عوامل موفقیت سایت

افرادی که برای کسب و کار خود سایتی راه اندازی کرده اند، بخش ابتدایی و اولیه راه را رفته اند.گاهی مدیران سایت ها از خود می پرسند،چگونه میتوانیم سایت خود را در حوزه کار خود جزء بهترین ها قرار بدیم؟ یا همچنین با خود میگویند ما نیاز به یک ایده خلاق و جدید داریم تا بتوانیم وضعیت سایت خود را تغییر دهیم و سایتی پر مخاطب بسازیم.از این قبیل سوال ها برای همه فعالان در این حوزه قطعا به وجود آمده است.در واقع آنها به دنبال عوامل موفقیت سایت هستند.

حال سوال مطرح میشود که مهم ترین عوامل موفقیت سایت کدام اند؟

مهم ترین عوامل موفقیت سایت:

موفقیت یک سایت به عوامل مختلفی مانند عوملی ظاهری،عوامل فنی،نوع مدریت،کاربران فعال،درآمد سایت و از این قبیل موارد بستگی دارد که در ادامه قصد داریم به تعدادی از این موارد بپردازیم و توضیح دهیم.

ظاهری زیبا و جدید

سایت ما باید از نظر ظاهری و طراحی شیک و جذاب باشد، تا مخاطب با ورود به سایت ما جذب شود و تحت تاثیر قرار بگیرد.نباید همه تمرکز خود را فقط روی یک بخش سایت خود گذاشت. باید همه بخش ها کنار هم مورد اهمیت، اصلاح و بررسی قرار بگیرند.به عنوان مثال اگر ما همه تمرکز خود را روی بخش طراحی و ظاهری سایت بگذاریم و در عوض از بخش محتوا غافل شویم و تولید محتوای درستی نداشته باشیم،شاید در ابتدا که مخاطب وارد سایت ما میشود مجذوب طراحی آن شود اما هنگامی که تولید محتوای سایت را مطالعه و بررسی میکند در می یابد که از نظر محتوایی بسیار ضعیف کار کرده ایم و کاربر فعال ما نخواهد شد و دیگر به سایت ما نخواهد آمد.

سایتی موفق است که کاربران فعال زیادی داشته باشد

درگام اول باید دانست که سایت بدون مخاطب عملا بی مصرف و به درد نخور است.پس سایت ما با ورود کاربران و مخاطبان است که ارزش پیدا میکند.حال بعضی کاربران هستند که بعد از یک بار حضور در سایت، دیگر به سایت ما برنمی گردند.اما بعضی کاربران هستند که بازم هم به سایت ما برمیگردند که به آنها کابران فعال میگوییم. کار بران فعال هر سایت مهم ترین دارایی های آن سایت است.مدیران سایت ها در تلاش اند که کاربران فعال خود را حفظ کرده و مخاطبان جدید را جذب کنند.

باید سایت خود را از نظر مالی تامین کنیم

در ابتدای راه اندازی سایت نیاز به سرمایه فراوان نیست و با هزینه کم هم میشه سایت خود را راه اندازی کرد.اما در ادامه کار با گسترش سایت نیاز به سرمایه بیشتری است.بسیاری از سایت ها به دلیل کمبود بودجه برای سایت خود بعد از فعالیت های سه،چهار ماه فعالیت آنها متوقف میشود.برای اینکه سایت ما به سودآوری و رتبه خوب و بالا برسه باید سرمایه گذاری درست و آینده نگرانه روی آن اجرا شود.

تبلیغ و بازاریابی

یکی دیگر از عوامل موفقیت یک سایت، تبلیغ سایت در سایر پایگاه های اینترنتی،به ویژه در موتور های جست و جو است.برای اینکه شما بتوانید در نتایج موتورهای جست و جو بصورت رایگان بالا بیایید،نیاز دارید که استاندارد ها و راهکار های افزایش رتبه سایت را که توسط موتور های جست و جو تعریف شده را رعایت کنید.شما مدیران سایت باید برای سایت خود برنامه ریزی مشخصی در راستای تبلیغات و بازار یابی کرده باشید.زیرا اگر برنامه ای نداشته باشید، سایت شما ناشناخته خواهد موند پس باید برای سایت خود برنامه ای تعریف کنید.

تولید محتوای خواندنی و رایگان

بررسی های اخیر نشان میدهند، که محتوای خواندنی و رایگان به جلب توجه مخاطب و جذب آنها بسیار کمک میکند.بسیاری از مدیران سایت ها این تفکر را دارند که محتوای خواندنی فقط برای سایت های خبری و مقاله ای لازم است.اما این دیدگاه کاملا اشتباه است.شما هر فعالیتی که در سایت خود بخواهید انجام دهید با هر موضوع و عنوانی، برای جلب مخاطب خود نیاز دارید که در زمینه فعالیت خود،محتوای خواندنی منتشر کنید.به عنوان مثال فرض کنید موضوع سایت شما راجب فروش وسایل ورزشی است.شما باید در کنار فروش وسایل محتوای خواندنی اضاف کنید به سایت خود.مثلا از فواید ورزش کردن خواهید گفت سپس وسایل خود را معرفی میکنید.

استفاده از نرم افزارهای مناسب

یکی دیگر عوامل موفقیت سایت استفاده از یک نرم افزار کارآمد و مناسب برای مدیریت سایت و محتوا است.باید در انتخاب نرم افزار خود هوشمندانه عمل کنید.دنیای وب امروز در هر لحظه در حال پیشرفت و جدید شدن است.شما باید نرم افزارهایی را انتخاب کنید که از نظر کارایی،کیفیت و طراحی خوب باشند و بتواند همه عوامل مؤثر در موفقیت یک سایت را پوشش دهد و قابل انعطاف باشد.فرض کنید که شما یک سایت را با یک نرم افزار دارید پیاده سازی میکنید.ظاهر سایت شیک و عالی است.تا اینجا هیچ ایرادی وجود نداره اما کافی است بخواهید یک تغییر کوچک در ساختار اطلاعاتی یا نرم افزاری خود بدهید.همه چی بهم میریزد.پس باید از نرم افزار مناسبی استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.

عوامل موفقیت سایت

اصلی ترین و مهم ترین عامل موفقیت سایت، مدیر خوب است!

شاید از نظر بقیه کارشناسان عوامل انسانی نقش به سزایی به عنوان مهم ترین عامل موفقیت نداشته باشد. و سیستم نرم افزار و مجموعه اطلاعات را مهم ترین عوامل بدانند اما من با این نظریه مخالفم و مدیریت سایت را مهم ترین عامل میدانم. شما تصور کنید که یک سایت کاملا موفق و پر مخاطب که در اختیار یک مدیر موفق است، به یک فرد ناشی و نا آگاه سپرده شود و همان مدیر موفق سایتی ضعیف و کم مخاطب را در دست بگیرد.پس از مدتی شاهد آن خواهید. بود که سایت موفق و پر مخاطبی که توسط مدیر ناکارآمد و نا آگاه مدیریت میشود، دیگر ترافیک و کاربران فعال قبل را ندارد و عملا آن موفقیت سابق را ندارد.و آن سایتی کم مخاطب بوده ، توسط مدیریت جدید نسبت به گذشته پیشرفت کرده است و مخاطبان بیشتری را جذب خود کرده است.

 

جمع بندی

چیزی که تا اینجای کار باید فهمیده باشید، این است که عامل تنهایی برای موفقیت یک سایت وجود ندارد. بلکه عوامل هستن که در کنارهم باعث موفقیت یک سایت میشوند.شما برای موفقیت سایتتون باید تلاش کنید،خلاقیت نشان دهید و ایده های نو وارد سایتتون کنید.

از کپی کردن خودداری کنید.شما یک سایت موفق را میبیند و با خود میگویید برای موفق شدن سایتم باید مانند فلان سایت عمل کنم.اما موفقیت اون سایت از این جهت بوده که در نوع خود اولین بوده و ایده جدید و خلاق وارد سایت خود کرده است . شما با کپی کردن از آن سایت هرگز به موفقیت آن،دست پیدا نخواهید کرد.سعی کنید در چیزی که میخواهید بسازید اولین باشید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *