تماس با ما
فارکس و اصطلاحات آن

فارکس چیست؟ و به چه معناست؟

فارکس که به آن ارزهای خارجی معاملات ارزی با ارز نیز می گویند، یک بازار جهانی غیر متمرکز است که تمام ارزهای جهان در آن معامله می شود.
بازار فارکس به عنوان شبکه ای از خریداران و فروشندگان که ارز را با قیمت توافق شده بین یکدیگر منتقل می کنند، با حجم معاملات روزانه بیش از 6 تریلیون دلار، بزرگترین بازار جهان است که ارزهای جهان در آن دست به دست می شوند.
اگر شما تا به حال به کشور دیگری سفر کرده اید، معمولاً باید پولی را که در کیف پول خود دارید به ارز کشوری که از آن بازدید می کنید تبدیل کنید. با انجام این کار، نرخ ارز فارکس بین دو ارز ( براساس عرضه و تقاضا ) دائما در حال نوسان است.
در بازار فارکس همانند بازار سهام شما می توانید ارز را بر اساس ارزش آن معامله کنید اما تفاوت عمده ای که بازار سهام با فارکس دارد این است که شما می توانید به راحتی از هر دو موقعیت صعود و نزول استفاده کنید. اگر فکر می کنید ارز مورد نظر افزایش می یابد می توانید آن ارز را خریداری و اگر احتمال می دهید که سیر نزولی خواهد داشت با فروش آن کسب سود کنید.
علاوه بر قیمت، هیجانات ناشی از اخبار و اتفاقات هم می تواند تاثیر زیادی بر روند بازار داشته باشد. شاید در اخبار بشنوید که چین برای جلب بازرگانان خارجی، ارز خود را کاهش می دهد، اگر فکر می کنید که این روند ادامه دار است می توانید با فروش ارز چین در برابر ارزهای دیگر مثلا دلار آمریکا معامله انجام دهید.
هر چقدر ارز چین در برابر دلار آمریکا کاهش یابد، سود شما بیشتر خواهد شد اما اگر ارزش پول چین در حالی که شما در موقعیت فروش هستید افزایش یابد، ضررهای شما بیشتر شده و شما باید از معامله خارج شوید.

فارکس

 

بازارهای ارز چگونه کار می کنند؟

برخلاف سهام یا کالاها ، معاملات فارکس در صرافی ها انجام نمی شود بلکه مستقیماً بین دو طرف، در بازار خارج از بورس (OTC) انجام می شود. بازار فارکس توسط یک شبکه جهانی بانک اداره می شود که در چهار مرکز عمده تجارت فارکس در مناطق زمانی مختلف پخش شده است: لندن ، نیویورک ، سیدنی و توکیو. از آنجا که مکان مرکزی وجود ندارد ، شما می توانید فارکس را 24 ساعت شبانه روز معامله کنید.
بیشتر معاملات فارکس به منظور مبادله ارز انجام نمی شود بلکه دقیقاً مانند معامله در سهام به منظور حدس و گمان در مورد حرکت قیمت در آینده است. مشابه معامله گران سهام ، معامله گران فارکس در تلاشند ارزهایی را خریداری کنند که فکر می کنند ارزش آنها نسبت به ارزهای دیگر افزایش می یابد یا از شر ارزهایی که پیش بینی می کنند قدرت خرید آنها کاهش خواهد یافت، خلاص شوند.

سه نوع بازار فارکس وجود دارد:

بازار فارکس stop: مبادله فیزیکی یک جفت ارز که دقیقاً در زمان تسویه حساب یا در مدت زمان کوتاهی انجام می شود. این بازار اصلی فارکس است که جفت ارز مبادله می شود و نرخ ارز بر اساس عرضه و تقاضا در زمان واقعی تعیین می شود.
بازار فارکس Forward: معامله گران فارکس می توانند به جای اجرای یک معامله در حال حاضر ، یک قرارداد اجباری (خصوصی) با معامله گر دیگری منعقد کنند و نرخ ارز را برای مقدار توافق شده ارز در تاریخ آینده تسویه کنند.
بازار فارکس Future: معامله گران می توانند قراردادی استاندارد برای خرید یا فروش مقدار از پیش تعیین شده ارز با نرخ ارز خاص در تاریخی در آینده انتخاب کنند. این قراردادها از نظر قانونی لازم الاجرا است.

یادگیری اصول بازار فارکس

هر بازاری زبان خاص خود را دارد. قبل از شروع معامله، نکات مهمی وجود دارد که باید آنها را بفهمید، در زیر هر یک از آنها ذکر شده است.

جفت ارز (Currency pair)

تمام معاملات فارکس شامل یک جفت ارز است. علاوه بر رشته های اصلی ، معاملات کمتری نیز وجود دارد (مانند جفت ارز Exotics که ارزهای کشورهای در حال توسعه است).

ارز پایه (Currency Base)

ارز پایه اولین ارزی است که در یک جفت فارکس ذکر شده است، در حالی که ارز دوم را ارز نقل قول می نامند. معاملات فارکس همیشه شامل فروش یک ارز به منظور خرید ارز دیگر است، به همین دلیل ارز را به صورت جفت بیان می کنند. قیمت یک جفت ارز فارکس به این معنی است که یک واحد ارز پایه در برابر ارز پیشنهادی چقدر ارزش دارد. هر واحد پولی در این جفت به عنوان یک کد سه حرفی ذکر شده است که متشکل از دو حرف که به معنای منطقه و یک حرف دیگر برای خود ارز است. به عنوان مثال ، GBP / USD یک جفت ارزی است که شامل خرید پوند انگلیس و فروش دلار آمریکا می شود.

 

From above of chaotic pile of dollar banknotes and euro cash

کارگزاران فارکس (Brokers) 

برای شروع معاملات فارکس، باید با کمک یک کارگزار فارکس معامله کنید. امروزه دلالان فارکس زیادی وجود دارند که به شما امکان می دهند با حداقل 5 دلار حساب معاملات فارکس را باز کنید. کارگزار فارکس سبب تسهیل در سفارشات خرید و فروش شما می شود و به شما امکان می دهد در بازارها تحقیق کنید و تصمیم گیری آگاهانه تری داشته باشید همچنین به شما امکان می دهد وجوه بیشتری واریز یا برداشت کنید.

آلپاری چیست؟(آپدیت شده)+به همراه فیلم رایگان - همیار سایت

بستر معاملات (Platform)

شما به یک بستر معاملاتی نیاز دارید که بتوانید معاملات خود را از طریق آن انجام دهید و همچنین یک بستر تجاری برای انجام تجزیه و تحلیل فنی و دیدن قیمت های فعلی بازار ضروری است. بیشتر کارگزاران خرده فروشی پلتفرم معاملاتی MT4 مخفف (MetaTrader4) را ارائه می دهند که رایگان است و می توانید یک حساب معاملاتی آزمایشی باز کرده و با پول مجازی معامله کنید تا تجربه مورد نیاز قبل از معامله با پول واقعی را کسب کنید.

ساعات معاملات فارکس ( Trading Hours)

اگرچه ممکن است شنیده باشید بازارهای فارکس هرگز نمی خوابند، اما در واقع این کار را می کنند. در مرحله اول شما نمی توانید آخر هفته ها (شنبه و یکشنبه ها) معامله کنید، اما برای بقیه روزهای هفته بازار فارکس به صورت 24 ساعته فعالیت می کند که این موضوع به دلیل جهانی بودن معاملات فارکس است. در هر برهه از زمان، در حالی که بازار قبلی بسته می شود ، همیشه یک بازار جدید را مشاهده می کنید. به عنوان یک معامله گر، در روز اینکه چه ساعتی از روز یا کدام بازار را معامله می کنید، نقش زیادی دارد.

Black Twin Bell Alarm Desk Clock on Table

پیپ(Pip)

پیپ با کوتاه شدن درصد در نقاط ، به کمترین تغییر قیمت ممکن در یک جفت ارز اشاره دارد. پیپ ها واحدهایی هستند که برای اندازه گیری حرکت در یک جفت فارکس استفاده می شوند. پیپ فارکس معمولاً معادل یک حرکت یک رقمی در رقم اعشار چهارم یک جفت ارز (به جز ین ژاپن) است. بنابراین ، اگر GBP\ USD از 1.35361 دلار به 1.35371 دلار منتقل شود، آنگاه یک پیپ منتقل شده است.

اسپرد قیمت پیشنهادی (Spread)

همانند سایر دارایی ها (مانند سهام) ، نرخ ارز با حداکثر مبلغی که خریداران مایل به پرداخت یک ارز (پیشنهاد) و حداقل مبلغی هستند که فروشندگان برای فروش نیاز دارند (درخواست) تعیین می شود. اسپرد تفاوت بین قیمت خرید و فروش است که برای یک جفت ارز فارکس نقل شده است. مانند بسیاری از بازارهای مالی ، هنگام باز کردن موقعیت فارکس ، دو قیمت به شما ارائه می شود. اگر می خواهید یک موقعیت طولانی را باز کنید ، با قیمت خرید معامله می کنید که کمی بالاتر از قیمت بازار است. اگر می خواهید موقعیت کوتاهی را باز کنید ، با قیمت فروش معامله می کنید (کمی کمتر از قیمت بازار).

لات (Lot)

فارکس با آنچه که به عنوان مقدار زیادی یا یک واحد استاندارد ارز شناخته می شود، معامله می شود. اندازه لات معمولاً 100000 واحد ارز پایه است ، اگر چه تعداد زیادی میکرو (1000) و مینی (10،000) لات نیز برای معامله در دسترس است. یک لات استاندارد 100000 واحد ارز است. از آنجا که معامله گران فردی لزوماً 100000 پوند (یا هر ارز مورد معامله خود را) در هر معامله ندارند ، تقریباً تمام معاملات فارکس از اهرم استفاده می کنند.

اهرم (leverage)

به دلیل حجم زیاد، برخی از معامله گران ممکن است حاضر نباشند پول زیادی را برای انجام یک معامله خرج کنند. اهرم وسیله ای است برای گرفتن وام که به معامله گران امکان می دهد بدون نیاز به مقدار زیاد پول در بازار فارکس معامله کنند. هنگامی که یک موقعیت اهرمی را می بندید ، سود یا زیان شما براساس کل معاملات تجاری است.

حاشیه (Margin)

مارجین قسمت اصلی معاملات اهرمی است. این اصطلاحی است که برای توصیف سپرده اولیه ای که شما برای باز کردن و حفظ موقعیت اهرمی قرار می دهید استفاده می شود. هنگامی که فارکس را با مارجین معامله می کنید ، به یاد داشته باشید که نیاز مارجین شما بسته به کارگزار و اندازه تجارت شما تغییر خواهد کرد.
حاشیه معمولاً به صورت درصدی از موقعیت کامل بیان می شود. بنابراین برای مثال معامله یورو / پوند ممکن است فقط 2٪ از ارزش کل موقعیت پرداخت شود تا باز شود در این صورت به جای واریز 100000 پوند، فقط باید 200 پوند واریز کنید.

ثبت سفارش (نحوه خرید و فروش)

در معاملات فارکس امکان خرید یا فروش هر جفت ارز وجود دارد. بیشتر سیستم عامل های تجاری ، این گزینه را به شما می دهند. وقتی فکر می کنید قیمت بالا می رود خرید می کنید ، وقتی فکر می کنید قیمت کاهش می یابد می فروشید. اصطلاحات رایجی در تجارت فارکس استفاده می شود که عبارت است از Buy Low، Sell High که نکته مهمی برای یادآوری است.

خواندن نقل قول ها (Bid and Ask)

قیمت فارکس در یک قیمت Bid and Ask ارائه می شود (هر دو با چند پیپ و از یک کارگزار به دیگری) متفاوت است. قیمت پیشنهادی قیمتی است که می توانید در آن خریداری کنید و قیمت Ask قیمتی است که می توانید آن را بفروشید. بنابراین یک پیشنهاد EUR\USD مانند این 1.31428 (پیشنهاد) / 1.31420 (درخواست) به نظر می رسد.

در ادامه مقاله ای برای نحوه ورود به فارکس آورده شده که می توانید مطالعه کنید.

 

نظر بدهید

پیش ثبت نام