سلام دوستان عزیز امیدوارم حال دلتون خوب باشه. در این مقاله میخواهیم تفاوت عکاسی تبلیغاتی و صنعتی را بررسی کنیم لطفا تا آخر مقاله با ما همراه باشید. عکاسی صنعتی و تبلیغاتی هر دو یک مقوله ی مهم برای یک عکاس حرفه ای و با تجربه است ولی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی باهم یکسان نیستند و تفاوتهای زیادی باهم دارند. در ادامه مقاله شما را با تفاوتهای عکاسی تبلیغاتی و صنعتی بیشتر آشنا میکنیم.

عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی نوعی از عکاسی است که به کالایی که قصد فروش آن را دارید توجه میکند. شما میتوانید عکاسی صنعتی را شبیه یک تصویر استوک بدانید که وقتی یک کالای خاصی را به صورت آنلاین سرچ کرده باشید در آن محیط دیده اید. در کل هدف عکاسی صنعتی به تصویر کشیدن ماهیت یک محصولی به بهترین شکل ممکن است. مصرف کننده وقتی میخواهد محصولی را بخرد اول آن را شناسایی میکند و زمانی آن را میخرد که درمورد آن قانع شده باشد و این کار تنها توسط عکاسی صنعتی و نشان دادن جلوه های زیبای آن محصول در عکس، انجام میشود.

در عکاسی صنعتی، بیشترین تمرکز بر روی جزئیات فنی سوژه یا کالا از جمله محصولات،مواد غذایی ،ساختمان و… است و هدف اصلی آن واضح نشان دادن تمام ویژگیهای سوژه برای به نمایش گذاشتن و نحوه ی استفاده کردن از آن است. هدف اولیه عکاسی صنعتی نمایش دادن سوژه در محیط آنلاین و یا تبلیغات چاپی برای هدفهای تجاری است. فروشندگان اغلب اوقات از تصویرهای صنعتی به عنوان تکه های اطلاعات استفاده میکنند تا مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کنند.پس در این عکاسی زمینه و نورپردازی باید خنثی باشد که حواس مشتریان از سوژه پرت نشود. در نهایت اکثر فروشگاههای آنلاین نیاز به پس زمینه ی سفید دارند.

عکاسی تبلیغاتی چیست؟

عکاسی تبلیغاتی نسبت به عکاسی صنعتی زرق و برق بیشتری دارد ولی نوعی از عکاسی است که زیرشاخه ی عکاسی صنعتی به شمار میرود. تصویرهای تبلیغاتی بیشتر یک ایده یا احساس را به نمایش میکشند و نسبت به عکس صنعتی جنبه ی تبلیغاتی بیشتری دارد.

در عکس صنعتی شما یک محصول را عکاسی میکنید و بعد میگویید: (بفرمایید) ولی در عکس تبلیغاتی با اینکه در حال فروختن یک خدمت یا محصول هستید، اما از تصویر خود برای بیان کردن یک داستان استفاده میکنید تا آن کالا و خدمت جذابیت بیشتری داشته باشد. با این کار در ذهن مخاطب انگیزه ای به وجود می آوریم که مشتری یا مخاطب، محصول را به بهترین شکل ممکن ببیند.مثل عکس گرفتن از محصولات آرایشی که همیشه داستانهای زیادی پشت سر هر عکس است. بیشتر بدانید:(16 نکته عکاسی صنعتی تبلیغاتی برای حرفه ای شدن چیست؟)

عکاسی تبلیغاتی و صنعتی چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟

به طور کل عکس تبلیغاتی یک شاخه ی تخصصی از عکاسی صنعتی است که در حین تبلیغ، شاخه ی وسیع تری از تبلیغات محصول را در برمیگیرد. عکاسی صنعتی در برابر عکاسی تبلیغاتی به معنی از خاص به عام رفتن است. عکاسی تبلیغاتی یک داستان را بیان میکند در صورتی که عکاسی صنعتی لحظه را در زمان متوقف میکند. اگر هر دو مدل عکاسی به درستی اجرا شوند، جز قویترین ابزارهای بازاریابی هستند. هر دو مدل عکاسی حوزه های پرسودی برای عکاسان حرفه ای هستند.

تفاوت این دو عکاسی در تکنیک و توجه است. عکس صنعتی نمایانگر یک تصویر هست و سوژه را متوقف میکند در صورتی که عکاسی تبلیغاتی یک داستان را روایت میکند.هر دو مدل عکاسی اگر حرفه ای گرفته شود، تاثیر گذار است و هدف هر دو فروش محصول به شیوه های مختلف است. در عکس صنعتی هدف از عکس نشان دهنده ی جوهره و ویژگی اصلی هر کالاست و از این رو باید عکس باجزئیات و وضوح بالا باشد و مشتریان بتوانند ماهیت آن را کاملا درک کنند و تشخیص دهند.

اما در عکاسی تبلیغاتی به روشی خلاقانه به مشتری میگوییم که جای این محصول پیش شما خالی است و انگیزه ای برای خرید در مشتری ایجاد میکند. در عکس صنعتی تصویر باید بر روی سوژه متمرکز باشد و عکس پس زمینه نداشته باشد به همین دلیل اغلب عکسهای صنعتی زمینه سفید دارند. ولی در عکاسی تبلیغاتی از تصویرهای مختلف با عناصر کمکی استفاده میشود تا تصاویر به صورت خلاقانه برجسته نشان داده شود.

چه ابزارهایی برای عکاسی تبلیغاتی و صنعتی نیاز داریم؟

عکاسان صنعتی و تبلیغاتی برای بقا نیاز به آخرین فناوری و ابزارها دارند. برای مثال برای یک دوربین دیجیتال که به صورت تک لنز فروش میرود باید چند لنز دیگر برای آن تهیه کرد. در هر دو نوع عکاسی نیاز به لنزهایی با قدرت زوم خوب داریم و یک لنزی که زاویه باز داشته باشد و سریع باشد برای طیف وسیعی از عکسها ضروری است. لنزهای سریع دارای حداکثر میزان بازشدگی دیافراگم بیشتر و یک سرعت شاتر سریعتر دارند تا یک کنترل خلاقانه ی بیشتری را در اختیار عکاسان قرار دهند. یک عکاس حرفه ای صنعتی و تبلیغاتی به یک ابزار نورپردازی پرتابل،سه پایه خوب،یک چتر  و چند فیلتر ضروری برای کنترل انعکاس نیاز دارد. بیشتر بخوانید:(اینفوگرافیک چیست؟)

کلام آخر

تمام عکاسان حرفه ای باید خود را بروزرسانی کنند تا کمپین های فروش آنها بتوانند با یکدیگر رقابت کنند و محصولات خود را به فروش برسانند. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی راجع به تفاوت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی برای شما شرح دهیم تا شما بتوانید با توجه به این توضیحات و تفاوتها بفهمید که محصولات و پروژه شما در کدام جایگاه قرار گرفته است.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *