بنر تبلیغاتی

یک بنر تبلیغاتی، در واقع نمایش یک کسب و کار به صورت یک تصویر یا متن است که در سطح دید عموم به نمایش گذاشته می شود. بنر تبلیغاتی در عین حال که باید جذاب باشد، یک سری نکات در بحث طراحی آن باید رعایت شود. در ادامه مقاله، ما به معرفی نکات مهم و همچنین چند ابزار کاربردی برای طراحی یک بنر تبلیغاتی حرفه ایی، میپردازیم.

انواع بنر تبلیغاتی (banner ad)

همانطور در بالا گفته شد، یک بنر، معرف کسب و کار در قالب تصویر می باشد. امروزه با توجه به گسترش حوزه های تبلیغاتی (دیجیتال مارکتینگ ، اسپانسری …) میتوان به اهمیت یک بنر اشاره کرد. با توجه به ظرفیت های گفته شده، بنر تبلیغاتی در قالب های مختلف قرار میگیرند که هر یک به نوعی، تاثیرگذار می باشند. اما انواع بنر تبلیغاتی:

ثابت: همانطور از اسم آن مشخص است، به صورت یک تصویر ثابت تشکیل شده است.

تعاملی: بنر هایی که توسط برنامه نویسان و با استفاده HTML صورت میگیرد و با توجه خواست مخاطب، به محل های مورد نظر انتقال میدهند.

متحرک: به دو دسته گیف (GIF) و فلش ( FLASH) تقسیم می شوند که با استفاده از نرم افزار های مخصوص ، به صورت انیمیشن نشان داده می شوند. بنر گیف، به بنری گفته می شود که تصویر و متن ، به صورتی است که کلمات پشت سر هم به نمایش در می آید.بنر

در طراحی بنر تبلیغاتی، باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

یک بنر تبلیغاتی، شامل چند جز مانند، اندازه، رنگ، متن، تصویر و … می باشد در بخش طراحی آن، باید به الزامات و اصول مربوط به آن به درستی رعایت شود تا بتوانیم یک بنر تبلیغاتی حرفه ایی طراحی کنیم. اما این اصول و نکات چیست؟

1- اندازه و سایز مناسب

بنر تبلیغاتی میتواند در اندازه های مختلف و با توجه به نیاز ترسیم و طراحی شوند. طبق اندازه هایی که بیشتر سایت هایی که در حوزه تبلیغات هستند، اندازه های زیر بیشترین استفاده را دارا می باشد:

۱۲۰ * ۶۰۰ پیکسل (عمودی)

۷۲۸ * ۹۰پیکسل (افقی)

۳۰۰ * ۲۵۰ پیکسل (افقی)

سامانه کارآموزی کارمان

۹۷۰ * ۲۵۰ پیکسل (افقی)

۳۰۰ * ۱۰۰ پیکسل (افقی)

2- دارای ترتیب

یعنی از لوگو و کدهای تخفیفی و همچنین دکمه فراخوانی باشد و به درستی از هر بخش استفاده شود.

3- ساده در عین حال جذاب

یک بنر تبلیغاتی، نباید بسیار شلوغ یا نامفهوم باشد زیرا آمار ها نشان از این میدهد که تبلیغات های ساده ، بسیار گیراتر و به اصطلاح کارا تر می باشد. عموم مردم، توجه زیادی به بنر های شلوغ نمیکنند و یک جورایی برای آن وقت نمیگذارند. پس بهتر است محتوا یک بنر ساده ، کامل و جذاب باشد تا فرد با دیدن آن، محو و مجذوب آن شود.

4- رنگ 

امروزه ، همه به مفهوم رنگ ها و اثرات هر رنگ تا حدی آشنا هستیم و میدانیم انتخاب رنگ درست در طراحی یک بنر تبلیغاتی حرفه ایی، نقش اساسی را بازی میکند . باید بدانیم که هر رنگ حتی معنی و مفهوم خاصی را در فرهنگ های مختلف به کاربر انتقال میدهد. پس باید با توجه به موضوع تبلیغات و همچنین مخاطب، در مورد رنگ انتخابی تامل لازم انجام شود. چند نمونه از رنگ های مورد استفاده در حوزه تبلیغات:

قرمز: جذاب اما در استفاده زیاد از آن، باعث زننده شدن می شود.

ابی: امنیت دهنده و آرامش بخش. اصولا برای تبلیغات های رسمی استفاده می شود.

زرد: درخشنده و جذاب . برای اراِئه یک محصول با قیمت مناسب قابلیت استفاده بیشتری دارد.

سبز: ملایم و ارامش بخش

بنفش: شیک و جذاب. استفاده از این رنگ، چند وقتی است که بیشتر شده است .

سفید و مشکی: استفاده ترکیبی از این دو رنگ ، بهترین ترکیب برای نشان دادن و خوانا بودن تبلیغات است.

بنر

5- متن

متن یک بنر تبلیغاتی باید در یک نگاه دیده و همچنین خوانا باشد. فونت، انداره متن نباید نه زیاد کوچک و نه زیاد بزرگ باشد. تعداد کلمات باید به طوری باشد که هم محتوای تبلیغات را به صورت کامل بیان کند و در عین حال در اندازه محدود تبلیغات به خوبی جای گیرد و باعث شلوغی نشود. بهتر است شبکه های اجتماعی یا ادرس مورد نظر در یک سمت و فونت و اندازه مناسب استفاده شود.

6- تصاویر

انتخاب تصویر مناسب و جذاب را میتوان یکی مهم ترین بخش یک بنر تبلیغاتی دانست. بهتر است از عکس های صنعتی (عکس حرفه ایی) استفاده شود ولی اگر امکان آن نیست، میتوان از سایت های معتبری مانند freepic عکس های با کیفیت استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که مفهوم عکس با مضمون تبلیغات تناسب داشته باشد. استفاده از تصویر متحرک در تبلیغات های دیجیتالی، تاثیر زیادی در گیرایی و جذب مخاطب دارد. باید زمان نمایش تصویر متحرک کم باشد و تعداد دفعات تکرار آن نیز محدود باشد.

بنر تبلیغاتی

7- به کارگیری صحیح از دکمه ها( بنر تبلیغاتی  در قالب دیجیتال)

در این نوع بنر که عموما به صورت آنلاین است، از یک سری دکمه ها مانند دکمه فراخوانی( Call To Action)  که به اختصار CTA میباشد استقاده می شود که هدف استفاده از آن، انتقال مخاطب یا مشتری به مسیر دلخواه خودمان است. “بیشتر بدانید” ، ” بد نیست بدانیم” … بیشترین کلمه هایی هستند که در قالب CTA  استقاده میگردند.

ابزار های مناسب برای طراحی یک بنر تبلیغاتی حرفه ایی کدامند؟

با توجه به پیشرفت های روز افزون در صنعت فتوشاپ و همچنین طراحی ، ابزار های زیادی در این حوزه قرار دارند اما ما به صورت خلاصه به چند مورد از پرکاربردترین انها اشاره میکنیم:

1- Banner Design Studio

یکی از بهترین ابزار در قالب ویندوز است که در فرمت های مختلف مانند PDF,HTML,JPG,PNG,.. مورد استفاده قرار میگرد.

بنر تبلیغاتی

2- Bannersnack

این نرم افزار مانند دیگر نرم افزار های طراحی بنر تبلیغاتی بسیار مناسب است. از جمله ویزگی های آن میتوان به رایگان بودن و همچنین  پشتیبانی از زبان فارسی نیز اشاره کرد.

بنر

3- My Banner Marker

برای بنر تبلیغاتی به صورت آنلاین، کاربرد بیشتری دارد و در دو حالت رایگان و نسخه پریمیوم پولی قابل استفاده است.

4- Adobe spark

مانند دیگر برنامه در دو نسخه پولی و رایگان قرار دارد اما متاسفانه به دلیل فیلترینگ دسترسی به آن کمی سخت است.

جمع بندی “هر انچه درباره یک بنر تبلیغاتی حرفه ایی آموختیم”

یک بنر نماد یا طرحی برای نشان دادن کسب و کار است . پس چه بهتر است در طراحی آن ، اصول و الزامات را به بهترین شکل انجام دهیم .بنر تبلیغاتی باید ساده و خوانا  و استفاده از رنگ و متن و تصویر در آن به گونه ایی باشد که باعث شود با دیدن آن، مخاطب مجذوب شود.بهتر است برای طراحی یک بنر، از طراحان حرفه ایی که با نرم افزار هایی به روز اشنایی دارند، به کار گرفته شوند . البته هر شخصی که علاقه به طراحی گرافیک دارد، با گذراندن یک دوره گرافیکی، میتواند بنر را انجام دهد. بیشتر بدانیم!! دوره های طراحی گرافیک در کارمان !

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *