بازاریابی ویدیویی

امروزه ویدیوها به یکی از جذاب‌ترین محتوای تبلیغاتی، رسانه‌ای و یا عمومی تبدیل شده‌اند. همچنین روز به روز جای خود را بیشتر در دل مردم و صاحبان برندها باز می‌کنند. هر چه که به جلوتر پیش می‌رویم، محتوای جدیدتر و خلاقانه‌تری در ساخت ویدئو می‌بینیم. اشخاص و برندها برای تاثیرگذاری بیشتر تبلیغات خود، به سمت استفاده از ویدیو مارکتینگ و بازاریابی ویدئویی روی آوردند تا پیام آن‌ها با تاثیر بیشتری در اعماق وجود بیننده رخنه کند.

ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی چیست؟

بازاریابی ویدیویی یا ویدیو مارکتینگ همان تبلیغات ویدیویی یا Video Marketing است که یکی از شاخه‌های بازاریابی اینترنتی به حساب می‌آید. در این روش از بازاریابی اینترنتی از فیلم و ویدیو به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده می‌شود. به بیان دیگر ویدیو مارکتینگ یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به شمار می رود که با استفاده از محتوای ویدیوئی برای ارتقا یک نام تجاری، محصول و یا هرگونه خدمات استفاده می‌شود.

چرا باید از بازاریابی ویدیویی استفاده کنیم؟

بیشتر فضای ترافیکی اینترنت به ویدیو‌ها اختصاص داده شده است. ویدیوها محبوبیت زیادی در بین افراد پیدا کرده‌اند .نتایج تحقیقات بر روی خریداران چندین فروشگاه اینترنتی معتبر نشان می‌دهد آموزش یا تبلیغات ویدیویی 90% در تصمیم‌گیری آن‌ها برای خرید تاثیر داشته است.

1- ویدئو سئو سایت را افزایش می‌دهد

ویدئو‌ها می‌توانند رتبه بندی سایت شما را در موتور‌های جست‌و‌جو بالا ببرند اما به این نکته توجه داشته باشید که با تولید محتوای ویدیوئی و به اشتراک گذاری آن، می‌توانید نرخ کلیک(CTR) بالایی در نتایج گوگل به دست بیاورید به این معنی که نسبت کاربرانی که روی لینک مطلب شما کلیک می‌کنند افزایش پیدا می‌کند. به کمک شبکه‌های اجتماعی می‌توان ویدئو را در رسانه‌های مختلفی نظیر توییتر، اینستاگرام، فیسبوک و… نشر داده و مخاطب را به وبسایت هدایت کرد.اگر به موضوع رتبه بندی الکسا هم حساسیت داشته باشید، همین مسئله باعث بهبود رتبه بندی سایت نیز خواهد شد. بیشتر بخوانیم:شغل دیجیتال مارکتینگ و مزایای آن

2- ویدئو نرخ پرش را کاهش می‌دهد

از آنجایی که محتوا نیز به صورت ویدئویی است و بیشتر کاربران محتوا را از ابتدا تا انتها(بر اساس کیفیت ویديو) مشاهده می‌کنند مدت زمان ماندن در سایت افزایش یافته و باعث بهبود بانس ریت سایت نیز خواهد شد.اگر محتوای سایت جذاب و در راستای نیاز مخاطبان باشد ، آنها مدت زمان بیشتری در سایت شما می مانند و نرخ پرش آنها کاهش می یابد. این موضوع یکی از اهداف مهم متخصصان سئو و دیجیتال مارکتینگ است. بازاریابی ویدیویی یکی از ابزارهای مهم دیجیتال مارکتینگ است که نرخ پرش را کاهش می دهد. از آنجایی که ویدیو ها جذابیت بالایی دارند باعث می شوند کاربران بیشتر در سایت باقی بمانند. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشترخریداران فروشگاه‌های آنلاین معروف بیشتر تمایل به خرید محصولاتی را دارند که آن‌ها را در ویدیو یا ویدیوهای تبلیغاتی دیده باشند.

3- ویدئو جذاب و مهیج است

ویدیو به شما این امکان را می‌دهد که با کمک موسیقی، به مرکز احساسات مغز مخاطب دسترسی پیدا‌ کنید. همچنین استفاده از افراد مشهور در تبلیغات ویدیویی باعث تاثیر‌گذاری چهره در ذهن مخاطب می‌شود و همان‌طوری که می‌دانیم ارتباط انسانی از طریق ویدیو برای تبلیغات شما، به مراتب کارآمدتر از تاثیری هست که متن یا نوشته تبلیغاتی بر مخاطب می‌گذارد.

4- ویدیو ارتباط بهتری با مخاطب برقرار میکند

امروزه به دلیل کمبود وقت، افراد زمان کافی برای خواندن متن‌های طولانی را ندارند. علاوه بر این استفاده از محتوای متنی یک روش یک طرفه است که ارتباط صرفا به صورت چشمی در آن برقرار می‌شود.
اما در حالتی که از ویدئو استفاده می‌کنید ارتباط به صورت چشمی و شنوایی است که همین مسئله باعث می‌شود تاثیر بهتری رو مخاطب بگذارد. از سوی دیگر مخاطب در مدت زمان کوتاه‌تری به نتیجه گیری محتوا خواهد رسید.

5- جای خلاقیت در ویدیو به شدت بالاست

زمانی که یک محتوا بر بستر ویدئو پیاده سازی شود می‌توان از طریق روش‌های مختلفی مثل پخش موسیقی در بخش‌هایی از ویدئو، استفاده از تیزر در ابتدا و انتهای ویدئو، زیرنویس کردن ویدئو برای افراد ناشنوا و خیلی از روش‌های دیگر را در یک ویدئو، پیاده سازی کرد که شاید بتوان پیام را در ۲ دقیقه به صورت کامل به مخاطب انتقال داد.

6- ویدیو اعتماد مخاطب را بیشتر جلب می‌کند

در بازاریابی ویدیویی ما باید به کمک محتوایی که تولید می‌کنیم، اعتماد مخاطب را جلب کنیم .همچنین با مخاطب رابطه طولانی مدت بسازیم. تولید محتوای ویدیویی، این اعتماد را بین شما و مشتری‌هایتان به خوبی شکل می‌دهد.

سامانه کارآموزی کارمان

7- ویدیوها می‌توانند به اشتراک‌ گذاشته شوند

اگر دقت کرده باشید، تمام شبکه‌‌های اجتماعی رفته‌ رفته طوری توسعه پیدا کردند که تولید محتوای ویدیویی برای کاربران راحت‌تر باشد.
مثلاً همین اینستاگرام؛ اولش فقط عکس بود و ویدیو‌های 30 ثانیه‌ای اما حالا، ویدیوها 1 دقیقه‌ای شده اند، IGTV داریم، لایو برگزار می‌کنیم، استوری می‌گذاریم و … تازه می‌توانیم تمام این ویدیوها را باهم به اشتراک بگذاریم. باید این نکته را هم در نظر بگیریم که احساس مخاطب باید درگیر شود در غیر این صورت هیچ کس ویدیویی را برای کسی نمی‌فرستد یعنی ویدیو شما باید علاوه بر آموزشی بودن، سرگرم‌کننده هم باشد تا مورد توجه قرار بگیرد.

8- ویدیو طرفداران بیشتری دارد

در این روش شما چندین مدل قبل را می‌توانید با هم تلفیق کرده و پیغام خود را در بهترین شرایط ممکن به کاربر انتقال دهید. محتوای متنی شما درست همان چیزهایی هستند که در ویدیو به آنها پرداخته می‌شود. تصویر هم که به صورت ثابت در کل زمان مشاهده ویدئو، در جریان است و ابعاد گسترده‌ای از موضوع را پوشش می‌دهد. صوت هم که همزمان با تصویر در حال پخش است. بنابراین می‌توان ارتباط عمیق‌تر و موثرتری با مخاطب برقرار کرد.

3 نکته مهم در بازاریابی ویدیویی

1- تلاش نکنید فقط بفروشید، قصه بگویید

افراد در ویدیو ها دنبال مطالب خاص و اعجاب آور هستند .وقتی احساس کنند که ویدیو تلاش می کند چیزی به او بفروشد ، کار تمام است.اگر حرفه ای، خلاقانه و باکیفیت کار کنید مخاطب، مشتری شما خواهد شد و تاثیر لازم را روی او می گذارید. می توانید داستانی جالب درباره برند یا کسب و کار خود در اختیارش بگذارید و یا یک روند دلپذیر از تولید یا نوآوری را تهیه کنید.

2- 10 ثانیه اول جذاب باشد

یک پنجم مخاطبان در 10 ثانیه اول قید تماشای ویدیو را می زنند.این مهم است که شما نکته جذابی را ارائه دهید که برایش ارزش دیدن داشته باشد و حس کنجکاوی او را برانگیزد.

3- خلاقیت در اولویت است

کاری کنید که ویدیو خود را برجسته و شاخص جلوه دهید نه مانند هر ویدیوی دیگری.باید نشان دهید حرفه ای هستید و در کار خود بهترینید.

چگونه بازاریابی ویدیویی کنیم؟

1- ویدیوهای آموزشی بسازید

این ویدیو‌ها به بینندگان کمک می‌کند تا چیز‌های جدیدی یاد بگیرند و ذهن آن‌ها را آماده پذیرش کسب‌و‌کار و راهکار‌های شما می‌کند. اکثر ویدیو‌های منتشر‌ شده در سایتی مثل آپارات در این دسته قرار می‌گیرند.

2- با افراد کارشناس مصاحبه کنید

با کارشناسان صاحب نام مصاحبه‌هایی ترتیب داده و ویدیو‌های این مصاحبه‌ها را برای مخاطبان به نمایش بگذارید تا از این طریق، بینندگان در جریان بحث‌های کارشناسی شما قرار گرفته و متوجه حرفه ای بودن شما شوند.

3- ویدیو درباره کمپانی یا برند خود بسازید

از رویدادهایی که برگزار می‌کنید، ویدیو بسازید و بدون آنکه کلمه‌ای حرف بزنید، برندتان را  معرفی کنید.
رویداد شما درباره هرچه که باشد، در همان مورد به مشتری‌هایتان اطلاعات خواهید داد، مثلاً اگر جشنی برگزار کرده باشید، مخاطب می‌فهمد که شرکت شما چقدر محیط شادی دارد. اگر خیریه برگزار کنید، مخاطب متوجه می‌شود که شما اهل کمک کردن هستید و … همچنین اهداف و دیدگاه‌های کلی کسب و کار شما را به مخاطب نشان می‌دهد. هدف اصلی این فیلم‌ها جذب مخاطبانی با خط فکری مشابه شماست.

4- ویدیوهای زنده و لایو های ویدیویی  برگزار کنید

با مشاهده این ویدیو‌ها مخاطبان با عوامل پشت صحنه و جزئیات بیشتری از کسب‌و‌کار شما آشنا شده و راحت‌تر می‌توانند به شما اعتماد کنند. امکان ضبط ویدیو‌های live شبکه هایی مانند اینستاگرام، توییتر و فیسبوک نمونه‌ای از این ویدیو ‌مارکتینگ می‌باشد. ویدیو live اینستاگرام از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

5- از محصول جدید یا ویژگی های محصولات، ویدیو تهیه کنید

وقتی یک محصول جدید تولید می‌کنید، حتماً در یک ویدیو از آن رونمایی کنید تا بازخوردهایتان صد برابر شود. این ویدیوها می‌توانند از قبل ضبط شوند یا مثل مراسم‌‌های رونمایی‌ اپل، به صورت زنده برگزار شود.

6- ویدیوهای نظر کاربران و مشتریان

نظر افرادی که از محصولات شما استفاده کرده‌اند، همیشه تأثیرگذار بوده است. از بهترین و محبوب‌ترین ویدیو‌های تبلیغاتی به شمار می‌رود زیرا به مخاطب نشان می‌دهد که افرادی با مشکل یا نیازمندی مشابه او وجود دارند و ارتباط چهره ‌با‌ چهره بسیار تاثیر گذار است. این نوع از بازاریابی ویدیویی را به وفور در اینستاگرام شاهد هستیم. این نوع از ویدیو به شدت برای مشتری‌هایی که می‌خواهند خرید کنند اما هنوز شک و تردید دارند، مفید است. در یک نگاه، اعتمادشان جلب می‌شود و دکمه خرید را می‌زنند.

7- ویدیو نظر کارمندان

کارمندان شما، کسانی هستند که برند شما را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسند. در واقع تنها کسانی که می‌دانند کار کردن برای شما چه مزیت‌هایی دارد، کارمند شما اند.تهیه ویدیو از آنها، فرصت بسیار خوبی است که افراد را با محیط شرکت و فرهنگ شرکتتان آشنا کنید.

8- ویدیوهای سرگرم کننده

با استفاده از این نوع ویدیو‌ها می‌توان مفاهیم تخصصی و پیچیده را به سادگی بیان کرد.

جمع بندی

بازایابی ویدیویی این روزها بسیار رونق یافته است همچنین  یکی از موثر‌ترین روش‌های بازاریابی اینترنتی و از مهم ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به حساب می‌آید. تاثیر ویدیو بسیار بیشتر از نوشته‎‌های وبلاگی، حتی پست‌های شبکه‌های اجتماعی است. بنابراین اگر قصد دارید از بازاریابی ویدیویی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنم آن را به روش صحیح‌ و اصولی انجام دهید تا تاثیر فوق العاده آن را روی افزایش فروش محصولات و جذب مخاطبان مشاهده کنید. در دوره های آموزشی کارآموزی دیجیتال مارکتینگ کارمان نه تنها فرصت تجربه کار روی پروژه های واقعی را دارید ، بلکه با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ از جمله بازاریابی ویدیویی بیشتر و اصولی تر آشنا خواهید شد.

 

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *