شغل دیجیتال مارکتینگ و مزایای آن

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، اینترنت و کسب و کارهای اینترنتی رنگ و لعاب بیشتری گرفته اند و مشاغل جدیدی ظهور کرده است. شغل دیجیتال مارکتینگ، یکی از مشاغل در زمینه ی دیجیتال است‌، اما شغل دیجیتال مارکتینگ چیست؟ شغل دیجیتال مارکتینگ، حرفه یا تخصصی است که با هدف گسترش استراتژی فروش محصول یا خدمات یک شرکت، به صورت آنلاین فعالیت میکند. صاحبان کسب و کار از گذشته تا کنون با مشکل بازاریابی روبرو بوده اند. یکی از این دلایل، مشخص نبودن جامعه هدف کسب و کارها است، اما با ظهور شغل دیجیتال مارکتینگ بسیاری از مشکلات بازاریابی حل شده و مشاغل با خیال آسوده تری به فعالیت خود ادامه می دهند. شغل دیجیتال مارکتینگ از ابزارهایی نظیر بازاریابی محتوا، وب سایت مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ، شبکه های اجتماعی و بازاریابی ویدیوئی برای بازاریابی استفاده میکند.

فرصت های شغلی دیجیتال مارکتینگ

کسب و کارها با توجه به مزایایی که بازاریابی دیجیتال برای رشد کسب و کارشان دارد، به دنبال استخدام نیروی متخصص در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ می باشند. بنابراین تب استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ توسط مشاغل کوچک و بزرگ، داغ داغ است. افراد علاقه مند به دیجیتال مارکتینگ میتوانند در زمینه ی متخصص seo، مدیر بازاریابی شبکه های اجتماعی، مدیر بازاریابی محتوایی، مدیر ایمیل مارکتینگ و مدیر بازاریابی دیجیتال، فعالیت کنند. در ادامه به وظایف هر یک از این موارد میپردازیم.

متخصص seo: متخصص seo وظایف مختلفی را برای بهینه سازی بر عهده دارد. به طور کلی وظیفه اصلی یک متخصص seo این است که با ترفندهای بازاریابی و فرآیند لینک بیلدینگ، وب سایت را به صدر نتایج جستجوی گوگل برساند. یک متخصص seo باید به دنبال بهترین و موثرترین روش برای بهبود کسب و کار اینترنتی باشد. متخصص سئو برای بالا بردن رتبه سایت، افزایش ترافیک سایت، کاهش حجم سایت و ارتقای برند بهینه سازی صفحات را تضمین میکند و با هدف افزایش مشتریان یک کسب و کار، فعالیت میکند.

مدیر ایمیل مارکتینگ: ابتدا بهتر است توضیح مختصری در مورد ایمیل مارکتینگ بدهیم. در واقع ایمیل مارکتینگ روشی است که از طریق ایمیل برای جذب مخاطب و افزایش فروش محصول به کار گرفته میشود. ایمیل مارکتینگ یک نوع بازاریابی مستقیم می باشد که مدیر ایمیل مارکتینگ با هدف بازدید مخاطبان از خدمات و محصولات شرکت، موظف است یک پیام تبلیغاتی تحت عنوان معرفی محصولات یا خدمات کسب و کار، ایمیل انبوه به مخاطبان هدف ارسال کند.

مدیر بازاریابی شبکه های اجتماعی: مدیر بازاریابی شبکه های اجتماعی باید توانایی تشخیص محتوای مناسب برای رسانه های اجتماعی را داشته باشد، همچنین باید بداند چه نوع محتوای متنی، ویدیوئی یا تصویری موثر است و مخاطب را به خود جذب میکند. علاوه بر این مهم ترین مسئله این است که با توجه به رشد استراتژی های تبلیغاتی و به روز بودن آن ها، یک مدیر بازاریابی شبکه های اجتماعی باید خلاق و به روز باشد و از ترفند های خلاقانه برای جذب مخاطب استفاده کند.

مدیر بازاریابی محتوایی: امروزه کسب و کارها برای معرفی خدمات خود نیاز به تولید محتوا دارند، اما هر نوع محتوایی نمیتواند به خوبی خدمات شما را معرفی کند. از این رو کسب و کارها به فکر استخدام مدیر تولید محتوا برای معرفی کسب و کارشان هستند. یک مدیر تولید محتوا وظیفه دارد محتوایی تولید کند که بتواند پاسخ سوال مخاطب را بدهد. مدیر تولید محتوا باید با توجه به اهداف کسب و کاری که در آن فعالیت میکند، در رابطه با تولید محتوا هدف گذاری کند.

مدیر بازاریابی: مدیر بازاریابی وظایف گسترده ای دارد که از وظایف آن میتوان به تعیین هدف فروش و تخمین بودجه تبلیغاتی، طراحی و به روز کردن سایت اینترنتی و اجرای بازاریابی الکترونیکی، تعیین بودجه عملیاتی فروش، برنامه ریزی برای جذب مشتریان جدید و تمایز نسبت به رقبا اشاره کرد.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

مهم ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ، هدف گیری دقیق مخاطبان کسب و کار شما است. تبلیغات به روش سنتی مانند تیری در تاریکی است و شما با صرف مقدار زیادی هزینه، بخش کوچکی از مخاطبان هدف خود را پیدا میکنید. دیجیتال مارکتینگ براساس استراتژی های خاص خود، جامعه هدف را مشخص میکند و با روش های مختلفی مثل seo و ایمیل مارکتینگ و ….. بازاریابی میکند. همچین در بازاریابی دیجیتال، گزارش های قابل اعتماد و دقیقی وجود دارد که شما میتوانید روزانه عملکرد خود را ببینید. در این گزارش ها اطلاعاتی مانند تعداد افرادی که ایمیل شما را باز کرده و یا روی لینک خاصی کلیک کرده، وجود دارد.

سامانه کارآموزی کارمان

معمولا در بازاریابی سنتی نتایجی مثل تعداد نفراتی که تبلیغ را دیده اند، نرخ تبدیل هر تبلیغ و …. را نمیتوان اندازه گیری نمود، اما در بازاریابی دیجیتال با ابزارهای مختلف در اکثر موارد میتوان نتایج را با دقت بالایی مشخص نمود.
بازاریابی سنتی محدود به مکان و زمان مشخص است، اما در بحث بازاریابی دیجیتال این محدودیت وجود ندارد و شما میتوانید در هر زمان و در هر مکانی، برند و محصولات خود را به دیگران معرفی کنید.

در بازاریابی دیجیتال ابزارهایی وجود دارد که به وسیله ی آن میتوان با مشتریان قبلی ارتباط برقرار کرد. با یک خبرنامه ی ایمیلی میتوانیم خدمات و محصولات جدید و یا تخفیف های ویژه ی خود را به مشتریان قبلی اطلاع دهیم و ارتباط مفید و موثری با آن ها داشته باشیم. همچنین شبکه های اجتماعی جهت اطلاع رسانی مختلف به مشتریان قبلی، بسیار مناسب است.

جمع بندی

همانطور که دیدید دیجیتال مارکتینگ برای موفقیت هر کسب و کاری لازم است. بنا بر تغییر بزرگ در دنیای تجارت، دیجیتال مارکتینگ جایگاه ارزشمندتری پیدا کرده است و توصیه میشود برای کسب و کارتان چه کسب و کار کوچک چه بزرگ از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *