ژورنال معاملات فارکس

ژورنال معاملات فارکس گزارشی از معاملات شما است که می‌تواند به شما کمک کند تا استراتژی‌های خود را بر اساس یادگیری از تجربیات قبلی اصلاح کنید. درست همان‌طور که یک صاحب کسب‌وکار موجودی کالا را دنبال می‌کند، یک معامله‌گر نیز باید پیگیر ثبت و بررسی معاملات خود باشد. در این مقاله آنچه را که باید در مورد ساخت ژورنال معاملات فارکس و ثبت معاملات بدانید را بررسی می‌کنیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چرا باید ژورنال معاملات فارکس بسازید؟

ژورنال معاملات فارکس

ژورنال معاملات به شما کمک می‌کنند تا استراتژی معاملاتی خود را به‌دقت و به‌صورت منظم پیاده­ سازی کنید. استفاده صحیح از یک ژورنال معاملاتی می‌تواند موجب شود که تجزیه‌وتحلیل بنیادی و تکنیکی را به‌درستی انجام دهید و در مدیریت ریسک معاملات موفق باشید همچنین موجب می­شود تا اهداف زیر به‌خوبی مورد پیگیری قرار گیرند.

 • ثبت سابقه تاریخی معاملات

هیچ معامله‌گری نمی‌تواند جزئیات تمام موفقیت و شکست معاملات گذشته خود را به خاطر بیاورد و حتی نمی‌تواند دلایل کسب آن نتایج را به یاد داشته باشد. ثبت معاملات گذشته و اطلاعات پیرامون آن‌ها به شما این امکان را می‌دهد که عملکرد گذشته خود را تجزیه‌وتحلیل کنید. ثبت سوابق به شما کمک می‌کند تا بدانید که کدام جفت ارزها با استراتژی‌های شما بهترین عملکرد را دارند و اینکه آیا استراتژی شما به‌درستی عملکرد را پیش‌بینی کرده است یا خیر.

 • ابزار برنامه‌ریزی

شما می‌توانید طیف وسیعی از شاخص‌ها و استراتژی‌ها را در معاملات فارکس به کار بگیرید که می‌تواند سازمان‌دهی و پیگیری اهداف شما را دشوار کند. یک ژورنال معاملاتی به شما این امکان را می‌دهد که به‌وضوح انجام معاملات را قبل و در حین سفارش مطابق برنامه پیش ببرید تا به استراتژی‌های از پیش برنامه‌ریزی‌شده خود پایبند باشید. پایبندی به برنامه‌های خود و معامله نکردن بر اساس احساسات برای موفقیت‌آمیز بودن معامله بسیار مهم است.

 • همسویی استراتژی

پیگیری استراتژی معاملاتی و موفقیت آن در طول زمان به شما این امکان را می‌دهد که روش‌های خود را در شرایط تغییر بازار اصلاح کنید. یک ژورنال جامع همه جزئیات را نه‌تنها در مورد معامله شما بلکه شرایط بازار را نیز ثبت می‌کند و به شما امکان می‌دهد استراتژی‌های خود را در صورت نیاز برای شرایط مختلف تغییر دهید.

 • اصلاح عادت

تعصبات و عادات یکی از قدرتمندترین و درعین‌حال نامشهودترین تأثیرات را بر معامله خواهند داشت. معامله بر اساس احساسات یک مانع بزرگ برای معامله گران فارکس است.

ساخت ژورنال معاملات فارکس در قالب فایل اکسل

ژورنال معاملات فارکس

در تصویر فوق یک ژورنال معاملات در قالب اکسل نشان داده‌شده است. هر کس می­تواند به شیوه خودش ژورنال بسازد. به‌طور مثال در اینجا ستون­هایی برای ثبت اطلاعات جفت ارز­های معامله‌شده، حجم معاملات، طولانی یا کوتاه بودن دوره معاملات، تاریخ معامله، نسبت پاداش به ریسک، موفقیت یا عدم موفقیت معامله.

چه اطلاعاتی را در ژورنال معاملات فارکس ثبت کنیم؟

ژورنال معاملات فارکس

سامانه کارآموزی کارمان

به‌طورکلی باید یکسری اطلاعات رادر ژورنال معاملات فارکس ثبت کنید، این اطلاعات به نحوی ارتباط نزدیکی نیز با دانش شما از اصطلاحات رایج در فارکس دارد. از جمله این اطلاعات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. جفت ارز مورد معامله
 2. حجم معامله
 3. معامله خرید بوده است یا فروش
 4. بازه زمانی معامله، چه زمانی وارد معامله شدید و اتمام معامله چه زمانی بوده است؟
 5. نوع استراتژی انجام معامله
 6. میزان تحلیل­ها پیش از انجام معامله
 7. تعیین حد ضرر و حد
 8. تفکر شما قبل از ورود به معامله. چقدر به فرصت­های معاملاتی که پیش می­آیند اطمینان دارید؟
 9. مجموع پوینت یا پیپت­‌های جابجا شده با معامله خود را یادداشت کنید. معامله شما چند پیپ افزایش یا کاهش داشته است؟
 10. نتیجه­‌ی معامله. آیا از معامله خود سود کسب کردید یا ضرر؟
 11. ذهنیت خود راجع به معاملات را یادداشت کنید. فکر می‌کنید که آیا موفق بوده یا خیر؟ استراتژی شما چقدر خوب عمل کرد و چرا؟
 12. حتماً فضایی برای اضافه کردن یادداشت‌ها در ژورنال معاملات خود در نظر بگیرید.

این فضا می‌تواند جای خوبی برای نوشتن دیدگاه و تحلیل‌های شما برای هر معامله باشد. می‌توانید دلایل خود برای سود یا زیان پس از هر معامله را یادداشت کنید و علل رخ دادن این دلایل را بررسی کنید. همچنین می‌توانید یک مجموعه از تصاویر معاملات را به شکل اسکرین‌شات در اکسل را به‌صورت هایپر لینک بسازید.

 1. یک ستون برای ثبت تایم فریم‌ها در ژورنال معاملات خود ایجاد کنید.

تایم فریم­ها نشان‌دهنده‌ی قیمت بر اساس مبنای زمانی مشخصی هستند و به شما یک دید کلی می­دهند که بیشتر در چه افق زمانی معاملات را انجام داده­اید.  افق‌های زمانی می­توانند کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشند.

 1. ثبت شرایط انجام معامله در ژورنال معاملات فارکس

برخی افراد در محدوده­‌ها توانایی بهتری برای انجام معاملات سود ده دارند و برخی دیگر در روند­ها عملکرد بهتری دارند. حتماً شرایط انجام معاملات را به همراه نتایج آن­ها در ژورنال معاملات فارکس خود ثبت کنید.

یافتن بهترین روش نوشتن ژورنال معاملات فارکس

یافتن بهترین روش نوشتن ژورنال معاملات فارکس

 

روش ژورنال نویسی که مناسب شما باشد به تجربه و با آزمون‌وخطا به دست خواهد آمد در این رابطه چند رویکرد وجود دارد.

 1. انتخاب ­کنید که ژورنال معاملات فارکس خود را خصوصی نگه‌دارید و به‌تنهایی آن را بررسی کنید
 2. به معامله گران دیگر اجازه دهید به ژورنال معاملات فارکس شما نگاهی بیندازند و بازخورد خود را ارائه دهند.

می­توانید از هرکدام از روش­های فوق استفاده کنید. بالاخره دیر یا زود به روش مناسب خود برای ساختن ژورنال معاملات فارکس دست خواهید یافت.

اگر از رویکرد اول استفاده می‌کنید احتمالاً راحت‌ترین کار این است که افکار و اسکرین‌شات‌های خود را در یک فایل Word نگه‌دارید (اگرچه یک دفترچه یادداشت یا سررسید می‌تواند به‌سادگی افکار شما را در خود جای دهد)

برای رویکرد دوم بهتر است معاملات و افکار خود را در یک وبلاگ یا انجمن آنلاین ثبت کنید. با این کار معامله گران امکان  ارائه نظر و راهکار در رابطه با معاملات شما را از هرکجای دنیا دارند.

به‌طورکلی مرور و بررسی ژورنال معاملات فارکس چه به‌صورت شخصی و چه به‌صورت عمومی به شما این امکان را می­دهد تا انگیزه بیشتری برای ثبت معاملات فارکس به‌صورت شفاف و معتبر داشته باشید و احتمال انحراف از استراتژی­ها را کاهش می­دهد. چراکه شما به‌صورت ناخودآگاه می­دانید که درآینده به هنگام ثبت نتایج معاملات باید با تبعات تصمیمات خود روبرو شوید چه‌بسا اگر ژورنال شما حالت عمومی دارد باید با نظرات دیگران نیز سروکله بزنید، بنابراین از اتخاذ تصمیم­های احساسی در زمان معاملات دوری خواهید کرد و به منطق استراتژی­های خود پایبند خواهید بود. این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات بیشتری راجع به اشتباهات خود به دست بیاورید. در این راستا توصیه می‌شود که اشتباهات رایج معامله گران در فارکس را نیز مطالعه کنید که با اطلاعات بیشتری به معامله بپردازید.

جمع­‌بندی

ساخت ژورنال معاملات فارکس یک رویکرد برای ثبت اطلاعات و جزئیات مربوط به هر معامله و جمع آوری داده­‌های مربوط به دوره‌­های سرمایه­‌گذاری و پایبندی به استراتژی­‌های معاملات است. در این مطلب جزئیات مربوط به چگونگی ثبت اطلاعات در ژورنال معاملات فارکس و روش­های پیدا کردن بهترین سبک اطلاعات و اهمیت ثبت اطلاعات در ژورنال معاملات فارکس گفته شد.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

1 دیدگاه

 • سلام ممنون از پست مفیدتون.
  یه نرم افزار ژورنال معاملاتی ایرانی هم هست به اسم متاکوانت که به نظر خوب میاد و فعلا که رایگان هست.
  برای بورس، کریپتو و فارکس هم کار میده. اگه خواستید به پستتون اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *