امروزه استفاده از اینستاگرام به بهبود رونق کار در بسیاری از آنلاین شاپ ها و صاحبان کسب و کار کمک شایانی کرده است. به گونه ای که می توان گفت اینستاگرام به یکی از قطب های کسب و کار در جهان تبدیل شده است. اینستاگرام همانطور که می تواند بسیار به پیشرفت کسب و کار کمک کند، در مقابل نیز اگر اطلاع کافی از الگوریتم و نحوه کارکرد آن نداشته باشیم و خود را با این الگوریتم تطبیق ندهیم، شاهد شکست و سقوط کسب و کار خود خواهیم بود.

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

در سال های قبل الگوریتم پست و استوری گذاشتن در اینستاگرام بسیار ساده بود و تنها بر اساس زمان انتشار عمل می کرد. یعنی شما هر ساعتی که وارد اینستاگرام می شدید ابتدا پست های جدیدتر را نشان می داد و با اسکرول کردن پست های قدیمی تر، درمورد استوری ها نیز این مورد صدق می کرد که طبیعتا الگوریتم چندان جالبی نبود. اما اگر به تازگی توجه کرده باشید اکثر فعالان در حوزه های مختلف، به دنبال بهترین ساعت برای انتشار پست خود هستند و گاها نیز تایمر برای زمان گذاشتن پست خود انتخاب می کنند.

تمام این اعمال تنها برای این است که به چشم مخاطب بیایند و به دل او بنشینند.  اما باید توجه داشت که الگوریتم اینستاگرام به صورت سالانه و برخی اوقات ماهانه تغییر می‌کند و به همین خاطر باید استراتژی بازاریابی در اینستاگرام را به صورتی تنظیم کنید که به صورت کامل با تغییرات الگوریتم اینستاگرام سازگار و هماهنگ باشد.

الگوریتم اینستاگرام چطور کار می‌کند؟

احتمالا همه شما با زیر و بم اینستاگرام آشنایی دارید و وقت زیادی را در اکسپلور آن گذرانده اید. صفحه فید یا خانه همان صفحه‌ای است که در آن پست‌ فالورهای شما برایتان نمایش داده می‌شود و صفحه اکسپلور، صفحه سرچ است که با آیکون ذره‌بین شناخته می‌شود. رسیدن به این صفحه آرزوی کاربرانی است که دوست دارند بیشتر دیده شوند؛ ولی نکته این است که پست‌های شما برای رسیدن به اکسپلور، با سدی به نام فید روبرو می‌شوند؛  یعنی تا زمانی که پست‌های پیج اینستاگرامتان در صدر فید کاربران به نمایش درنیایند، خبری از نمایش آن‌ها در اکسپلور نیست.

اینستاگرام طی آپدیت های اخیر، الگوریتم خود را از زمان انتشار، به رفتار خود کاربر تغییر داده است. یعنی عامل زمان دیگر نقشی در این الگوریتم ندارد. پست شما در ابتدا به 10 درصد از دنبال‌کنندگان یا follower های شما در صفحه فید نمایش داده می‌شود؛ در صورتی که تعامل و رفتار این کاربران (لایک، ویو، کامنت و…) نسبت به آن مناسب بود، پست برای دیگر دنبال‌کنندگان شما نیز نشان داده می‌شود و به همین ترتیب هر وقت شما اینستاگرام را ببندید و دوباره وارد آن شوید پست های پیجی که بیشتر آن را لایک کردید یا استوری هایی که بیشتر از آن بازدید کردید به طور کلی با پیجی که بیشتر در تعامل بودید برای شما به ترتیب اولویت در صدر خواهند بود.

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ برای فید

برای موفقیت خود و به اصطلاح بالا کشیدن پیج و رسیدن به اکسپلور اینستاگرام  لازم است با برخی از تغییرات اینستاگرام آشنا باشید.

1- میزان علاقه شما به محتوایی خاص

اینستاگرام با توجه به کسانی که فالو میکنید یا پست هایی که در اکسپلور لایک و سیو می کنید، محور محتوای مورد علاقه شما را حدس می زند و تلاش میکند همان محتوا را در بالای فید شما قرار دهد.

2- اینستاگرام به رابطه بین شما و فالوورها اهمیت می دهد

اینستاگرام از روی میزان تعامل شما با هر فالوور، سعی میکند میزان نزدیکی شما به آن فرد را تشخیص بدهد و مطالب همان  فرد را در صدر فید پست نشان دهد. این تعامل بسته به میزان کامنت گذاشتن یا تگ شدن شما از سمت شخص خاصی می باشد.

3- اینستاگرام به زمان اهمیت می دهد

همانطور که گفته شد فید پست ها بر اساس ترتیب زمانی چیده نمی شوند اما زمان پست شدن محتوا بسیار حائز اهمیت می باشد. برای مثال اکثر پیج ها برای معرفی محصول جدید خود یک ساعت خاص را تعیین می کنند زیرا در آن زمان میزان بازدید افراد بیشتر از هر زمان دیگری است.  از طرفی نباید فاصله زمانی زیاد بین پست ها وجود داشته باشد زیرا اینستاگرام به تقویم محتوایی اهمیت زیادی می دهد.

4- میزان استفاده شما از اپلیکیشن مهم است

ممکن است بارها پیش آمده باشد پس از مدتی طولانی اینستاگرام را باز کنید و با حجم عظیمی از پست ها مواجه شوید که الزاما این پست ها به ترتیب نیستند. اینستاگرام با استفاده از این الگوریتم در واقع شما را به بازدید هرچه بیشتر از اپلیکیشن خود دعوت می کند تا پست ها را منظم تر ببینید.

5- تولید محتوای تعامل برانگیز

وقتی شما محتوایی تولید کنید که در همان اول کار با حجم زیادی از لایک، کامنت، ریپلای و به طور کلی با بازخورد خوبی مواجه شود، اینستاگرام در این مورد مانند یک سکوی پرتاب برای شما عمل می کند و به سرعت در اکسپلور اینستاگرام قرار می گیرید. برای افزایش تعامل اولین راه، انتشار محتوای جذاب و پس از آن، درخواست از کاربر است. پس مخاطبان خود را به تعامل دعوت کنید.

جمع بندی

شما برای اینکه محتوایتان در اینستاگرام مورد بازدید و استقبال کافی قرار بگیرد،باید از الگوریتم های گفته شده پیروی کنید.روز به روز دنیا در حال پیشرفت است بطوری که اکنون یک شبکه اجتماعی به تعاملات و علایق شما توجه میکند و نسبت به آنها پست و محتوا عرضه میکند.برای پیشرفت کسب و کارتان در اینستاگرام موظفید که به این الگوریتم ها توجه کنید و آنها را مورد اهمیت قرار دهید.اینستاگرام در بازه های زمانی مختلف الگوریتم های خود را مورد بررسی و تغییر قرار میدهد، شما باید با این تغیرات و بروزرسانی ها همگام باشید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *