اهمیت استفاده از اصل پارتو در معاملات

اصل پارتو یا (20-80) در ابتدا توسط یک اقتصاددان ایتالیایی در سال 1906 تعریف شد. بر اساس این مفهوم میزان اندکی (٪۲۰) از علل منجر به ایجاد میزان زیادی (٪۸۰) از نتایج می‌شوند. این اصل خیلی زود، راه خود را در انواع حوزه‌های مختلف زندگی بشر پیدا کرد. این مفهوم را می‌توان به روش‌های گوناگون در تجارت و بازار مالی به کاربرد و از زمان، انرژی و منابع استفاده­‌ی کارآمدتر و مؤثرتری داشت. بنابراین ما در این مطلب سعی داریم به شما بیاموزیم که اصل پارتو چیست و اهمیت مهارت­‌های استفاده از اصل پارتو در معاملات را توضیح می‌دهیم به‌طوری‌که از مدیریت ریسک گرفته تا استراتژی‌های معاملاتی و موارد دیگر را بررسی می­‌کنیم!

اصل پارتو چیست؟

بر اساس اصل پارتو، 80٪ از نتایج، ناشی از 20٪ از علل است. به‌عبارت‌دیگر، برای بسیاری از رویدادها، تقریباً 80 درصد پیامدها از 20 درصد شرایط ناشی می‌شود. این اصل برای اولین بار توسط یک اقتصاددان ایتالیایی به نام ویلفردو پارتو معرفی شد که به روش ریاضی نشان داد که 80 درصد زمین­‌های این کشور در اختیار 20 درصد از مردم ایتالیا است.

در تمامی جنبه­‌های زندگی مثال­‌های ساده‌­ای از این اصل وجود دارد:

  • در ٪۸۰ موقعیت‌ها، حدوداً ٪۲۰ از لباس‌هایی را که در کمد داریم، می‌پوشیم.
  • در حدود ٪۸۰ از موفقیت‌های شما حاصل صرفاً چیزی در حدود ٪۲۰ تلاش‌های شما است.
  • حدوداً ٪۲۰ از کاربران، مشتریان و به‌طورکلی گروه هدف کسب‌وکار شما چیزی در حدود ٪۸۰ از سود حاصله را ایجاد می‌کنند.

اما در دنیای معاملات این اصل چگونه نقش‌آفرینی می­‌کند و چگونه می‌توان از اصل پارتو در معاملات استفاده کرد؟ با ما همراه باشید.

چگونه می‌توان اصل پارتو را در معاملات اعمال کرد؟

اصل پارتو یک ابزار مفید برای بسیاری از معامله‌گرانی است که می‌خواهند عملکرد معاملاتی خود را بهبود بخشند. روش­‌های بسیاری برای اعمال اصل پارتو در معاملات وجود دارد. نکته مهم این است که روشی را پیدا کنید که برای شما و سبک معاملاتی شما بهترین اثر را دارد.

چگونه می‌توان اصل پارتو را در معاملات اعمال کرد؟

در اینجا چند رویکرد ساده از نحوه استفاده از اصل پارتو در معاملات آورده شده است:

  • مهم‌ترین عواملی را که بر معاملات شما تأثیر می‌گذارد، شناسایی کنید.
  • روی بهبود زمینه‌هایی تمرکز کنید که بیشترین تأثیر را بر نتایج شما دارند.
  • جزئیاتی را که تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کنند، کنار بگذارید.
  • فرآیند معاملات خود را برای تمرکز بر موارد ضروری ساده کنید.
  • وظایفی را که برای موفقیت شما ضروری نیستند، محول کنید یا برون‌سپاری کنید.

رویکردهای استفاده از اصل 80-20 در معاملات

تبیین استراتژی تجارت با پیاده‌سازی اصل پارتو در معاملات

یکی از راه‌های اعمال اصل پارتو در معاملات، تمرکز بر ترکیب اصل پارتو در یک استراتژی معاملاتی ساده است. به‌طور نمونه، تمرکز بر 20 درصد از پورتفولیوی شما که 80 درصد از نتایج را ایجاد می‌کند، می­‌تواند مفید باشد. به این معنی که نتیجه معاملات شامل بیشترین سود معاملاتی یا کمترین ضرر معاملاتی یا ترکیبی از هر دو باشد. از طرف دیگر، اگر سرمایه‌گذار بلندمدت‌تر هستید، ممکن است بخواهید روی 20 درصد از پرتفوی خود تمرکز کنید که بیشترین بازدهی را در مدت‌زمان طولانی‌تری داشته است.

اطمینان حاصل کنید که اصل پارتو را به‌گونه‌ای که باشخصیت و سبک تجاری شما مطابقت دارد، پیاده‌سازی کنید. به‌عنوان‌ مثال، اگر سبک معاملاتی شما کوتاه‌مدت است، ممکن است بخواهید روی تکرار 20 درصد از سریع‌ترین و سودآورترین معاملات خود تمرکز کنید. می‌توانید این کار را با اطمینان از ثبت معاملات در یک ژورنال معاملاتی انجام دهید. ثبت معاملات در ژورنال معاملات به شما امکان می‌دهد سبک خود را ارزیابی کنید و بر اساس آن تصمیم بگیرید.

مدیریت ریسک با اعمال اصل پارتو

مدیریت ریسک با اعمال اصل پارتو در معاملات

سامانه کارآموزی کارمان

حوزه دیگری که اصل 80-20 را می‌توان در معاملات اعمال کرد، مدیریت ریسک است. یکی از راه‌های انجام این کار این است که بر روی مدیریت 20 درصد از ریسک‌های خود تمرکز کنید که 80 درصد از ضررهای شما را ایجاد می‌کند. با انجام این کار، می‌توانید به‌طور مؤثرتری ریسک کلی خود را مدیریت کنید.

به‌عنوان‌مثال، فرض کنید که شما 5 ریسک مختلف را در استراتژی معاملاتی خود شناسایی کرده‌اید: ریسک بازار، ریسک نقدینگی، ریسک طرف مقابل، ریسک نرخ بهره و ریسک ارز. از بین این 5 ریسک، شما معتقدید که ریسک بازار مهم‌ترین است و در رتبه دوم ریسک نقدینگی قرار دارد. درنتیجه، تصمیم می‌گیرید به‌عنوان اولویت بر مدیریت دقیق این دو ریسک تمرکز کنید.

تعریف استراتژی‌های توقف ضرر با اصل 20-80

تعریف حد ضرر یا استاپ لاس برای معاملات راه خوبی برای خروج از سهم و حفاظت از سرمایه در برابر تأثیر زیان‌های کوچک بر کل دارایی‌ها است. در این زمینه راه دیگر برای اعمال اصل پارتو در معاملات این است که از آن به‌عنوان راهنمایی برای تنظیم استراتژی‌های توقف ضرر خود استفاده کنید. یکی از راه‌های انجام این کار این است که بر روی 20 درصد معاملات خود تمرکز کنید که به‌ احتمال‌ زیاد متوقف می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، اگر یک سیستم معاملاتی دارید که نرخ موفقیت آن 80 درصد است، ممکن است بخواهید روی تنظیم ضررهای توقف خود بر روی 20 درصد معاملاتی که احتمال شکست آن‌ها بیشتر است تمرکز کنید.

این رویکرد می‌تواند برای معامله‌گرانی که می‌خواهند بر بهبود نسبت برد به باخت خود و جلوگیری از، از دست دادن پول تمرکز کنند مفید باشد. با تمرکز بر مدیریت ریسک در معاملاتی که احتمال ضرر در آن‌ها بیشتر است، می‌توانید به‌طور مؤثرتری ریسک خود را مدیریت کنید و نتایج کلی را بهبود ببخشید.

تأثیر اصل پارتو در انتخاب دارایی‌ها برای معامله

اصل 80-20 می‌تواند به هنگام انتخاب دارایی‌های مورد معامله نیز اعمال شود. یکی از راه‌های انجام این کار این است که تمرکز خود را تنها بر روی معامله با 20 درصد دارایی‌هایی که 80 درصد نتایج را ایجاد می‌کنند، بگذارید.

به‌عنوان‌مثال، معامله گران فارکس ممکن است بخواهند به‌جای اینکه سعی کنند همه دارایی­‌ها را معامله کنند، روی چند معامله با جفت ارزهای منتخب تمرکز کنند.

راه دیگری برای اعمال اصل پارتو در معاملات هنگام انتخاب دارایی‌ها این است که بر روی 20 درصد دارایی‌هایی تمرکز کنید که بیشترین همبستگی را با استراتژی معاملاتی شما دارند. به‌عنوان‌مثال، اگر یک استراتژی طولانی‌مدت دارید، ممکن است بخواهید بر آن دسته از دارایی­‌ها تمرکز کنید که در بلندمدت سود بیشتری برای شما داشته‌­اند.

مدیریت زمان در معاملات با اعمال اصل پارتو

اصل 80-20 را می‌توان برای مدیریت زمان در معاملات نیز اعمال کرد. یکی از راه‌های انجام این کار به‌عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای، تمرکز بر بهینه‌سازی 20 درصد فعالیت‌هایی است که 80 درصد نتایج را ایجاد می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، اگر زمان زیادی را صرف تجزیه‌وتحلیل داده‌ها می‌کنید و می‌دانید که تأثیر زیادی بر نتایج شما می‌گذارد، ممکن است تصمیم بگیرید این روند را ادامه دهید. از سوی دیگر، اگر متوجه شدید که زمان زیادی را صرف فعالیت‌هایی می‌کنید که تأثیر زیادی بر نتایج شما ندارند، بهتر است این فعالیت‌ها را کاهش دهید.

با بهینه‌سازی فرآیندهای مدیریت زمان‌، می‌توانید به‌طور مؤثرتری از زمان خود استفاده کنید، زمان بیشتری را برای تمرکز بر مهم‌ترین جنبه‌های معاملات خود بگذارید و درنهایت به نتایج بهتری برسید.

جمع‌بندی

اصل 80-20 یک ابزار قدرتمند است که می‌تواند در بسیاری از زمینه‌های مختلف استفاده شود. اصل 80-20 در معاملات نیز یکی از این موارد است. با عمال اصل پارتو می‌توانید مهارت‌های معاملاتی، استراتژی، مدیریت ریسک، انتخاب دارایی و مدیریت زمان، و نهایتاً عملکرد معاملاتی خود را بهبود ببخشید و به نتایج بهتری برسید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *