7روش غیرمعمول برای تقویت هوش

همه ما دوست داریم انسان هایی با بهره هوشی بالا باشیم چرا که تاثیرات هوش بالا بر هیچ یک از ما پوشیده نیست. معمولا افراد باهوش تر در مواقع لزوم می توانند تصمیمات بهتری بگیرند و آموخته های خود را بهتر به خاطر می سپارند و از آن بهره می برند.

 بسیاری می پندارند که هوش یک پدیده ی ژنتیکی است و از طرفی دوران یادگیری و تقویت مهارت ها را محدود به دوران مدرسه می دانند. حال آنکه حقیقتا زندگی سراسر یادگیری است و بسیاری از مهارت ها و توانمندی ها، حتی آن دسته که بیشتر زمینه ژنتیکی دارند قابل ارتقا و تقویت هستند.

هوش نیز از جمله صفاتی است که می توان آن را تقویت کرد. با در نظر گرفتن یادگیری در برنامه روزمره، صرف نظر از سن و سال می توانیم خود را باهوش تر کنیم.

مغز ابزاری قابل انعطاف و قدرتمند است و به انواع محرک های مختلف پاسخ می دهد. همه این محرک ها می توانند باعث افزایش قدرت مغزی ما شوند.

بر خلاف تصور عموم نیازی نیست ساعت ها به مطالعه کتاب یا گذراندن دوره های مختلف بپردازید تا هوش خود را تقویت کنید، تنها کافی است برخی فعالیت های غیرمعمول و لذت بخش را در برنامه روزانه خود بگنجانید تا سطح هوش خود را ارتقا دهید. در این مقاله به چندی از این فعالیت هایی که سبب تقویت هوش میشود، اشاره شده است که به شرح زیر اند.

فعالیت هایی که سبب تقویت هوش می شوند.

1- به پادکست ها با سرعت 1.5 تا 2 برابر گوش دهید.

این یک روش ساده است که می توانید با استفاده از آن، اطلاعات بیشتری را در مدت زمان کمتری دریافت کنید. گوش دادن سریع، همانطور که مشخص است، شامل سرعت بخشیدن به پادکست ها یا کتاب های صوتی و گوش دادن به آنها با سرعتی بیش از حد معمول است.

جالب است بدانید میانگین سرعت گفتار، در حدود 150 کلمه در دقیقه است. مطالعات نشان داده است که مغز انسان توانایی هضم 275 تا 300 کلمه در دقیقه را دارد. شما با گوش کردن با سرعتی بیش تر، علاوه بر اینکه در مدت کوتاه اطلاعات بیش تری دریافت خواهید کرد، مغز شما نیز تغییر خواهد کرد و قادر خواهد بود اطلاعات را سریعتر از قبل پردازش کند. علاوه بر اینها، وقت اضافی صرفه جویی شده به شما امکان می دهد بیشتر بیاموزید و زمان بیشتری را صرف کار روی مهارت های دیگر کنید.

2- شطرنج بازی کنید

شطرنج یک بازی فوق العاده، سرشار از استراتژی ها است. شما در هر حرکت با انتخاب های زیادی رو به رو هستید و این شما را مجبور می کند که حتی برای چند حرکت بعد تر خود نیز برنامه ریزی کنید و ذهن خود را به چالش بکشید.

بازی شطرنج یک تمرین برای مغز است. با بازی شطرنج، مغز خود را درگیر و فعال نگه می دارید که در طولانی مدت می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

مطالعات نشان داده است که افراد بالای 75 سال که به بازی های مغزی مانند شطرنج می پردازند، کمتر از کسانی که این کار را انجام نمی دهند دچار زوال عقل می شوند. در حقیقت به کار گیری هر چه بیشتر مغز آن را تقویت و عدم به کارگیری آن موجب کاهش قدرت آن می شود.

شطرنج تنها یک مثال از بازی هایی است که می تواند مغز شما را تحریک کند. هر گونه ی دیگری از این بازی ها که همین کارکرد را داشته باشد نیز می تواند موثر باشد.

3- کار های خود را به روش های جدید و متفاوت انجام دهید.

این یکی از ساده ترین کارهایی است که می توانید برای افزایش هوش خود انجام دهید. تعدادی کار وجود دارد که ما هر روز انجام می دهیم بدون اینکه حتی به آنها فکر کنیم مانند مسواک زدن، نوشتن یا مسیری که برای رسیدن به مقصد خود انتخاب می کنیم. اکثر این موارد به دلیل تکراری بودنشان دیگر نیاز به هیچ فکر کردنی ندارند و به صورت خودکار صورت می گیرند.

این فعالیت ها فرصت های مناسبی برای تغییر اوضاع برای فعال نگه داشتن مغز هستند. برای مثال یکی از ساده ترین کارهایی که می توانید انجام دهید مسواک زدن با دست غیر مسلط است.

احتمالا این کار بسیار دشوارتر از آن است که شما فکر می کنید زیرا ما عادت کرده ایم این کار را با دست غالب خود انجام دهیم. با استفاده از دست غیر غالب خود، مغز خود را مجبور به تقویت اتصالات عصبی و ایجاد اتصالات جدید می کنید.

شاید انجام کارهایی از این قبیل شما را به انیشتین تبدیل نکند اما مغز شما را فعال نگه می دارد و آن را سازگارتر از قبل می کند.

4- رژیم خود را تغییر دهید

غذا نه تنها سوخت بدن شماست، بلکه سوخت مغز شما نیز هست. اگر تغذیه مناسبی نداریم نمی توانیم از مغزمان توقع کارکرد فوق العاده ای داشته باشیم.

آنچه می خوریم برای عملکرد ذهنی و جسمی ما از اهمیت حیاتی برخوردار است. رژیم غذایی متشکل از فست فود و میان وعده های شیرین، کارایی زیادی برای شما نخواهند داشت. آنچه می خورید می تواند تأثیر زیادی بر سلامت و عملکرد مغز شما بگذارد. برای مثال غذاهایی مانند ماهی آزاد که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند، برای مغز بسیارحیاتی می باشند.

مطالعات نشان داده است که کمبود امگا 3 می تواند منجر به خستگی، ضعف حافظه و تغییرات خلقی شود. بدن شما امگا 3 تولید نمی کند بنابراین ضروری است که آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 با خوردن غذاهای سالم، نه تنها هوشمندانه می خورید، بلکه خود را نیز هوشمندتر خواهید کرد.

5- آموزش دهید

برای بهره مندی از این نکته لازم نیست معلم شوید. آموزش آنچه می دانید به هر کسی که به آن اطلاعات نیاز دارد تمام كاری است كه باید انجام دهید. این اصل آموزش است. شما دانشی را که در اختیار دارید به کسی منتقل می کنید که این دانش را ندارد. 

بهترین معلمان قادر به توضیح این دانش به صورت مختصر و بدون مشکل برای دانش آموزان هستند. برای این کار باید مانند یک دانش آموز فکر کنید و خود را جای او قرار دهید. با این کار، مغز خود را مجبور می کنید که به شیوه دیگری فکر کند و مشکلات را حل کند.

6- گاهی فناوری ها را فراموش کنید

فناوری از جهات مختلف زندگی ما را بهتر کرده است، اما نمی توان این نکته که موجب تنبلی ما نیز شده است را نادیده گرفت. آزمون هایی که در آن استفاده از ماشین حساب مجاز نبوده اند را به خاطر بیاورید، حتما برایتان سخت تر بوده اند. فهمیدن دلیل آن دشوار نیست. وقتی هر کمکی را که ممکن است داشته باشیم حذف کنیم، مغز ما مجبور می شود شکاف ها را وصل کند. این کار به جای اینکه به مغز شما اجازه عقب نشینی دهد، یک تمرین خواهد داشت. هرچه  مغز خود را بیش تر به چالش بکشید، به بهره وری آن افزوده خواهد شد.

7- یک زبان جدید یاد بگیرید

فواید یادگیری زبان بی شمار است. افرادی که می توانند به بیش از یک زبان، روان صحبت کنند، معمولا افراد خلاق تری هستند، از حافظه بهتری برخوردارند و از نظر ذهنی انعطاف پذیرتر از کسانی هستند که فقط به یک زبان صحبت می کنند.

یکی از بهترین مزایای یادگیری زبان این است که می تواند تا پنج سال از بروز بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال عقل جلوگیری کند. فراموش نکنید پیش گیری بهتر از درمان است.

گاهی تقویت مغزمان ساده تر از آن است که ما متصور هستیم و به راحتی می توان کارآیی آن را افزایش داد کافی است به این نکات توجه کنیم.

 

خلاصه مطالب

  1. به پادکست ها با سرعت 1.5 تا 2 برابرگوش دهید.
  2. . شطرنج بازی کنید.
  3. کار های خود را به روش های جدید و متفاوت انجام دهید.
  4. رژیم خود را تغییر دهید.
  5. آموزش دهید.
  6. گاهی فناوری ها را فراموش کنید.
  7. یک زبان جدیدیاد بگیرید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *