قرارداد کارآموزی

قرارداد کارآموزی همیشه به عنوان یک اصل مهم در کارآموزی و  منابع انسانی شرکت ها مطرح شده و با توجه اهمیت آن و همچنین نبود منابع علمی جهت طراحی و اجرای درست آن ، چالش نسبتا مبهمی برای کارفرمایان محسوب میشود .

چرا که در قانون کار به صراحت و درستی ، نقش کارآموز و کارفرما به درستی بیان نشده و مسائل بیمه ای ، حقوقی و مالی در حوزه کارآموزی در هاله ای از ابهام قرار دارد.

قرارداد کارآموزی apprenticeship contract یک توافق‌نامه حقوقی است که میان کارفرما و کارآموز منعقد می‌شود. هدف اصلی این قرارداد، اجرای درست و بهینه کارآموزی و تعیین نقش ، حقوق و تعهدات طرفین میباشد.

 

کارآموزی باکیفیت

طبق مستندات علمی و پژوهش های انجام شده ، کارآموزی باکیفیت Quality apprenticeship یکی از بهترین متدهای اجرای اصولی کارآموزی است که در حال حاضر (سال 2024 ) ترند جهانی آن شکل گرفته و کشورهای توسعه یافته نظیر ایالات متحده امریکا ، انگلیس و آلمان از این متد کارآموزی استفاده میکنند.

کارآموزی باکیفیت ، یک مفهومی است که به نظام مند بودن کارآموزی تاکید داشته و از اصول آن میتوان به دریافت بازخورد منظم از کارآموز و کارفرما ، نظارت و پشتیبانی کارآموز و برنامه ریزی در طول کارآموزی اشاره کرد.

 

قرارداد کارآموزی باکیفیت

کارآموزی استاندارد طبعا دارای قرارداد استانداردی است که بتوان نقش ها ، حقوق و تعهدات طرفین را در آن گنجاند تا به هر چه باکیفیت تر شدن و بهینه تر شدن فرایند کارآموزی در سازمان ها کمک کند .

مجموعه کارمان با تکیه بر تحقیقات آکادمیک در دانشگاه تهران علی الخصوص تحقیقات آقای حسین حائری محقق کارآموزی باکیفیت توانسته است با الهام گیری از منابع جهانی و داخلی ، چارچوب و تمپلیت مشخصی از نمونه قرارداد کارآموزی را تهیه و ارائه کند.

بدیهی است که تدوین چنین قراردادی زیر نظر صاحب نظرانی همچون دکتر حسینی نیا معاون سابق وزارت کار و نماینده ایران در سازمان جهانی کار (ILO) و کارشناسان حقوقی وزارت کار انجام شده و میتواند رفرنس و مرجعی برای راهنمایی بنگاه های اقتصادی باشد .

مفاد قرارداد کارآموزی

1-موضوع و مدت زمان قرارداد

2-مشخصات طرفین قرارداد

3-تعهدات و حقوق طرفین قرارداد

4- شرایط انصراف از کارآموزی

5-خاتمه یا فسخ قرارداد کارآموزی

6- جبران خسارت و محرمانگی (NDA)

7- فورس ماژور و حل اختلاف

8-تبصره های افزودنی که شامل خدمات سامانه کارآموزی کارمان میشود.

ویژگی‌ها و مزایا

1. تعیین نقش و حقوق : مشخص شدن نقش ها و حقوق طرفین قرارداد مانع از ایجاد چالش و مسئله برای کارآموز و کارفرما میشود

2. شفافیت فرایندها : شفاف بودن  وظایف ، شاخص های عملکردی و نحوه گزارش گیری و دریافت بازخورد

3. رفع مسائل بیمه ای و مالی: در قرارداد، به‌طور دقیق مشخص می‌شود که مسائل بیمه و حقوقی طبق ضوابط و بندهای قانون کار چگونه خواهد بود .

4. ضمانت اجرای قرارداد: کلیه مفاد و بندها طبق قانون کار جمهوری اسلامی ایران میباشد و ریسک اجرایی متوجه کارفرما نخواهد شد .

5. ضمانت پوشش ریسک :  تضمین می‌کند که اطلاعات مهم و حساس کسب‌وکار، مانند فرمول‌ها، طرح‌ها، استراتژی‌های بازاریابی، لیست مشتریان و سایر اطلاعات اختصاصی، به بیرون درز نکند.

6. عواقب نقض قرارداد:  بندهایی وجود دارد که عواقب قانونی و مالی نقض قرارداد را مشخص می‌کند. این بندها می‌توانند شامل وجه التزام هایی نظیر جریمه‌های مالی، پیگیری‌های قانونی و حتی فسخ قرارداد میباشد.


کاربردها

به‌طور کلی، قرارداد کارآموزی ابزاری قانونی و حیاتی است که به سازمان‌ها و افراد کمک می‌کند تا سازمان ها به راحتی با کارآموزان خود بدون داشتن چالش یا مسئله ای همکاری کنند.

شرایط استفاده

  • مخاطب : کارفرمایان حقوقی و حقیفی
  • پشتیبانی : دارای یک ماه پشتیبانی
  • فرمت فایل‌های قابل دانلود: Word, PDF
  • ابعاد صفحات: A4
  • تعداد دفعات مجاز دانلود: نامحدود

پس از بررسی توضیحات لازم میتوانید در فرم ذیل درخواست خود را ثبت و پرداخت را انجام نمایید تا لینک دانلود قرارداد برای شما در دسترس قرار گیرد.

قرارداد کارآموزی

  • قیمت:
  • 0 ریال
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

 

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *