معامله در بازار فارکس

7 ویژگی منحصر به فرد بازار فارکس

 

بازار تبادلات ارزی بزرگترین بازار مالی جهان است و به عنوان بازار فارکس نیز شناخته می‌شود. در این بازار ارزش یک ارز پایه در مقایسه با یک ارز دیگر از طریق خرید و فروش آن تعیین و معامله می شود. بازار فارکس یک بازار خارج از بورس ( OTC) است. هیچ ساختمان یا واحد مرکزی منسوب به فارکس وجود ندارد که بتوان در آن به معامله پرداخت. یا این که بر اساس استاندارد ها و قوانین ارائه شده توسط آن بتوان معامله کرد.فارکس بازاری ست که در آن جفت ارز ها , سهام  بورس های بین المللی و کامودیتی ها و …  برای تامین نقدینگی بین المللی بین ارزهای جداگانه معامله می شود. همچنین در این بازار بانک‌های تجاری بزرگ به سپرده‌ی ارزی می‌پردازند.

افرادی که با فارکس آشنایی ندارند ممکن است  تصویری از یک ساختمان تاریخی عظیم مثلا جایی در Canary Wharf یا در وال استریت برایشان تداعی شود. با این حال اینگونه نیست، این بازار از بسیاری جهات منحصر به فرد است و برای درک آن ابتدا باید با 7 ویژگی منحصر به فرد آن آشنایی پیدا کرد . این ویژگی ها به شرح زیر است:

 

انتقال اطلاعات به وسیله ی رایانه در فارکس

 

 وجود فیزیکی ندارد

بازارهای سهام و اوراق قرضه وجود فیزیکی دارند . اگر می خواستید از بورس نیویورک یا بورس تهران دیدن کنید، یک ساختمان وجود دارد که میتوانید از آن دیدن کنید. ولی این مطلب در مورد فارکس صادق نیست. این بدان معناست که هیچ ساختمانی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد که آن را به عنوان بازار فارکس تعیین کرده باشند.

در عوض، این بازار از بروکر ها (کارگزاران) در سراسر جهان تشکیل شده است که از طریق ابزارهای اطلاعاتی به هم مرتبط هستند. قبلاً اطلاعات به صورت دستی ارسال می شدند،اما اکنون اطلاعات از طریق رایانه منتقل می شوند. ممکن است فروشنده ارز در همسایگی شما یا در یک مکان دور مانند مکزیکو سیتی باشد .بنابراین فارکس از یک شبکه به هم پیوسته خریداران و فروشندگان و بروکر ها تشکیل شده است.

 

بزرگترین بازار جهان

فارکس بزرگترین بازار در جهان است و حجم معاملات روزانه در آن بیش از 6 تریلیون دلار میباشد، این در صورتی است که اگر میزان واردات و صادرات کل دنیا  برای یک سال تمام را در نظر بگیریم به اندازه معاملات انجام شده در این بازار نمی‌شود.علاوه بر این حجم معاملات در این بازار تا حد زیادی از حجم معاملات در تمام بازارهای سهام جهان کم می کندو حجم معاملات آن از برخی از قدیمی ترین و پیشرفته ترین بازارهای اوراق قرضه در جهان بیشتر است.

سامانه کارآموزی کارمان

داد و ستد دربازار فارکس به صورت جفت ارز انجام می‌شود، به این معنی که شما یک ارز را میفروشید تا بتوانید ارز دیگری خریداری کنید. ارزش یک ارز بر اساس ارزش نسبی آن نسبت به سایر ارز ها تعیین میشود.

 

 

بازار 24 ساعته در 7 روز هفته

 

بازار 24 ساعته در 7 روز هفته

 

فارکس تنها بازار 24ساعته در 7روز هفته در جهان است و این بدان معناست که  همیشه در حال فعالیت است. بازار فارکس در ژاپن شروع به کار می کند زیرا ژاپن اولین کشوری است که بازار خود را بر اساس منطقه زمانی اجرا می کند و بعد از آن سایر کشورها روز خود را آغاز می کنند و در نهایت به روز خود پایان می دهند . پس از آن بازار به منطقه زمانی بعدی منتقل می شود. با این که قاره آمریکا آخرین کشوری است که در یک روز معین عمل می کند، مدت کوتاهی پس از بسته شدن آمریکا، تجارت ژاپن دوباره باز می شود و به همین ترتیب ادامه می یابد.

این را می توان با بازارهای سهام و اوراق قرضه که فقط برای چند ساعت در هر روز کار می کنند، مقایسه کرد. اگر می‌خواهید در فارکس خرید و فروش داشته باشید، همیشه کسی در جایی روی کره زمین وجود دارد که مایل به فروش باشد به عنوان مثال اگر می خواهید نیمه شب در ایالات متحده بفروشید، شاید یک خریدار در چین مایل به خرید باشد یا اگر می‌خواهید ارز خود را در روز یکشنبه بفروشید، خریداران در خاورمیانه معامله می‌کنند زیرا یکشنبه‌ها کار می‌کنند و تعطیلات هفته آن ها در روز جمعه است. بنابراین راحتی و انعطاف ارائه شده توسط آن بی نظیر است.

 

میزان نقدینگی بالا

 

میزان نقدینگی در فارکس

 

این واقعیت که  فارکس 24 ساعته در 7 روز هفته باز هست و بیشترین حجم معاملات را در کل جهان دارد، آن را به نقدشونده ترین بازار مالی تبدیل می کند. هر کس که مایل به خرید یا فروش دارایی ارز خود است می تواند این کار را در عرض چند ثانیه با یک کلیک ماوس و با حداقل کاهش ارزش انجام دهد. قیمت‌ها در آن به‌ راحتی توسط افراد و سازمان‌های مختلف در جهان به‌ صورت سریع اعلام می‌شوند. همچنین، از آنجایی که در سراسر دنیا واسطه‌های زیادی در این بازار ارزی معامله می‌کنند، هزینه‌های مبادلاتی برای چنین معاملاتی بسیار پایین است . این معاملات در مقیاس جهانی انجام می شود و توسط هیچ جغرافیایی محدود نمی شود. به این ترتیب، حداقل مالیات بر این معاملات وجود دارد! همچنین با نقدینگی بالا، سهولت ورود و خروج در بازار نیز حاصل می‌شود که معامله گران آن را بسیار مهم می‌دانند.

 

شفافیت مالی

 

در فارکس شفافیت مالی وجود دارد

 

فارکس معیاری برای شفافیت ارائه می کند که می تواند توسط سایر بازارهای مالی دنبال شود .در این بازار معاملاتی اتفاق می‌افتد که در سراسر جهان پراکنده است و در مناطق زمانی مختلف انجام می‌شود. با این حال، سیستم های اطلاعاتی به قدری توسعه یافته اند که همه اطلاعات بلافاصله با کلیک یک دکمه در هر زمانی در دسترس هستند. داده ها جمع آوری شده و به سرمایه گذار ارائه می شود تا آنها را قادر سازد که تصمیمات آگاهانه بگیرند.

همچنین، از آنجایی که افراد و سازمان‌های زیادی در آن فعالیت می‌کنند، دست کاری در بازار تقریباً غیرممکن است. سازمان‌های دولتی مانند بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف در این بازار فعالیت می‌کنند و از این رو می‌توان مطمئن بود که این بازار، کارآمدی دارد.(لازم به ذکر است :بازار فارکس دو سطح دارد ، بازار بین بانکی و بازار خارج از بورس. تفاوت اصلی این دو بازار، میزان سرمایه مورد نیاز برای مشارکت و هزینه معاملاتشان است.)

 

بازار فارکس طیف گسترده ای از گزینه ها را در مورد معامله ارائه می دهد. به طور کلی هر قراردادی همیشه جنبه های بلند و کوتاه دارد.در بازار فارکس قراردادهایی نیز در اندازه ها و ارزهای مختلف وجود دارد. همچنین، در این بازار با توجه به درجات مختلف اهرم، امکان انتخاب،برای سرمایه گذار فراهم است. مقدار اهرم ارائه شده توسط فارکس برای معامله گران شگفت انگیز است .توصیه می شود  معامله گران هنگام استفاده از آن احتیاط کنند.

علاوه بر موارد ذکر شده در این مقاله ،فارکس ویژگی های بسیار دیگری دارد. این ویژگی ها برای به دست آوردن اولین سود از این بازار بزرگ مهم هستند، هر یک از این ویژگی ها پیامدهای گسترده ای در نحوه انجام معاملات و اینکه آیا آنها سودآور هستند یا خیر، دارند!

 

اطلاعات معاملاتی که  انجام می‌شنوند در حالت کلی به صورت زیر است و دانستن آن برای معامله گران مبتدی مفید می‌باشد :

 

 • 41 درصد از کل معاملات در انگلستان انجام می‌شود، در حالی که تنها 19 درصد در ایالات متحده و 40 درصد از حساب های تراکنش در سایر نقاط جهان است .

 

 • معامله گران خرده فروش 5 درصد از حجم کل معملات را به خود اختصاص داده اند.

 

 • از کل معاملات، تنها 2/85% بر روی جفت ارز اصلی(EUR/USD) انجام می شود.

 

 • 66% از ارز ایالات متحده در خارج از این کشور توسط افراد خصوصی، دولت ها و موسسات خارجی نگهداری می شود.

 

 • 9 % كل معاملات ارزی شامل دلار آمریکا می شود.(USD/JPY, GBP/USD. AUD/USD. NZD/USD, USD/CAD, USD/CHF)

 

بازاری پویا

فارکس، پویا تلقی می شود زیرا فرصت های بی شماری را برای کسب سود فراهم می کند. در حالی که بازارهای سهام در مقایسه با آن، تنها در صورتی می توانند سودآور باشند که شما صاحب یک سهامی باشید که ارزش آن افزایش پیدا کند.

فارکس فرصت هایی را برای کسب سود بر اساس ارزش یک ارز خاص که بالا یا پایین می شود، فراهم می کند. این ویژگی، یکی از دلایل اصلی بزرگ شدن این بازار است. زیرا این عامل بازار را به روی بسیاری از تریدر ها باز می کند.

افرادی که واقعا برای مقاصد معاملاتی به ارز خارجی نیاز دارند، افرادی که به دنبال ارز خارجی برای کاهش میزان ریسک هستند، افرادی که به دنبال درآمد بیشتر هستند، سفته بازان و بسیاری از شرکت کنندگان می‌توانند به لطف این ویژگی، جایگاهی در فارکس پیدا کنند.

 

هزینه کم معاملات 

این بازار دارای هزینه های پایین معاملاتی است، زیرا موانع محدودکننده ای برای ورود یا کارمزدهای بالایی برای انجام معاملات توسط بروکرها ندارد. با درصدهای بسیار کمی که برای تراکنش ها دریافت می شود، شرکت کنندگان می توانند از پول بیشتری در معاملات استفاده کنند. این ویژگی، برای شرکت کنندگان کوچک مطلوب است و باعت میشود بازار بیش از پیش گسترش یابد.

در بازارهای دیگر مانند سهام ، مرسوم است کارگزارانی وجود داشته باشند که از شرکت کنندگان بالقوه می خواهند اولا مبالغ هنگفتی برای حضور در بازار داشته باشند و ثانيا برای پردازش این معاملات، کارمزد معاملات زیادی را دریافت میکنند.

 

جمع بندی

فارکس دارای ویژگی های بسیاری است. دانستن ویژگی های هر بازاری باعث میشود دید بهتری نسبت به آن داشت و با درک بیشتری در موردآن تصمیم گیری کرد.در این مقاله ما به 7 ویژگی منحصر به فرد فارکس پرداختیم. و در زیر آن ها را به اختصار آورده ایم.

 • وجودفیزیکی ندارد
 • بزرگترین بازار جهان است
 • بازاری 24ساعته در7 روز هفته است
 • میزان نقدینگی
 • شفافیت مالی
 • پویایی بازار
 • هزینه کم معاملات

 

نویسنده: مرضیه ابراهیمی

 

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *