کلمه ریدایرکت به معنای تغییر مسیر در یک فضای دیجیتالی وقتی که url یک صفحه از یک سایتی به دلیل های مختلفی تغییر میکند، است. ما با استفاده از ریدایرکت302، کاربران را از موتورهای جستجو به آدرس جدید هدایت می کنیم. در این مطلب به شما نکات های کلیدی در رابطه با: ریدایرکت 302، تفاوت آن با ریدایرکت 301 و… به شما خواهیم توضیح داد.

ریدایرکت ۳۰۲ چیست؟

ریدایرکت ، برای اینکه شما بخواهید کاربران سایت خودتان را برای مدت کوتاهی به url جدید انتقال دهید، به شما کمک می کند. برای اینکه به درستی متوجه شوید، ریدایرکت ۳۰۲ باعث نمیشود که اجازه ای به موتور های جستجو دهد تا یک صفحه از یک سایت را به صورت موقت به یک آدرس یا همان URL جدید منتقل کند.

ما می‌توانیم با استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ به موتورهای جستجوی یک پیام بدهیم که با وجود تغییر مسیر آدرس قبلی، ما همچنان خواهان این هستیم که آدرس ایندکس شود و در نتایج جستجو به نمایش داده شود. برای مثال یکی از صفحات سایت شما بنابر دلایلی با خطای ۴۰۴ مواجه است شما می توانید با استفاده از تغییر مسیر 302 کاربران خودتان را به راحتی تا زمانی که مشکلتان حل شود، به آدرس جدید منتقل کنید.

ریدایرکت با پارک دامنه چه تفاوتهایی دارند؟

برخی از افراد مفهوم این دو کلمه را با هم اشتباه می گیرند و آنها را به صورت یکسان می دانند، اما این دو مفهوم کاملاً باهم فرق دارند. گرچه هر دوی اینها می توانند به گونه خودشان مسیر کاربران را تغییر دهند و آنها را به آدرس جدید هدایت کنند، اما پارک دامنه معمولاً برای رفع اشتباهات تایپی کاربران به کار می رود در صورتی که تغییر مسیر بسیار پیچیده تر و برای سئوی یک سایت بهتر است.

به نظر شما کاربردهای ریدایرکت ۳۰۲ چیست؟

 کاربردهای اصلی این ریدایرکت، انتقال کاربران یک سایت است تا آنها برای تایم موقتی، دیگر خطای ۴۰۴ را مشاهده نکنند. بعد از اینکه مشکلات فنی شما رفع شد، محتوای از دست رفته از آن منابع دوباره به همان سایت  باز می گردند، برای مثال زمانی که شما دارای کمپین تبلیغاتی هستید و می خواهید که بازدیدکنندگان سایت را به صفحه فروش هدایت کنید، می توانید از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده کنید. به طور کلی این تغییر مسیر کاربرد کمتری نسبت به دیگر ریدایرکت ها دارد. اما به این توجه کنید که اگر شما این تغییر مسیر را به صورت نادرست انجام دهید ممکن است که آثار های خوبی به دنبال نداشته باشد.

تفاوتهای تغییر مسیر های ۳۰۲ و ۳۰۱

تفاوت اصلی این دو در مدت زمان آنها خلاصه می‌شود. با تغییر مسیر دادن موقت یک url منابع موجود در یک سایت باعث کاربرد مشخص‌شده ریدایرکت ۳۰۲ میشود اما با استفاده از تجربیات مشخص شده به این نتیجه می‌رسیم که ایمن ترین و با اطمینان ترین راه برای حفظ کردن اعتبار صفحات وقتی که می‌خواهیم آدرس را تغییر دهیم استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ و تغییر مسیر دائمی است.

وقتی که شما از تغییر مسیر ۳۰۲ برای تغییر مسیر استفاده می کنید باعث می شوید که موتورهای جستجو اعتبار و ارزش آن صفحه قبلی را به آدرس جدید منتقل نکنند زیرا استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ باعث می شود که به آنها بفهماند صفحه مورد نظر قرار است به زودی به آدرس قبلی خودش بازگردد. اما در تغییر مسیر ۳۰۱ ارزش و اعتبار صفحات هم به آدرس جدید منتقل می شود.

در چه زمانی باید از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده کنیم؟

تفاوت ریدایرکت های ۳۰۲ و ۳۰۱ تنها در مدت زمان ماندگاری آنهاست. اگر صفحه مورد نظر برای زمان کوتاهي در جابه جایی است حتما باید از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده کنید تا رتبه آن صفحه را حفظ کنید و اگر هم تصمیم دارید که صفحه را به صورت دائمی منتقل کنید، میتوانید از ریدایرکت 301 استفاده کنید.

سامانه کارآموزی کارمان

به نظر شما کدام نوع از تغییر مسیر ها برای سئو بهتر هستند؟

با توضیحاتی که ما در این مقاله به شما دادیم شما متوجه شدید زمانی که می‌خواهید از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده کنید صفحه اصلی، رتبه اصلی خودش را هم نیز حفظ می کند. بنابر این توضیح می توانیم بگوییم که تأثیر زیادی روی تلاش‌های محور سئو شما ندارد اما با این حال با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ شما رتبه قبلی خود را از دست می دهید و به موتورهای جستجوی این پیام را انتقال می دهید که شما دیگر نمی خواهید url قبلی خود را ایندکس کنید.

وقتی شما از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده می کنید باعث می شود که موتورهای جستجو فکر کنند که این صفحه دیگه برای همیشه از بین رفته است اما وقتی از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده می کنید، عکس این پیام را به موتورهای جستجو انتقال می دهید. در این صورت ما می گوییم که این آدرس جدید قابل بازگشت است. وقتی شما می خواهید تغییر مسیر انجام دهید باعث می شوید که تاثیر زیادی را بر سئو سایت خود بگذارید بنابراین توصیه میشود بهترین نوع ریدایرکت را برای خود انتخاب کنید.

روشهای انجام تغییر مسیر ۳۰۲: برای استفاده یا انجام این تغییر مسیر می توانید از دو روش استفاده کنید. این روش ها بسیار آسان هستند ما برای شما این روش ها را توضیح می دهیم پس لازم نیست نگران باشید.

ریدایرکت ۳۰۲ در فضای وردپرس: شما می‌توانید در فضای وردپرس با استفاده از افزونه های منحصر به فرد و با چندین کلیک، ریدایرکت ۳۰۲ را برای آدرس موردنظر فعال کنید. یکی از افزونه هایی که می توانید با آن انجام دهید افزونه یواست میباشد. برای انجام دادن این کار باید از نسخه پرمیوم این افزونه استفاده کنید.

ریدایرکت ۳۰۲ با کدهایhtaccess: در این روش می‌توان با دستگاه کردن اصولی کدهای htaccess با راحت ترین روش ممکن ریدایرکت ۳۰۱ را در سایت استفاده کنید اما با توجه به سروری که از آن استفاده میکنید باید کدهای شما تفاوت داشته باشد. برای مثال اگر از سرور آپاچی استفاده میکنید میتوانید ریدایرکت ۳۰۲ را به راحتی اعمال کنید. تغییر مسیر ها همیشه باعث می‌شوند که شما دچار گیجی شوید به عبارتی دیگر، آنها گیج کننده هستند. اما اگر شما یک متخصص سئو نباشید، استفاده کردن از این ها ممکن است برای شما مشکل ساز شوند.

جمع بندی

ما امیدواریم که به شما کمک کرده باشیم تا از این ریدایرکت درک بهتری داشته باشین و در بهترین شرایط از آن استفاده کنین و قبل از استفاده از این ها از متناسب بودن انها اطمینان حاصل کنید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *