ره آسمان درونست پر عشق را بجنبان پر عشق
چون قوی شد غم نردبان نماند

مولانا

زبان بیان عشقت رو بشناس

  1. در این آزمون متوجه میشوید که در ارتباط عاطفی با همسر یا پارتنر خود ، چه نوع بیان های عاطفی و رمانتیکی برای شما ارزشمند و لذت بخش است.
  1. متوجه میشوید همسر و یا پارتنر شما ترجیح میدهد از چه نوع زبانی برای بیان عشق خود نسبت به او استفاده کنید.

آزمون بیان عشق

دکتر چاپمن سال ها توصیه های خود به زوج ها، در رابطه با روش های عشق ورزی به یکدیگر را یادداشت می کرد. او دریافت که برخی از مسائل باعث می شود تا زوجین نیازهای یکدیگر را درک نکرده و دچار سوء تفاهم شوند. دکتر چاپمن بعد از مطالعه مطالب خود دریافت که پنج زبان بیان عشق وجود دارد که افراد بر اساس آن به یکدیگر پاسخ میدهند.

به طور معمول ممکن است زبان بیان عشق ما و شریک مان یک سان نباشد. زمانی که زوجین زبان متفاوتی دارند ممکن است دچار سوء تفاهم شوند. از طرف دیگر، وقتی شریک زندگی شما یاد می گیرد به زبان عاشقانه شما صحبت کند، اغلب احساس دوست داشتن و ارزشمند بودن می کند و در نهایت در رابطه شادتر می شود.

زبان اول  بیان عشق- کلمات تأیید

به زبان ساده، کلمات زبانی تأیید کننده عشق عبارتند از ابراز محبت از طریق کلمات گفتار، ستایش یا قدردانی.

اگر زبان عشق فردی کلمات تایید است سعی کنید برای کلمات مهربانانه و تشویقی ارزش بیشتری قائل شوید. این افراد از نقل قول های نشاط اور، یادداشت های عاشقانه و پیامک های زیبا استفبال می نمایند.

می توانید با گفتن تبریک به آن ها یا تایید کارهایی که به درستی انجام میدهند عشق و علاقه را در آن ها برانگیزانید.

برای مثال :

چه لباس قشنگی،

چه آرایش موی قشنگی،

چه دست پخت خوبی،

از اینکه بچه را خوب نگه داشتی ممنون،

واقعا متشکرم آشغال ها را بردی و …

آیا از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید جمله ”دوستت دارم“ را زیاد بشنوید؟

آیا شما عاشق تر می شوید اگر او به طور ناگهانی از شما تعریف کند؟ دوست دارید که به طور روزانه این جملات را از شریک زندگی خود بشنوید؟ اگر پاسخ بله به تمام موارد فوق باشد، واژگان تأیید زبان عشق انتخابی شما است. کسانی که در این گروه زبان عشق قرار می گیرند، دوست دارند که از طرف عزیزان شان تأیید کلامی شوند. آنها همچنین تمایل دارند نسبت به احساساتشان بسیار شفاف و صادق باشند و همچنین به احتمال زیاد به شما می گویند که چقدر برایشان مهم هستید.

برای این افراد، تمام کلمات دارای قدرت هستند. همچنین به این معنی است که برای این افراد توهین و نظرات زننده می تواند باعث آسیب جدی عاطفی شود.

زبان دوم بیان عشق- برای هم وقت گذاشتن

برخی از افراد زبان عشق ورزی شان دریافت توجه و وقت گذاشتن با آن هاست. به عنوان مثال وقتی این افراد صحبت می کنند،
لازم است موبایل و لپ تاپ مان را کنار گذاشته و به صورت فعال به آن ها گوش داده و تماس چشمی داشته باشیم. بی توجهی به این افراد و یا اینکه احساس کنند حرف های شان شنیده نمی شود می تواند دردسرساز باشد. بنابراین سعی کنید برای آن ها وقت گذاشته و حضور ذهن کامل داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است احساس کنند که دوستشان ندارید .

اگر زبان عشق شما این باشد، چیزی بیشتر از توجه کامل شریک زندگی تان نمی خواهید. واژه ها برای شما مهم نیستند، زمانی که با هم سپری می کنید برای تان اهمیت دارد. این افراد دوست دارند زمان هایی را برای بودن با شریک زندگی خود برنامه ریزی کنند. زمان، مکان و یا فعالیت مهم نیست، تا زمانی که بتوانند شریک زندگی شان را برای خود داشته باشند.

این دسته از افراد نیازی ندارند که به طور دائم به آنها بگویید ”دوستت دارم“، اما آنها باید ببینند که شما حضور دارید و به آنها گوش می دهید.حواس پرتی، صرف وقت زیاد با تلفن یا اینترنت، ممکن است باعث شود آنها احساس کنند بی ارزش هستند و دیگر برای شماخاص نیستند. پس این ها را کنار بگذارید و به آنها گوش دهید .

با هم صحبت کردن، قدم زدن گاهگاهی، به هم توجه کردن، نه اینکه روی دو مبل نشسته و به تلویزیون نگاه کنید، یا در حالی که با گوشی موبایل در دنیای مجازی هستید بگویید و بشنوید ما عشقمان را با وقت گذاشتن برای هم به هم نشان می دهیم?!

زبان سوم بیان عشق- هدیه دادن

برای فردی که زبان عشق ورزی او دریافت هدیه می باشد، هدیه دادن نمادی از عشق و علاقه است.

این افراد نه تنها برای هدیه ای که دریافت می کنند ارزش قائل هستند، بلکه برای زمان، توجه و وقتی که طرف مقابل برای تهیه هدیه صرف کرده است نیز ارزش قائل هستند.

توجه داشته باشید آن ها لزوما به دنبال دریافت هدیه های بزرگ و ارزشمند نیستند و بیشتر نفس عمل برایشان مهم است. برای این افراد اینکه چرا و چگونه هدیه برایشان تهیه شده ا ست اهمیت بیشتری دارد.

آن ها هدیه های کوچکی که عزیزانشان برایشان تهیه کرده اند را کامل به ذهن میسپارند .
منظور جواهرات و شام گران نیست! این زبان بیان عشق بیش از مادی بودن است. علاقه مندان به هدیه، گذاشتن وقت و تلاش را دوست دارند و همین طور با ملاحظه بودن را،

زمان زیادی طول می کشد تا بتوانند بر اساس سلیقه و شخصیت آنها چیزی انتخاب کرد. اما هدیه دادن نباید گران باشد! می تواند کارت، شکلات، یا یک شب رویایی در رستوران مورد علاقه شان باشد .
تمام این موضوع بر این اساس آن است که نشان دهید شما به اندازه کافی به آنها اهمیت می دهید که بدانید چه چیزی را دوست دارند. حواس تان را جمع کنید، این افراد مناسبت های خاص برای شان بسیار مهم و جدی است و اگر آنها را فراموش کنید آنها صدمه جدی عاطفی می بینند و بحث بزرگی به راه خواهد افتاد. بهتر است این مناسب ها را در تقویم تلفن همراه خود ذخیره کنید
و بهتر است که تاریخ آن را یک هفته جلوتر وارد کنید تا وقت کافی برای خرید هدیه داشته باشید .

هدایا از نمادهای بصری عشق است و برای برخی افراد بسیار مهمتر از برخی دیگر است. اگر زبان اصلی عشق همسرتان دریافت هدیه است، شما می توانید هدیه دهنده حرفه ای شوید و در واقع یکی از آسان ترین زبان های عشق برای یادگیری است .

زمانی را برای ارزیابی خود اختصاص دهید. شما در یک رابطه به چه چیزی نیاز دارید؟ چه کاری شریک زندگی تان باید انجام دهد تا شما را خوشحال کند؟ چه چیزی ممکن است شما را آزار دهد؟ در مورد پاسخ ها فکر کنید و آنها را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید. شریک زندگی تان را مشاهده کنید. آیا نیاز دارد که از او تعریف کنید و او را تحسین کنید؟ اگر اینچنین است پس باید از کلمات تأیید بیشتری استفاده کنید. آیا همیشه دست شما را می گیرد؟ تماس فیزیکی می تواند زبان عشق اصلی
او باشد.

زبان چهارم بیان عشق- به هم خدمت کردن

زمانی که زبان اصلی عشق یک فرد خدمت کردن باشد، زمانی برانگیخته می شود که احساس کند ارزشمند است و دیگران به او نیکی می کنند. مثلا وقتی به یک فرد کمک می کنید تا وسایلش را جمع کند او احساس خوبی داشته و حس رضایت بیش تری خواهد داشت. در واقع خدمات کوچک به این افراد مستقیماً به دل ان ها نشسته و باعث می شود تا علاقه شان به طرف مقابلشان
بیشتر گردد .

آیا شستن ظرف ها نشانه عشق است؟

اقای چپمن مطمئن است که این چنین است. درست کردن شام یا شستن ظرف ها به این افراد نشان می دهد که رفاه و خوشبختی آنها برای شما مهم ا ست. آنچه ما پیش از ازدواج برای یکدیگر انجام می دهیم دلیلی بر کارهایی که پس از ازدواج انجام خواهیم داد، نیست و یادمان باشد در جوامع سنتی غلبه بر کلیشه ها مهم است. برای مثال ظرف شستن یا جارو کردن مردان و ….

خدمت کردن به یکدیگر نباید اجباری باشد بلکه باید آزادانه صورت گیرد و مطابق درخواست طرف مقابل باشد. خدمت عاشقانه یعنی برآورده ساختن انتظارات همسر من.

می توان با انجام  کاری که خودتان به آن علاقه ای ندارید اما می دانید هم سرتان به آنها علاقه دارد او را غافلگیر کنید. بسیاری از زوج ها می پندارند که بر کلیشه های موجود در رابطه با نقش زن و مرد غلبه کرده اند اما به طور ناخودآگاه به آن کلیشه ها پایبند هستند. کارهایی را که در دوران نامزدی و عاشقی انجام می دادید برای احیای نزدیکی و صمیمیت بیشتر دوباره انجام دهید و ارتباط بهتر را تجربه کنید. البته یادمان باشد درخواست کردن به عشق جهت میدهد ولی دستور دادن جریان عشق را متوقف می کند .

زبان پنجم بیان عشق- تماس فیزیکی

این دسته از افراد برای دریافت عشق نیاز به تماس فیزیکی و جسمی دارند. جدا از رابطه جنسی، این افراد وقتی همسرشان به آنها محبت جسمی می کند احساس عواطف و عشق شان برانگیخته می شود. به عنوان مثال، گرفتن دست های یکدیگر، لمس کردن بازو یا ماساژ دادن می تواند روش هایی برای تجربه کردن حس عا شقانه ای در این افراد باشد.

در آغوش گرفتن و داشتن تماسهای فیزیکی عاشقانه می تواند روش مناسبی برای ایجاد محبت بین زوجینی باشد که زبان عشق شان بر اساس تماس فیزیکی است .

این یکی از برجسته ترین زبان عشق است. این زبان عشق لزوما مربوط به رابطه جنسی نیست. اما این در مورد لمس کردن است! این افراد به احتمال زیاد به شریک زندگی خود با آغوش و بوسه خوش امد می گویند.

افرادی که از تماس فیزیکی به عنوان زبان اصلی عشق لذت می برند از این تماس برای نشان دادن احساسات مختلف خود استفاده می کنند. آنها ممکن است زمانی که ترس و اضطراب دارند، شما را بگیرند. آنها ممکن است پشت شما را بمالند یا دست شما را بگیرند زمانی که نگران شما هستند.

تماس فیزیکی برای هر رابطه ای مهم است؛ زیرا بدن ما به تماس عاشقانه پاسخ مثبت می دهد. اما اگر لمس فیزیکی زبان اصلی عشق شما باشد، داشتن یک شریک که از این تماس ها امتناع می کند،

تماس فیزیکی می تواند رابطه را بسازد یا از هم بگسلد. هم می تواند نفرت را منتقل کند و هم محبت را. اگر زبان اصلی عشق همسرتان، تماس فیزیکی ا ست، هیچ چیز مهمتر از این نیست که وقتی گریه می کند در آغوشش بگیرید. برای برخی افراد تماس فیزیکی زبان ا صلی عشق است، این افراد به لحاظ عاطفی نیاز دارند همسرشان لمس شان کند، دست در موهای آنها کرده و در
آغوش کشیدن شان را تکرار کند، دستان یکدیگر را بگیرید .

 

نتیجه گیری

مهم است که به خاطر داشته باشید که ما فقط به یک زبان عشق محدود نمی شویم. همه افراد از این پنج زبان بیان عشق در درجات مختلف استفاده می کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *