دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در طول دهه های گذشته، استفاده از اینترنت در جهان بیش از دو برابر شده است و این تغییر بر نحوه خرید محصولات و تعامل مردم با مشاغل، تأثیر گسترده ای گذاشته است.

دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی محصولات یا خدمات با استفاده از فناوری های دیجیتال از طریق اینترنت، رسانه های اجتماعی، تلفن های همراه یا هر رسانه دیجیتال دیگر است. برخی از کارشناسان بازاریابی، بازاریابی دیجیتال را روشی جدید برای نزدیک شدن و درک رفتار مشتریان در مقایسه با بازاریابی سنتی می دانند.

بازاریابی دیجیتال که بازاریابی آنلاین نیز نامیده می شود، بخش خاصی از مشتریان را هدف قرار می دهد و با استفاده از فناوری های دیجیتال  به تبلیغ برند و ارتباط با مشتریان بالقوه می پردازد. بازاریابی اینترنتی با بازاریابی دیجیتال تفاوت دارد. بازاریابی اینترنتی تبلیغاتی است که فقط در اینترنت وجود دارد، در حالی که بازاریابی دیجیتال می تواند از طریق دستگاه های تلفن همراه، روی سکوی مترو، یک بازی ویدیویی یا از طریق یک برنامه تلفن هوشمند انجام شود.

 

بازاریابی دیجیتال در مقابل بازاریابی سنتی

به زبان ساده، بازاریابی دیجیتال استفاده از کانال های دیجیتال مانند وب سایت ها و رسانه های اجتماعی به عنوان ابزاری برای ارتباطات بازاریابی است. در مقایسه با روش های سنتی بازاریابی مانند چاپ، بیلبورد و تلویزیون، بازاریابی دیجیتال اساساً داده محور است.

امروزه بسیاری از بازاریابان دیجیتال با استفاده از نیروهای ترکیبی اینترنت و فناوری، قادر به جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های مختلف، رفتار مشتری یا مشارکت کاربران هستند که به آنها امکان می دهد محتوای شخصی و تبلیغات را به سمت مخاطبان کاملاً مشخص برای دستیابی به نتایج بهتر فراهم کنند.

از طرف دیگر، تا زمان توسعه اینترنت در دهه 1990، بازاریابی سنتی تقریباً تنها نوع بازاریابی بود که شامل کانال های سنتی مانند بیلبوردها و رسانه های چاپی است.

تفاوت اصلی بین بازاریابی دیجیتال و سنتی در رسانه ای است که مخاطب از طریق آن با یک پیام بازاریابی مواجه می شود. در حالی که در بازاریابی سنتی از رسانه های سنتی مانند مجلات و روزنامه ها استفاده می شود، در بازاریابی دیجیتال از رسانه های دیجیتال مانند رسانه های اجتماعی یا وب سایت ها استفاده می شود.

البته بازاریابی سنتی به معنای قدیمی بودن آن نیست. با توجه به تاثیرگذاری و قابل لمس بودن یک تبلیغ تلویزیونی و یک نسخه از مجله، بازاریابی سنتی هنوز هم نقش مهمی در زندگی مردم دارد. از طرف دیگر، بازاریابی دیجیتال اگر بیشتر از بازاریابی سنتی با اهمیت نباشد کمتر از آن نیست.

 

سامانه کارآموزی کارمان

به زبان ساده ، بازاریابی دیجیتال استفاده از کانال های دیجیتال مانند وب سایت ها و رسانه های اجتماعی به عنوان ابزاری برای ارتباطات بازاریابی است.
به زبان ساده، بازاریابی دیجیتال استفاده از کانال های دیجیتال مانند وب سایت ها و رسانه های اجتماعی به عنوان ابزاری برای ارتباطات بازاریابی است.

 1- مقرون به صرفه بودن دیجیتال مارکتینگ

یکی از بزرگترین مزایای بازاریابی آنلاین، مقرون به صرفه بودن آن است. دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند سود بیشتری کسب کنید. با روش های سنتی بازاریابی، رقابت برای مشاغل کوچک دشوار است. مشاغل بزرگ سرمایه ای دارند که می توانند برای تبلیغات تلویزیونی، رادیوها و موارد دیگر اختصاص دهند و همین امر سبب میشود مشاغل کوچک از دور رقابت خارج شوند.

2- قابل اندازه گیری بودن دیجیتال مارکتینگ

یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده بازاریابی دیجیتال بتواند از بازاریابی سنتی پیشی بگیرد این واقعیت است که نتایج قابل اندازه گیری را ارائه می دهد. در بازاریابی سنتی شما نمی توانید اندازه بگیرید که چند نفر در روز بیلبورد شما را نگاه می کنند یا چند نفر قبل از اینکه آگهی تبلیغاتی شما در بازیافت قرار گیرد، آن را می خوانند.

از طرف دیگر، وقتی استراتژی های بازاریابی دیجیتال را انتخاب می کنید، می توانید گزارش های قابل اعتماد و محکمی با شماره هایی دریافت کنید که به شما می گوید چند نفر ایمیل شما را چک کرده اند یا حتی روی پیوند خاصی کلیک کرده اند. این روش شما را قادر می سازد کارهای اضافی را کاهش داده و بر مناطقی تمرکز کنید که نتیجه می دهند. با استفاده از روش های بازاریابی دیجیتال، می توانید نتایج کمپین خود را به طور دقیق ردیابی کنید.

3- هدف گیری هوشمندانه دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال به شما امکان می دهد مشتریان ایده آل را هدف قرار دهید. برای داشتن یک کمپین بازاریابی موثر، باید افراد مناسب را هدف قرار دهید. شما باید به افرادی علاقه مند شوید که به تجارت شما علاقه مند هستند و می خواهند درباره کسب و کار شما بدانند. از بین همه امتیازات، مهمترین مزیت بازاریابی آنلاین ، توانایی هدف قرار دادن افراد به طور خاص است.

هدف قرار دادن افراد با روش های سنتی بازاریابی، دشوار است. این بخشی از بازاریابی دیجیتال است که بازاریابی سنتی نمی تواند با آن مطابقت داشته باشد.

4- انعطاف پذیری در دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی سنتی ذاتاً همیشه عمومی بوده است، اما این روزها مشتریان بیشتر به دنبال سفارشی شخصی و سفارشی برای برآوردن نیازهای خود هستند. این جایی است که بازاریابی دیجیتال می تواند فوق العاده مفید باشد زیرا این امکان را برای شما فراهم می کند تا از ترجیحات و علایق مشتری برای ارسال پیام بازاریابی منحصر به فرد، استفاده کنید.

شما می توانید پیام های متنوعی را برای گروه های مختلف مشتری تنظیم کنید و این نوع شخصی سازی، بزرگترین سرمایه ای است که می توانید بدست آورید زیرا باعث می شود مشتریان احساس خاصی داشته باشند و آنها را به خود جلب می کند.

5- مخاطبان بیشتر در دیجیتال مارکتینگ

با استفاده از روش های بازاریابی دیجیتال می توانید به مخاطبان بزرگ و جهانی دسترسی پیدا کنید زیرا اینترنت همه کشورها را در دسترس قرار داده است. در مقابل، بازاریابی سنتی محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص است.

استفاده روزانه به مدت چند ساعت از اینترنت، قسمت عادی زندگی روزمره اکثر افراد شده است. بازاریابی دیجیتال فقط با استفاده از زیرکی هوشمندانه در ارتباطات بازاریابی، می تواند از آن به نفع خود استفاده کند.

6- موانع کم برای ورود در دیجیتال مارکتینگ

شاید یکی از بزرگترین مشکلات روشهای بازاریابی سنتی مانند تبلیغات تلویزیونی، بیلبوردها و تبلیغات رادیویی این واقعیت باشد که آنها با هزینه های زیادی همراه هستند. این بدان معناست که اکثر مشاغل کوچک توانایی استفاده از آنها را ندارند و این امر به کسب و کارهای بزرگتر امتیاز می بخشد.

در مورد محصولات بازاریابی دیجیتال نمی توان همین حرف را زد زیرا شما می توانید آنها را در اندازه مقیاس پذیر برای هر نوع تجارت پیدا کنید. همین امر باعث افزایش رقابت در بازار شده است زیرا در حال حاضر هر شغلی بدون توجه به اندازه می تواند تعداد بیشتری از افراد را هدف قرار دهد.

7- افزایش نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ

برای جذب مشتری به صورت آنلاین، فقط به چند کلیک نیاز دارید و برای مشتری شدن لازم نیست مردم به فروشگاه شما بیایند. امروزه افراد می توانند در خانه خود به همه چیز در مورد تجارت و پیشنهادات آن پی ببرند و به راحتی به مشتری تبدیل شوند، به شرطی که از استراتژی های درست استفاده کنید. از این رو، بازاریابی دیجیتال در صورت استفاده صحیح، می تواند برای یک کسب و کار بسیار ارزشمند باشد.

در نهایت هر دو نوع بازاریابی مزایا و معایب خود را دارند، کلید یک بازاریابی عالی، یافتن تعادل مناسب بین سنتی و دیجیتال است که با توجه به استراتژی های کسب و کار، افراد تصمیم می گیرند که از کدامیک برای مشاغل خود استفاده کنند.

 

 

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

1- بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا، ایجاد و توزیع بازاریابی دیجیتال با هدف افزایش آگاهی از برند، بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو و ایجاد علاقه مخاطبان است. مشاغل با استفاده از تجزیه و تحلیل سایت، تحقیقات کلمات کلیدی و توصیه های استراتژی هدفمند، از بازاریابی محتوا برای پیشرفت و فعال کردن فروش استفاده می کنند.

به معنای عملی، بهینه سازی موتور جستجو و بازاریابی محتوا یکی هستند. برای رتبه بندی بالا در صفحات نتایج موتور جستجو، به محتوای ارگانیک با کیفیت بالا نیاز دارید. سئو به دلیل اینکه اغلب مرکز اصلی همه استراتژی می باشد، یکی از مولفه های اساسی بازاریابی محتوا است.

بهینه سازی محتوای شما این امکان را فراهم می کند تا پیام رسان تجاری خود را برای مخاطبان مدرن به روز کنید، کلمات کلیدی با ارزش را بالاتر از رقبا قرار دهید و صفحات وب خود را با ترجیحات نقشه سایت گوگل هماهنگ کنید. برای دستیابی به اهداف بازاریابی محتوا، سئو بهترین روش برای شروع است.

 

2- وب سایت مارکتینگ

این روزها وب سایت نام تجاری کانال اصلی است که در آن کاربران می توانند در مورد نام تجاری شما اطلاعات کسب کنند و اقداماتی انجام دهند که مستقیماً به رشد تجارت شما کمک می کند. بازاریابی وب سایت، تبلیغات استراتژیک یک وب سایت برای هدایت ترافیک مربوط به سایت است. هدف معمولاً جذب افرادی است که ممکن است به محصولات یا خدمات یک شرکت علاقه مند باشند. مراجعه بیشتر به سایت به معنای فرصت های بیشتر برای ارائه ارزش پیشنهادی شما در مقابل مشتریان بالقوه است.

هدف بیشتر استراتژی های بازاریابی وب سایت، رتبه بندی بالا در صفحات نتایج موتور جستجو از طریق اجرای تاکتیک های بهینه سازی موتور جستجو، بازاریابی محتوا، تعامل با شبکه های اجتماعی و سایر اقدامات دیجیتالی و آفلاین است. در اکثر صنایع، صفحاتی که در اولین موقعیت نتایج موتور جستجو قرار دارند بیش از 50٪ از بازدید کلمات کلیدی مورد نظر خود را دریافت می کنند. برای رتبه بندی صفحات در موقعیت های دوم و سوم یک افت شدید وجود دارد و صفحات در موقعیت های 5-20 برای کمتر از 5٪ از ترافیک رقابت می کنند.

3- شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی، استفاده از بسترهای رسانه های اجتماعی برای برقراری ارتباط با مخاطبان با هدف ایجاد برند، افزایش فروش و افزایش بازدید وب سایت است که شامل انتشار محتوای عالی در پروفایل های شبکه های اجتماعی، گوش دادن به مخاطبان و درگیر کردن آنها، تجزیه و تحلیل نتایج و تبلیغات رسانه های اجتماعی است.

رسانه های اجتماعی به تأثیرگذارترین و مهمترین فضای مجازی تبدیل شده اند که در آن از این پلتفرم نه تنها برای شبکه های اجتماعی استفاده می شود بلکه راهی عالی برای تبلیغات دیجیتالی برند و محصولات شما نیز محسوب می شود. با قدرتی که رسانه های اجتماعی دارد شما می توانید در عرض چند ثانیه بعد از ارسال آگهی به تعداد زیادی از افراد دسترسی پیدا کنید، همچنین به شما کمک می کند هزینه های خود را کاهش دهید و تبلیغات خود را از طریق شبکه های اجتماعی به مخاطبان بالقوه خود ارائه دهید.

با وجود تعداد زیادی از کاربران آنلاین، که تقریبا 59٪ از جمعیت جهان تشکیل می دهند، بازاریابان نباید شانس خود را برای بازاریابی در این بخشهای دیجیتال که می توانند به حداکثر تعداد خریداران بالقوه در مقایسه با بازاریابی رسانه های چاپی یا تلویزیونی برسند، از دست دهند.

4- بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی، استفاده از ایمیل برای تبلیغ محصولات یا خدمات در حین توسعه روابط با مشتریان یا مشتریان بالقوه است. در اصل پست الکترونیکی است که به جای استفاده از خدمات پستی به صورت الکترونیکی انجام می شود. بازاریابی از طریق ایمیل می تواند شامل خبرنامه هایی با به روزرسانی درباره شرکت، یا تبلیغات فروش و معاملات انحصاری مشترکان باشد. همچنین ممکن است ایمیل های بازاریابی به دنبال به اشتراک گذاشتن یک پیام کلی از طرف شرکت باشند.

هر زمان که یک شرکت ایمیل ارسال می کند، جدا از تأیید سفارش و پاسخ مستقیم به سوالات مشتری، می تواند نوعی بازاریابی از طریق ایمیل در نظر گرفته شود. بازاریابی از طریق ایمیل بخشی از بازاریابی اینترنتی است که شامل بازاریابی آنلاین از طریق وب سایت ها، رسانه های اجتماعی، وبلاگ ها و موارد دیگر است.

در بهترین حالت، بازاریابی به این روش به مشاغل اجازه می دهد تا مشتریان خود را مطلع کرده و پیام های بازاریابی خود را متناسب با مخاطبان خود تنظیم کنند. در بدترین حالت، این نوع بازاریابی می تواند مشتریان را با ایمیل های ناخواسته و مداوم آزار دهد.

5- بازاریابی ویدیوئی

یوتیوب به دومین موتور جستجوی محبوب تبدیل شده است. روزانه نزدیک به 1 میلیارد ساعت، فیلم یوتیوب در سراسر جهان تماشا می شود. در دنیای امروز این آمارها تعجب آور نیست زیرا ویدئوها مدتی است که بر فضای بازاریابی دیجیتال مسلط هستند و پیش بینی می شود که به رشد خود ادامه دهند، به همین دلیل بازاریابی از طریق ویدئو باید بخشی از استراتژی بازاریابی دیجیتال شما باشد.

صدها دلیل وجود دارد که بازاریابان دیجیتال باید ویدیوها را انتخاب کنند ، اما برخی از چشمگیرترین آماری که اهمیت فیلم در بازاریابی دیجیتال را ثابت می کند این است که 97٪ از بازاریابان ادعا می کنند که فیلم ها به مشتریان آنها کمک می کند محصولات را بهتر درک کنند. پیش بینی شده است که در سال 2021 بیش از 80٪ از کل بازدیدها شامل فیلم خواهد بود.

ویدئوها اگر به درستی ساخته شده باشند، اعتیاد آور هستند و ارتباط شخصی با آنچه در حال مشاهده هستند به کاربران می دهد. بازاریابی از طریق ویدئو، به مشاغل این فرصت را می دهد تا ضمن تلفیق گرافیک های سرگرم کننده، صدای خوشایند، موسیقی یا تصاویر جذاب، ویژگی های مهم تجارت خود را به سرعت به نمایش بگذارند.

چندین سیستم عامل بازاریابی ویدئویی از جمله فیس بوک و اینستاگرام وجود دارد که می توانید از آنها برای اجرای یک کمپین بازاریابی ویدیویی استفاده کنید. شرکت ها با ادغام ویدیو با سئو ، بازاریابی محتوا و فعالیت های گسترده بازاریابی در رسانه های اجتماعی، بیشترین موفقیت را در این زمینه پیدا می کنند.

جمع بندی

با توجه به اهمیت ایجاد و استفاده از یک برنامه بازاریابی دیجیتال برای حمایت از تحول و رشد کسب و کار، اگر می خواهید یک استراتژی بازاریابی دیجیتال ایجاد کنید باید بدانید که از کجا شروع کنید. بسیاری از مشاغل می دانند کانالهای دیجیتال و موبایل چقدر برای جذب و حفظ مشتری حیاتی هستند، با این وجود آنها برنامه ای یکپارچه برای رشد و جذب موثر مخاطبان خود ندارند و در مقابل رقبای باهوش دیجیتال، بیشتر متضرر خواهند شد.

 

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *