گوگل ادز

تبلیغات گوگل ادز (Google Ads) چیست؟

گوگل ادوردز یا گوگل ادز، سیستم تبلیغاتی شرکت گوگل است که در آن تبلیغ کنندگان از طریق سایت ها و ابزارهای مختلف گوگل، تبلیغات خود را به رویت مشتریان می رسانند. معروفترین شکل Google Ads، تبلیغات سرچ گوگل( Search Ads) است. به بیان دیگر گوگل ادز یک بستر تبلیغاتی پولی است که تحت کانال بازاریابی موسوم به پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) کار می‌کند.جایی که شما (تبلیغ کننده) به ازای هر کلیک یا هر نمایش (CPM) یک تبلیغ هزینه‌ای را پرداخت می‌کنید.

تبلیغ کنندگان به منظور ظاهر شدن تبلیغات کلیکی خود در صفحه نتایج گوگل، بر روی کلمات کلیدی معینی هزینه می‌کنند. گوگل از طریق هزینه‌ای که تبلیغ کنندگان برای کلیک های خود می‌پردازند کسب درآمد می‌کند. اگر در هنگام جستجو در موتور جستجوگر گوگل به نتایج دقت کنید، متوجه می‌شوید که در نتایج صفحه اول و دوم گوگل، در کنار لینک برخی از سایت‌ها عبارت اختصاری AD قرار گرفته است.  این بدین معنا است که این سایت برای ظاهر شدن در نتایج ابتدایی گوگل از قابلیت تبلیغات در گوگل استفاده کرده است.

چرا از گوگل ادز استفاده کنم؟

روزانه چند میلیارد جستجو از طریق گوگل انجام می‌شود. در تبلیغات گوگل ادز، تبلیغ شما به مخاطبانی نمایش داده می‌شود که به محصولات و یا خدمات شما علاقه‌مند هستند. بدون شک از پر‌بازدیدترین روش های تبلیغات اینترنتی به حساب می‌آید بنابراین می‌توانید بازدید وب سایت خود را افزایش دهید، تماس تلفنی بیشتری دریافت کرده و بازدیدها و ترافیک فروشگاه خود را افزایش دهید. همچنین با گذشت زمان، گوگل ادز به شما کمک می‌کند تا آن تبلیغات را تجزیه و تحلیل کنید و آنها را بهبود ببخشید.این کار باعث می شود تبلیغات شما به افراد بیشتری نمایش داده شود و همچنین کسب و کار شما بتواند به همه اهداف کمپین که بابت آن هزینه کرده‌اید، برسد.

علاوه بر این، بدون توجه به اندازه کسب و کار یا منابع موجود، می‌توانید تبلیغات خود را متناسب با بودجه خود تنظیم کنید. ابزار گوگل ادز به شما این امکان را می دهد که در محدوده بودجه ماهانه خود باقی بمانید حتی در هر لحظه از زمان، تبلیغات خود را متوقف کنید و دیگر هزینه نکنید.

۷ دلیل برای استفاده از گوگل ادز در کسب و کار شما

  • دسترسی خارق‌العاده
  • هدف‌گذاری دقیق
  • هدف گذاری افراد علاقه‌مند
  • نتیجه‌دهی واقعاً سریع
  • بودجه‌ی انعطاف‌پذیر
  • گزارش‌دهی بسیار ساده
  • استفاده از رتبه تبلیغ

گوگل ادز چگونه کار می‌کند؟

در این روش، تبلیغ دهنده عبارات یا کلمات کلیدی مورد نظر خود را در گوگل ادوردز وارد می‌کند تا تبلیغاتش برای کسانی که این عبارات را جستجو می کنند نشان داده شود. تبلیغ کننده همچنین برای هر کلیک هزینه‌ای را وارد می‌کند.برای جستجوی یک کلمه کلیدی، گوگل از بین پیشنهادهای مختلف تبلیغ دهندگان، بر اساس ضوابطی خاص برخی از تبلیغ ها را انتخاب و به کاربران نشان می دهد. عوامل و ضوابط بسیاری بر توانایی شما در ایجاد گوگل ادز موثر و با عملکرد بالا تاثیر می‌گذارد.

عوامل مهم برای گوگل ادز در تعیین محل قرارگیری تبلیغات شما

این را باید بدانید که تنها بالا بودن قیمت پیشنهادی، تعیین کننده محل قرارگیری شما در رتبه ها ی برتر نیست.عوامل دیگری نیز دخیل است.

1- رتبه تبلیغ و امتیاز کیفیت

AdRank و یا رتبه تبلیغ، محل قرارگیری تبلیغات شما را تعیین می‌کند و امتیاز کیفیت یکی از دو عاملی است (عامل دیگر میزان پیشنهاد است) که تعیین‌کننده AdRank شما خواهد بود. بخاطر داشته باشید، امتیاز کیفیت شما بر اساس کیفیت و ارتباط آگهی شما تعیین می‌شود. گوگل آن را با توجه به تعداد افرادی که روی آگهی شما کلیک می‌کنند ، اندازه گیری می‌کند (یعنی CTR شما)

CTR شما به میزان مطابقت تبلیغ شما با هدف جستجو بستگی دارد که می‌تواند ناشی از سه قسمت باشد:
۱. ارتباط کلمات کلیدی شما
۲. کال تو اکشن آگهی شما، آنچه را که جستجوگر انتظار دارد بر اساس جستجوی آنها تحویل دهد
۳. تجربه کاربر در لندینگ پیج شما
امتیاز کیفیت شما جایی است که باید بیشترین تمرکز خود را هنگام تنظیم کمپین گوگل ادز خود (حتی قبل از افزایش مبلغ پیشنهادی) بر روی آن معطوف کنید. هرچه امتیاز کیفیت شما بالاتر باشد، هزینه‌های خرید شما کمتر خواهد بود و جایگاه بهتری خواهید داشت.

2- مرتبط بودن تبلیغ

مرتبط بودن، معیاری از میزان ارتباط کلمات کلیدی پیشنهادی با تبلیغ و همینطور تطابق کلمات کلیدی با پیام تبلیغ و صفحات فرود است. هرچه ارتباط کلمات کلیدی و تبلیغ بالاتر باشد، به همان نسبت نیز نرخ کلیک و امتیاز کیفیت بالاتر خواهد بود.مرتبط بودن معیاری از میزان ارتباط کلمات کلیدی پیشنهادی با تبلیغ و همینطور تطابق کلمات کلیدی با پیام تبلیغ و صفحات فرود است. هرچه ارتباط کلمات کلیدی و تبلیغ بالاتر باشد، به همان نسبت نیز نرخ کلیک و امتیاز، کیفیت بالاتر خواهد بود.

سامانه کارآموزی کارمان

3- عنوان و توضیحات

محتوای تبلیغ شما می‌تواند تفاوت بین کلیک روی تبلیغ شما و کلیک بر روی تبلیغات رقبا باشد. مهم است که محتوای آگهی شما با هدف جستجوگر مطابقت داشته باشد، با کلمات کلیدی هدف شما مطابقت داشته باشد و با یک راه حل مشخص نیاز کاربر را برآورده کنید. عنوان و توضیحات تبلیغ شما باید با کلمات کلیدی مورد نظرتان مطابقت داشته باشد و بتواند نیازهای کاربران را برآورده کند. کاربران بر روی لینکی کلیک می‌کنند که بتواند به سوالات آنها به بهترین شکل و در کوتاه‌ترین زمان پاسخ دهد.

4- انتخاب کلمات کلیدی مناسب

تحقیقات برای کلمات کلیدی به همان اندازه که برای جستجوی ارگانیک اهمیت دارد، برای تبلیغات پولی نیز مهم است. کلمات کلیدی شما باید تا آنجا که ممکن است با هدف جستجوگر مطابقت داشته باشد. به این دلیل که گوگل بر اساس کلمات کلیدی انتخابی شما، آگهی شما را با سوالات جستجو منطبق می‌کند.

هر کمپین تبلیغاتی که در کمپین خود ایجاد می‌کنید، مجموعه کوچکی از کلمات کلیدی را هدف قرار می‌دهد و گوگل بر اساس آن انتخاب‌ها، تبلیغ شما را به نمایش می‌گذارد.(یک تا پنج کلمه کلیدی انتخابی بهینه است) مچ تایپ به گوگل می‌گوید که آیا شما می‌خواهید فقط برای جستجو درباره کلمات کلیدی به صورت کاملا منطبق تبلیغ شما نمایش داده شود و یا برای جستجوهای مشابه نیز تبلیغ شما نمایش داده شود.انواع مچ تایپ:
Broad Match: تنظیمات پیش فرضی است که از هر کلمه‌ای در عبارت کلمه کلیدی شما به هر ترتیب استفاده می‌کند. به عنوان مثال، «یوگای آرامش بخش تهران» با «یوگای آرامش بخش» و یا «یوگای تهران» مطابقت دارد.

Phrase Match: با عبارت‌هایی مطابقت دارد که عبارت کلمه کلیدی شما را با ترتیب دقیق در بر داشته باشد اما ممکن است شامل کلمات اضافی قبل یا بعد از آن باشد.

Exact Match: عبارت کلمه کلیدی شما را همانطور که به ترتیب دقیق نوشته شده است حفظ می‌کند.

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چقدر است؟

ایجاد اکانت گوگل ادوردز رایگان است و برای نمایش تبلیغات در گوگل هیچ هزینه ای پرداخت نمی‌کنید و تنها به ازای کلیک بر روی تبلیغات هزینه پرداخت می‌کنید. هزینه کلیک برای هر کلمه کلیدی (CPC) در کسب و کارهای مختلف، متفاوت است. در واقع این پیشنهادهای رقبای شماست که هزینه کلیک برای یک کلمه کلیدی را مشخص می کند. هر چقدر سود حاصل از نرخ کلیک که آن کلمه را جستجو کرده است بالاتر باشد، رقیب شما پیشنهاد بالاتری خواهد داد. شما هم برای اینکه در مزایده برنده شوید مجبور خواهید شد پیشنهادی بالاتر از رقیبتان دهید.

دلایلی که گوگل ادز (Google Ads) ممکن است نتیجه مناسب نداشته باشد

1- شرایط گستردگی نمایش کلمه کلیدی (Broad Keyword Terms)

2- تبلیغات غیر مرتبط

3- امتیاز کیفیت پایین

4- صفحه فرود ضعیف

نتیجه گیری

گوگل ادز یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال است که میتواند به رشد کسب و کار کمک کند، اما باید باید به یاد داشته باشید که بهتر است درباره کمپین‌های گوگل ادز اطلاعات کافی داشته باشید. همچنین از نکات و تکنیک های استقاده از آن آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید به بهترین نحو از آن استفاده کنید.در غیر اینصورت نتیجه مناسب را برای شما نخواهد داشت.در دوره آموزشی کارآموزی دیجیتال مارکتینگ کارمان با این ابزار آشنا می شوید.این دوره فرصت تجربه آموزش و کارآموزی را در کنار هم به شما می دهد.

 

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *