بیت کوین اولین رمزارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال و… واژه های پرتکرار این روزها در محافل مختلف است. این کلمات و بحث های پیرامون آنها از افراد مختلف بسیاری شنیده می شود. اما بسیاری از افراد در رابطه با آن بی اطلاع بوده و چیزی نمی دانند. ارزهای دیجیتال درواقع پول غیر فیزیکی با همان کارکردهای ارزهای فیزیکی و ویژگی های بیشتری است. رمزارز های دیجیتال از نوین ترین روش های پرداخت در جهان هستند که در بستر بلاک چین قرار دارند. انواع مختلفی از آنها در سطح جهان وجود دارد.  بیت کوین درواقع اولین و با ارزش ترین رمز ارز فعلی جهان می باشد. در ادامه بیشتر با آن آشنا می شویم.

تاریخچه پول و ظهور رمزارزها نظیر بیت کوین

رمزارز یکی از روش های نوین دادستد بوده و به عنوان پول نیز می توان از آن یاد کرد. درنتیجه دانستن تاریخچه ای که منتهی به آن شده خالی از لطف نیست. بشر در ابتدا از روش  تبادل کالا با کالا برای داد و ستد استفاده می کرد. در گذر زمان به خاطر محدودیت ها انسان ها به ضرب سکه از فلزات روی آورد. بعد تر برای اولین بار در چین از کاغذ به عنوان پول استفاده شد. با گذر زمان ارزهای رایج تحت تاثیر پیشرفت علم و شرایط همواره دچار تحولات گوناگون  شدند. تحولات در اکثر اوقات به خاطر محدودیت های موجود رخ می داد. پس از جنگ جهانی دوم دلارآمریکا ارز اصلی مبادلاتی در جهان شد. با همه این اوصاف با گذر زمان و تحول دیجیتال در جهان نیاز به روشی نوین برای تسهیل پرداخت ها بوجود آمد. درنتیجه از رمزارز بیت کوین رونمایی شد.برای آشنایی بیشتر مقاله  کریپتو کارنسی یا رمز ارز چیست؟  را می توانید مطالعه کنید.

تاریخچه پول و بیت کوین

18 اوت اولین ثبت رسمی بیت کوین

در ماه اوت سال 2008 برای اولین بار در بستر اینترنت دامنه ای به نشانی bitcoin.org ثبت شد. کمتر از 80 روز بعد یک ایمیل از فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو  منتشرگردید. در ایمیل مقاله ای با عنوان «بیت‌کوین: سامانه پولی همتا به همتا»  نوشته شده بود. این وقایع آغازی بر عصر جدید نظام پرداخت جهانی و شروع دوران ارزرمزها بود. حدود سه ماه بعد در ژانویه سال 2009 اولین بلوک بیت کوین ملقب به بلوک آفرینش توسط ناکاماتو استخراج شد. در ادامه با گذر زمان و گذشت سالیان ارزش این ارز دیجیتال در اکثراوقات رشد و روندی صعودی را تجربه کرد. هم اکنون رمزارز های بسیاری در سطح جهان موجود هستند اما bitcoin اولین و با ارزش ترین میان آنها می باشد.

ساختار و ماهیت ارزهای دیجیتال

bitcoin از دو بخش (Binary Digit)bit به معنای رقم باینری (اعداد دودویی  0و1) و coin به معنای سکه تشکیل شده است. همه رمزارزها با فناوری بلاک چین پا به عرصه وجود گذاشتند. درواقع بلاک چین یک زنجیره تشکیل شده ار اتصال بلاک های دارای اطلاعات هستند که رمزنگاری شده اند. ماهیت رمز ارز bitcoin  برمبنای این بلوک ها می باشد. برای توسعه رمزارزها از زبان های برنامه نویسی متعددی استفاده می شود . ++C ، جاوا ، پایتون، Ruby ، Solidity، Go ، جاوا اسکریپت، #C و … از زبان های محبوب توسعه بلاک چین هستند. اگر در رابطه با بلک چین آشنایی ندارید با خواندن مقاله بلاک چین، هرآنچه که باید بدانید نسبت به بلاک چین و کارکرد آن در رمزارزها شناخت پیدا می کنید.

 

جایگاه و رقیبان bitcoin

در حال حاضر بیت کوین با ارزش ترین رمزارزجهان است. بخشی از این ارزش به خاطر اولین بودن و ساختارساده و درعین حال کارآمد آن است. پس عرضه آن و طی شدن مدت زمانی ارزش آن افزایش چشمگیری کرد.درواقع این ارز تنها رمز ارز هست و چیزدیگری نیست. همین محدودیت تک بعدی بودن و رشد چشمگیر ارزش باعث شد که ارزهای دیجیتالی جدید پا به میدان بگذارند. برخی از ارزهای جدید برخلاف bitcoin محدودیت در تعداد نداشته و حوزه های دیگری نظیر ایجاد قراردادهای هوشمند، صنعت های سرگرمی،آسان و شفاف سازی معاملات و… پوشش می دهند. اتریوم، بیت کوین کش، ترون و ریپل از رمزارز های معروف می باشند. در ادامه به معرفی برخی از رمزارزهای معروف به طور محدود می پردازیم.

رقبای بیت کوین

اتریوم

معروف ترین رمزارز پس از بیت کوین اتریوم است. ویتالیک بوترین آن را با هدف بهبود رمزارز bitcoin توسعه داد. این ارز نامحدود بوده و سالیانه در تعداد مشخصی عرضه می شود. مجموع ارزش کنونی آن بیش از 50 میلیارد دلار می باشد. از ویژگی های اتریوم تک بعدی نبودن آن و در قراردادهای هوشمند نیز کارکرد دارد.

بیت کوین کش

در مقاله بلاک چین، هرآنچه که باید بدانید در باره فورک یا همان شاخه اشعابی توضیح داده ایم. بیت کوین کش درواقع انشعابی از اولین ارز دیجیتال جهان است. مهم ترین تفاوت های آن با ارز مادر سرعت تراکنش بهتر هزینه انتقال کمتر و اندازه بزرگتر  بلوک های زنجیره ای آن است. کش در حال حاضر کمی بیش از میلیارد دلار از ارزش بازار رمزارز ها رو تشکیل می دهد.

bitcoin

سامانه کارآموزی کارمان

جمع بندی بیت کوین

پس از معرفی بیت کوین مفاهیم بازار سرمایه بسیار ارتقا پیدا کرد. بیت کوین در بستر بلاک چین ساخته شد و اولین استفاده جدی این علم بود. با گذشت زمان نسبتا کمی ویژگی های بیت کوین در جهان شناخته شد و توجه های بسیاری به آن جلب شد. افزایش قابل توجه تمایل به بیت کوین موجب رشد این رمزارز و رغبت سرمایه گذاران به آن شد. در ادامه مفاهیم سرمایه گذاری به صورت تخصصی در این حوزه پایه ریزی شد. برای ورود به بازار رمز ارزها نیاز به داشتن دانش این حوزه است. اگر قصد ورود به این بازار را دارید یا اینکه علاقه مند به یادگیری هستید شرکت در دوره  آشنایی با دوره مقدماتی بلاکچین و رمز ارزهای موسسه کارمان را به شما پیشنهادی شود.

 

منبع : Forbes

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *