راهکارهای موثر و کاربردی برای افزایش انگیزه

بسیاری از ما انسان ها فکر می‌کنیم برای رسیدن به خواسته ها و هدف هایمان نیاز به انگیزه داریم. خیلی از مراکز مشاوره و روان شناس ها هم به این نکته تاکید می کنند. اما انگیزه چیست؟

انگیزه را اثرات احساس و میل درونی و بیرونی انسان برای انجام دادن کارها تعریف می کنند. به عبارتی، این حس ناشی از علاقه است که به طور طبیعی شکل می گیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی راهکارهای افزایش انگیزه و اثرات آن در زندگی افراد بپردازیم.

اثرات انگیزه در زندگی

1- ایجاد اعتماد به نفس

شاید شما هم افرادی موفق را دیده باشید که با اطمینان و اعتماد به نفس کار های خود را به سرانجام می رسانند. دلیل آن، انگیزه ای است که در فرد وجود دارد. مثلا شما می خواهید غذا درست کنید و درست در همان روز خانواده شما را تشویق می کنند و شما انگیزه می گیرید و برای رسیدن به خواسته مطلوبتان از روش های آموزشی دیگر مثل کتاب آشپزی و… بهره می جویید و با افزایش اعتماد به نفس در خودتان، کار را انجام می‌دهید.

2- ایجاد هدف برای رسیدن به خواسته مطلوب

همانطور که گفته شد، انگیزه باعث می شود که در جهت انجام امور خود پیش قدم باشیم و یکی از عوامل آن، تشویق میل درونی انسان برای رسیدن به هدف است. بدین صورت که محرک درونی فرد با تکیه بر نقاط قوت در رسیدن به هدفش، تلاش و کوشش می کند و راه های رسیدن به خواسته را پیدا خواهد کرد.

3- مثبت اندیشی

اثر دیگر انگیزه، مثبت اندیشی فرد است زیرا بر طبق آمار های پزشکی و روانشناسی یکی از موارد تقویت مثبت اندیشی انگیزه ای است که شخص برای خودش به ارمغان می آورد و می توان وسعت دید خود را به سمت مواردی که در ذهن خود سنجیده است به جلو پیش ببرد.

4- تقویت برنامه ریزی

طبق موارد قبلی، ایجاد هدف یکی از اثرات انگیزه در زندگی است که فرد برای خودش متصور می‌شود. خوب طبیعتا زمانی که شما برای خود هدفی را ایجاد می کنید برای رسیدن به آن هدف باید برنامه ریزی داشته باشید و نهایت تلاش و توانایی های خود را به کار بگیرید که بتوانید سریعتر به خواسته مطلوب خود برسید. در واقع این طور بگوییم، انگیزه مانند محرکی است که عوامل دیگر را به هم ربط می‌دهد مثل برنامه ریزی برای رسیدن به هدف که به آن اشاره شد.

 

راهکار های افزایش انگیزه در زندگی

 

1- مطالعه‌ کتاب هایی در این زمینه

قطعا مطالعه‌ یکی از موارد بیرونی بسیار مؤثر در ایجاد انگیزه است. به طوری که شما با انتخاب موضوعات و کتاب هایی متناسب با انگیزه می توانید برای رسیدن به هدف خود گام بردارید و راه و روش هایی را برای شناخت افزایش انگیزه، پیدا کنید. به عنوان مثال کتاب های تخت خوابت را مرتب کن اثر مک ریون و انسان در جستوجوی معنا اثر ویکتور فرانکل از این قبیل کتاب ها هستند.

سامانه کارآموزی کارمان

2- بلند پروازبودن

شاید شما هم گاهی اوقات این تفکر را داشته اید که وضعیت کنونی من خوب نیست! و سعی داشته باشید افکار خود را وسیع تر کنید و خودتان را در درجات بالاتر تصور کنید. مثلا برای تحصیلات یا برای رسیدن به ثروت و… باید بگویم این تفکر در نوع خودش یک نمونه ای از راه های افزایش انگیزه است البته باید دقت کرد که افراط زیادی در این تفکر بلند پروازانه نباید داشت زیرا فرد باید قابلیت ها و توانایی‌های خود را بسنجد که خدایی نکرده یک وقت در رسیدن به تفکر و خواسته اش شکست نخورد و انگیزه آن از بین نرود.

3- راهنمایی و مراجعه به مشاور

شاید میل و رغبت در بسیاری از کارها داشته اید و یا اینکه در خیلی از کارهایتان با شکست مواجه شدید این نکته را باید توجه کنید که مراجعه به یک روانشناس خوب می تواند از افسردگی و شکست هایتان جلو گیری کند و به عنوان محرک بیرونی باعث افزایش انگیزه در شما شود. توصیه این است که ابتدا در لیستی مشکلات خود را یادداشت نموده و با تحقیق، به یک مشاور خوب مراجعه نمایید.

4- مشکلات خود را بپذیرید

مواقعی پیش می آید که بسیاری از افراد در حسرت اتفاق های گذشته هستند و یا دغدغه آینده را دارند، باید گفت این افراد می بایست قدر همین لحظه های کنونی را بدانند و انرژی و زمان خود را بی جهت تلف نکنند و زمانشان را صرف راهکار های بهتر جهت رشد و ایجاد انگیزه در خود کنند و شرایط کنونی خود را قبول کنند و از شکست های قبلی تجربه کسب نمایند و راه های افزایش انگیزه را در خودشان پرورش دهند.

5- تقویت سایر عوامل بیرونی

گاهی اوقات ممکن است معاشرت با افرادی داشته باشید که منجر به تحت تاثیر قرار گرفتن انگیزه شما شود و بهتر بتوانید کارهای خود را انجام دهید. عامل دیگر کلیپ ها و صوت های انگیزشی می باشد که همه افراد می توانند از آنها استفاده کنند.

6- تمرین ذهن و مغز

در واقع تمرین مغز به عنوان یک محرک درونی برای افزایش انگیزه می باشد. به طوری که شما را از عواملی که به تفکر منفی وا می دارند، دور می کند به طور مثال ممکن است شما مسئله داشتن شغل مناسب را داشته باشید که در شرایط فعلی سخت باشد و باعث کاهش انگیزه شما شود. در اینگونه مواقع به دنبال راه حل باشید.

حال میخواهیم به شما طرحی معرفی کنیم به اسم طرح کارمان که در طرح کارمان علاوه بر آموزش تخصصی و کاربردی، به شما پروژه های عملی میدهد و شما زیر نظر یک مسئول فنی به کارورزی می پردازید و در تمامی دوره آموزشی و کاراموزی، شما میتوانید به راحتی با مسئول فنی خود، ارتباط داشته باشید.

در طرح کارمان، شما به خاطر انجام امور کارآموزی که به شدت در روند یادگیری شما تاثیر گذار است، از میزان هزینه های دوره آموزشی خود میکاهید.
دوره های کارمان، در زمینه آموزش و کارورزی، حضوری یا غیر حضوری میباشد که فعلا به علت شرایط کرونا هم دوره آموزشی و هم دوره کارورزی غیر حضوری است.
آموزش ها و ارتباط شما با مدرس و مسئول فنی هر دو با نرم افزار ماکروسافت تیمز که نرم افزار قدرتمند برای تماس تصویری هست می باشد.

جهت ثبت نام یا کسب اطلاعات بیشتر، وارد صفحه کارمان شوید.
صفحه معرفی طرح کارمان
https://karmansystem.com

 

سخن بزرگان درباره ی انگیزه

چارلز فوربس: اگر میخواهی به تو بگویم که یک جوان در زندگی چقدر پیشرفت خواهد کرد به من بگو عصر و غروبش را چگونه می گذراند!

اکثر مردم فکر می کنند که پیشرفت جوانان به این بستگی دارد که ساعات کار خود را چگونه می گذرانند، اما نحوه ی گذراندن ساعات بیکاری، شاخص بهتری است.
ساعت استراحت، باید برای چیزی فراتر از بیکاری صرف شود مثل رشد کردن و آماده شدن برای پذیرش مسئولیت های بزرگتر.
جوانانی که منتظر می مانند تا مسئولیت بزرگتر به سراغشان بیاید و سپس برای آن آماده شوند، در بهترین حالت، فقط شغل خود را حفظ می کنند.

جمع بندی

به طور کلی اگر بخواهیم انگیزه را در خود پرورش دهیم باید به عوامل تقویت آن توجه کنیم، خودمان را بشناسیم، از هر گونه شکست های قبلی در زندگی درس بگیریم، بتوانیم بر خود مسلط باشیم و زود خودمان را نبازیم، قطعا موفق خواهیم شد. راستی شما چقدر به فکر افزایش انگیزه خود هستید؟ به نظر شما انگیزه چه مقدار در موفقیت انسان ها موثر است؟نظر شما چیست؟

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *