رتبه بالا و آمار بالای بازدید از وب سایت، همیشه دغدغه فکر کسانی که می خواهند رتبه فعلی وب سایت خود را حفظ یا کسانی که می خواهند وب سایت خود را بالا بکشند، بوده است. هر موتور جستجو نیز برای رتبه بندی وب سایت ها از الگورتیم محرمانه مختص به خود استفاده می کند، پس از آن جایی که این الگوریتم ها محرمانه هستند مستحضر خواهیم بود که تنها بخشی از این اطلاعات برای ایجاد رقابت میان وب سایت ها را منتشر کنیم.

نحوه رتبه بندی وبسایت ها در نتایج گوگل

به عنوان مثال وقتی کاربری از گوگل وارد حساب کاربری خود شده و مطلبی را در گوگل جستجو نماید، هنگامی که وارد وب سایتی می شود و از مطالب ارائه شده در آن وب سایت ناراضی باشد، بدیهی است که از آن وب سایت بیرون آمده و به دنبال دیگری می رود. گوگل نیز همین ترک اولین وب سایت را یک امتیاز منفی در نظر می گیرد که در نتیجه بر روی رتبه این سایت در گوگل تاثیر منفی می گذارد. البته نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که مدت زمان ماندن  کاربران در وب سایت و همچنین بررسی نرخ خروج پس از ورود به وب سایت نیز در این رتبه بندی نقش بسزایی دارد.

اهمیت رتبه گوگل

اهمیت رتبه در سایت گوگل را می توان به سادگی از طریق آمار و ارقام درک کرد. همان طور که می دانید گوگل در بین تمامی موتور های جستجو از محبوبیت فوق العاده ای برخوردار است، بنابراین صاحبان کسب و کار و چه بسا کاربران عادی بیشتر سعی دارند که رتبه گوگل خود را بهبود بخشند. طبق آمار گوگل عامل 44٪ از کل ترافیک ورودی به وب سایت ها است و همچنین گوگل توانسته است بیش از 70درصد ترافیک جستجو را از آن خود کند یعنی چیزی نزدیک به 3 مورد از 4 اقدام به جستجو در گوگل انجام می شود و این نشان از نقش منحصر به فرد این موتور جستجو در کسب و کارهای آنلاین است.

از طرفی تقریباً در هر ثانیه 71،780 جستجو در گوگل انجام می شود و این یکی دیگر از دلایل اهمیت رتبه سایت در گوگل است. البته با در نظر گرفتن  این موضوع که جستجوی هر عبارتی قطعا شامل کلمات کلیدی وب سایت شما نمی شود، اما این آمار نشان می دهد که گوگل در هر ثانیه چه ترافیک بالایی دارد به همین دلیل است که سئو و بهبود رتبه در گوگل باید اصلی ترین استراتژی برای بازاریابی باشد.

فاکتورهای اصلی رتبه بندی سایت گوگل

جدید ترین فاکتورهای اصلی رتبه بندی وب سایت برای گوگل

سئو همچنان برترین روش بازاریابی آنلاین تا به امروز بوده است. افزایش کاربرانی که حتی برای رفع نیاز های ساده رومزه خود از اینترنت بهره می برند، توجهات را به سمت فاکتور های رتبه بندی در گوگل جلب کرده است. از این رو مدیران سایت ها مدام به دنبال این فاکتور ها بوده تا وب سایت خود را بروز نگه دارند که برخی از آن ها در ادامه معرفی خواهیم کرد.

1- تولید محتوای پرمحتوا

در بسیاری از مقالات درمورد نحوه انتشار محتوا زیاد به گوشتان خورده است که همین امر مهم بودن این مسئله را به وضوح نشان می دهد به طوری که محتوای کارآمد را همچنان اولین و بزرگترین قدم در این مسیر می توان دانست. به خاطر داشته باشید زمانی کمیت ارزشمند است که با کیفیت همراه باشد. پس روی ارزش متن تمرکز کنید نه تعداد کلمات!

2- رعایت الگوریتم freshness

در سال 2021 الگوریتم freshness برخی تغییرات را در رتبه بندی ها به وجود آورد. به این گونه که اگر صفحات قدیمی زیادی دارید که رتبه مناسبی ندارند ، بروزرسانی آنها می تواند به بهبود رتبه سایت در گوگل کمک نماید. طبق آمار این الگوریتم از سایر الگوریتم ها اثر بخشی سریعتری دارد.

3- کدهای schema

رتبه بندی نتایج به طرز جالبی به سمت ارائه نتایج محلی، شخصی سازی شده و سفارشی برای هر کاربر به پیش می رود. کد های اسکیما وب سایت را برای گوگل ساده و قابل فهم تر می کند. بنابراین برای اینکه بازدید و رتبه بهتری کسب کنیم باید با کدهای schema اطلاعات بیشتری مثل آدرس ، شماره تماس ، قوانین ، محصولات ، خدمات را برای ربات های جستجوگر قابل درک نماییم.

4- سرعت صفحه

وب سایت هایی با سرعت صفحه کند ، کار سخت تری برای کسب رتبه خوب در نتایج گوگل خواهند داشت. به همین دلیل سرعت صفحه بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است. هدف گوگل نیز از این بروز رسانی مشخصا دسترسی سریعتر کاربر به مطلب موردنظر است.

سامانه کارآموزی کارمان

5- استفاده از بک لینک های باکیفیت

بک لینک ها از گذشته تا به حال یکی از قوی ترین عوامل بر رتبه بندی گوگل بوده اند. البته که با بروزرسانی های اخیر این الگوریتم هم آثار مخرب و هم سازنده از خود به جا گذاشته است. مانند گذشته هر بک لینکی نمی تواند به شما کمک کند، پس در ثبت لینک دقت زیادی داشته باشید. در سال های اخیر مفهوم بک لینک باکیفیت و بی کیفیت اهمیت زیادی پیدا کرده است.

6- پروتکل  HTTPS

این فاکتور نیز از قدیم الایام مهم ترین عامل نیز بوده و هست. طبق اعلام رسمی این موتور جستجو ، امنیت اولویت اصلی گوگل است. اگر در نتایج صفحه اول گوگل به ازای جستجوی هر عبارتی دقت کنید ، متوجه می شوید که اکثر سایت های برتر از https استفاده می کنند.

جمع بندی

نکته مهمی که نه تنها در این مطلب بلکه در تمامی مطالب آموزشی به آن اشاره شده است، ایجاد محتوای ارزشمند در وب سایت‌ها است که لازمه موفقیت کلیه روش های بازاریابی اینترنتی می باشد. همچنین درنظر داشته باشید که کسب رتبه رضایت بخش چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیافتد و لازمه آن کمی تحقیق و کار زیاد است.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *