عواملی که سبب پیشرفت ما می شود


چرا رشد شخصیتی مهم است؟ آیا تا حالا به اهمیت آن در زندگی فکر کرده‌اید؟
یا چه چیزی سبب رشد استعدادها و توانایی‌ها و در نتیجه موفقیت در زندگی می‌شود؟
چگونه میتوان به یک فرد موفق تبدیل شد؟
اینها، سوالات تمامی انسان ها از بچگی تا بزرگسالی است. پیشرفت کردن و رشد، همیشه جز اهداف و رویاهای آدمی بوده است. بدست آوردن جایگاه‌ اجتماعی و بهتر شدن هر روز زندگی نسبت به روز گذشته، جز دغدغه های بزرگ انسان است زیرا که انسان میل به کمالگرایی دارد.

هر انسانی با خصوصیات ژنتیکی منحصر بفردی متولد می‌شود، ولی برای رشد و به کمال رسیدن این توانایی‌ها، نیاز به آموزش و کسب تجربه دارد. خانواده مهمترین نقش را در یادگیری و آموزش دارد و سپس مدرسه و مراکز آموزشی و خود فرد تاثیر گذار هستند.

خانواده
اولین آموزش‌های هر فردی از خانواده شروع می‌شود و خانواده اولین نقش را در تربیت شخصیت انسان و رشد توانایی‌های او دارد.

مدرسه و مراکز آموزشی
دومین مرحله رشد توانایی‌های انسان، در مدرسه و مراکز آموزشی است. با آموزش‌های گوناگون فرد به فهم صحیحی از انتخاب‌ها و رشد توانایی‌ها می‌رسد.

خود فرد
شما یک فرد کامل و توانمند در این مرحله به حساب می‌آیید و باید برای آینده، پیشرفت کردن و به موفقیت رسیدن کوشش کنید و هدف‌های خود را مشخص کنید. هر انسانی رشد جسمی‌اش در سن معینی به پایان می‌رسد ولی رشد توانایی‌ها، پیشرفت و به موفقیت رسیدن، به خود فرد وابسته است. این که تا چه سنی فرد مایل به یادگیری و رشد باشد به انگیزه و توانایی او بستگی دارد. برای پیشرفت و موفقیت در زمینه دلخواه خود باید مراحلی را طی کنیم که در ادامه آنها را برای شما شرح می‌دهیم.


اثرات پیشرفت در زندگی چیست؟

بی شک همه‌ی ما در زندگی آرزوها و تعلقات متفاوتی داریم که میخواهیم به آن‌ها برسیم. همیشه دوست داریم به پاسخ این سوال برسیم که هدفمان از زندگی چیست؟ تا بتوانیم راه درست را برای پیشرفت و موفق شدن بیابیم. افراد تعریف متفاوتی از پیشرفت دارند. عده ای ثروت و برخی قدرت می‌خواهند، شماری مشهور شدن در جامعه را پیشرفت میدانند و بعضی‌ها تنها میخواهند اثر مثبتی بر جهان داشته باشند همچنین برای عده ای از افراد دستیابی به دستاوردهای خاصی به معنای پیشرفت و موفقیت است.

این دستاوردها میتواند یافتن شغل مناسبی باشد که موقعیت فرد را در جامعه مشخص میکند تا فرد با کسب درآمد کافی بتواند زندگی راحتی داشته باشد. فرقی نمیکند که پیشرفت برای شما چگونه تعریف میشود و چه کیفیتی از پیشرفت را می‌خواهید، آنچه اهمیت دارد این است که بدون تلاش و سخت کوشی به دست نمی‌آید.

مقالات و کتاب های زیادی تلاش و سخت کوشی را راه رسیدن به موفقیت و پیشرفت معرفی کرده اند. این دیدگاه تا حدی درست است ولی نکته این است که برای پیشرفت، تعدادی قوانین عمومی وجود دارد که با دانستن آن ها میتوان در مسیری درست برای دستیابی به موفقیت گام نهاد.

 

عواملی که سبب پیشرفت و موفقیت ما میشود

1- برنامه ریزی کنید.

برای پیشرفت و موفقیت در زندگی باید برنامه ریزی درستی داشته باشید. در واقع شما اهداف خود را دقیق و با جزییات تعیین می‌کنید تا بر مبنای آن برنامه‌ی عملی کاملی تعریف کنید. تا وقتی که برای رسیدن به اهداف خود ندانید چه کارهایی باید انجام دهید، مدام در حال آزمون و خطا هستید و زمان زیادی از دست میدهید پس باید برنامه عملی کامل و درستی داشته باشید. اگر نمیتوانید برای خود برنامه ریزی کنید و یا در رسیدن به اهداف خود با وجود برنامه ریزی مشکل دارید، از یک روانشناس کمک تخصصی بگیرید. خانم فاطمی روانشناس مجموعه هومان که تجربه‌ی برنامه ریزی برای کارآموزان طرح کارمان را دارد میتواند به شما کمک کند.

در برنامه ریزی، دسته بندی مطالب بسیار اهمیت دارد. برای این کار باید محتوایی که میخواهید یاد بگیرید را بر اساس دشواری و حجم آن تقسیم بندی کنید. اگر ابتدا مطالب دشوارتر را بخوانید بهتر است زیرا از حداکثر توانایی ذهن خود برای یادگیری مطالب دشوار و زمان بر استفاده می‌کنید و وقتی به سراغ بخش های آسان می‌روید، آنها را آسان‌تر یاد میگیرید. برنامه ریزی به تنهایی برای پیشرفت و موفقیت کافی نیست، آنچه اهمیت دارد تهیه یک برنامه صحیح و اصولی است و سپس استمرار در عمل به برنامه ریخته شده که شما را به اهدافتان برساند.

 

2- نسبت به پیشرفت و رشد، ذهنیت مثبت داشته باشید.

وقتی برای پیشرفت و موفقیت تلاش می‌کنید، در هر مرحله از تلاش تحولی در شرایط روحی و وضعیت اجتماعی شما رخ میدهد که میتواند انگیزه‌ای برای پیشرفت و یا مانعی برای رسیدن به هدف باشد. تا وقتی که فکرکنید شکست یک وضعیت دائمی است و توانایی های شما ثابت هستند، غمگین میشوید و دیگر تلاش نمیکنید ولی اگر باورداشته باشید شکست یک وضعیت دائمی نیست و توانایی‌های شما با یادگیری بیشتر می‌شود، شکست را دلیلی بر عدم توانایی نمی‌دانید و آن را فرصتی برای تجربه و یادگیری تصور می‌کنید و دوباره برای رسیدن به پیشرفت و موفقیت برمیخیزید و به تلاش ادامه می‌دهید.

3- هدف تعیین کنید.

برای پیشرفت و رسیدن به آنچه که در زندگی میخواهید باید بدانید دقیقا از زندگی چه میخواهید. خیلی‌ها میگویند میخواهند در زندگی پیشرفت کنند و به موفقیت برسند اما بطور واضح برای خود مشخص نمی‌کنند که پیشرفت دقیقا به معنای دستیابی به چه چیزی است. اگر هدف خود را دقیق و با جزییات مشخص کنید، برنامه ریزی برای آن ساده‌تر و اصولی تر صورت خواهد گرفت.

 

4- در رفتارها و عادت‌های خود ثابت قدم باشید.

یکی از ویژگی های مهم اخلاقی مصمم بودن است. مصمم بودن در راهی که برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت انتخاب کرده‌اید، مهم‌ترین عامل در موفقیت شما است. یکی از بزرگترین مشکلات ما انسانها این است که خیلی زود تمرکز خود را نسبت به هدف از قبل تعیین شده از دست میدهیم و دائما از این شاخه به آن شاخه می رویم و کارهای خود را ناتمام رها میکنیم. این امر سبب می‌شود در نهایت به هیچ هدفی نرسیم. تحقق اهداف، علاوه بر کسب مهارت و فراهم نمودن امکانات، به تعهد رفتاری و مهم تر از همه به اراده و عزم نیاز دارد.

5- برای اهداف خود زمان بندی مشخص کنید.

وقت شناسی به عنوان یکی از ویژگی های اصلی افراد موفق در روانشناسی موفقیت معرفی می‌شود. اگر برای هدف های خود زمان مشخص و محدودی تعیین نکنید، جوری رفتار خواهید کرد که انگار همیشه برای رسیدن به آن‌ها وقت دارید. نداشتن برنامۀ زمانی دقیق، موجب سستی در کار و به تعویق انداختن کارها می‌شود. قطعا افرادی که مدام کارهای خود را به زمان دیگری موکول می‌کنند، در زندگی به اهداف مهم خود نمی‌رسند.

اگر نمیتوانید برای اهداف خود برنامه ریزی کنید، بهتر است از یک مشاور دلسوز و مشوق کمک بگیرید زیرا پایبندی به زمان و مدیریت درست آن، سبب جلوگیری از اتلاف وقت و دستیابی به بازدهی بالاتر می شود. آقای منصفی مشاور توانمند و مسئول فنی طرح کارمان به شما کمک میکند تا زمان خود را مدیریت کنید و شما را برای رسیدن به اهدافتان راهنمایی می‌کند.

 

6- از دانش و تجربه افراد موفق استفاده کنید.

زندگی محدودتر از آن است که بتوان همه‌ی تجارب را بدست آورد و شخصا آن‌ها را تجربه کرد. پس بهتر است از تجربیات و دانش افراد متخصص در این زمینه استفاده کرد. افراد زیادی در جهان بوده و هستند که راهی شبیه راه شما را در زندگی رفته‌اند و در این مسیر به پیشرفت و موفقیت رسیده‌اند.

اگر از تجربیات آنها استفاده کنید زمان زیادی را حفظ کرده و آسان تر به موفقیت میرسید. برای مثال، شرکت در نشست های کارمان و استفاده از تجربه ی مدرسان و کارآموزانی که مسیری مشابه مسیر شما را پیموده و یا در حال طی کردن این مسیر هستند در دستیابی شما به موفقیت، نقش بسزایی دارند.

7- تمایل به یادگیری را در خود تقویت کنید.

یادگیری مداوم، از رکود ذهنی جلوگیری میکند پس نباید یادگیری را متوقف کنید. ذهن خود را با یادگیری مطالب جدید به چالش بکشید. با ورود به حوزه های مختلف علمی، خلاقیت شما تحریک می‌شود. ذهنی که به یادگیری عادت کرده است، همیشه برای موقعیت‌های جدید آماده است و ایده‌های بکر و خوبی ارائه می‌کند. اگر برای مطالعه عمیق علمی، وقت کافی ندارید تلاش کنید چند دقیقه در روز را به‌ مرور اخبار تکنولوژی یا سیاسی اختصاص دهید. درگیری فکری با موضوعات جدید در هر سطحی کمک‌ کننده است.

 

جمع بندی

پیشرفت و موفقیت شما در زندگی و آینده، به امروزتان بستگی دارد و خیلی زود امروز شما به گذشته تبدیل میشود. پس ارزش جوانی و زمان خود را بدانید و هر چه سریع تر برای پیشرفت و موفقیت خود تلاش کنید. مجموعه هومان با ارائه آموزش‌های تخصصی توسط اساتید با تجربه و ایجاد طرح کارمان که پیاده سازی پروژه های عملی و کسب تجربه را فراهم میکند در خدمت شما هستند تا شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کنند. جهت ثبت نام یا کسب اطلاعات بیشتر، وارد صفحه کارمان شوید.
صفحه معرفی طرح کارمان
https://karmansystem.com/

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *