تماس با ما
بازاریابی محتوا چیست و چه تفاوتی با تبلیغات دارد؟

بازاریابی محتوا چیست و چه تفاوتی با تبلیغات دارد؟

تبلیغات و بازاریابی محتوا، شباهت‌های زیادی با هم دارند به همین دلیل خیلی از افراد فکر می‌کنند که بازاریابی محتوا همان تبلیغات است، اما در اصل این دو در ماهیت و ساختار با یکدیگر متفاوت هستند. بهتر است مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها این تفاوت‌ها را بشناسند و در بودجه‌بندی، میان این دو تفکیک قائل شوند تا بیشترین راندمان را به دست آورند. در ادامه به تعریف هر یک از این دو عنوان می‌پردازیم تا متوجه تفاوت آن‌ها شویم.

بازاریابی محتوا چیست؟

با توسعه تکنولوژی دیجیتال و استقبال عموم مردم از شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوا به عنوان یک ابزار قدرتمند در کسب و کارها مورد توجه قرار گرفته است. بازاریابی محتوا، تولید محتوای نافذ، گیرا و مجاب‌کننده در فرایند کسب و کارها است که هدف بازاریابی محتوا، مشتاق کردن مخاطبین به محصولات و یا خدمات به‌وسیله‌ی تولید و سازماندهی محتوای ارزشمند و مناسب به قصد تغییر در رفتار مشتریان است. به طور کلی در این نوع بازاریابی، مردم را وادار به خرید نمی‌کنند؛ بلکه تلاش می‌شود به آنها کمک کنند تا بهترین انتخاب را داشته باشند و شاید بهترین انتخاب آنها در این میان، خریداری از ما باشد. همچنین میتوان گفت بازاریابی دیجیتال یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ میباشد. مقاله دیجیتال مارکتینگ چیست؟ را در کارمان بخوانید.

بازاریابی محتوا به عنوان یک ابزار قدرتمند در کسب وکارها مورد توجه قرار گرفته است.
بازاریابی محتوا به عنوان یک ابزار قدرتمند در کسب وکارها مورد توجه قرار گرفته است.

تبلیغات چیست؟

تبلیغات ابزاری برای برجسته و نمایان‌تر ساختن محصولات و یاخدمات با هدف افزایش فروش می‌باشد. همچنین امروزه با توجه به تنوع محصولات و خدمات در یک حوزه مشخص، تبلیغات برای آگاه‌سازی مشتری ضروری است. تبلیغات پیام‌های دیداری و گفتاری را شامل می‌شود که به وسیله تولید اطلاعات، سعی در بهبود کسب و کارها دارد.

تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات در چیست؟

1- تفاوت در هدف

در بازاریابی محتوا تلاش می‌شود تا به مشتری نزدیک شد و او را با محتوا درگیر کرد. این نوع بازاریابی به خواسته‌ها و نیازهای مشتری توجه دارد و بر این اساس، محصول و یا خدمات را در ذهن مشتری جا می‌اندازد و مشتری را با جلب اعتماد به خود وفادار می‌کند.

تبلیغات نیز یک تکنیک بازاریابی است با این تفاوت که هدف تبلیغات معرفی محصول، خدمت یا هرگونه اطلاع رسانی است. در حقیقت در تبلیغات، تمرکز بر روی فروش کالا است و تلاش می‌شود مخاطب علاقه‌مند به خرید شود که البته تمامی مخاطبین متوجه این موضوع می‌شوند.

2- تفاوت در چرخه عمر محتوا

بازاریابی محتوا چرخه عمر طولانی‌تری در مقایسه با تبلیغات دارد. اگر محتوایی که تولید می‌شود پرارزش و ممتاز باشد در نخستین نتایج موتور جستجوها جای می‌گیرد و افراد بسیاری آن را می‌بینند در حالی که تبلیغات زمان کوتاه‌تری برای اثرگذاری دارند و به‌علاوه هیچ تضمینی برای جذب مشتری بیشتر نخواهند داشت.

3- تفاوت در بستر نشر

در بازاریابی محتوا، بستر نشر بیشتر وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی هستند زیرا در این صورت مخاطبان می‌توانند بهتر به محتوا نزدیک شوند و همچنین چون در بازاریابی محتوا نیاز به ارتباط پیوسته و طولانی‌تر با مخاطب است شبکه‌های اجتماعی از نظر هزینه ارزان‌تر هستند ولی در تبلیغات علاوه بر استفاده از بسترهای دیجیتال، از بسترهای فیزیکی همانند بیلبوردها، فضاهای شهری، تلویزیون و …نیز استفاده می‌شود که از نظر هزینه گران قیمت تر هستند.

بازاریابی محتوا هیچ گونه حس مزاحمت یا آزاری برای مخاطب به وجود نمی‌آورد در صورتی که تبلیغات در بسیاری از روش‌های خود، احساس آزار را برای مخاطب ایجاد می‌کند.

تبلیغات پیام خود را در تلویزیون و یا به صورت فیزیکی در بیلبوردهای سطح شهر به نمایش می‌گذارد،
تبلیغات پیام خود را در تلویزیون و یا به صورت فیزیکی در بیلبوردهای سطح شهر به نمایش می‌گذارد،

4- تفاوت در نگاه به مشتری

از تفاوت‌های دیگر میان بازاریابی محتوا و تبلیغات می‌توان به نگاهی که به مشتری دارند اشاره کرد. تبلیغات به صورت یک طرفه با مشتری ارتباط برقرار می‌کنند به‌گونه‌ای که فقط پیام خود را در تلویزیون و یا به صورت فیزیکی در بیلبوردهای سطح شهر به نمایش می‌گذارد، اما در بازاریابی محتوا این گونه نیست. این نوع بازاریابی نگاهی تعاملی به مشتری دارد و واکنش‌ها و نظرات مشتری را دریافت می‌کند و در تولید محتوای بعدی به آن واکنش نشان می‌دهد.

جمع بندی

هنگامی که صحبت از بازاریابی محتوا و تبلیغات می‌شود، بیشتر افراد فکر میکنند که این دو یکسان هستند و هر دو به معنای فروش کالا می‌باشند در صورتی که در عمل این گونه نیست، درست است که هدف هر دو افزایش مشتری است اما تفاوت‌هایی با هم دارند. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با تفاوت تبلیغات و بازاریابی محتوا آشنا کنیم، امیدواریم این مقاله برای شما کاربردی و مفید بوده باشد.

نظر بدهید

نظرات

  1. […] در نگاه اول فکر کنید که تولید محتوای با کیفیت کار ساده‌ای است، اما در عمل این گونه نیست. اگر […]

برچسب‌ها

2 نشانه که برنامه ریزی های شما عملی نمی شوند (همراه با ارائه بهترین راه حل) 4 عادت که به طور چشمگیری بهره وری شما را بهبود می بخشند 4 کاری که افرادی‌ که دارای انضباط شخصی (خود فرمانی) هستند، انجام نمی دهند 7روش غیرمعمول برای تقویت هوش احساس تعلل استخدام اعتماد به احساسات خود افراد خود نظم پذیر انجام نمی دهند اهرم در فارکس ایلاستریتور بازاریابی دیجیتال بازاریابی محتوا بازاریابی محتوایی بورس تفاوت فارکس و بورس تقویت هوش تکیه بر قدرت اراده جفت ارز خارج شدن از بعد تئوری و انجام مهارت ها برای یادگیری بهتر خود فرمانی دیجیتال مارکتینگ دیجیتال مارکتینگ چیست؟ دیدگاه افراد مشهور درمورد موفقیت سئو سئو شغلی پردرآمد در زمان کرونا عادت هایی که شما را از موفقیت دور میکند. غلبه بر خستگی روحی و جسمی ناشی از کار فارکس فعالیت هایی که سبب تقویت هوش می شوند قدرت عملکرد اجباری لذت بردن از یادگیری معاملات فارکس نتیجه گرایی چه راهکارهایی برای افزایش سرعت یادگیری موثر است؟ چگونه لیست کارهای خود را به طور موثر تری سازمان دهی کنیم چگونه موفق شویم؟ چگونه می توان بر خستگی روحی و جسمی ناشی از لیست کار های انجام نشده غلبه کرد چگونه می توان سرعت یادگیری را افزایش داد؟ کارآموزی کارآموزی بورس کارمان کارورزی گرافیک گرافیک تبلیغاتی
پیش ثبت نام