نگاهی به مزایا و معایب بازار فارکس

امروزه مردم بازارهای مالی را یکی از گزینه های محبوب برای سرمایه گذاری می دانند. بازار فارکس به دلیل دسترسی و مناسب بودن برای مبتدیان، در بین معامله گران خرده فروش و علاقه مندان محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. این بازار مانند اکثر فعالیت های تجاری، می تواند ویژگی های مطلوب و نامطلوبی برای معامله گران داشته باشد. افرادی که قصد ورود به بازار فارکس را دارند باید مزایا و معایب فارکس را بسنجند تا درمورد اینکه آیا این بازار جذاب و مناسب برای سرمایه گذاری آنها است، تصمیم بگیرند. با توجه به ریزش شدید بازارهای سهام، اغلب افراد به سمت معامله در بازارفارکس روی آورده اند که در ادامه به تعریف این عنوان و مزایا و معایب این بازار می پردازیم.

بازار فارکس چیست و نحوه معاملات در آن چگونه است؟

فارکس که به آن معامله ارز یا معاملات ارزی نیز می گویند، تبدیل یک ارز به ارز دیگر است. این بازار با متوسط حجم معاملات روزانه 6 تریلیون دلار، یکی از بازارهای فعال در جهان است. تجارت فارکس به دلیل انجام معاملات 24 ساعته  و 5 روزه، دسترسی آسان و نقدینگی بالا به عنوان یک حرفه محبوب شناخته شده است. فارکس را می توان به عنوان شبکه ای از خریداران و فروشندگان نام برد که ارز را با قیمت توافق شده بین یکدیگر منتقل می کنند. برخلاف سهام یا کالاها، معاملات فارکس در صرافی ها انجام نمی شود بلکه مستقیماً بین دو طرف در یک بازار خارج از بورس انجام می شود. بازار فارکس توسط یک شبکه جهانی بانک اداره می شود که در چهار مرکز عمده تجارت فارکس در مناطق زمانی مختلف لندن، نیویورک، سیدنی و توکیو پخش شده است. از آنجا که مکان مرکزی وجود ندارد، شما می توانید معامله در فارکس را به صورت 24 ساعته انجام دهید.

ارز پایه اولین ارزی است که در یک جفت فارکس ذکر شده است، در حالی که ارز دوم را ارز نقل قول می نامند. معاملات فارکس همیشه شامل فروش یک ارز به منظور خرید ارز دیگر است، به همین دلیل ارز آن را به صورت جفت بیان می کنند و معاملات در این بازار به صورت جفت ارز انجام می شود.  قیمت یک جفت ارز ارزش یک واحد ارز پایه در ارز پیشنهادی است. هر واحد پولی در این جفت ارز به عنوان یک کد سه حرفی ذکر شده است که متشکل از دو حرفی است که به معنای منطقه است و دیگری به معنای ارز است. به عنوان مثال،GBP / USDیک جفت ارزی است که شامل خرید پوند انگلیس و فروش دلار آمریکا است.

تجارت فارکس به دانش و زمان نیاز دارد. بدون آگاهی کامل از قوانین بازار و بدون داشتن صبر، سرمایه گذاری های شما خیلی زود از بین می رود. پس وقتی وارد بازار فارکس می شوید باید کاملاً از مزایا و معایب آن آگاه باشید.

مزایای بازار فارکس

در حالی که خطرات زیادی در تجارت فارکس و بازار ارز وجود دارد، مزایای بسیاری نیز وجود دارد که می تواند آن را به یک فعالیت پرسود و جذاب تبدیل کند. در این قسمت به برخی از مزایای بزرگترین بازار مالی در جهان اشاره می کنیم:

1- اهرم نیرو

دستیابی به اهرم نیرو می تواند تفاوت زیادی در سود ناچیز و سود قابل توجه در معاملات ایجاد کند. بازارهای فارکس بیشترین اهرم را در بین بازارهای مالی فراهم می کنند. نظم موجود در بازارهای فارکس به سرمایه گذاران این امکان را می دهد که سرمایه گذاری اصلی خود را 20 تا 30 برابر افزایش دهند و در بازار معامله کنند. بنابراین حتی اگر تحرکات در بازار فارکس اندک باشد، در پایان به لطف اهرم، معامله گران مقدار قابل توجهی پول به دست می آورند یا از دست می دهند.

2- دسترسی

بازار فارکس یکی از در دسترس ترین بازارها برای معامله گران است. معامله گران می توانند ظرف مدت یک تا سه روز، یک حساب فارکس راه اندازی کنند و معاملات خود را با 50 پوند آغاز کنند. از طریق بیشتر کارگزاری‌ها، تجارت می تواند بصورت آنلاین انجام شود و معامله گران از طریق بسترهای معاملات آنلاین به قیمت واقعی بازار، اخبار، نمودار قیمت، ابزارها و استراتژی ها دسترسی دارند.

3- نقدینگی بالا در بازار فارکس

سامانه کارآموزی کارمان

بازار فارکس سیال ترین بازار در جهان است و در مقایسه با سایر بازارهای مالی، بیشترین شرکت کننده را دارد. در نتیجه بالاترین سطح نقدینگی را فراهم می کند و اجازه می دهد سفارشات ارزی بزرگ بدون ایجاد انحراف زیاد در قیمت، به راحتی انجام شوند که این امر امکان دستکاری و ناهنجاری های قیمت را کاهش می دهد.

4- هزینه های پایین

از نظر کارگزاری و کارمزد، تجارت فارکس می تواند هزینه های بسیار کمی داشته باشد. این امر به این دلیل است که اغلب کارمزد وجود ندارد و بیشتر کارگزاران از اختلاف بین ارزها سود می برند. در مقابل، سهامداران یا سایر معامله گران باید چنین هزینه هایی را در نظر بگیرند زیرا ساختار کارگزاری متفاوت است.

5- نیاز به سرمایه کم

با توجه به اسپردهای شدید از نظر پیپ، به راحتی می توان معاملات فارکس را با مقدار کمی سرمایه اولیه آغاز کرد. این لزوماً در بازارهای دیگر صدق نمی کند. بعلاوه، توانایی معاملات حاشیه ای با ضریب اهرم بالا،  معامله گران را قادر می سازد تا با سرمایه محدود سود کسب کنند. در حالی که معاملات در چنین حاشیه های بالا خطرات خاص خود را به همراه دارد، همچنین دستیابی به پتانسیل سود بهتر با سرمایه محدود را آسان می کند.

6- انواع جفت ها برای تجارت

28جفت ارز اصلی وجود دارد که شامل هشت ارز اصلی است. معیارهای انتخاب یک جفت می تواند زمان بندی مناسب، الگوهای بی ثباتی یا تحولات اقتصادی باشد. یک معامله گر فارکس که عاشق نوسان است،  می تواند به راحتی از یک جفت ارز به جفت دیگر تغییر مکان دهد.

7-سهولت ورود

چندین تئوری و ابزار تجزیه و تحلیل برای تجارت بلند مدت فارکس و همچنین صدها شاخص فنی فارکس برای معامله گران کوتاه مدت وجود دارد. این امر برای معامله گرانی که سطح متفاوتی از تجربه را برای ورود سریع به معاملات فارکس دارند، استقلال فوق العاده ای ایجاد می کند.

8- بدون صرافی مرکزی یا تنظیم کننده

به عنوان یک بازار فرابورس که در سراسر جهان فعالیت می کند، هیچ مبادله مرکزی یا تنظیم کننده ای برای بازار فارکس وجود ندارد. بانکهای مرکزی کشورهای مختلف گاهی اوقات در صورت لزوم مداخله می کنند اما این موارد نادر است و در شرایط خاصی اتفاق می افتد. این را با بازارهای سهام مقایسه کنید، جایی که یک شرکت می تواند ناگهان سود سهام اعلام کند یا خسارات زیادی را گزارش دهد و منجر به تغییرات بزرگ قیمت شود.

معایب بازار فارکس

1- ریسک بالا، اهرم بالا

با تجارت فارکس، سطح بالایی از اهرم در دسترس است. نسبت 50: 1 مجاز است، به این معنی که به ازای هر 50 دلار ارزش یک موقعیت فارکس، یک تاجر فقط به 1 دلار نیاز دارد. در حالی که معامله گران می توانند تا حد زیادی از اهرم بهره مند شوند، این ضررهای احتمالی را نیز بزرگتر می کند. همانطور که گفته شد، داشتن دانش قوی از اهرم نیرو، کنترل قوی بر احساسات آنها، توانایی و تمایل به کم کردن ضرر و زیان و یک طرح کارآمد برای تخصیص سرمایه بسیار مهم است. تجارت فارکس خطرات زیادی را به همراه دارد به همین دلیل بهتر است که  یک حساب آزمایشی در کارگزار دلخواه خود ثبت نام کنید و مهارت های خود را آزمایش کنید تا اطمینان حاصل کنید که بازار و حرکات آن را درک می کنید.2- عدم شفافیت

به دلیل ماهیت تنظیم نشده بازار فارکس که تحت سلطه کارگزاران است، در واقع افراد در برابر متخصصان معامله می کنند. دلال بودن به معنای شفافیت بازار فارکس نیست. یک معامله گر ممکن است هیچ گونه کنترلی در نحوه تحقق سفارش تجاری خود نداشته باشد، ممکن است بهترین قیمت را کسب نکند یا ممکن است دیدگاه های محدودی در مورد قیمت های معاملاتی داشته باشد که فقط توسط کارگزار انتخاب شده خود ارائه شده است.

3- تعیین قیمت پیچیده

نرخ فارکس تحت تأثیر عوامل مختلفی، در درجه اول سیاست جهانی یا اقتصاد است که تجزیه و تحلیل اطلاعات و نتیجه گیری قابل اعتماد برای تجارت در آنها دشوار است. بیشتر معاملات فارکس بر روی شاخص های فنی اتفاق می افتد که دلیل اصلی نوسانات زیاد در بازارهای فارکس است و گمانه زنی های اشتباه در تحلیل های فنی منجر به ضرر می شود.

4- نوسانات بالا

بدون کنترل بر تحولات کلان اقتصادی، معامله گران به راحتی می توانند از ضررهای هنگفت در بازار بی ثبات فارکس رنج ببرند. در دسترس بودن 24 ساعته بازار، نظارت منظم بر قیمت ها و نوسانات را دشوار می کند. اگر مشکلی در یک سهام خاص به وجود بیاید، سهامداران می توانند برای شروع تغییرات مورد نیاز، مدیریت را تحت فشار قرار دهند ولی معامله گران فارکس جایی برای رفتن ندارند. به عنوان مثال وقتی ایسلند ورشکست شد، معامله گران فارکس که کرون ایسلند را در اختیار داشتند فقط می توانند تماشا کنند.5- یادگیری خودگردان

در بورس اوراق بهادار، یک معامله گر می تواند از مدیران نمونه کارها، مشاوران بازرگانی و مدیران روابط، کمک حرفه ای بگیرد در صورتی که معامله گران فارکس کاملاً خودشان هستند و کمترین کمک را می کنند. یادگیری منسجم در طول دوره تجارت ضروری است. بیشتر مبتدیان در مرحله اولیه انصراف می دهند که دلیل اصلی آن، خسارات ناشی از محدود بودن دانش تجارت فارکس و معامله نادرست است.

نتیجه گیری

حرفه ای به عنوان یک معامله گر فارکس می تواند راحت، جذاب و سودآور باشد، اما با هر مزیتی یک ضرر به وجود می آید که باید مورد توجه قرار گیرد. برای اینکه یک معامله گر فارکس موفق باشید، باید روی یادگیری مستمر، تکنیک های کارآمد مدیریت سرمایه و توانایی ریسک پذیری تمرکز کنید. همچنین یک معامله گر فارکس اگر با دید باز و آموزش وارد این بازار شود، میتواند سود خوبی از این بازار کسب کند. مجموعه کارمان با برگزاری دوره آموزشی کارآموزی درآمد دلاری از فارکس میتواند شما را در این مسیر درآمد زایی، همراهی کند. در این دوره شما با انجام معامله های واقعی میتوانید با دید باز وارد این بازار شوید. حهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک ریز کلیک کنید.

اگر به تجارت فارکس علاقه مند هستید و می خواهید  آن را به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید، باید مطمئن شوید که آیا این بازار مناسب شرایط فردی شما هست یا نه. در این مقاله ما مزایا و معایب اصلی معامله در بازار فارکس را مورد بررسی قرار دادیم  و امیدوارم ایده خوبی در مورد مناسب بودن یا نبودن این بازار برای سرمایه گذاری به شما ارائه کرده باشیم.

 

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *