پس میتوانید سرعت خود را در این نقاط افزایش دهید و به سرعت در صفحه حرکت کنید.
 • محک زدن میزان پیشرفت– از این طریق می توانید تشخیص دهید که آیا روشی که انتخاب کرده‌اید نتیجه خوبی داشته است یا خیر. در صورت ناکارآمد بودن آن، روش دیگری انتخاب کنید تا بتوانید سرعت خود را افزایش دهید.
 • تمرین- برای تسلط به متن باید تکنیک های تندخوانی را تمرین کنید. هرچه بیشتر خود را آموزش دهید، دارای ذهنی فعالتر با توانایی درک مطالب بیشتر و احساس طبیعی تری خواهید بود.
 • پرهیز از حواس پرتی– محیطی را ایجاد کنید که در آنجا وقفه و حواس پرتی وجود نداشته باشد، و به شما امکان دهد کاملا روی کلمات تمرکز کنید.

تندخوانی شامل تمرین و آموزش مجدد و همچنین یادگیری تمرکز بیشتر و جلوگیری از حواس پرتی است. اما ایجاد تعادل مناسب بین سرعت و درک مطلب بسیار مهم است.

جمع بندی

با توجه به اینکه بزرگترین مزیت تندخوانی صرفه جویی در وقت است، شما قادر خواهید بود همان مقدار داده را که با آهسته خواندن به خاطر می‌سپارید، حفظ کنید. بنابراین، برای افرادی که هر روز با اسناد چندگانه در محل کار خود سروکار دارند، بسیار مفید است.

علاوه بر این، دانش آموزانی که می دانند چگونه با سرعت مطالعه کنند از مزایای رقابتی، نسبت به همسالان خود برخوردار خواهند بود. طبق مطالعات به عمل‌آمده، فردی که این مهارت را دارد می‌تواند خیلی سریعتر از کسی که از این مهارت بهرمند نیست، یک زبان را بیاموزد و باعث بهبودی حافظه خود شود.

هدف اصلی تندخوانی این است که به افراد کمک کند تا با سرعت بیشتری مطالب را مطالعه کنند، سریع‌تر بیاموزند، وقت خود را بهتر مدیریت کنند و بهره وری بالاتری داشته باشند.​​ امیدواریم نکاتی که در این مقاله ذکر شد به شما کمک کند و سبب رشد شغلی، ذهنی و سرعت خواندن شما شود.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *