معامله در بازار فارکس

 

9 اشتباه مهلک معامله گران مبتدی

 

امروزه با توجه به شرایط جامعه در پی بی ارزش شدن ریال و وابستگی به ارزهای خارجی مخصوصاً دلار، تمایل افراد با مقاصد مختلف به سمت مشاغلی که میتوان از آن ها درآمد دلاری  داشت بیشتر شده است. یکی از این مشاغل  که می‌توان از آن درآمد دلاری داشت، معامله گر بودن در بازار فارکس است. معامله گران( تریدرها) در بازار فارکس جفت ارز خرید و فروش و از تفاوت نرخ خرید و فروش سود حاصل می کنند. با توجه به مزیت هایی که بازار فارکس نسبت به دیگر بازارهای مالی دارد مثل : نیاز به سرمایه کم برای شروع (حداقل ۱۰۰ دلار)و ورود راحت و بدون مانع، تقاضا برای ورود به فارکس در ایران افزایش یافته است.

هیجان بیش از حدِ معامله گران مبتدی برای شروع سریع تر معامله و کسب سود بیشتر باعث می شود این افراد بدون آگاهی و دانش کافی بی گدار به آب  بزنند و ناگزیر متحمل شکست در ابتدای راه شوند.در ادامه این مقاله 9 اشتباه مهلک معامله گران مبتدی بیان شده که دانستن آن برای افراد تازه کار ضروری می باشد.

 

 

 

1- شروع بدون آموزش

 

آموزش فارکس

 

سامانه کارآموزی کارمان

شروع بدون آموزش یک اشتباه رایج بین افراد تازه کار است. گروهی از افراد فکر می‌کنند در زمینه ترید خاص هستند و می توانند بدون داشتن دانش و مهارت کافی در بازار فارکس معاملات خوبی انجام دهند.گروهی دیگر  تحت تاثیر تبلیغات و ویژگی های بازار فارکس مثل ارائه اهرم بالا و… قرار گرفته اند و برای به دست آوردن هر چه سریعتر درآمد دلاری و کسب سود هیجان زده اند. در نتیجه هر دو گروه برای آموزش زمان صرف نمیکنند.سرانجام این اعمال و افکار شکست آن ها در معاملات اولیه و از دست دادن سرمایه-شان می باشد.

باید توجه داشته باشید معامله یک مهارت است و مانند هر مهارت دیگری برای به دست آوردن و حرفه ای شدن در آن باید زمان بگذاریم. هر شخص میتواند برای متخصص شدن در یک حوزه یا از طریق آزمون و خطا و کسب تجربه آن را فرا بگیرد یا از طریق آموزش. کسب مهارت با یادگیری از یک متخصص  زمان لازم برای رسیدن به  مهارت را کاهش می‌دهد ،همچنین دیگر مزیت آموزش دیدن مخصوصاً برای ترید در بازار فارکس این است که از ضررهای مالی و نابود شدن کل سرمایه شما جلوگیری می‌کند. باید در نظر داشته باشید برای رسیدن به مهارت کافی جهت ترید در بازار فارکس و رسیدن به سود باید حداقل 6 ماه زمان بگذارید و در این مدت معامله گری در بازار فارکس را به چشم یک شغل دوم نبینید.

اگر می خواهید از توده ی افراد مبتدی در فارکس پیشی بگیرید حتماً باید روی آموزشتان در این حوزه سرمایه‌گذاری کنید.

زیرا این آموزش‌ها به شما در درک نحوه عملکرد بازار فارکس و معاملات کمک می کند. همچنین در نظر داشته باشید که تنها دانستن موارد تئوری در موفقیت شما در این زمینه کافی نیست و شما باید قبل از سرمایه گذاری مهارت کافی در موقعیت واقعی را به دست آورده باشید. برای همین ما استفاده از حساب آزمایشی رایگان را پیشنهاد می دهیم، همچنین شما می توانید از کلاس های آموزشی همراه با کارآموزی کارمان نیز استفاده کنید و در حین معاملات اولیه از مشاوره مدرسان و کارشناسان این مجموعه بهره ببرید.

 

 

قبل از اینکه بتوانید راه بروید ابتدا اصول اولیه راه رفتن را بیاموزید

 

کار های جدید را آهسته شروع کنید و گام به گام پیش بروید و جملات یک شبه پولدار شو!!، نقشه سریع رسیدن به درآمد دلاری و.. را فراموش کنید.

 

2-معاملات بدون برنامه

یکی دیگر از اشتباهاتِ معاملاتِ معامله گران مبتدی، این است که در همه روزها و همه ساعات روز ترید می‌کنند. همه معاملاتی که انجام میدهند بدون برنامه است. این رفتار معامله گران مبتدی به این دلیل است که تلاش می‌کنند تا از هر فرصت معاملاتی که بازار ارائه می دهد بهترین استفاده را ببرند . در این بین حتی اگر از قبل یک برنامه استراتژی معاملاتی تدوین کرده باشند،فراموش می‌کنند آن را دنبال کنند.

 

به هر حال استراتژی معاملاتی چیزی است که یک معامله گر حرفه ای را از معامله گر مبتدی متمایز می‌کند. (استراتژی معاملاتی روشی است که تریدرها در معاملات خود از آن پیروی می‌کنند و باعث می شود به اهداف مالی مدنظرشان نزدیک شوند).معامله گران مبتدی عمدتاً بدون برنامه از یک معامله به معامله دیگر می روند و بر اساس احساسات و هوی و هوس معامله می کنند. این در حالی است که معامله گران حرفه ای و با تجربه از یک برنامه معاملاتی روتین پیروی می‌کنند و انرژی و زمان خود را برای توسعه آن صرف می‌کنند.

 

یک روش معاملاتی باید همیشه بخشی از معاملات شما باشد. روش معاملاتی به شما این امکان را می دهد به شیوه ای ثابت سود کسب کنید و همچنین باعث میشود دید بهتری در هنگام معامله کردن داشته باشید و راحت تر بتوانید تصمیم بگیرید. باید توجه داشته باشید که یک استراتژی معاملاتی باید از قبل آزمایش شده باشد و بعد از اطمینان از کارآمد بودنش از آن پیروی شود. اما داشتن یک برنامه معاملاتی تجاری کافی نیست باید به آن پایبند باشید ،این پایبند بودن به شما هنگام تدوین یک برنامه به ویژه در زمانی که کارها مطابق میلتان پیش نمیرود کمک میکند راحت تر و درست تصمیم گیری کنید و در این راه به یک معامله گر با تجربه تبدیل شوید.

 

 

استراتژی معاملاتی

 

هنگام تدوین یک برنامه معاملاتی موارد زیر را در نظر داشته باشید :

 • اهداف مالی تان
 • نحوه برخوردتان با سود یا زیان بزرگ
 • سرمایه اولیه معاملاتی
 • میزان پولی که می توانید از دست بدهید
 • نوع تجزیه و تحلیل ای که برای معامله خود استفاده می کنید تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی(فاندامنتال)
 • جفت ارزی که بیشتر استفاده خواهید کرد ؟
 • از چه اهرمی استفاده خواهید کرد ؟
 • از کدام قوانین مدیریت پول و ریسک پیروی خواهد کرد ؟

 

3- معامله بدون پول و قوانین مدیریت ریسک

اکثر معامله‌گران مبتدی فارکس فراموش می‌کنند که از دستور توقف ضرر (حد ضرر) استفاده کنند، حد ضرر یک دستور خودکار است که بروکر به شما می گوید پس از رسیدن به سطح معینی از ضرر، معامله خود را ببندید. اگر از دستور حدضرر استفاده نمی کنید به این معنی است که بیش از حد ریسک می‌کنید و این یک کار بسیار خطرناک است. موقعیت شما در معامله ها می تواند بسته به تغییر قیمت‌های بازار تغییر کند و در نوسان باشد در این صورت ممکن است معاملات طبق انتظار شما پیش نرود، در این هنگام اگر از حد ضرر استفاده نکنید ضرر های بزرگی پیش رویتان خواهد بود و امکان شکست شما در معامله چندین برابر میشود.

استفاده نکردن از دستور توقف ضرر ، شما را در معاملات آسیب پذیر خواهد کرد. در صورتی که میخواهید معاملات تان سود ده باشد باید قوانین مدیریت ریسک و پول را در برنامه معاملاتی خود داشته باشید.اما رعایت قوانین مدیریت پول و ریسک فقط به این معنی نیست که از دستورهای توقف ضرر برای محدود کردن ضرر خود استفاده کنید موارد دیگری نیز وجود دارند که باید در نظر بگیرید.

 

در اینجا به برخی از نکات مدیریت پول و ریسک پرداخته ایم :

 • همیشه از دستورات توقف ضرر و برداشت سود استفاده کنید .(این موارد کمک میکند از قبل بدانید چه مقدار پول می توانید از دست بدهید یا به دست بیاورید.)
 • حداکثر ضرر در هفته را تعیین کنید و اگر به آن نقطه رسیدید فوراً معامله را متوقف کنید.
 • اگر معامله گر روزانه هستید نسبت ریسک/ سود حداقل ۱:۲ را دنبال کنید.(یعنی اینکه وقتی شما روی یک درصد از سرمایه تا ریسک می کنید باید دو درصد سود به دست بیاورید.)
 • اگر معامله گره نوسانی هستید ،نسبت ریسک/سود را حداقل 1:3 در نظر بگیرید .(معامله گر نوسانی معامله گری است که از نوسانات کوچک بازار سود می گیرد)
 • فقط روی یک درصد از کل سرمایه خود ریسک کنید.
 • به محض کسب سود،سطح ریسک خود را تغییر ندهید و آن را ثابت نگه دارید.
 • زمانی که بازار مخالف شماست میانگین نگیرید.

 

 

4-باز کردن معامله جدید با حجم بالا تر برای جبران ضرر معامله فعلی

 

هنگام از دست دادن پول،کار عاقلانه این است که زیان خود را کاهش دهید ولی بسیاری از معامله‌گران موفق به انجام این کار نمی شوند . اغلب آن ها به معامله های زیان ده خود می چسبند به امید آنکه آنها را به معامله ای سود ده تبدیل کنند،حتی آن ها پول بیشتری نیز به این معامله ها اختصاص می دهد.

چرا معامله گران این کار را انجام می دهند؟ زیرا آنها امیدوارند که بازار مجدداً در جهت آنها متحول شود و معامله های زیان ده به معامله های سود ده تبدیل شوند ،حتی امیدوارند سود بیشتری بدست آورند. با این حال در بیشتر موارد انتظارات آنها برآورده نمی شود و قیمت ها بیش از پیش تغییر می کند. این اشتباه رایج برای معامله گرانِ بلندمدت ریسک کمتری نسبت به معامله‌گرانِ روزانه دارد ، در بازار پر نوسان فارکس که از اهرم های زیادی در آن استفاده می‌شود این اشتباه بسیار خطرناک است.

بنابراین هرگز برای جبران ضرر معامله فعلی معامله جدید با حجم بالاتر را باز نکنید.برای جلوگیری از ضرر در یک معامله ، یک موقعیت با اندازه مناسب باز کنید و همچنین از دستور توقف ضرر نیز استفاده کنید تا از وسوسه کاهش یا افزایش میانگین جلوگیری کنید.

 

 

5-ریسک کردن بیشتر از توان مالی

 

سرمایه گذاری در فارکس

 

چه معاملاتی که در بازار فارکس انجام می دهید یا چه در بازارهای مالی دیگر همیشه باید در نظر داشته باشید که امکان ضرر وجود دارد. شما باید از قبل برای خودتان مشخص کنید که به چه میزان میتوانید ضرر متحمل شوید و چند درصد از سرمایه تان را می توانید از دست دهید. مشخص کردن میزان سرمایه ای که می توانید از دست بدهید که با از دست دادن آن مشکل بزرگی برای شما ایجاد نشود یا لطمه بزرگی به شما نزند، به شما کمک میکند که متوجه باشید چه میزان می توانید ریسک کنید. اگر میتوانید سه درصد ضرر در روز را تحمل کنید باید خود را مکلف کنید تا در آن نقطه متوقف شوید.

 

اگر اجازه دهید، معاملات روزانه می‌تواند به اعتیاد تبدیل شود با پولی که دارید معامله کنید و به استراتژی خود پایبند باشید

 

 

6-انتخاب یک بروکر نامناسب

سپرده گذاری پول در یک بروکر فارکس مهمترین معامله ای است که انجام خواهید داد. یک بروکر که مدیریت ضعیف و مشکلات مالی داشته باشد باعث میشود شما تمام سرمایه خود را از دست دهید. برای انتخاب یک بروکر مناسب وقت بگذارید ،صرف توصیه پیج های مختلف و افرادی که در این حوزه ادعای حرفه‌ای بودن دارند با بروکری که آنها معرفی می کند کار نکنید.برخی از بروکر های کلاهبردار با افرادی که در این حوزه کار می‌کنند قرارداد امضا می‌کنند که در ازای معرفی آنها به افراد ،درصدی سود به آنها پرداخت کنند . بعد از اطمینان به این افراد و کار کردن با بروکر که هایی که آنها معرفی می کنند به مرور زمان و از طرق مختلف سرمایه تا را از دست خواهید داد .

شما باید خدمات و ویژگی هایی که انتظار دارید را مشخص کنید و سپس متناسب با آن بروکر مناسبتان را انتخاب کنید .علاوه بر این میتوانیدبه وسیله معاملات کوچک بروکر را آزمایش کرده و از آن مطمئن شوید. به یاد داشته باشید هنگام بررسی بروکر ها پیشنهاد جایزه به همراه خدمات آنها را در نظر نگیرید.

 

موارد مهمی که هنگام بررسی یک بروکر باید در نظر داشته باشید:

 • داشتن به روزترین پلتفرم معاملاتی متاتریدر ۵ (MT5)
 • کمیسیون و اسپرد مقرون‌به‌صرفه
 • لایسنس های معتبر و رگولاتوری
 • پشتیبانی۲۴ساعته بروکر
 • نحوه واریز و برداشت
 • حسابهای معاملاتی متنوع
 • امکان افتتاح حساب دمو یا آزمایشی

 

 

7- استفاده بیش از حد از اهرم

 

عدم درک و استفاده بیش از حد از اهرم احتمالاً پرهزینه‌ترین اشتباه معامله گران مبتدی است. معاملات اهرمی و مارجین ها ابزارهای شگفت انگیزی هستند که به شما کمک می کند پول بیشتری نسبت به حساب معاملاتی خود معامله کنید. همچنین آن ها به شما امکان شرکت در معامله های بیشتری را می دهند. اما این تنها در صورتی به نفع شماست که برای سودآوری خود استراتژی داشته باشید.

اهرم به راحتی می تواند ضرر و همچنین سود شما را افزایش دهد بنابراین اگر استراتژی خوب و مناسبی نداشته باشید در نهایت باعث ضرر می شود به یاد داشته باشید اهرم به یک اندازه سود و زیان را افزایش می دهد . به همین دلیل استفاده بیش از حد از اهرم در صورت عدم درک و مدیریت صحیح می‌تواند به سرعت سرمایه معاملاتی شما را از بین ببرد.

 

 

 

8داشتن انتظارات غیر واقعی

بسیاری از معامله گران مبتدی، معامله ارزها را با هدف سریع ثروتمند شدن شروع می‌کنند. که اغلب این هدف آن ها را به بیراهه می برد و باعث شکستشان می شود. برای این که با انگیزه و منضبط بمانید باید اهداف خود را واقع بینانه تعیین کنید. اگر اهداف شما واقع بینانه و قابل دستیابی نیستند آنگاه آنها به جای اینکه چالش‌برانگیز و سرچشمه موفقیت شما باشند باعث سرخوردگی و شکست شما خواهند بود.

برای بهتر شدن و اعمال تغییرات قابل توجه در معاملات خود بهتر است که از روشsmart money (پول هوشمند) استفاده کنید. با استفاده از این روش اهداف شما خاص ،قابل اندازه گیری ،قابل دستیابی و مرتبط خواهند بود. این روش به شما کمک میکند تا ساختار و مدیریت پذیری را به اهداف مالی خود را وارد کنید

 

 

 

9- عدم کنترل احساسات و افکار

 

عدم کنترل احساسات هنگام ترید

 

موضوع کنترل احساسات در فارکس برای معامله‌گران اهمیت بسیاری دارد، به‌خصوص معامله‌گران مبتدی که به تازگی وارد این بازار شده‌اند. اگرچه ممکن است بیشتر معامله گران مبتدی یا حتی تریدرهای باتجربه این بازار بزرگ نیز بر این عقیده باشند که کنترل احساسات هنگام معامله در فارکس به دانش، مهارت و استراتژی‌های معاملاتی شما بستگی دارد. اما در حقیقت گاهی حتی باتجربه‌ترین تریدرها هم درگیر هیجانات احساسی می‌شوند و نمی‌توانند عملکرد قابل قبولی در معاملات خود داشته باشند.

 

معامله‌گران از روی تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال خود، دست به باز کردن پوزیشن‌های معاملاتی در فارکس می‌زنند. اما هیچ تحلیلی را نمی‌توان به‌صورت قطعی و تضمینی انجام داد. به همین خاطر گاهی حتی در صورت داشتن تحلیل‌های مناسب از بازار هم، برخی از احساسات مانند طمع بر شخصیت تریدر حاکم می‌شوند. عملکرد وی را دچار اخلال می‌کنند.با توجه به تاثیر زیاد این احساسات موضوع مدیریت آنها در فارکس اهمیت زیادی دارد.

البته موضوع فقط کنترل احساسات نیست، چراکه یک تریدر حرفه‌ای باید بتواند بر افکار درونی خود نیز تسلط کامل داشته باشد. عدم کنترل احساسات در ترید، شما را وادار می‌کند که در معاملات انتقام جویانه غرق شوید. زمانی که سرمایه خود را به دلیل معاملات هیجانی از دست می‌دهید، تمایل دارید که درگیر معاملات انتقامی‌شوید. این معامله به تمرین ادامه داد و ستد برای غلبه بر ضرر قبلی اشاره دارد. در این صورت احساس شدیدی برای غلبه بر ضرر در سریع‌ترین زمان ممکن وجود دارد، و در تلاش برای انجام این کار، معاملات تصادفی انجام خواهید داد . این معاملات می‌توانند بیش از آنکه مفید باشند، برایتان ضرر داشته باشند.

 

خطر معاملات انتقامی به همین جا ختم نمی‌شود. آن ها ممکن است منجر به معامله بیش از حد شوند و هزینه‌های شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. در این حین سطح استرس نیز بالا می‌رود و احتمال دریافت سیگنال‌های نامناسب بسیار زیاد است. با این حال، وقتی با کنترل احساسات‌تان معاملات را انجام می‌دهید، همه چیز می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

 

اگر همه چیز طبق خواسته شما پیش نمی‌رود، می‌توانید یک روز توقف کنید. زمانی را برای یافتن اشتباه خود اختصاص دهید و یک سری اقدامات اصلاحی را برای اطمینان از موفقیت خود در معامله بعدی، انجام دهید.

 

جمع بندی

در این مقاله به اشتباهاتی پرداختیم که اغلب معامله گران مبتدی مرتکب می‌شوند. اشتباهات مذکور عبارت اند از :

 • شروع بدون آموزش
 • معاملات بدون برنامه
 • معامله بدون پول و قوانین مدیریت ریسک
 • باز کردن معامله جدید با حجم بالاتر برای جبران ضرر معامله فعلی
 • ریسک کردن بیش از توان مالی
 • انتخاب بروکر نامناسب
 • استفاده بیش از حد اهرم
 • داشتن انتظارت غیر واقعی
 • عدم کنترل احساسات و افکار

دانستن این اشتباهات و انجام ندادن آنها تاثیر به سزایی در موفقیت تان دارد و از ضرر های مالی مکرر شما جلوگیری می کند.

 

نویسنده: مرضیه ابراهیمی

 

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *