در ابتدای پیداش موتورهای جست و جو، مهم ترین شاخصی که برای جست و جوی محتوا وجود داشت، کلمات کلیدی بودند. با گذشت زمان الگوریتم ها فرق کرده و پیچیده تر و هوشمند تر شدند و استفاده از کلمات کلیدی یکی از الویت ها محسوب میشود، اما به هیچ عنوان فکر نکنید که با گذشت زمان کلمات کلیدی در سئو بی اهمیت و بی تاثیر شده اند. کلمات کلیدی همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با کلمه کلیدی آشنا کنیم.

کلمه کلیدی چیست؟

به واژه یا واژه های مهم (کلیدی) یک صفحه، کلمه کلیدی آن صفحه می گویند. به بیان ساده تر، به کلماتی که مایل هستیم از طریق آنها سایت ما در نتایج برتر گوگل قرار بگیرند، کلمه کلیدی می گویند. هر زمان صحبت از سئو و بهینه سازی سایت در میان باشد به دنبال آن، مبحث انتخاب کلمات کلیدی برای سئو نیز کشیده خواهد شد. کلمات کلیدی از آن جایی برای سایت بسیار حائز اهمیت می باشند که اولین و مهم ترین قدم برای بهینه سازی سایت هستند. پس هرچقدر حساسیت بیشتری در انتخاب این کلمات به خرج دهیم، نتیجه مطلوب تری دریافت خواهیم کرد.

اهمیت کلمه کلیدی چیست؟ کلمه کلیدی کجاها باید استفاده شود؟

استفاده موثر از کلمات کلیدی مناسب، نقش بسیار مهمی را در بهینه سازی برای موتورهای جستجو ایفا می کنند. یک وب سایت موفق باید تعداد بسیار محدودی کلمات کلیدی را انتخاب و بر روی آنها تمرکز کند. کلمات کلیدی باید به طور معقول در تیترها، نوشته ها، عنوان ها و لینک های سایت استفاده شود. موتورهای جستجو معمولا چگالی همه کلمات در داخل صفحات را می سنجند و با جدا کردن کلمات مستعمل در زبان، کلمات کلیدی صفحات شما را استخراج می کنند. کلمات کلیدی از این لحاظ که توانایی هدایت ترافیک سایت، افزایش بازدید و اعتبار دامنه، افزایش فروش را دارند، بسیار مفید هستند.

تاثیر کلمه کلیدی در سئو سایت

ممکن است با این سوال مواجه شویم که چرا کلمات کلیدی برای موتور های جستجوگر انقدر اهمیت دارند؟ در پاسخ می توان گفت که تمام موتورهای جستجوگر مانند یک ماشین برای تطبیق الگو هستند، یعنی ابتدا الگوهای مربوط به صفحات مختلف را که با پرسش ها انطباق دارند تشخیص می دهند سپس الگو هایی از کلمات کلیدی در مکان های با اهمیت را مرتب سازی و ارزیابی می کنند.

شما با توجه به حوزه ای که قصد دارید وب سایت خود را بالا بکشید باید بر طبق آن نیز در تحقیق و جستجوی عبارات و کلمات مناسب بعنوان کلمات کلیدی نیز باشید که صددرصد این امر تنها با یک بار تحقیق صورت نخواهد گرفت. همیشه به این مطلب که به روز باشید توجه داشته باشید یعنی لیست کلیدواژه های خود را همواره ارتقا دهید.

کلمه کلیدی چیست؟

اهمیت کلمه کلیدی طولانی

کلمه کلیدی میتواند طولانی و بسیار بلند باشد. همچنین توانایی این را دارد که با استفاده از خلاقیت و کنار هم چیدن یک سری عبارت، یک ترکیب جذاب به وجود بیاورد. اغلب کسانی که شروع به استفاده از کلمات کلیدی میکنند، هدف خود را کلمات کلیدی انحصاری قرار میدهند و حجم سرچ بالای این کلمات آنها را به استفاده از آنها وسوسه میکند غافل از اینکه رقابت بسیار سختی بر سر آنها وجود دارد. بیشتر کلمه های کلیدی انحصاری مبهم و گنگ هستند.مثلا شما کلمه کلیدی خانه را تصور کنید.

فردی در موتور جست و جو کلمه خانه را سرچ میکند،شما نمیدانید که کاربر دقیقا چه موضوعی راجب خانه را مد نظر گرفته است. خانه های چوبی،خانه های سنگی،خانه گلی،فروش انواع خانه و … انبوه موضوعاتی هستند که به خانه مربوط میشوند.پس سعی کنید با کمی طولانی تر کردن کلمه کلیدی تعریف دقیق تری از محتوای خود به وجود بیاورید و همچنین در رقابت آسان تری قرار بگیرید.

چگونه از کلمه کلیدی استفاده صحیح بکنیم؟

کلمات کلیدی راه بدست آوردن ترافیک جستجوی ارگانیک برای محتوای ما و پاسخ واضح و با کیفیت بالا به سوالات مخاطبان است. پس هرچند استفاده از کلمات کلیدی می تواند بسیار مفید باشد اما برخی از افراد به اشتباه فکر می کنند هرچقدر کلمات کلیدی را در سایت خود بیشتر استفاده کنند، رتبه بهتری خواهند گرفت، اما این موضوع به شرطی درست است که در انجام آن افراطی عمل نکنند.

اگر در انتخاب کلمات کلیدی برای سئوی یک سایت دقت و انرژی لازم صرف نشود و از کلماتی استفاده شود که در ماه اصلا جستجویی ندارند، کاملا واضح است که بهینه سازی سایت صورت نخواهد گرفت یا برخلاف آن اگر برای سئو از کلمات بسیار پر تکرار و کلیشه ای استفاده شود، قطع به یقین رقبای بسیار پرقدرت تر از یک وب سایت تازه کار وجود خواهد داشت.

چگالی کلمات کلیدی

افرادی که میخواهند تازه وارد این عرصه شوند باید به چگالی کلمات کلیدی دقت کنند.به تراکم تکرار کلمه کلیدی در متن اصلی را چگالی کلمه کلیدی میگویند. چگالی کلمه کلیدی تاثیر زیادی در سئو سایت دارد و این تراکم باید توسط سئوکار و متخصص سئو سایت کنترل شود زیرا کم بودن و زیاد بودن چگالی کلمه کلیدی باعث ایجاد مشکلاتی در باب بهینه سازی سایت میشود. در مقالات منتشر شده در متن اصلی، کمترین حد مجازی که چگالی کلمه کلیدی میتواند داشته باشد یک درصد و بیشترین تراکمی که میتواند داشته باشد 3 درصد است.

بهترین حالتی که میتواند وجود داشته باشد و مفید است، بین یک و نیم درصد تا دو نیم درصد است. هرچه ما به کمترین و بیشترین حد مجازی که برای چگالی کلمه کلیدی در نظر گرفته شده نزدیک نشویم، به سود ما است. هرچه شما نکات و استاندارد هایی که برای این مسیر در نظر گرفته اند را رعایت کنید و به آنها توجه کنید، زودتر میتوانید سایت خود را از نظر سئو ارتقاء دهید.

جمع بندی

به طور کلی، در انتخاب کلمات کلیدی باید به اطلاعاتی چون کلمات کلیدی مورد علاقه کاربران هدفتان، کلمات کلیدی سایتهای رقیب و … دست پیدا کرد تا با استفاده از آنها بتوانید به هدف بهتری دست پیدا کنید. انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سایت، فرآیندی حساس و مشکل است به طوری که پیشنهاد می شود در صورتی که تجربه کافی ندارید برای انتخاب این کلمات از افراد باتجربه بالا کمک بگیرید. اما اگر قصد دارید خودتان مورد آموزش قرار بگیرید و سئو کار شوید، مجموعه کارمان با داشتن استادان مجرب و خوب و با برگزاری دوره های آموزش و کارآموزی دیجیتال مارکتینگ و سئو این بستر را برای شما فراهم کرده است.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *