هدف گذاری در کارها

بسیاری از مردم احساس می کنند که بر دنیا مسلط هستند، سخت کار می کنند اما به نظر نمی رسد که به جای با ارزشی در زندگی رسیده باشند. یک دلیل اساسی که چنین احساسی دارند این است که آنها وقت کافی صرف فکر کردن به آنچه که در زندگی می خواهند و تعیین هدف برای رسیدن به آن نکرده اند.

شاید شما دقیقاً بدانید که می خواهید به چه چیزی برسید، اما ایده ای برای چگونه رسیدن به آن ندارید. تعیین هدف، فرآیندی هدفمند و صریح است که با شناسایی هدف، مهارت یا پروژه جدیدی که می خواهید به آن برسید شروع می شود، سپس برای دستیابی به آن، برنامه ریزی و برای تکمیل آن تلاش می کنید. اولین گام برنامه ریزی برای آینده، تعیین هدف است و نقشی اساسی در رشد مهارتهای مختلف زندگی دارد.

تعیین هدف علاوه بر کنترل جهت زندگی، معیارهایی نیز برای موفقیت واقعی شما فراهم می کند. اگر هدف، جمع آوری پول باشد پس داشتن یک میلیون دلار در بانک تنها دلیل اثبات موفقیت شما است ولی اگر هدف انجام کارهای خیرخواهانه باشد پس نگه داشتن پول مغایر با تعریف موفقیت برای شما است.

 

چرا تعیین هدف مهم است؟

با تعیین اهداف واضح و روشن، می‌توانید دستیابی به آن اهداف را بسنجید و پیشرفت خود را در آنچه که قبلاً یک کار طولانی مدت و بیهوده به نظر می‌رسید مشاهده کنید.همزمان که توانایی و شایستگی خود را در رسیدن به اهدافی که تعیین کرده اید تشخیص می دهید، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

تعیین هدف در زندگی بسیار حیاتی است زیرا به شما کمک می‌کند در مورد آنچه واقعاً برای شما مهم است تصمیم بگیرید و تمرکز کنید. هدف گذاری موثر به شما امکان می‌دهد پیشرفت خود را اندازه گیری کنید و رویاهای خود را تجسم کنید. اگر ندانید چه کاری می خواهید انجام دهید، نمی توانید برنامه ای برای رسیدن به آن ایجاد کنید. تنظیم هدف، وسیله ای است که شما را به مقصد مورد نظر می‌رساند.

 

6 دلیل اهمیت تعیین هدف

1- اهداف، شما را به جلو سوق می دهند.

نوشتن هدف با تاریخ مشخص برای رسیدن به موفقیت، انگیزه ای را برای برنامه ریزی و تلاش در اختیار شما قرار می دهد. هدف مکتوب نمایش بیرونی خواسته های درونی شما و یک یادآوری مداوم از آنچه شما باید انجام دهید، است.

اهداف به ما انگیزه لازم برای تلاش در کارهای دشوار و انرژی برای عملکرد می‌بخشند و سبب می‌شود افراد در فعالیت های خود پایدار بمانند. یک الگوی بسیار معمول وجود دارد، شما ذهن خود را به چیزی معطوف می‌کنید هیجان زده می‌شوید و دیوانه‌وار تلاش می‌کنید، و پس از مدتی انگیزه ها کمرنگ می‌شود.

اهدافی که روی آنها تمرکز و در ذهن تجسم می‌کنید به شما کمک می‌کند تا بهتر با خواسته های درونی خود ارتباط برقرار کنید و برای رسیدن به هدف هایتان در دوره هایی که تمرکز شما به طور حتم کاهش می‌یابد، انگیزه لازم را داشته باشید.

2- اهداف، منجر به یافتن راه حل هایی برای مسائل غیرقابل حل می‌شود.

بسیاری از ما آرزوهای بزرگی داریم که تحقق آنها غیرممکن به نظر می رسد. وقتی به کوهی عظیم و به ظاهر غیر‌قابل عبور خیره می‌شوید، احساس دلسردی پیدا می کنید. تعیین هدف مناسب می‌تواند آرزوهای بزرگتر را به پله های کوچکتر و قابل دستیابی تقسیم کند و برنامه ریزی برای دستیابی به این اهداف كوچك تر و تهیه برنامه عملیاتی را سهولت می بخشد. تحقیقات نشان داده است كه برخورد با اهداف كوچك‌تر، انگیزه واقعی و رضایت بیشتر را برای افراد فراهم می‌كند.

در زندگی خود می توانید، اهداف بلند و متعالی که برای پیشرفتتان لازم است را انتخاب کنید و برای دستیابی، آنها را به مسائل کوچکتر تبدیل کنید تا دستیابی به اهداف راحت تر شود و شما با انگیزه بیشتر برای رسیدن به آن اهداف مهم قدم بردارید.

3- اهداف به ما کمک می کنند تا خودمان را باور کنیم.

تعیین اهداف، راهی برای تقویت جاه طلبی شماست. تعیین هدف فقط ایجاد یک برنامه برای زندگی شما و مواخذه خودتان نیست، بلکه الهام بخش شما برای هدف گذاری کارهایی است که هرگز فکر نمی کنید قابل انجام باشد.

آیا می خواهید چیزی را به دست آورید که بسیاری از مردم رویای آن را دارند، اما تعداد کمی از افراد واقعاً آن را به دست می آورند؟ چرا که آن را برای خود هدف قرار نمی‌دهید و برای رسیدن به آن روزمره کار نمی‌کنید، چرا هرگز باور نمی‌کنید که می توانید آن را به انجام برسانید؟ تا زمانی که خود را به آرامی در حال پیشرفت نبینید، امیدها و آرزوها چیزی بیشتر از کلمات مبهمی نخواهد بود که در تصورات شما شناور هستند.

4- اهداف، شما را مسئول عدم موفقیت می دانند.

اگر اهداف مشخصی را یادداشت و برای رسیدن به موفقیت خود یک جدول زمانی تعیین نکنید، در صورت عدم موفقیت چگونه می‌توانید به گذشته نگاه کنید و مسیر خود را ارزیابی کنید؟
نکته خوشبینانه در مورد بازگشت به هدفی که 6 ماه، 1 سال یا حتی 5 سال پیش برای خود تعیین کرده اید، نشان می دهد که شما در چه نقطه ای از هدفتان قرار دارید و اگر در مسیر رسیدن به هدفتان تلاش لازم را انجام نداده‌اید، نیاز به تغییرات واقعی برای تحقق آن خواهید داشت.

5- اهداف به شما می گویند واقعاً چه چیزی می خواهید.

مطمئناً مواردی وجود دارد که ما اهدافی را تعیین می کنیم که واقعاً آنچه را که می خواهیم منعکس نمی کنند. بعضی اوقات فکر می کنیم که به پول بیشتری احتیاج داریم، در حالی که به تغییر محیط یا شخصی که باید او را دوست داشته باشیم نیاز داریم. بعضی اوقات فکر می کنیم وقت آزاد بیشتری می‌خواهیم، اما آنچه واقعاً می خواهیم کاری است که بتوانیم علاقه مند به آن باشیم. بعضی اوقات فکر می کنیم می خواهیم تنها باشیم.

اگر در وهله اول هدف تعیین نکنید، چگونه می توانید به آنچه واقعاً می خواهید برسید؟ اگر با تصورات مبهم “موفقیت” در زندگی گشت بزنید، هرگز نخواهید فهمید که خرید یک ماشین جدید چیزی نیست که برای شما خوشبختی واقعی به ارمغان بیاورد.

با ارزیابی مداوم اهداف و پرسیدن از خود که واقعاً چه می‌خواهیم، به خواسته‌های واقعی و درونی خود دست پیدا کنید. ما می توانیم درک کنیم که واقعاً در زندگی چه می خواهیم و برای رسیدن به آنچه می خواهیم تلاش کنیم.

6- اهداف به ما کمک می کنند تا از لحظات زندگی خود استفاده کنیم.

وقتی برای تعیین اهداف وقت می‌گذارید، اطمینان حاصل می کنید که از همه لحظه های زندگیتان استفاده بهینه کرده اید. کارهای زیادی در زندگی وجود دارد که باید انجام دهیم و تجربه کنیم، اما شانس بسیاری از مواردی که ما می‌خواهیم به دست آوریم و تجربه کنیم به ما داده نمی شود و ما باید برای آن تلاش کنیم.

 

چگونه هدف گذاری کنیم؟

شروع به تعیین اهداف کنید. روند تعیین اهداف باعث موفقیت سریعتر و کارآمدتر شما می شود و می تواند جاه طلبی شما را تقویت کرده و به شما در دستیابی به نتایج واقعی کمک کند. یک فرایند هدف گذاری به شما در نحوه تعیین هدفهای مشخص، به موقع و واقع بینانه کمک می کند.

1- اهداف هوشمند( SMART)را تعیین کنید.

واقعیت ساده این است که برای قدرتمند بودن اهداف، باید اهداف هوشمندانه طراحی شوند. بسیاری از مواردی که SMART مخفف آن است وجود دارد، اما اصل آن این است که اهداف باید:خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و زمان محدود باشد

2- اهداف مشخصی تعیین کنید.

هدف شما باید مشخص باشد. اهداف مبهم یا تعمیم یافته، مفید نیستند زیرا جهت دهی درستی برای شما فراهم نمی‌کنند. به یاد داشته باشید، شما به اهداف نیاز دارید تا راه را به شما نشان دهند. با تعیین دقیق اینکه در کجا هستید و به کجا میروید، اهداف را برای خود آسانتر کنید.

3- اهداف قابل اندازه گیری تعیین کنید.

مقادیر دقیق، تاریخ و موارد دیگر را در اهداف خود بگنجانید تا بتوانید میزان موفقیت خود را بسنجید. اگر هدف شما به سادگی “کاهش هزینه ها” تعریف شود، چگونه می فهمید که چه زمانی موفق بوده‌اید؟ اگر در یک ماه کاهش 1 درصدی یا در مدت دو سال 10 درصد داشته باشید؟

مهمترین قسمت در تعیین هدف هوشمند این است که هدف خود را مشخص کنید تا بتوانید پیشرفت خود را به طور واضح ردیابی کنید و بفهمید که آیا هدف خود را برآورده کرده اید. هرچه بتوانید در مورد هدف خود مشخص تر باشید، احتمال تکمیل آن بیشتر است.

4- اهدافی را تعیین کنید که برای شما ایجاد انگیزه می کند.

وقتی برای خود اهدافی مشخص می‌کنید مهم است که آنها به شما انگیزه دهند، این بدان معناست که هدف مورد نظر برای شما مهم و دستیابی به آن با ارزش است. اگر علاقه چندانی به نتیجه ندارید، احتمال اینکه شما برای تحقق آنها تلاش کنید بسیار کم است.

برای اطمینان از انگیزه بخشیدن به هدف خود، بنویسید که چرا برای شما ارزشمند و مهم است. از خود بپرسید، “اگر من می خواستم هدف خود را با دیگران در میان بگذارم، به آنها چه می گویم كه آنها متقاعد شوند كه این هدف ارزشمندی است؟” .

انگیزه کلید رسیدن به اهداف است. اهدافی را مشخص کنید که مربوط به اولویت های بالای زندگیتان باشد. بدون این طرز فکر، در نهایت اهداف بسیار زیاد و زمان کم برای اختصاص دادن به هر یک از این اهداف خواهید داشت. دستیابی به هدف نیاز به تعهد دارد، بنابراین برای به حداکثر رساندن احتمال موفقیت، باید احساس ضرورت کنید و نگرش “من باید این کار را انجام دهم” را داشته باشید.

5- اهداف قابل دستیابی را تعیین کنید.

اطمینان حاصل کنید که دستیابی به اهدافی که تعیین کرده اید وجود دارد. اگر هدفی را تعیین کنید که امیدی به رسیدن به آن نداشته باشید، فقط روحیه خود را کاهش داده و اعتماد به نفس خود را از بین می برید.

با این حال، در برابر تمایل به تعیین اهداف خیلی آسان، مقاومت کنید. دستیابی به هدفی که مجبور نبودید برای آن سخت تلاش کنید، در بهترین حالت می تواند امکان ایجاد ترس از تعیین اهداف آینده که امکان عدم موفقیت دارند را به همراه داشته باشد. با تعیین اهداف واقع بینانه و در عین حال چالش برانگیز، تعادل مورد نیاز خود را برقرار می کنید.

6- اهداف مربوطه را تعیین کنید.

اهداف باید مربوط به مسیری باشد که می‌خواهید زندگی و حرفه شما در آن مسیر گام بردارد. با هماهنگ نگه داشتن اهداف با این هدف، تمرکز لازم برای پیشروی و انجام آنچه می‌خواهید را پیدا خواهید کرد. اگر اهداف گسترده و پراکنده و متناقضی تعیین کنید، وقت خود را در مسیر اشتباهی از زندگی هدر خواهید‌ داد.

7- اهداف محدود به زمان را تعیین کنید.

اهداف شما باید مهلت داشته باشند، این بدان معنی است که شما می‌دانید چه زمانی می توانید موفقیت خود را جشن بگیرید. وقتی روی یک هدف که نیازمند یک اقدام سریع است کار می‌کنید، احساس چالاکی شما افزایش می‌یابد و موفقیت بسیار سریعتر حاصل می شود.

8- اهداف خود را بنویسید.

وقتی اهداف خود را یادداشت می کنید، ایده های مبهمی که فقط در ذهن شما قرار دارند، واقعی و قابل لمس می‌شوند. هنگامی که اهداف خود را نوشتید، آنها را در جایی قابل مشاهده نگه دارید. اهداف شخصی را روی آینه یا نزدیک صفحه رایانه قرار دهید، اهداف تیم را روی دیوارهای کنار میزهای بقیه تیم قرار دهید و اهداف شرکت را در ارائه های داخلی بگنجانید.

این تاکتیک به شما یادآوری می کند که روزانه روی اهداف خود کار کنید. همانطور که اهداف خود را یادداشت می کنید، از لحن مثبت استفاده کنید تا از انجام آنها هیجان زده شوید.

9- یک برنامه عملیاتی ایجاد کنید.

بسیاری از افراد در مورد هدفی تصمیم می گیرند اما هرگز برنامه عملیاتی برای تعیین نحوه دستیابی دقیق به آن هدف ایجاد نمی كنند. برنامه عملیاتی شما باید شامل هدف کلی باشد که می‌خواهید برآورده کنید و تمام مراحلی را که برای رسیدن به آن لازم است در آن قرار دهید.

از خلاقیت در برنامه عملیاتی خود نترسید. برای مثال هدف خود را با استفاده از مداد رنگی، خودکار رنگی بنویسید. به گفته فوربس، با ایجاد یک برنامه عملی قسمت متفاوتی از مغز شما فعال می شود و اهداف را در ذهن شما ثابت می کند.

 

10- یک جدول زمانی ایجاد کنید.

به عنوان بخشی از برنامه عملیاتی خود، از یک جدول زمانی برای کمک به تجسم نقش ها، وظایف، نقاط عطف و مهلت های تعیین شده برای رسیدن به هدف خود استفاده کنید. پس از تعیین تاریخ ها، سعی کنید تا آنجا که ممکن است به آنها نزدیک باشید. یک جدول زمانی احساس فوریت ایجاد می‌کند که به نوبه خود انگیزه ای برای ادامه برنامه و به پایان رساندن هدف ایجاد می کند.

11- اقدام کنید.

اکنون که همه چیز را برنامه ریزی کرده اید، وقت آن است که اقدام کنید. شما برای فراموش کردن هدف خود تمام این مراحل را طی نکردید. هر قدم که برمی دارید باید به مرحله دیگری منتهی شود تا زمانی که هدف خود را به پایان برسانید.

12- پیشرفت خود را ارزیابی کنید.

برای تحقق هدف خود باید انگیزه قوی داشته باشید. زمانبندی ارزیابی هفتگی را در نظر بگیرید که می‌تواند شامل اندازه گیری پیشرفت و بررسی برنامه شما باشد. هنگامی که می بینید خط پایان چقدر نزدیک است، انگیزه بیشتری پیدا خواهید کرد که تا انتها پیش بروید. اگر کمی از برنامه عقب هستید، تنظیمات لازم را انجام دهید و ادامه دهید.

 

نکاتی در مورد تعیین هدف

مرحله 1: شش دقیقه به خود فرصت دهید تا لیستی از آنچه می خواهید در 20 سال آینده بدست آورید یا تجربه کنید، ایجاد کنید. در این زمان کم، هرچه سریعتر اهداف را یادداشت کنید.

مرحله 2: حالا از لیست خود برگردید و یک، سه، پنج، 10 یا 20 سال در کنار هر هدف بنویسید تا مشخص شود که برای دستیابی به آنها چه مدت زمان لازم است. هنگام تعیین برآورد زمان واقع بین باشید. شما یک دقیقه و نیم وقت دارید تا این کار را انجام دهید، بنابراین سریع باشید.

مرحله 3: لیست خود را مرور کنید. چهار هدف برتر یک ساله خود را انتخاب کنید. اینها اهدافی است که شما را واقعاً هیجان زده می کند. برای هر هدف یک پاراگراف بنویسید و توضیح دهید که چرا طی 12 ماه آینده کاملاً به این هدف خواهید رسید. در کل باید 15-20 دقیقه طول بکشد.

اگر می توانید آنچه را که یادداشت کرده اید با یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا شخص دیگری که به او اعتماد دارید به اشتراک بگذارید، این کار را انجام دهید. اگر نه، فقط آنها را با صدای بلند با خود بگویید. این کار کمک می کند تا روند برنامه ریزی هدف، کمتر از یک مفهوم و بیشتر از واقعیت برخوردار شود.

 

سخن بزرگان درمورد هدف گذاری

رابرت مک کین: “به بیشتر هدفهای بزرگ نمی رسیم، زیرا ابتدا به کارهای پیش پا افتاده توجه می کنیم”

هنری وادزورث لانگ‌فلو:”هدف مورد نظر یا روش ما نه شادی است و نه اندوه؛ کار کردن است و بس، بدان گونه که هر روز از روز گذشته گامی پیش تر باشیم.”

توماس ادیسون:“من به هیچ وجه اجازه نمی دهم که شرایط مرا ناامید کند. سه چیز لازم برای رسیدن به یک هدف با ارزش عبارت است از : کار ، استقامت و عقل سلیم” ؛

“همچون اسفنج که آب را در بر می گیرد، شما هم اندیشه های خوب را در بر گیرید و آن را درخدمت هدف خویش قرار دهید”

آنتونی رابینز :” چنانچه هدف از زندگانی خود را ندانید و نشناسید، چگونه می‌توانید در بازی زندگی برنده باشید؟”.

 ” می‌بایست در زندگی، هدفمند باشید. می‌بایست برگزینید و تصمیم بگیرید آن هم، هم‌اکنون” .

” هدف زندگی خود را برآورده سازید و مهم‌تر از همه این است که این کار را با عشق، شور، حرارت، شیفتگی و سرزندگی بسیار انجام دهید!”

یوهان ولفگانگ فون گوته: “از همه چیز مهمتر در زندگی آن است که انسان هدفی داشته و برای رسیدن به هدف خود دارای استعداد کافی باشد”

جمع بندی

تعیین هدف در همه جای جهان ما وجود دارد. ما اهداف شغلی، سلامتی و زندگی خود را به طور کلی تعیین می کنیم. جامعه امروزی همیشه ما را تشویق می کند تا در مورد هدف بعدی خود فکر کنیم. با این حال آنچه به اندازه کافی درباره آن فکر نمی کنیم، علم و استراتژی نحوه دستیابی به این اهداف است.

تعیین هدف خیلی فراتر از این است که به صورت تصادفی اتفاق بیفتد، تا زمانی که دقیقاً آنچه را که می‌خواهید مشخص نکنید و دلیل اصلی انتخاب آن را درک نکنید، احتمال موفقیت شما بطور قابل توجهی کاهش می‌یابد. با پیروی از قوانینی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، می توانید با اطمینان اهداف خود را تعیین وبه آنچه که باور درونیتان است دست پیدا کنید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *