در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم یا بورس؟

از گذشته تا کنون، سبک زندگی مردم عوض شده است و نوع سرمایه گذاری آنها نیز تغییر کرده است. امروزه مردم با شغل های متفاوت به دنبال سرمایه گذاری در بازارهای مالی هستند، از جمله این بازارها میتوان به ارز دیجیتال و بورس اشاره کرد. چیزی که سبب شده است مردم به سمت سرمایه گذاری در بازار های مالی سوق بیاورند، رشد و شکوفایی اقتصاد جامعه  و حفظ ارزش سرمایه خود در مقابل تورم بوده است. اما سرمایه گذاری در کدام یک از این بازار ها بهتر است؟ در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با این دو بازار آشنا کرده و آنها را باهم مقایسه کنیم تا شما بتوانید با اگاهی و درک بهتر آنها را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یک فرم از پول الکتریکی است که درواقع ارزهایی هستند که با قوانین خاص رمزگذاری شده و هدف از ساخت آنها جلوگیری از جعل و کلاه برداری ارز، کاهش تقلب و کوتاه شدن دست واسطه است. ارزهای دیجیتال با استفاده از فناوری به نام بلاکچین کار می کنند. بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز است که در بسیاری از رایانه ها پخش شده و معاملات را مدیریت و ثبت می کند. بخشی از جذابیت این فناوری امنیت آن است. ارز دیجیتال، همانطور که از اسمش پیداست، تنها در فرم دیجیتال و الکترونیکی در دسترس است و برخلاف پول نقد یا سکه که از اعتبار و پشتوانه برخوردار است، ارز دیجیتال از اعتبار و چارچوب خاصی برخوردار نیست. تنها راه های خرج کردن یا منتسب کردن ارزهای دیجیتال، از کیف پول الکترونیکی یا شبکه های مشخص است. با ورود ارزهای دیجیتال به دنیای اقتصاد امروز و پیشرفتی که کرده است میتوان در آینده نه چندان دور شاهد جایگزینی آن ها در معاملات به جای پول های کاغذی باشیم. به گفته ی خیلی ها بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است.

بازار بورس

بازار سرمایه ایران به دو بازار بورس و فرا بورس تقسیم میشود. شرکت هایی که در بازار بورس فعالیت میکنند، قوانین و چارچوب های محکم تری از نظر تعداد سهام و حداقل سرمایه ورود به بازار، نسبت به بازار فرابورس بر آنها حاکم است. بورس، بازاری است که به جهت خرید و فروش اوراق بهادار، کالاها و سایر سرمایه گذاری ها سازماندهی شده است. بازار بورس با اهداف مختلفی از جمله بررسی وضعیت صنایع مختلف از طریق بصری و همچنین مشاهده سریع نماد های بورسی به صورت شماتیک است. نقشه بورس اطلاعات را سریع و دقیق در اختیار سرمایه داران و سرمایه گذاران قرار میدهد و کاربران میتوانند با مشاهده نقشه بورس، سهم های بازار را  تحلیل و بررسی کنند. یکی از اصلی ترین فواید سرمایه گذاری در بورس، شانس رشد پول شما است. با گذشت زمان، سهام بورس تمایل به افزایش ارزش دارد. سرمایه گذاری در شرکت های با ثبات که قادر به رشد هستند، تمایل به سود برای سرمایه گذاران را بالا می برد، اما در حال حاضر با توجه به ریزش چشم گیر شاخص بورس، اکثر افراد سرمایه خود را از این بازار بیرون کشیده و بورس را محل مناسب برای سرمایه گذاری نمیدانند.

بورس بهتر است یا ارز دیجیتال؟!

امروزه بسیاری از مردم بر سر دو راهی انتخاب بورس و ارز دیجیتال قرار میگیرند، ما تا این جای مقاله درباره ی بورس و ارز دیجیتال صحبت کردیم اکنون میخواهیم این دو بازار را باهم مقایسه کنیم. بهترین روش سرمایه‌گذاری این است که هیچ‌گاه در یک بازار به‌طور کامل حضور نداشته باشید به بیان بهتر، بهترین حالت سرمایه‌گذاری این است که در همه بازارهای سرمایه‌ای ازجمله بیت کوین، بورس، طلا و مسکن و … سرمایه‌ای داشته باشید.

شباهت های بازار بورس و ارز دیجیتال

از شباهت های این دو بازار میتوان به این اشاره کرد که هر دو بازار براساس نیاز و تقاضای مشتریان، قیمت تعیین می کنند به عبارت دیگر افزایش یا کاهش قیمت، وابسته به تعداد افرادی است که یک سهم یا ارز را خریداری میکنند. زمانی که افراد در یک بازه ی زمانی متفاوت حاضر باشند برای خرید یک سهم یا ارز بیشتر از نفرات قبلی بپردازند، قیمت آنها افزایش می یابد، اما در شرایطی که افراد زیادی مایل به واگذاری سهم خود باشند یا در زمان مشخص پولی نپردازند، قیمت ها کاهش می یابند بنابرین در این قسمت تفاوتی بین بورس یا ارز دیجیتال نیست. از شباهت های ارز دیجیتال و بورس همچنین میتوان به این اشاره کرد که ارز دیجیتال بر اساس ایده ای که در وایت پیپر مربوط به آن نوشته شده ارزش گذاری می شود. همینطور ارزش یک سهم بر مبنای کسب و کار متعلق به آن و ایده و میزان کاربرد پذیری آن در صنایع مختلف باز می گردد.

تفاوت های بازار بورس و ارز دیجیتال

ارز‌های دیجیتال عملکردی حدود 10 برابر سریعتر نسبت به بازار‌های مشابه دارند؛ بنابراین انتخاب آن برای سرمایه گذاری، ریسک‌پذیری بالایی نیاز دارد. همچنین شما برای خرید و یا فروش رمز‌ارز‌ها نیاز به آموزش‌های چندان پیچیده‌ای ندارید و به محض انجام اولین خرید بیت کوین یا ارز‌های دیجیتال دیگر، وارد این چرخه اقتصادی می‌شوید. همچنین ورود ارزهای دیجیتال جدید به دنیای رمزارز‌ها نیز پروسه نسبتا آسانی است، اما برای ورود به بازار بورس باید آموزش های لازم دیده و آگاهی کامل داشته باشید. یکی دیگر از تفاوت های این دو بازار که باعث جذب سرمایه به بازار بورس شده است، تخصیص سود به سهامدارن است سودی که تقریبا می‌توان گفت تضمین شده است و در صورتی که شرکت موردنظر به هر دلیلی منحل شود، پس از پرداخت بدهی‌های با اولویت بالا، سود شما را پرداخت خواهد کرد. این در حالیست که در دنیای ارز‌های دیجیتال هیچ ضمانتی برای پرداخت سود وجود ندارد. بازار بورس و ارز دیجیتال از نظر زمان بندی نیز باهم تفاوت دارد به عنوان مثال در بازار سهام، مدت محدودی برای معاملات شما در نظر گرفته شده است. به عنوان نمونه بازار سهام ایران بین ساعات 8:30 تا 13:30 برقرار است و ‌در 2 روز پایانی هفته نیز تعطیل می‌باشد، اما در بازار کریپتو معاملات بصورت 24 ساعته و در تمام ایام سال در حال انجام است و رسما زمانی با عنوان تعطیلی وجود ندارد. همچنین بازار سهام در تمام کشور های جهان مورد حمایت دولت و تحت چارچوب و قوانین آن کشور است.

جمع بندی

از مقایسه این دو بازار میتوان گفت: قطعا برای یک تازه کار، معامله در بورس ایران آسانتر است. ارزهای دیجیتال، با توجه به تازگی و قابلیت های متعددی که دارد، برای تازه واردان کمی گیج کننده خواهد بود. بورس بستری امن برای سرمایه گذاری های قانونی بلند مدت است، اما در ارزهای دیجیتال دامنه نوسان زیاد است و هیچ دولت و سازمانی آن را کنترل نمیکند. همچنین در ارزهای دیجیتال قابلیت هایی مثل بازار دوطرفه و اهرم وجود دارد که در بورس ایران وجود ندارد. میتوان گفت که هر کدام از بازار ها معایب و مزایایی دارند که سرمایه گذاران با در نظر گرفتن شرایط خود و ریسک پذیریشون در یکی یا هر دوی این بازار ها سرمایه گذاری میکنند. اگر حاضرید برای سود بیشتر ریسک کنید، ارزهای دیجیتال گزینه مناسبی خواهند بود و اگر به دنبال راه های قانونی در بازارهای مالی هستید، بورس ریسک کمتری خواهد داشت.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *