نحوه ورود به بازار فارکس

در مقاله قبلی با فارکس و اصطلاحات آن آشنا شدید در ادامه با نحوه ورود به فارکس آشنا می شویم با ما همره باشید. معاملات فارکس شامل خرید یک ارز و فروش همزمان ارز دیگر است. در بازار فارکس، معامله گران با گمانه زنی در مورد هدایت ارزها در آینده، با خرید و فروش ارز سعی در سودآوری دارند.

1- یک کارگزاری فارکس را پیدا کنید

امروز کارگزاران فارکس زیادی وجود دارد بنابراین نحوه انتخاب کارگزار فارکس مناسب می تواند گیج کننده باشد. به طور خلاصه، هنگام انتخاب کارگزار فارکس، نکات زیر را بخاطر بسپارید:

  • به دنبال یک کارگزار فارکس باشید که تنظیم شده باشد.
  • ببینید آیا کارگزار فارکس حداقل مبلغ واریزی را ارائه می دهد یا خیر.
  • اهرمی که کارگزار ارائه می دهد چیست؟
  • حداقل اندازه قرارداد که می توانید معامله کنید چقدر است.
  • پاداش ها و شرایط و ضوابط.
  •  انواع واریز و برداشت و همچنین شرایط و ضوابط روش های معاملاتی که توسط کارگزار مجاز است.

بعد از اینکه یک کارگزار فارکس را برای معامله انتخاب کردید، توصیه می شود ابتدا یک معامله آزمایشی یا یک حساب دمو باز کنید. بیشتر کارگزاران فارکس حساب معاملات آزمایشی نامحدود ارائه می دهند (اما اگر به مدت 30 روز استفاده نشود غیرفعال می شود).

این روش خوبی برای آشنایی با بازارهای فارکس است و همچنین به شما کمک می کند سبک معاملات خود (معاملات اسکالپر یا معاملات روزانه، معاملات نوسان و غیره) و روش (تحلیل بنیادی یا فنی) را درک کنید.

شما می توانید روش ها و سیستم های مختلف معاملاتی را جستجو کنید یا اینکه وقتی درک خوبی از شاخص های فنی یا بنیادی داشته باشید، می توانید یکی از آنها را توسعه دهید.

2- یک جفت ارز انتخاب کنید

هنگام معاملات فارکس، ارزش یک ارز را با ارز دیگر مبادله می کنید به عبارت دیگر شما همیشه یک ارز را خریداری می کنید در حالی که ارز دیگر را همزمان می فروشید به همین دلیل شما همیشه ارزها را به صورت جفت معامله خواهید کرد.
بیشتر معامله گران جدید با معامله معمول ترین جفت ارزهای اصلی کار خود را آغاز می کنند، اما به شرط داشتن پول کافی در حساب خود، می توانید هر جفت ارز دیگری را معامله کنید.

3- بازار را تحلیل کنید

هنگامی که برای اولین بار شروع به تحقیق می کنید منابع زیادی پیدا خواهید کرد که ممکن است سبب سردرگمی شما شود، اما وقتی در مورد یک جفت ارز خاص تحقیق می کنید منابع ارزشمندی پیدا خواهید کرد که از بقیه متمایز هستند.
شما باید مرتب به نمودارهای موجود و تاریخی نگاه کنید، اخبار مربوط را رصد کنید، شاخص ها را بررسی کنید و سایر تحلیل های فنی و بنیادی را انجام دهید.

4- نقل قول ها را بخوانید

در شکل زیر دو قیمت برای جفت ارز نشان داده شده است.

اولین نرخ 1.07173 قیمتی است که می توانید جفت ارز را بفروشید. نرخ دوم 1.07191 قیمتی است که در آن میتوانید جفت ارز را خریداری کنید. تفاوت بین نرخ اول و دوم را اسپرد می نامند. این مبلغی است که کارگزار برای انجام این معامله می گیرد.

آموزش بورس و فارکس

5- موقعیت خود را انتخاب کنید

اگر سهام، اوراق قرضه یا سایر محصولات مالی را معامله کرده اید، می دانید که معمولا فقط می توانید در یک جهت بازار حدس بزنید و معامله کنید.
معاملات فارکس کمی متفاوت است، از آنجا که شما در حال خرید یک ارز هستید، در حالی که ارز دیگری را می فروشید می توانید حرکات بالا و پایین در بازار را حدس بزنید.

با یک موقعیت خرید شما اعتقاد دارید که ارزش ارز پایه در مقایسه با ارز پیشنهادی افزایش می یابد. اگر در حال خرید EUR/USD هستید، فکر می کنید قیمت یورو در برابر دلار تقویت می شود، به عبارت دیگر شما معتقدید یورو صعودی است ( و دلار آمریکا نزولی است).
با یک موقعیت فروش، شما معتقدید که ارزش ارز پایه در مقایسه با ارز پیشنهادی کاهش می باید. اگر EUR/USD می فروشید، فکر می کنید قیمت یورو در برابر دلار تضعیف می شود به عبارت دیگر، شما فکر می کنید یورو نزولی است (و دلار آمریکا صعودی است).

6- ورود به موقعیت خرید

قیمت فعلی840 /1.33820 است شما معتقدید براساس تحلیل و اخبار یورو صعودی است بنابراین تصمیم می گیرید با یک لات از ERU/USD وارد موقعیت خرید شوید. از آنجا که شما در حال خرید هستید شما با قیمت 1.33840 وارد معامله می شوید.

هنگامی که به موقعیت EUR/USD نگاه می کنید و اکنون در 180/1.34160 است معامله شما 32 پیپ کسب کرده است و شما تصمیم می گیرید موقعیت خود را با قیمت فعلی فروش 1.34160 ببندید و سود کسب کنید.

ورود به بازار فارکس
7- ورود به موقعیت فروش

براساس تحلیل تکنیکال شما اعتقاد دارید که یورو نزولی است و تصمیم می گیرید با یک لات وارد موقعیت فروش شوید. از آنجا که در حال فروش هستید با قیمت 1.33820 وارد معامله فروش می شوید.

ممکن است در همان روز به موقعیت خود نگاه کنید و ببینید که جفت ارز EUR/USD اکنون در 180/1.34160 است و شما 36 پیپ از دست داده اید بنابراین تصمیم می گیرید که موقعیت خود را در قیمت فعلی 1.34180 ببندید و ضررهای خود را بپذیرید.

خرید و فروش فارکس

جفت ارزهای بازار فارکس

در حالی که بیش از 170 واحد پول در سراسر جهان وجود دارد، دلار ایالات متحده در اکثر قریب به اتفاق تجارت فارکس نقش دارد، بنابراین دانستن کد آن (USD) بسیار مفید است. یورو (EUR)، دومین ارز محبوب در بازار فارکس است که در 19 کشور اتحادیه اروپا پذیرفته شده است.

ارزهای اصلی دیگر به ترتیب محبوبیت عبارتند از: ین ژاپن (JPY)، پوند انگلیس (GBP)، دلار استرالیا (AUD)، دلار کانادا (CAD)، فرانک سوئیس (CHF) و دلار نیوزلند (NZD)
جفت های اصلی(Major):
جفت ارزهای اصلی براساس لیستی از ارزهای رایج که با دلار آمریکا جفت می شوند، تشکیل شده است. سبد ارزهای اصلی فقط از 7 جفت تشکیل شده است که بیشترین گردش مالی بازار فارکس را تشکیل می دهد. به عنوان مثال، جفت EUR\USD به تنهایی حدود 30٪ از حجم معاملات را تشکیل می دهد.
EUR/USD ، USD/JPY ،GBP/USD ،GBP/USD ،AUD/USD ،USD/CAD ،USD/CHF ،NZD/USD
جفت های خرد: (Minor)
جفت های کوچک کمتر معامله می شود، این ارزها اغلب به جای دلار آمریکا در برابر دیگر ارزهای اصلی معامله می شوند.
EUR / GBP ، EUR / CHF ، GBP / JPY
جفت ارز خارجی (Exotics):
یک ارز اصلی در مقابل یک اقتصاد کوچک یا در حال ظهور است.
USD/PLN, GBP/MXN, EUR/CZK
جفت های منطقه ای(Regional)
جفتهایی که براساس مناطق طبقه بندی می شوند – مانند اسکاندیناوی یا استرالیا.
EUR/NOK, AUD/NZD, AUS/SGD

چه چیزی بازار فارکس را به حرکت در می آورد؟

بازار فارکس مانند هر بازار دیگری قیمت ارز توسط عرضه و تقاضای فروشندگان و خریداران تعیین می شود. با این وجود، نیروهای کلان دیگری نیز در این بازار فعالیت دارند. تقاضا برای ارزهای خاص نیز می تواند تحت تأثیر نرخ بهره، سیاست بانک مرکزی، سرعت رشد اقتصادی و فضای سیاسی در کشور مورد نظر باشد.

بازار فارکس به صورت 24 ساعته و پنج روز در هفته باز است و این فرصت را به معامله گران این بازار می دهد تا نسبت به اخباری که ممکن است تا مدت ها بعد تاثیری در بورس نداشته باشد واکنش نشان دهند. از آنجا که بسیاری از معاملات ارز بر روی گمانه زنی یا پوشش اقتصادی متمرکز است، مهم است که معامله گران در مورد پویایی که می تواند باعث افزایش شدید ارزها شود، سریع عمل کنند.
بانکهای مرکزی
عرضه توسط بانک های مرکزی کنترل می شود. آنها می توانند اقداماتی را اعلام کنند که تأثیر قابل توجهی بر قیمت ارز آنها داشته باشد. به عنوان مثال، تزریق پول بیشتر به اقتصاد می تواند باعث کاهش قیمت آن ارز شود.
گزارش های خبری
بانک های تجاری و سایر سرمایه گذاران تمایل دارند سرمایه خود را در اقتصادهایی قرار دهند که چشم انداز قوی دارند. بنابراین، اگر یک خبر مثبت در مورد منطقه خاصی به بازارها وارد شود، سرمایه گذاران را تشویق می کند و تقاضا برای ارز آن منطقه را افزایش می دهد.

تا زمانی که افزایش موازی عرضه ارز وجود نداشته باشد، اختلاف بین عرضه و تقاضا باعث افزایش قیمت آن ارز می شود. به همین ترتیب، یک خبر منفی می تواند باعث کاهش سرمایه گذاری و پایین آمدن قیمت ارز شود. به همین دلیل ارزها تمایل به بازتاب بهبود اقتصادی گزارش شده در منطقه دارند.
احساسات بازار
احساسات بازار که غالباً در واکنش به اخبار است نیز می تواند نقش مهمی در افزایش قیمت ارز داشته باشد. اگر معامله گران معتقد باشند که ارز به سمت خاصی هدایت می شود، بر این اساس معامله خواهند کرد و ممکن است دیگران را متقاعد کنند و این روند تقاضا را افزایش یا کاهش دهند. دلیل دیگری که معامله گران بیش از حد معامله میکنند این است که انتظارات غیر واقعی از بازار دارند. شما باید این واقعیت را جدی بگیرید که قرار نیست در فارکس سریع ثروتمند شوید بلکه باید آهسته اما پیوسته معامله کنید و سپس با گذشت زمان حساب خود را افزایش دهید.

جمع بندی

معاملات فارکس یکی از فعال ترین و پویاترین راه های تجارت بازارهای مالی است. نوسانات اساسی در ارزش های ارزی است که هر چیز دیگری را پیش می برد. یادگیری معامله در بازار فارکس و درک بازارهای فارکس می تواند زمینه خوبی برای تجارت سایر بازارها مانند مشتقات مالی یا بازار سهام فراهم کند.

شما می توانید جهت ورود به بازار کار فارکس و سرمایه گذاری در آن در طرح کارمان و کارآموزی فارکس شرکت کنید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *