بک لینک چیست + تاثیر آن روی سئو سایت

لینک سازی یکی از مهم ترین اقدامات در راستای بهبود رتبه سایت در سرچ نتایج گوگل می باشد. در واقع دریافت بک لینک به معنای دریافت لینک از سایت های دیگر با کلمات کلیدی مختلف برای سایت مورد نظر ما است. این کار موجب می شود تا کاربران با کلیک روی لینک در زمان مطالعه مطالب در سایر سایت ها، به صفحات مورد نظر از سایت ما وارد شوند. با هدایت کاربران، ورودی سایت ما افزایش یافته و خزنده های موتور جست و جوی گوگل نیز با این جریان ورودی همراه می شوند.

انواع بک لینک

انواع لینک فالو و نوفالو

بک لینک ها بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی می شوند. بک لینک های فالو و نوفالو اصلی ترین انواع و دسته بندی برای این فاکتور مهم سئو به شمار می روند.

تصور کنید که شما به مجموعه خاصی مراجعه کرده و از کیفیت خدمات آن ها راضی بوده اید. حال قصد دارید آن را به دیگران معرفی نمایید. از طرف دیگر، مجموعه دیگری نیز وجود دارد که شما از خدمات آن استفاده نکرده اید. اما نام آن را شنیده اید و صرفا به عنوان معرفی، و نه توصیه به مراجعه، نام آن ها را به دوستان خود اعلام می کنید. تفاوت بک لینک های فالو و نوفالو نیز به همین صورت است.

لینک فالو

لینک های فالو به موتورهای جست و جو اعلام می کنند که لینک داده شده مورد تایید آن ها است. به همین علت از ارزش بالاتری برخوردار می باشد. بدیهی است که این لینک ها تاثیر بیشتری روی بهبود رتبه سایت شما خواهند داشت. در مثال ارائه شده، لینک فالو همان مجموعه ای است که تجربه استفاده از خدمات آن ها را داشته اید. حال با معرفی آن ها به دوستان خود، کیفیت خدمات را نیز تایید می کنید.

لینک نوفالو

لینک های نوفالو همان معرفی بدون تایید هستند. در واقع این لینک ها به خزنده های موتورهای جست و جو اعلام می کنند که این وب سایت با محتوای ما مرتبط می باشد. اما لزوما توسط ما تایید نمی شود. اگر چه دریافت بک لینک های نوفالو می تواند کمک کننده باشد، با این حال همچنان لینک های فالو از ارجحیت بیشتری برخوردار هستند.

تشخیص لینک فالو و نوفالو

برای تشخیص این دو نوع لینک از یکدیگر باید کدهای HTML سایت را بررسی کنید. این کار به راحتی انجام می شود. تنها کافی است که روی عبارت مورد نظر خود راست کلیک کنید. در انتهای لیست، عبارت inspect را انتخاب کنید. با این کار کدهای سایت به راحتی برای شما قابل مشاهده خواهد بود.

تاثیر بک لینک روی سئو سایت

بک لینک ها به گوگل اعلام می کنند که سایت شما و مطالب درج شده در آن از اعتبار بالایی برخوردار هستند. در واقع این کار بیانگر ارزش بالای محتوای شما است. هر چه محتوای سایت شما بک لینک های بیشتری داشته باشد، احتمال رتبه گرفتن آن نیز بیشتر خواهد بود. علاوه بر این، بک لینک ها به سریع تر ایندکس شدن مطالب سایت نیز کمک می کنند.


جهت مطالعه مقاله «سئو چیست و چگونه سایت ما را به دیگران معرفی می کند» اینجا کلیک کنید.


برخی از مهم ترین فاکتورها برای بررسی ارزش بک لینک و تاثیر آن روی سئو سایت عبارت است از:

سامانه کارآموزی کارمان

  1. ارتباط موضوعی میان دو سایت
  2. اعتبار دامنه سایت (لینک دهنده)
  3. انکر تکست به کار رفته
  4. جایگاه لینک
  5. تعداد لینک های خروجی
  6. فالو یا نوفالو بودن لینک

چند نکته مهم

همواره به یاد داشته باشید که تعداد دامنه هایی که به سایت شما لینک می دهند مهم تر از تعداد لینک ها است. ممکن است شما برای بالا بردن تعداد، از یک دامنه چندین لینک دریافت نمایید. این در حالی است که همه آن ها برای گوگل به معنای دریافت یک لینک می باشد. به همین علت توصیه می شود بک لینک های سایت خود را از سایت های متنوعی دریافت نمایید.

از دریافت بک لینک از سایت های با خروجی لینک بالا جدا خودداری کنید. این دسته از سایت ها از دیدگاه گوگل اسپم هستند. به این ترتیب لینک دریافت شده نیز بسیار کم ارزش می باشد. این کار نه تنها به بهبود سئو سایت شما کمک نمی کند؛ بلکه می تواند باعث افت رتبه ها نیز بشود.

سایت های مرجع بهترین انتخاب برای دریافت بک لینک هستند. این سایت ها اغلب ارزش دامنه یا اصطلاحا domain authority بالایی دارند. با دریافت بک لینک، ارزش دامنه آن ها به سایت شما نیز منتقل می شود. به این ترتیب اعتبار سایت افزایش خواهد یافت.

از تاثیر لینک های داخلی غافل نشوید. این لینک ها صفحات مختلف یک سایت واحد را به یکدیگر متصل می کنند.به این ترتیب کاربران در زمان مطالعه محتوا، به سایر صفحات نیز هدایت شده و زمان بیشتری را در سایت شما سپری می کنند.

جمع بندی

در این مطلب بک لینک و انواع آن را معرفی کردیم. همچنین به بررسی تاثیر دریافت بک لینک باکیفیت روی سئو سایت پرداختیم. امیدواریم که با مطالعه این مقاله، پاسخ سوالات خود را درباره چیستی و نحوه عملکرد بک لینک پیدا کرده باشید.

ما در دوره دیجیتال مارکتینگ مجموعه کارمان به طور کامل درباره لینک سازی و سایر فاکتورهای موثر بر سئو سایت صحبت می کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره های کاراموزی کارمان و ثبت نام از طریق راه هایارتباطی درج شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *