بروکر فارکس چیست؟ چگونه حرفه ای ترین بروکر فارکس را پیدا کنیم؟

بروکر (Broker)، در لغت به معنای دلال، کارگزار، واسط معاملات بازرگانی است. در هر بازاری، مانند بازارهای کالا، املاک، اتوموبیل، مالی و… اصولا برقراری ارتباط بین طرفین معامله، به وسیله ی سازمان یا شخصی انجام می شود که به آن سازمان یا شخص، بروکر یا کارگزار (واسطه) گفته می شود. بروکر فارکس (Forex Broker) یا کارگزار فارکس، یک شرکت خدمات مالی است که دسترسی معامله گران را به بستر خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال، جفت ارز، طلا، نفت و دیگر کالاهای معاملاتی بازار فارکس فراهم می کند. این کارگزاری ها در حقیقت محلی هستند که فروشندگان و خریداران، برای فروش و خرید انواع مختلف ابزارها، که در بالا نام برده شد، به آنجا مراجعه می کنند.

LP) Liquidity Provider)، تامین کنندگان نقدینگی هستند یعنی سرمایه داران اصلی، که سرمایه و سهام در دست آنهاست. در حقیقت LP ها، مانند بانک های بزرگی هستند که نرخ ارزها و اقلام دیگر مبادلاتی را در بازار فارکس تعیین می کنند.

بروکر فارکس، علاوه بر اینکه واسطه بین خریدار و فروشنده است، واسطه ای بین شما و تامین کننده ی نقدینگی هم هستند. همچنین آن ها، در هر لحظه نرخ خرید و فروش ابزارهای مختلف را که نام برده شد، از بانک های بزرگ جهانی به نام LP گرفته و در اختیار کاربران قرار می دهند.

بروکر فارکس و وظایف آن ها

 

 • ازمهمترین وظایف بروکر فارکس، همانگونه که بالاتر به آن اشاره شد، برقراری ارتباط با LP ها است. کارگزاری ها اطلاعات LP ها را در اختیار کاربران قرار دهند.
 • از وظایف دیگر بروکر فارکس، اهراز هویت است. کارگزار باید هم خریداران و هم فروشندگان را اهراز هویت کنند. اهراز هویت یک قانون بین المللی است؛ تا از رخ دادن پولشویی جلوگیری شود.
 • وظیفه ی دیگر آن ها حفظ اطلاعات حساب کاربران است. اطلاعات کاربران نباید دز اختیار هیچ شخص یا سازمانی، به غیر از بروکر فارکس مربوطه قرار گیرد.

روش های کسب درآمد بروکر فارکس

 

کارگزاری فارکس از چه طریقی کسب درآمد می کند؟

 1. یکی از روش های کسب درآمد بروکر فارکس، استفاده از تفاوت نرخ خرید و فروش ارزها یا هر کالایی است که معامله می شود. به این مابه التفاوت، اسپرد (Spread) گفته می شود. برای فهم بهتر مفهوم اسپرد، می توان به صرافی ها اشاره کرد. سود صرافی ها هم از تفاوت قیمت خرید و فروش هر ارز است. قسمتی از سود ناشی از اسپرد به بروکر و قسمتی از آن به LP تعلق می گیرد.
 2. منبع درامد بعدی کارگزاری فارکس، کمیسیون (Commission) است. به ازای انجام هر معامله، کارگزاری مبلغ ثابتی را یه عنوان کمیسون دریافت می کند. این مبلغ متناسب با حجم معامله است.
 3. سومین منبع درآمد بروکر فارکس، هزینه ای است که بابت نگهداری هر سهام یا کالای معاملاتی که در حساب خود دارید، روزانه باید به کارگزاری پرداخت کنید. به این مبلغ سوآپ (Swap) گفته می شود. میزان سواپ با توجه به حجم حساب شما تعیین می گردد.

 

معیارهای انتخاب بروکر فارکس

بروکر فارکس چه ویژگی هایی دارد؟ (معیارهای انتخاب بهترین بروکر فارکس چیست؟)

یکی از عوامل بسیار مهم در موفقیت، در بازار فارکس و دیگر بازارهای مالی، انتخاب بهترین کارگزاری است. پس باید ویژگی های یک بروکر فارکس خوب را بشناسیم. تا بتوانیم بهترین گزینه ی ممکن را برای خود انتخاب کنیم.

 • اعتبارنامه و نظارت قانونی کارگزاری

از مهمترین ویژگی های یک بروکر فارکس، داشتن اعتبارنامه و نظارت قانونی قوی است. دولت ها برای حفاظت از مردم و اموالشان، نهادهای نظارتی را ایجاد کرده اند. این نهادها تمامی بازار مالی را کنترل می کنند. به عنوان مثال، نهاد نظارتی کشور انگلستان موظف است که تمامی نهادهای مالی و سرمایه گذاری را تحت نظر داشته باشد.. شرکت‌هایی که در انگلستان و یا نقاط دیگر دنیا فعالیت می‌کنند، از این نهاد مجوز فعالیت و اعتبارنامه دریافت می کنند. این نهاد نظارتی تائید می‌کند که آیا یک شرکت معتبر است یا خیر.

 • اسپرد و کمیسیون بروکر فارکس

باید میزان اسپرد و کارمزد بروکرهای فارکس مختلف را مقایسه کنیم. بروکری را انتخاب کنیم که مقدار اسپرد آن کم و استاندارد باشد. همچنین باید دقت داشت که کارگزاری مقدار اسپرد کم، اما کمیسیون زیادی در هر معامله از ما کسر نکند.

 • نحوه واریز و برداشت کارگزاری

روش های واریز و برداشت باید آسان، مطمئن باشند و در صورت امکان، بدون کارمزد باشند.

 • طرح های تشویقی و آموزشی بروکر فارکس

طرح تشویقی به این معناست که کارگزاری به شما هدیه، جایزه و یا پیشنهاد ویژه‌ای داده و پول بیشتری نصیب شما خواهد شد. علاوه بر طرح‌های تشویقی، طرح‌های دیگری همانند وبینارها و سمینارهای آموزشی، انواع مسابقات فارکس، خدمات باشگاه مشتریان و … هست. این طرح‌ها به تریدر کمک می کند تا پول بیشتری در اختیارش قرار گیرد.

سامانه کارآموزی کارمان

 • دارایی های معاملاتی آن ها

بهترین بروکر فارکس، دارایی های بیشتر و متنوع تری را ارائه می دهند. برای یک مدیر سرمایه گذاری، تنوع سبد دارایی‌ها بسیار مهم است. این تنوع به موفقیت بیشتر او کمک می کند.

 • پشتیبانی بیست و چهار ساعته بروکر فارکس

پشتیبانی قوی و تمام وقت، از دیگر نکات مهمی است که در انتخاب بروکر باید در نظر داشت.

 • ارائه ی زیرساخت های مطمئن کارگزاری

استفاده از به روزترین پلتفرم های معاملاتی، از دیگر ویژگی های یک بروکر فارکس خوب است.

جمع بندی

همانگونه که تا کنون متوجه شده ایید، انجام معاملات، در بازار فارکس، بدون حضور بروکر فارکس، امری مشکل است. زیرا بدون حضور کارگزار، خریدار و فروشنده باید مستقیما یکدیگر را پیدا کنند. اینگونه احتمال رخ دادن کلاهبرداری هم خیلی بیشتر می شود. همچنین بروکر فارکس، علاوه بر واسطه بودن، مسائل بسیار دیگری را نیز، برای تریدر هموار می سازد، که در بالا به آن اشاره شد. پس با کسب آگاهی و انتخاب کارگزاری قابل اعتماد و حرفه ای، می توانیم در بازار فارکس، درآمد خوبی کسب کنیم.

 

و در پایان، اگر می خواهید در مورد فارکس بیشتر بدانید و در این بازار مالی وسیع موفقیت و درآمد قابل توجهی کسب کنید، می توانید در دوره های آموزشی ما شرکت کنید؛ و با ما در تماس باشید. زیرا آگاهی و کسب دانش و اطلاعات بیشتر در این حوضه، کلید موفقیت است.

 

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *