چگونه دیجیتال مارکتر حرفه ای شویم؟

برای اینکه بدانیم دیجیتال مارکتر(Digital Marketer)، حرفه ای کیست؛ در ابتدا باید بدانیم یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ، کیست و چه وظایفی دارد. دیجیتال مارکتر در ترجمه ی تحت الفظی، به معنای بازاریاب دیجیتال است. صحبت از دیجیتال شد، پس بار دیگر با اهمیت اینترنت و کسب و کارهای آنلاین سر و کار داریم.

در واقع طبق تحقیقات پیو (Pew Research)، استفاده مداوم، از اینترنت در میان بزرگسالان فقط در سه سال گذشته 5 درصد افزایش یافته است. اگرچه این مطلب زیاد تکرار شده است، اما نحوه خرید کردن مردم نیز، در کنارگسترش استفاده از اینترنت، تغییر کرده است. یعنی بازاریابی آفلاین و سنتی مانند گذشته موثر نیست.

دیجیتال مارکتر کیست؟

کسب و کارهای آنلاین امروزی، مانند مشاغل و شرکت های سنتی در گذشته، شخصی را لازم دارند، تا کارهای مربوط به بازاریابی را مدیریت و انجام دهند. دیجیتال مارکتر، کسی است که با استفاده از ابزارهی دیجیتال، به برقراری ارتباط با مخاطبان، بازاریابی، فروش محصولات و متقاعد کردن مخاطبان برای استفاده از خدمات، می پردازد. هدف یک بازاریاب دیجیتال، افزایش فروش شرکت یا سازمان مربوطه است.

کسب  وکارهای مختلف تلاش می کنند تا افراد بیشتری با آن ها آشنا شوند و مخاطبان را به خود جذب کنند. همچنین فروش محصولات و خدمات خود را افزایش دهند. به این منظور و برای پیشبرد این اهداف، به یک دیجتال مارکتر حرفه ای در تیم خود، احتیاج دارند. نقش رهبری بازاریابی یک شرکت، برعهده ی کارشناس دیجیتال مارکتینگ است. وظیفه ی یک بازاریاب دیجیتال، هماهنگی و ایجاد ارتباط بین سئوکار، بازاریاب محتوا، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و همچنین طراحی کمپین‌های مختلف می باشد. در برخی موارد شرکت‌ها به دلیل نداشتن بودجه‌ کافی سعی می‌کنند یک کارشناس همه فن حریف استخدام کنند؛ تا کلیه‌ وظایف بازاریابی را به او بسپارند. هرچند این کار چندان توصیه نمی شود. البته بسیاری از دیجیتال مارکتر حرفه ای، در ابتدای کار خود، بازاریاب دیجیتال 360 درجه بودند. سپس با گذشت زمان، در شاخه ی خاصی، فعالیت خود را ادامه دادند.

دیجیتال مارکترچگونه به یک دیجیتال مارکتر خوب تبدیل شویم؟

برای اینکه دیجیتال مارکترخوبی باشیم، باید مهارت های زیر را فراگیریم:

  • بازاریابی محتوایی (کانتنت مارکتینگ)
  • سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت
  • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (سوشال مدیا مارکتینگ)
  • ایمیل مارکتینگ
  • بازاریابی عصبی (افزایش فروش و بهبود تجربه‌ کاربری)
  • بازاریابی درونگرا (اینباند مارکتینگ)
  • آشنایی با گوگل آنالیتیکس
  • آشنایی با گوگل ادز
  • آشنایی با گوگل تگ منیجر
  • طراحی و تحلیل کمپین‌

کارآموزی به عنوان یک دیجیتال مارکتر

اگر یک دیجیتال مارکتر تازه کار هستید، کارآموزی به شما کمک کی کند تجربیات مورد نیاز را کسب کنید. رزومه ی خود را گسترش دهید. اینگونه با جنبه های مختلف مختلف کار بهتر آشنا می شوید. با الویت بندی علایق خود، به عنوان دیجیتال مارکتر بهتر آشنا می شوید.

پیروی کردن از رهبران فکری بزرگ در این حوزه

امروزه یک دیجیتال مارکتر حرفه ای می‌داند که این زمینه کاری، رشد بسیار سریعی دارد. به اشتراک گذاشتن اسرار و قلق‌های کاری، نه باعث ایجاد رقابت و نه باعث تهدید کسب‌ و کار می شود. برای همین بسیاری از بازاریابان دیجیتال، قلق و شیوه ی کار را به تازه کاران می گویند. با دیچیتال مارکترهای حرفه ای صحبت کنید. تجربیات آن ها را به کار گیرید.

داشتن ارتباط گسترده

به عنوان یک دیچیتال مارکتر، باید در کنفرانس ها و گروه های آنلاین ثبت نام و شرکت کرد. اینگونه، از طریق این مراودات و ارتباطات، فرصت‌های غیرمنتظره ای ایجاد می‌شود.

ارتقا دادن کار و دانش به عنوان یک دیجیتال مارکتر

دیجیتال مارکتینگ، یک علم و حرفه ی جدید است. و قوانین و شیوه های آن مدام تغییر می کند و به روز می شود. برای همین یک دیجیتال مارکتر، باید به صورت مداوم دانش خود را به روز کند.

یک دیجیتال مارکتر حرفه ای چه توانایی هایی دارد؟

یک دیجتال مارکتر حرفه ای قبل از آ‌ن‌که یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ باشد؛ یک بازاریاب حرفه‌ای است. هدف نهایی‌ او بیش‌تر کردن فروش شرکت یا سازمان است. در ادامه به سه ویژگی یک دیجیتال مارکتر حرفه ای اشاره می کنیم:

دیجیتال مارکتر حرفه ایتسلط بر کانال و ابزارهای دیجیتال توسط دیجیتال مارکتر

از تفاوت های مهم و اساسی بازاریابی سنتی و دیجیتال، کانال های مورد استفاده ی آن هاست. در حقیقت، بازاریابی سنتی، کانال های زیادی برای بازاریابی و گسترش کسب و کارها ندارد. اما دیجیتال مارکتر، ده ها کانال، برای بازاریابی دارد. داشتن تسلط بر این کانال‌ها، برای یک  کارشناس دیجیتال  بسیار مهم است. زیرا از این طریق می تواند با کمک کانال های مناسب آن کسب و کار، فروش را بالا ببرد. کانال‌ها و ابزارهای بازاریابی دیجیتال در دنیای امروزی بسیار زیاد هستند؛ که ممکن است متناسب با نوع کسب و کار از بعضی از آن‌ها بیش‌تر استفاده شود و از بعضی از آن‌ها کمتر.

سامانه کارآموزی کارمان

تسلط بر زیرشاخه‌های دیجیتال مارکتینگ

برای تبدیل شدن به یک کارشناس دیجیتال حرفه‌ای، باید از همه‌ حوزه‌های تحت فعالیت‌ یک بازاریاب دیجیتال، اطلاعات کافی داشته باشید. با تسلط بر زیر شاخه های دیجیتال مارکتینگ، یک بازاریاب دیجیتال می تواند خیلی سریع، به ضعف های موجود در بدنه ی بازاریابی پی ببرد. و در صدد رفع آن ها برآید.

دیجیتال مارکتر حرفه ایقدرت تحلیل داده‌ها یک دیجیتال مارکتر

یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ، اگر بر دو مورد ذکر شده، تسلط داشته باشد، اما قدرت تحلیل خوبی نداشته باشد، نمی تواند بازاریاب دیجیتال  موفقی باشد. یک دیجیتال مارکتر حرفه ای، باید قدرت تحلیل بالایی داشته باشد تا بتواند تبلیغات و بازاریابی سازمان را به بهترین شکل هدایت کند. همچنین تفاوت اساسی یک  کارشناس دیجیتال حرفه ای، با دیگر بازاریابان دیجیتال، در قدرت تحلیل آن هاست. زیرا کار با ابزارهای مختلف مربوطه را همه ی بازاریابان دیجیتال بلد هستند، تفاوت کارشناسان دیجیتال در قدرت تحلیل این ابزارهاست.

جمع بندی

یک دیجیتال مارکتر، در صورتی حرفه ای خواهد بود که بر همه ی زمینه های دیجیتال مارکتینگ، اشراف داشته باشد. با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ آشنایی داشته باشد. همچنین از قدرت تحلیل خوبی برخوردار باشد. تا بتواند نتایج به دست آمده را تحلیل و بررسی کند. در صورت لزوم یک تیم بازاریابی دیجیتال را مدیریت کند و هماهمنگی لازم را بین آن ها ایجاد کند.

در پایان، اگر می خواهید در مورد مباحث دیجتال مارکتینگ بیشتر بدانید و کسب و کار آنلاین خود را آغاز کنید، می توانید در دوره های آموزشی ما شرکت کنید؛ و با ما در تماس باشید. زیرا آگاهی و کسب دانش بیشتر در این حوزه، کلید موفقیت است.

 

 

 

 

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *