شاید شما هم بارها و بارها در زمان تولید محتوای وبلاگ گول این موضوع را خورده باشید که بخاطر بی توجهی مخاطب و کم حوصله بودن آنها بهتر است محتوای کوتاه 200-300 کلمه تولید کنیم و منتشر کنیم و برای توجیه خودمان هم به سراغ سایت های موفقی می رویم که استراتژی محتوایی شان همین انتشار محتواهای کوتاه روزانه است و بسیار هم موفق و مشهور هستند، مثل ست گادین. فقط کافی است نگاهی به تعداد اشتراک گذاری پست های ست گادین بیاندازیم و ببینیم هر پست او چقدر مشارکت بالایی دارد ولی به این نکته توجهی نمی کنیم که ما ست گادین نیستیم !! و قرار نیست فقط با تولید محتواهای کوتاه بتوانیم به جایگاه فعلی او برسیم.

مهم ترین نکته ای که باید در مورد تولید محتوای طولانی در نظر داشته باشید این است که تولید محتوای طولانی و بلند اصلا به این معنا نیست که با کلمات اضافی و پر کننده، محتوایی که می توانید در 500 کلمه تمام کنید را تبدیل به 2500 کلمه کنید ! چون با این کار دقیقا نتیجه عکس میگیرید و مخاطب اعتمادش را به شما از دست می دهد. تولید محتوا طولانی یعنی ایجاد ارزش بیشتر در محتوا برای مخاطب.

مراحل نوشتن یک محتوای جذاب طولانی

پس اگر محتوایی مینویسید که 3000 کلمه دارد باید کلمه به کلمه و جمله به جمله آن برای مخاطب با ارزش و مفید باشد. برای تولید محتوای طولانی و جذاب باید این مراحل را طی کنید:

1– برای تولید محتوای طولانی فقط دنبال محتواهایی با موضوعات همیشه سبز باشید

برای تولید محتوای طولانی به صورت حرفه ای قبل از اینکه به سراغ گوگل ترند بروید باید ابتدا موضوعی همیشه سبز پیدا کنید و البته بعد از آن درمورد آن جستجو کنید و بببنید که مورد علاقه مخاطب هست یا نه و در بین موضوعاتی که مد نظر دارید، هر موضوعی که میزان جستجوی پایینی دارد و مخاطب به دنبال آن نیست را از لیست تان حذف کنید.

2- حتما از تحقیقات و مطالعات موردی و داده های با ارزش در تولید محتواهای طولانی استفاده کنید

تحقیقات و مطالعه های موردی با ارزش و با کیفیت جزو لازم و ضروری یک محتوای طولانی هستند . حتی اگر سایت یا فرد مشهور و متخصصی در زمینه ای که می خواهید تولید محتوا کنید هستید، استفاده از تحقیقات و مطالعه های معتبر دیگران می تواند به اعتبار محتوای شما اضافه کند .سایت هایی مثل   ConversionXL هم که به انتشار محتواهای بسیار با کیفیت و معتبر مشهور هستند در زمانی که محتوایی منتشر میکنند حتما از تحقیقات و مطالعات منابع معتبر دیگر استفاده میکنند.

3- قبل از تولید محتوای طولانی باید ساختار محتوا یا نقشه محتوا را ترسیم کنید

درمورد محتواهای طولانی ، زمانی که مخاطب مقاله شما را باز میکند نباید بعد از خواندن چند پاراگراف از آن یا حتی اسکن کردن و خواندن چند زیر عنوان آن دچار سردرگمی شود و مسیر محتوا را گم کند و در نهایت حس کند جز گیج شدن و وقت تلف کردن ، خواندن محتوای شما هیچ نتیجه ای برای او نداشته است. برای کشیدن نقشه ذهنی تولید محتوای طولانی، می توانید از این ابزارها استفاده کنید: WorkFlowy Mindmup و Trelloبعد از نوشتن طرح کلی و قبل از اجرا و نوشتن محتوا بهتر است به این موضوع هم توجه کنید که در محتوا نویسی برای روزنامه ها و همین طور تولید محتوای آنلاین ما از قانون هرم معکوس در تولید محتوا استفاده میکنیم . یعنی کلیدی ترین نکته مقاله را همان ابتدا در مقدمه و چند خط ابتدایی محتوا به مخاطب ارائه می دهیم .

4- یک نسخه اولیه از محتوا را بنویسید بدون اینکه در زمان نوشتن به فکر ایرادات و اصلاح آنها باشید

بعد از اینکه طرح اولیه محتوا را در ذهن تان یا روی کاغذ آوردید ( که قطعا بهتر است آن را بنویسید تا به صورت ذهنی عمل کنید ) شروع کنید به نوشتن یک نسخه اولیه از محتوا بدون اینکه لینک یا تصویری اضافه کنید و یا اشکالات تایپی یا دیکته ای را رفع کنید. در زمان تولید محتوا به هیچ وجه به فکر ویرایش کردن آن نباشید .این کار به شدت سرعت تان را کم میکند و حتی ممکن است باعث به هم خوردن تمرکزتان و فراموش کردن نکات اصلی شود .

5- حالا زمانی است که باید محتوا را ویرایش کنید و آن را سئو کنید

زیرنویس های جذاب و تاثیر گذار: اگر در 10-20 ثانیه اول نتوانید مخاطب را تحت تاثیر قرار بدهید او شما را ترک میکند و راهی برای برگشت او ندارید و یکی از راه های اصلی جذب مخاطب در محتواهای طولانی نوشتن زیرعنوان های تاثیر گذار و خاص و جذاب است . زیرعنوان هایی که بتوانند تا حدودی هدف اصلی محتوا را به مخاطب نشان بدهند و او را ترغیب کنند که برای کامل شدن اطلاعاتش کل محتوا را بخواند .

تا حد ممکن از جمله ها و پاراگراف های کوتاه استفاده کنید: مقالات طولانی به خودی خود ممکن است برای مخاطب سخت و غیر قابل هضم به نظر برسند و اگر خوانایی خوبی هم نداشته باشند قطعا هیچ فایده و ارزشی برای مخاطب ایجاد نمیکنند.

سامانه کارآموزی کارمان

محتوا را برای کلمه کلیدی خاصی که مد نظرتان هست سئو کنید: مشخصا این روزها بیشتر سایت های وردپرسی دارای پلاگین  Yoast هستند که به سئو کردن محتوا به شکلی حرفه ای بسیار کمک میکند . علاوه بر این باید به اندازه کافی از لینک های داخلی و لینک های خارجی استفاده کنید .

6– حتما در محتواهای طولانی به میزان کافی از تصاویر و ویدئو ها استفاده کنید

در تولید محتوا یکی از اجزای اصلی موفقیت یک محتوا و مخاطب پسند بودن آن ، تصاویر جذاب و گرافیک و ویدئو ها هستند اما تاثیر آنها در محتواهای طولانی مشخصا بیشتر است .ویدئو ها و تصاویر محتوای شما را به بخش های کوچک و قابل هضم تقسیم میکنند و جالب تر اینکه افراد فقط 10-20 % از محتوای صوتی و متنی که میشنوند و می خوانند را بعد از مدتی به یاد می آورند ولی این میزان در مورد اطلاعات تصویری 65 % می باشد .

7– حتما بعد از انتشار محتوای طولانی به فکر ترویج آن باشید

محتوای شما اگر عالی ترین و با کیفیت ترین محتواها باشد تا زمانی که نتوانید آن را در معرض چشم مخاطب بگذارید قطعا نمی تواند هیچ فایده ای برای شما داشته باشد .پس مهم ترین کار درمورد هر نوع محتوایی خصوصا محتواهای طولانی، ترویج آنها است .یکی از بهترین راه های ترویج محتوا و برند در این روزها استفاده از اینفلونسرهای متخصص یا مرتبط با موضوع مقاله ها هستند. علاوه بر این شما خودتان هم با انتشار خلاصه ای از پست ها یا جمله های ترغیب کننده در شبکه های اجتماعی مختلف مثل توییتر ، فیس بوک ، اینستاگرام تان و… می توانید تعداد مخاطبان تان را چندین برابر کنید.

راهکارهای تولید محتوای طولانی و جذاب

نتیجه گیری

با محتوای طولانی هم میتوان مخاطب را جذب کرد اما باید روش های آن را یاد بگیریم تا خواننده میخکوب نوشته ی ما شود. کارمان سیستم یک دوره ی دیجیتال مارکتینگ را برگزار میکند که به افراد کمک می کند تا مهارت های لازم را کسب کره و به درآمد برسند این دوره را می توان از لینک زیر مشاهده کرد. دیجیتال مارکتینگ کارمان سیستم

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *