گوگل آنالیتیکس چیست؟

گوگل آنالیتیکس یک سرویس رایگان است که از طرف گوگل در دسترس مدیران وب سایت و وبمسترها قرار گرفته است و ترافیک وب سایت را بررسی میکند. گوگل آنالیتیکس با ارائه دادن اطلاعات مختلفی مثل میزان بازدید و رفتار کاربر، میتواند به یک سئوکار کمک کند تا با استفاده از این اطلاعات درمورد سایت، باعث پیشرفت سئو و افزایش بازدید سایت شود. به طور مثال در این سرویس به آنالیز کردن و تحلیل کاربرانی میپردازیم که از سایت ما بازدید میکنند و اطلاعاتی مانند صفحات ورود کاربر، کاربرانی که وارد میشوند، فعالیتهایی که انجام میدهند، مدت زمانی که درسایت هستند و زمانی که از سایت خارج میشوند و مسیر خروج را در اختیار ادمین سایت قرار میدهد.

این روش یک روش بسیار کارآمد برای نظارت بر میزان بازدیدهای انجام شده از صفحه ی داخلی و صفحه ی اصلی وب سایت است و یک ابزار بسیار قدرتمند برای بهینه کردن سایت میباشد. امروزه بیشتر کسب و کارها به سمت دیجیتالی شدن پیش میروند و تا چند دهه ی آینده به احتمال زیاد هیچ مغازه ای وجود ندارد و تمام خریدها به شکل اینترنتی و با ارسال پیک انجام میشود. در عصر دیجیتال، ساخت وب و اپلیکیشن های مختلف و افزایش فروش محصولات، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مهم این نیست که تنها وبسایت و اپلیکیشن داشته باشید،مهم این است که سایتی داشته باشید که نمره بالایی در گوگل داشته باشد و همچنین این سایت از بازدید بالایی برخوردار باشد تا شما بتوانید از این راه، فروشتان را بالا ببرید و برندتان را بیشتر به مخاطبین ارائه دهید و این کار با سرویس گوگل آنالیتیکس امکانپذیر است و سایتی که از این سرویس استفاده نکند، امتیاز زیادی را از دست خواهد داد. بیشتر بخوانید:(چگونه رتبه یک گوگل شویم؟)

مزایای استفاده از گوگل آنالیتیکس چیست؟

1- جستجو کردن منبع ورودی سایت با استفاده از ابزار گوگل آنالیتیکس

در دنیای امروز، بالای یک میلیارد وب سایت داریم که هر کدام از آنها برای جلب توجه کاربران در حال رقابت با یکدیگر هستند که بتوانند افراد زیادی را جذب کنند. در گوگل آنالیتیکس یک بخش به نام (Aquisition) وجود دارد که در آن اطلاعاتی از قبیل اینکه کاربر از چه روشی شما را پیدا کرده، ارائه میدهد. گوگل تمام افرادی را که با کلیک کردن بر روی لینک های شبکه های اجتماعی،سایت های دیگر یا از طریق تبلیغات پولی یا نوشتن آدرس دقیق سایت شما در Adrdress bar وارد سایت شما میشود را شناسایی میکند. اگر برای بازاریابی سایت خودتان اقدامی کردین، این قسمت به شما نشان خواهد داد که کدامیک از فعالیتهای شما نتیجه ی بهتری خواهد داشت.

2- بررسی رفتارهای هر کاربر در گوگل آنالیتیکس

جذب کردن افراد برای بار اول به وب سایتتان یک مشکل بزرگی است ولی اینکه بازدید کنندگان دوباره به سایت شما مراجعه کنند، مهمتر است و در گوگل آنالیتیکس این مورد بررسی قرار میگیرد. در قسمت (behavior) گوگل آنالیتیکس، اطلاعاتی مانند اینکه کدام یک از صفحه های شما را کاربر مشاهده کرده و چه مدت زمانی در صفحه بودن و کدام صفحات بیشتر کلیک خوردند را نشان میدهد. این داده ها به ما کمک میکند تا متوجه شویم کدام قسمت از سایت ما دارای جذابیت بیشتری میباشد و برای بهره برداری بیشتر نیاز به طراحی اون صفحات داریم یا نه؟و همچنین نشان میدهد محتوای ما چقدر جذابیت برای کاربر داشته و این باعث میشود وب سایتی بهینه تر برای کاربران طراحی کنیم.

3- بررسی کردن اطلاعات جزئی هر کاربر در سایت با استفاده از گوگل آنالیتیکس

بیشتر وب سایتها، نیازی به در دسترس بودن همه ی افراد ندارند و فقط دسته ی خاصی از افراد برای سایت ارزش بیشتری قائل هستند. گوگل آنالیتیکس از کاربرانی که از سایت ما بازدید میکنند، اطلاعاتی براساس جمعیت شناسی،منطقه ی جغرافیایی و منافع کلی آنها در اینترنت را ارائه میدهد. حتی شما میتوانید بفهمید که کاربران سایت شما از کدام مرورگر استفاده میکنند و یا از چه نقطه ای به شما وصل شدند. اگر وب سایت شما در هر دستگاه و مرورگر تجربه ی متفاوتی را ارائه بدهند ممکن است تعدادی از کاربران را از دست بدهیم.

 4- شناختن صفحه های محبوب سایت با استفاده از ابزار گوگل آنالیتیکس

تمام وب سایتها دارای صفحه هایی هستند که ترافیک ورودی آنها از دیگر صفحات بیشتر است و همچنین صفحاتی هم مانند فروم ها هستند که کاربر را بیشتر در سایت نگه میدارند. اگر یک محتوا دارید که بیش از حد،نمایش داده شده است، ورودی نامتناسبی به سایت شما میدهد که گوگل آنالیتیکس کمک میکند تا آن را بشناسید. با این ابزار میتوانید مشخص کنید کدام یک از صفحات، شما را به بازدهی بهتری میرساند. با استفاده از این ابزار و با یک تجزیه تحلیل درست و یک استراتژی مناسب براساس موفقیتهایی که از قبل داشتید میتوانید برنامه ای برای بهینه کردن سایت خود تهیه کنید.

5- استفاده صد در صد رایگان از گوگل آنالیتیکس

اگر شما برای سایت خود بودجه ی مناسب ندارید، همه ی مواردی که توضیح داده شد میتواند شما را قانع کند که از این ابزار صددرصد رایگان برای بهینه سازی سایت خود استفاده کنید.

6- استفاده آسان از ابزار گوگل آنالیتیکس

اگر یادگیری و استفاده از ابزارهای تحلیل بزرگ برای شما دشوار است و با خود میگویید چگونه افراد این ابزارها را فراگرفتند ابزار گوگل آنالیتیکس برای افرادی که مبتدی هستند و درجه ی یادگیری آنها پایین است بسیار ساده است. بیشتر بخوانید:(ابزارهای آنالیز سایت)

سامانه کارآموزی کارمان

گوگل آنالیتیکس

کلام آخر

به طور کل، گوگل آنالیتیکس یک ابزار برای تحلیل و آنالیز کردن سایت است که گوگل به صورت رایگان در اختیار وبمستران قرار داده است. این ابزار تحلیل اطلاعات بسیار کاملی را درباره ی ترافیک ورودی سایت،رفتار کاربران،نرخ تبدیل و کلی اطلاعات مفید در اختیار مدیران وب سایت قرار میدهد. این اطلاعات میتواند نقش بسیار مهم را در بهینه سازی وب سایت و پیشرفت آن داشته باشد و همچنین این ابزار به شما امکان این را میدهد که شبکه های اجتماعی،وبلاگ و سایت خودتان را زیر نظر داشته باشید و اطلاعاتی از قبیل نحوه ی ورود کاربران به سایت و زمان ماندن آنها در سایت و تمامی اتفاقاتی را که در یک سایت میافتد را میتوانیدبه راحتی و به طور رایگان بررسی و رصد کنید.

مواردی که در این مقاله ذکر شد فقط بخش کوچکی از کارهایی است که گوگل آنالیتیکس انجام میدهد و این اطلاعات حیاتی میتواند وضعیت سایت شما را به خوبی نشان دهد.اما آنچه ابزار آنالیتیکس گوگل را به ابزاری کاملتر و جامع تر تبدیل میکند این است که با بقیه ابزارهای گوگل سازگاری دارد.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *