تماس با ما
9:00AM - 17:00PM
معرفی و بررسی انواع صرافی ارز دیجیتال

 

ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال یا اکسچنج، بستری است که  امکان مبادله ارز‌های دیجیتال (بیت کوین ، اتریوم و…) با پول های رایج و یا سایر ارز‌های دیجیتال را فراهم می کند.

پس از ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در سایت یا اپلیکیشن صرافی مورد نظر، فرد می‌تواند در در قبال ارز ملی ( ریال ) ارز‌های دیجیتال را خرید و فروش نماید.

ثبت نام در این نوع صرافی های از طریق سایت یا اپلیکیشن انجام گرفته و مراجعه‌حضوری نیاز ندارد.

 

صرافی ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

نحوه معاملات در صرافی به یکی از دو صورت زیر می‌باشد:

۱) طرف دیگر معامله با شما خود صرافی باشد. به این معنا که شما از ارز را از خود صرافی خریده و یا به خود صرافی بفروشید.

۲) صرافی واسطه ای بین خریداران و فروشندگان ارز بوده و در ازای هر معامله کارمزد مشخصی را از طرفین دریافت می‌کند.

بیشتر صرافی‌ها در دنیا از نوع دوم هستند اما در ایران بیشتر صرافی‌ها از نوع اول می‌باشند.

آموزش فارکس کارمان

 

انواع صرافی ارز دیجیتال

      صرافی ارز دیجیتال متمرکز

این نوع صرافی‌ها توسط نهاد یا شرکت خاص اداره می‌شوند. در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد از حجم معاملات ارزی در دنیا در صرافی‌های متمرکز مانند بایننس، کوین بیس،کراکن و …انجام می‌شوند.

در این صرافی‌ها کنترل کامل دارایی‌های دیجیتال افراد در دست صرافی است. در حقیقت دارایی‌ها در کیف پول صرافی‌ها نگهداری می‌شود و فقط عدد موجودی در حساب کاربران صرافی لحاظ می‌شود.

سرمایه گذاری برای کاربران ایرانی در این صرافی‌ها این خطر را دارد که به دلیل تحریم ها ممکن است حسابشان مسدود شود.

صرافی‌ ارز دیجیتال غیرمتمرکز

تفاوت آن با صرافی متمرکز در نوع مدیریت آن می‌باشد. در صرافی‌های غیرمتمرکز مدیران و اداره‌کنندگان امکان دسترسی به حساب کاربران و کنترل آن را ندارند.

در این صرافی‌ها با کمک بلاک چین، قراردادهای هوشمند و سایر پروتکل‌های غیرمتمرکز، تبدیل دارایی‌ها به‌صورت مستقیم از طریق کیف پول شخصی ( دارایی حساب شخصی ) هر فرد انجام می‌شود؛

یعنی فرد وارد سایت صرافی‌ شده، کیف پول خود را به صرافی متصل نموده و مستقیم از داخل کیف پول خود ارز را به یک قرارداد هوشمند ارسال می‌کند تا معامله انجام شود و

سپس از همان قرارداد هوشمند ارز جدید خود را دریافت می‌کند. یکی از معروف ترین صرافی‌های غیرمتمرکز دنیا یونی سواپ (Uniswap) می‌باشد.

مزیت بزرگ این نوع صرافی، عدم کنترل و دسترسی حساب کاربران است. اما به دلیل چالش های فنی و ساختاری امکان جایگزینی آن ها با صرافی‌های متمرکز وجود ندارد.

 

ارز دیجیتال

صرافی‌ ارز دیجیتال همتا به همتا

در این نوع صرافی، خریدار و فروشنده مستقیما با همدیگر در ارتباط بوده و معامله می‌کنند. خریداران و فروشندگان در سایت صرافی آگهی خرید و فروش را درج می‌کنند

و سایرین از بین آگهی‌ها، آگهی مورد نظر برای معامله را انتخاب می‌کنند. در بیشتر این صرافی‌ها، دارایی فرد معامله گر قفل می‌شود تا امکان کلاه‌برداری وجود نداشته باشد.

بزرگترین صرافی از نوع در دنیا، لوکال بیتکوینز (Localbitcoins) است. البته این صرافی کشور ایران را به دلیل تحریم‌ها، تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

صرافی ارز دیجیتال تبادل فوری

این نوع، در واقع برنامه های تحت وبی هستند که امکان تبدیل فوری ارز‌های دیجیتال به یکدیگر را فراهم می‌نمایند. پس از آن که کاربر مشخص کند که در کیف پول خود چه ارزی دارد و چه ارزی را برای خرید انتخاب کرده است، پلتفرم عملیات تبدیل ارز را انجام داده و در نهایت مقدار مشخصی را جهت کارمزد برای خود برمی‌دارد.

صرافی‌ ارز دیجیتال معاملات مشتقه ( قرارداد‌های آتی و اختیار خرید و فروش)

معاملات قرارداد‌های آتی و اختیار‌ها، با معاملات عادی تفاوت دارند که توضیح کامل آن در این مقال نمی‌گنجد ومباحث تخصصی مربوط به خود را دارند،

اما اساس انجام این معاملات شبیه به معاملات در صرافی‌های متمرکز است با این تفاوت که در صورت سود کردن، سود شما نیز بیشتر می‌شود،

اما در صورت ضرر کردن تا حد مشخصی، کل سرمایه شما از بین خواهد رفت یا به عبارتی لیکویید می‌شود. بنابراین انجام این معاملات به دانش بالایی نیاز دارد.

صرافی بایننس از این نوع معاملات پشتیبانی می‌کند.

 

معامله در صرافی‌های خارج از ایران

همانطور که اشاره شد‌، اکثر صرافی های معتبر خارجی، به دلیل تحریم‌ها اجازه معامله به کاربران داخل ایران را نمی‌دهد. هرچند که با تغییر آی پی می‌توان در این صرافی‌ها فعالیت کرد، اما همواره خطر مسدود شدن حساب و از بین رفتن دارایی وجود دارد.

ارز دیجیتال

 

جمع‌بندی

صرافی ارز دیجیتال یک بستر مجازی (اغلب وب‌سایت) است که امکان مبادله‌ی ارزهای دیجیتال در قبال پول ملی یا سایر ارزهای دیجیتال فراهم می‌گردد.

صرافی می‌تواند خود طرف دیگر معامله بوده و یا واسطه ای بین خریداران و فروشندگان ارز دیجیتال باشد.

با توجه به خطر مسدود شدن حساب کاربری، بهترین نقطه شروع برای ما کاربران ایرانی صرافی های ارز دیجیتال ایرانی هستند. در سایت‌های صرافی ایرانی می‌توان ریال را به بیت کوین، اتر، تتر و سایر ارزهای دیجیتال مطرح تبدیل نمود. اگر قصد معامله حرفه‌ای ارزهای دیجیتال را دارید و یا می‌خواهید ارزهای کمتر شناخته‌شده را معامله کنید می‌توانید با در نظر گرفتن ریسک تحریم‌ها، ارز خریداری‌شده در سایت صرافی ایرانی را به یک صرافی خارجی مانند بایننس منتقل کرده  و درآنجا معاملات موردنظر خود را انجام دهید.

جهت به اشتراک گذاری نظرات خود و مقالات مشابه با ما در ارتباط باشید.

 

 

 

نظر بدهید

دوره آموزش فارکس + کارآموزی و لایو ترید

عضویت در خبرنامه کارمان
بهترین مطالب آموزشی رو برات رایگان میفرستیم

پیش ثبت نام