ارز معمولی و ارز دیجیتال

با تغییر روش های تبادل و انتقال ارز در جهان و پدیدار شدن ارز های دیجیتال هر روز مفاهیم جدیدی پدید آمدند. برخی از بسترها نظیر ارزهای دیجیتال با رشد فراگیر مواجه شده اند. در نتیجه هر روز که می گذرد مفاهیم و تعاریف بیشتری وارد دنیای ارزها می شود. عمده پرسش ها در مواجهه افراد با این دنیا نیاز به دانستن شباهت و تفاوت این دو ارز می باشد. در ادامه هرکدام را توضیح مختصری داده و به برخی ویژگی ها اشاره می کنیم.

ارز چیست؟

ارزها یک تفاوت عمده و مهم که باعث متفاوت شدن آنها از پول دارند. در واقع آن به صورت ذاتی بی ارزش می باشد و ارزش آن وابسته است. اکثریت افراد ارز را با پول اشتباه می گیرند و به تفاوت آن واقف نیستند. درواقع ارز همان پولی است که به دنیا ورود کرده و محدودیت های خاص خودش را دارد. در کشورهای مختلف نیاز دارید که آن را مخصوص همان کشور تهیه کنید ولی پول در هرجای دنیا قابل تبدیل است. ارزش و اعتبار آن بع اعتبار صادرکننده آن است.

ارزمعمولی چیست؟

اسکناس هایی که در جیب همه ی ما یافت می شود یک ارز می باشد. در اصل این اسکناس ها ارزش ذاتی ندارند و فقط تکه هایی از نوعی کاغذ مخصوص هستند. اما دولت ها با ایجاد قرارداد هایی برای انها میزان اررزشی تعیین کرده اند. درروزگار قدیم پشتوانه اسکناس ها طلا و فلزاتی نظیر نقره نیکل و … بود. در نتیجه به دلیل محدودیت این منابع و پشتوانه اسکناس ها بودن آنها مقدار اسکناس موجود نیزمحدود بود. در نتیجه امروزه اسکناس ها تبدیل به پول بدون پشتوانه یا همان ارزفیات می باشند. این گونه ارزها که چنین ویژگی هایی دارند ارزمعمولی می باشند.

ارز معمولی

ارزدیجیتال چیست؟

بسیاری ارزدیجیتال را فقط به کریپتوکرنسی هایی نظیر بیت کوین و …  تقلیل می دهند.ارزدیجیتال در واقع یک چیزی شبیه به پول اما غیرفیزیکی و غیرقابل لمس می باشد. به جای بستر فیزیکی در بستر دیجیتال مبادله می شوند و تبادل از طریق اینترنت انجام می شود.از لحاظ ماهیتی ارزدیجیتال ازر هایی هستند که بر مبنای اعداد باینری که به صورت الکترونیکی تبادل و ذخیره می شوند هستند.رمز ارزها نیز ارز دیجیتال محسوب می شوند.این رمزارزها در بسترهای مجازی بر پایه بلاکچین توسعه یافته اند. رمز ارزهای بسیاری در حال حاضر در جهان توسعه داده شده اند که معروف ترین آنها بیت کوین می باشد.البته رمزارزها بخشی از ارزهای دیجیتال را تشکیل میدهند و همه ی آن نیستند.و یکی از پر کاربرد ترین و معروف ترین بخش های آن می باشند.به همین دلیل برخی دچار اشتباه شده و این دو را یکی می بینند. البته در جهان انواع ارزهای دیجیتال  وجود دارند.

تفاوت ارزدیجیتال با ارز معمولی چیست؟

به طور کل هردو ارز در بسیاری بخش ها با یکدیگر شباهت و قرابت دارند. هردو برطرف کننده نیاز به وجود امکان روشی برا مبادله و دادوستد می باشند. هردو بین اکثریت مردم شناخته شده و به عنوان وسیله مبادله دارای مقبولیت می باشند.ذخیره یک ارزش و معیاری برای سنجش ارزش بودن نیز برای هردو نوع ارز یکسان می باشد. اما تفاوت هایی نیز به دلیل تفاوت ساختار بستر عرضه و کار و… میان آنها موجود است. در ادامه به برخی از تفاوت ها اشاره می کنیم.

ارز دیجیتال و ارز معمولی

نحوه تراکنش و انتقال ارز

ارزهای معمولی بر خلاف ارزهای دیجیتال قابل انتقال در بستر اینترنت و انتقال به صورت مجازی به سرعت نمی باشند. سرعت تراکنش و مبادلات ارزهای معمولی نظیر اسکناس ها به خاطر بستر فیزیکی در مقابل ارزهای دیجیتالی که به صورت مجازی مبادله می شوند بسیارکند تر است. برای انتقال آنها در مسافت های دور یا در حجم بسیار نیاز به واسطه بوده و هزینه انتقال نیز بالا تر می باشد.واسطه ها معمولا بانک و صرافی ها می باشند همچنین مبالغ هنگفت غیرقابل انتقال به صورت یکجا می باشند. فرآیند انتقال در مقابل ارز دیجیتال که انتقالش چند دقیقه بیشترزمان نمی برد به دلیل محدودیت سیستم ها طولانی بوده و گاهی تا چندین روز طول می کشند.

پشتوانه

مسئله داشتن پشتوانه یکی از تفاوت هایی است که با گذر زمان کمرنگ تر میشود. به طور معمول بانک های دولتی هستند که مسئولیت چاپ پول را بر عهده دارند. این بانک ها معمولا مقداری از چیزی را نظیر طلا برای پول ها در نظر می گیرند.در مقابل ارز های دیجیتال غالبا پشتوانه فیزیکی مانند فلزاتی گرانبها نظیر طلا و … ندارند.البته استثنا نیز وجود داشته و یک رمزارز دیجیتال با نام وان گرم دارای پشتوانه است. این رمز ارز دیجیتال توسط یک استارتاپ اماراتی در بازار دیجیتال عرضه شده و طلا به عنوان پشتوانه آن قرار دارد.مسئله دیگر این است که در حال حاضر بسیاری از پول های معمولی نظیر دلار دیگر پشتوانه فیزیکی در حال حاضر ندارند.

پشتوانه ارز

امنیت بستر مبادلاتی ارزها

امنیت بستر مبادلاتی از تفاوت های موجود میان ارزهای دیجیتال و ارزمعمولی می باشد. در ارزهای دیجیتال دیگر خطر دزدیده شدن پول توسط افراد به طور فیزیکی و… ازبین رفته است. همچنین خطر و ریسک سرقت ارزمعمولی حین انتقال آن نیز دیگر به شکل سابق وجود ندارد. البته خطر سرقت در ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد و در هر حال رعایت نکات امنیتی واجب است. اما سرقت ارزدیجیتال به دلیل وجود توابع رمزنگاری شده به طور مستقیم احتمال بسیار بسیار ناچیزی دارد. متداول ترین راه سرقت دیجیتال یافتن اطلاعات حساب کاربری می باشد.

جمع بندی :

مهم ترین شباهت ارزها در مجموع همان رفع نیاز افراد به بستری برای امکان تبادل می باشد. البته درست است که در جزییاتی نظیر فاصله  حجم مقدار و.. تفاوت وجود دارد. اما کارکرد و هدف اصلی هردو نوع ارز تسهیل فرآیند دادوستد می باشد. عمده تفاوت آنها نیز در جزییات مهمی نظیر ساختار و ماهیت می باشد. پشتوانه امنیت و… نیز از تفاوت های بین هرد ارزدیجیتال و ارزمعمولی می باشد. ارزهای دیجیتال خود دارای بخش گسترده ای را دارا می باشند که آشنایی با آنها خالی از لطف نیست. رمزارزها نیز جزئی از همین بخش می باشند. موسسه کارمان دوره ای باعنوان  آشنایی با دوره مقدماتی بلاکچین و رمز ارزها  برگزار می کند که برای افراد علاقه مند به این حوزه جذاب می تواند باشد.

 

 

 

منبع : Quora

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *