کوتاه کننده های لینک را بشناسیم

سرویس های کوتاه کننده لینک چیست؟

بی شک بارها در گشت و گذارهای خود در فضای مجازی با لینک های کوتاه شده مواجه شدید.لینک هایی با شمایل فرضی yun.ir/2v4oc9 که اگر به آن وارد شویم ما را به آدرس زیر هدایت میکند. http://www.example.com/my-blog/2021/my-super-awesome-blogpost-about-shortlinks-and-why-they-are-important-too

این لینک ها چرا و چگونه ایجاد میشوند؟ چه مزیت هایی نسبت به لینک های اصلی دارند؟ ما در این مقاله  مواردی را که صاحبان بیزینس و وبسایت باید درباره ی لینک های کوتاه شده و سرویس های کوتاه کننده ی لینک بدانند را بررسی می کنیم و به شما برخی از بهترین و معروف ترین کوتاه کننده های لینک (URL shortener) را معرفی میکنیم. 

استفاده لینک کوتاه در تبلیغات

مزایای استفاده از شورت لینک ها در تبلیغات

گاهی ما برای شرکت در کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی بهتر است از لینک هایی به غیر از لینک اصلی وبسایت خود استفاده کنیم تا بتوانیم راحت تر آن را به اشتراک گذاشته و برای گروه ها و دوستان خود بفرستیم. یکی از فضاهای مناسب، تبلیغات در توئیتر است اما این شبکه ی اجتماعی محدودیت کاراکتر در هر توییت خود دارد. برای مرتب بودن توییت تبلیغاتی و استفاده ی بهینه از این فضا میتوان از لینک های کوتاه شده استفاده کرد یا اگر در صفحه اینستاگرام خود میخواهیم لینکی از وبسایت را قرار داده و از آن کلیک بگیریم، بهتر است آن یک لینک کوتاه شده باشد تا فضای قسمت بایو زیادی شلوغ نشان داده نشود چون فضای محدودی دارد و به دید کاربر موبایلی باید مرتب دیده شود.

حل مشکل لینک های فارسی

از مشکلات اشتراک گذاری لینک هایی با آدرس فارسی، میتوان به طولانی شدن بیش از اندازه و همینطور گاهی نمایش آنها به صورت کاراکترهای نامفهوم اشاره کرد. گاهی این طولانی شدن باعث میشود که آدرس سایت اسپم محسوب شود و مخاطبان از کلیک روی آن خودداری کنند. در اینجا میتوان از کوتاه کننده های لینک، بهترین بهره را برد و با خیال راحت لینک را به اشتراک گذاشت. از نظر علمی نیز تحقیقات نشان داده است که شانس اشتراک گذاری لینک های کوتاه شده خیلی بیشتر از لینک هایی با آدرس طولانی هستند.

ردیابی لینک های کوتاه شده

یکی از ویژگی های جذاب لینک های کوتاه شده، قابلیت ردیابی آنها است. شما میتوانید برای وبسایت خود لینک های مختلف بسازید و آنها را درشبکه های مختلف قرار دهید مثلا برای اینستاگرام لینک جدا، برای لینکدین و فیسبوک هم لینک جدا بسازید. میزان کلیک خور هر شبکه اجتماعی را بررسی کنید. حال شما میتوانید با استفاده از قابلیت هایی که سایت های کوتاه کننده به شما میدهند، لینک های خود را ردیابی کرده و متوجه شوید از کدام شبکه اجتماعی چه تعداد ورودی داشتید. با دانستن این اطلاعات میتوانید به سئو سایت خود نیز کمک کنید اما توجه کنید زمانی که میخواهید از سایتی به سایت خود بک لینک بگیرید بهتر است این کار را با آدرس اصلی خود انجام دهید چرا که مطمئن تر خواهید بود که ربات های خزنده به لینک اصلی شما بدون مشکل دسترسی خواهند داشت.

بهترین سرویس های کوتاه کننده ی لینک 

از اصلی ترین فاکتورهای انتخاب یک کوتاه کننده ی لینک میتوان به امنیت و پشتیبانی قوی و مطمئن آن اشاره کرد. به عنوان مثال اگر وبسایت اصلی دچار مشکل شود، لینک کوتاه شده توسط آن پیج نیز به خطر می افتد. برخی از این وبسایت ها به ازای کلیک برای شما، میتوانند درآمد داشته باشند. به طوری که بازدید کننده پس از کلیک روی سایت شما به یک تبلیغ ویدئویی یا یک بنر تبلیغاتی هدایت میشود. حال که به برخی دلایل اصلی استفاده از کوتاه کننده های لینک پی بردیم، با هم شماری از وبسات های خارجی و ایرانی ارائه دهنده این امکان را بررسی می کنیم.

1- کوتاه کننده لینک Rebrandly

شما با عضویت یا بدون عضویت به طور رایگان از خدماتی که در این سایت قرار دارد میتوانید استفاده کنید. خدماتی برای کوتاه سازی یا پیگیری کلیک های لینک های کوتاه شده همینطور ابزار پرسرعت کروم.

کوتاه کننده لینک Rebrandly
کوتاه کننده لینک Rebrandly

2- کوتاه کننده لینک Ow.ly

از جمله خدمات این وبسایت میتوان به آنالیز لینک هایمان در شبکه های اجتماعی نیز اشاره کرد.

کوتاه کننده لینک Ow.ly
کوتاه کننده لینک Ow.ly

3- کوتاه کننده لینک bit.ly

یکی از بهترین وبسایت ها در این زمینه است که برای استفاده از آن کافیست وارد سایت شده روی باکس، آدرس سایت مورد نظرتان را بنویسید.سپس با فشردن دکمه shorten  لینک کوتاه شده را دریافت خواهید کرد.اما با توجه به فیلتر بودن این سایت در ایران ، لینک های کوتاه شده در آن نیز فیلتر خواهند بود.

bitly
بهترین کوتاه کننده لینک

4- کوتاه کننده لینک rizy.ir

ریزی ارائه دهنده ایرانی که به عنوان یک کوتاه کننده لینک با قابلیت کسب درآمد توسط تبلیغات مورد استفاده قرار میگیرد. به سادگی و به صورت رایگان میتوان از سرویس های آن استفاده کرد.

rizy
سایت ایرانی کوتاه کننده لینک ریزی

5- plink.ir کوتاه کننده لینک

یک ارائه دهنده سرویس ایرانی با قدرت بالا در ارائه خدمات رایگان است. یکی از برجسته ترین نقاط قوت آن وجود افزونه وردپرسی است که سایت های وردپرسی میتوانند برای کوتاه کردن لینک های خود از آن استفاده کنند.

plink
plink.ir کوتاه کننده لینک

پنهان سازی هرزنامه ها در لینک های کوتاه شده

حال از دید دیگری به لینک های کوتاه شده بنگریم.ارسال هرزنامه ها توسط افراد سود جو جهت پیش بردن تجارت خود عاملی شد که برخی افراد نسبت لینک های کوتاه شده بد بین هستند. چرا که از ظاهر لینک ها مقصد و سایت نهایی قابل تشخیص نیست و برخی افراد بیم دارند که در پس این لینک ها در دام بدافزارها بیفتند.

اگر میخواهید در چند ثانیه از مقصد لینک مورد نظر اطمینان پیدا کنید ، پیشنهاد ما به شما استفاده از لینک های زیر است.

Google Transparency Report

scanurl

اگر از منبعی که لینک را دریافت کرده اید مطمئن نیستید، حتما به این وسیله از صحت محتوای آن اطمینان حاصل کنید.

جمع بندی

در آخر پس از بررسی موارد نیاز و لزوم استفاده از سرویس کوتاه کننده ی لینک میتوانیم بهترین نتیجه را بگیریم. باید بدانیم هدف ما از استفاده ی این لینک برای مارکتینگ خواهد بود یا برای سئو کردن سایتمان . اکثر وبسایت ها لینک هایی بدون تاریخ انقضا به ما رائه میدهند اما خوب است همیشه قبل از انتشار آنها بعد از مدت طولانی از زمان ساخت، از صحت آن اطمینان حاصل کنیم همینطور از سایت پشتیبان که آیا هنوز ارائه خدمت میکند یا خیر. در این مقاله سعی شد بهترین های این حوزه را که سال ها امتحان خود را خوب پس داده اند معرفی کنیم. از اینکه با ما در این مقاله همراه بودید از شما سپاس گزاریم. اگر نظر و تجربه ای در این زمینه داشتید با ما در میان بگذارید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *