از لحاظ معنایی، ایندکس (Index) به معنی فهرست است. پس وقتی حرف از ایندکس گوگل در میان باشد، منظور همان فهرست در اختیار گوگل است. اما منظور از این فهرست چیست؟ امروزه برای صاحبان کسب و کار و ادمین های وب سایت ها ایندکس شدن در گوگل بسیار حائز اهمیت می باشد. اما چرا انقدر این موضوع برای آن ها مهم است؟ در این مقاله قصد داریم علاوه بر پاسخ به این سوالات، مفهوم ایندکس شدن در گوگل و دیگر مطالب مرتبط به آن را مورد بررسی قرار دهیم.

ایندکس شدن چیست؟

ایندکس به معنی اطلاعات ثبت شده و فهرست شده است. یعنی وقتی مطالب سایت شما در گوگل ایندکس شوند، مطمئن خواهید بود که در نتایج جستجو نمایش داده خواهند شد. بنابراین، برای اینکه مطمئن شوید که سایت شما در نتایج جستجو گوگل نشان داده می شود، اول از همه باید بررسی کنید که آیا لینک سایت شما در لیست ایندکس گوگل قرار گرفته است یا خیر. اگر به هر دلیلی قرار نگرفته باشید، یعنی ممکن است جریمه شده باشید، حتی اگر بهترین محتوا را هم داشته باشید هیچ گاه نشان داده نخواهید شد.

ایندکس گوگل چیست؟

ساز و کار ایندکس شدن صفحات یک سایت

قبل از این که صفحات وب سایت وارد مرحله ایندکس شوند باید توسط خزنده های گوگل شناسایی و بررسی شوند. این مسئولیت بر عهده ربات های گوگل است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. در واقع برای طی کردن این روند باید از سه مرحله مجزا عبور کرد:

1- Crawling: ربات های گوگل ابتدا ماننده خزنده در کل فضای اینترنت می خزند و به هر لینک و کدی برسند، آن را بررسی می کنند.

2- Indexing: در این مرحله هر محتوایی که از مرحله قبل استخراج شد، ذخیره و سازماندهی می شوند. یعنی گوگل برای هر مورد هم رتبه و امتیاز در نظر می گیرد.

3- Ranking: پس از اکتساب امتیاز ها در این مرحله نتایج به گونه ای مرتب می شوند که بهترین پاسخ برای جستجوگر نمایش داده شود.

نحوه ایندکس شدن در گوگل

بهترین روش برای افزایش سرعت ایندکس گوگل، تولید محتوا است. برای ایندکس شدن در گوگل شما فرایندی را طی خواهید کرد به این صورت که گوگل پس از بازدید و سبک سنگین کردن صفحات شما، محتویات آن را ذخیره میکند. زمانی که گوگل محتوای جدید سایت را پیدا کند (درصورت رعایت اصول و توصیه‌ها)، این محتوا در نتایج جست‌وجو نمایش داده می‌شود.

بنابراین زمانی ایندکس شدن صورت می‌گیرد که گوگل محتوای یک صفحه از سایت را در پایگاه داده‌های خود ذخیره کند. همچنین ایندکس شدن در گوگل از این لحاظ مهم می باشد که تا زمانی که این فرایند صورت نگیرد از نظر گوگل این صفحات وجود ندارند چون گوگل از وجود آن‌ها آگاه نیست. بنابراین تا زمانی که صفحات سایت شما در گوگل ایندکس نشده باشد، نمی‌توانید در لیست نتایج جست‌وجوی گوگل ظاهر شوید.

ایندکس گوگل چیست؟

سامانه کارآموزی کارمان

7 روش برای سرعت بخشیدن به ایندکس گوگل

1- نقشه سایت

شما برای آنکه بخواهید سایت خود را به گوگل معرفی کنید میتوانید از نقشه سایت استفاده کنید.در واقع نقشه سایت،زمان ایجاد صفحه های جدید را به موتور های جست و جو اطلاع رسانی میکند.وجود نقشه سایت در سایتتان باعث میشود که ربات های گوگل با اهمیت بیشتر و عمیق تر بررسی کرده و به صفحات دیگر رفته و آنها را نیز ایندکس کنند.

2- بک لینک

هنگامی که لینک سایت شما در دیگر سایت ها قرار گرفته باشد،خزنده های گوگل زمانی که میخواهند سایتی که لینک شما در آن قرار دارد را بررسی کنند،سایت شما را هم مورد بررسی و ایندکس قرار میدهند.شما باید میان صفحات داخلی سایتتون ارتباط ایجاد کنید تا خزنده ها تمامی سایت شما را در لیست ایندکس قرار دهند.

3- نقشه سایت را در گوگل وبمستر تولز ثبت کنید!

ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر تولز کار آسان و راحتی است که باید انجام شود.در ابتدا یک اکانت گوگل میسازید و پس از آن در قسمت گوگل وبمستر ثبت نام کرده و لینک سایت را اضافه میکنید.سپس در قسمت optimization به قسمت sitemap رفته و لینک نقشه سایت را در آنجا اضافه میکنید.

4- فعالیت و ایجاد پروفایل در شبکه های اجتماعی

شما مطالب سایت خود را با بازاریابی و دریافت لینک از شبکه های اجتماعی میتوانید به اشتراک بزارید.باید بدانید که لینک های ورودی به سایت شما توسط موتور های جست و جو مورد بررسی قرار میگیرد و زمانی که این لینک ها از شبکه های اجتماعی به سایت شما هدایت شود، گوگل رتبه و جایگاه بالایی به آن اختصاص میدهد زیرا شبکه های اجتماعی برای گوگل از اهمیت خاصی برخوردار است.

5- اشتراک گذاری مطالب سایت

اشتراک گذاشتن مطالب سایت شما در دیگر سایت ها باعث افزایش دریافت لینک های ورودی و افزایش سرعت ایندکس سایت شما خواهد شد.لازمه این اشتراک گذاری توسط کاربران، وجود محتوای بسیار خوب و اصولی خواهد بود.علاوه بر اشتراک گذاری توسط کاربران شما نیز میتوانید مطالب سایت خود را در شبکه های اجتماعی یا سایت های دیگر به عنوان پست مهمان به اشتراک بگذارید.

6- تولید محتوای اصولی و مناسب

یکی دیگر از عواملی که به بهود رتبه سایت شما خیلی کمک میکند، تولید محتوای باکیفیت و بروز شده و همچنین با رعایت اصول سئو خواهد بود.این عمل باعث جذب مخاطبان بیشتری به سایت خواهد شد.باید بدانید که معیار های گوگل به سمتی رفته که تولید محتوای با کیفیت و همچنین انتخاب و میزان استفاده از کلمات کلیدی، حرف اول را در گوگل میزند.

7- بک لینک داخلی

شما با استفاده از لینک سازی داخلی میتوانید کاربران خود را مدت زمان بیشتری در سایت نگه دارید.این عمل باعث میشود علاوه بر بهبود سئو سایت،باعث افزایش سرعت ایندکس صفحات سایت نیز شود.

جمع بندی

تا به اینجای کار نحوه کار و کلیت ایندکس گوگل رو مورد بررسی قرار دادیم و می دانیم زمانی که گوگل محتوای یک صفحه از سایت شما را در پایگاه داده ‌های خود ذخیره کند، فرآیند ایندکس شدن در گوگل رخ داده است. البته برای تاثیرگذاری سریع تر و راحت تر وارد ایندکس شدن باید توجه داشت که تولید محتوای ارگانیک و براساس اصول سئو نه تنها می تواند باعث افزایش رتبه سایت شود، بلکه کاربران بیشتری را جذب سایتتان خواهد کرد.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *