تاثیر منفی گرایی بر روی موفقیت

وقتی اخبار را می خوانید، آیا به سمت مقالات ناراحت کننده تر جذب می شوید؟ اغلب انسانها بیشتر از اینکه تحت تأثیر رویدادهای مثبت قرار بگیرند، جذب رویدادهای منفی می شوند.
منفی گرایی به تمایل ما برای “دستیابی، یادگیری و استفاده از اطلاعات منفی، بیشتر از اطلاعات مثبت” اشاره دارد. پدیده ای است که به موجب آن انسان ها بیشتر از تجربه های خوب، تجربه های بد را به یاد می آورند. اتفاقی که در آن رویدادهای منفی واکنش های سریع تر و برجسته تری نسبت به رویدادهای غیر منفی ایجاد می کنند. در حقیقت، برخی از محققان بر این باورند که تاثیر احساسات منفی 3 برابر قوی تر از احساسات مثبت است.

حتی وقتی در یک روز اتفاقات خوب زیادی را تجربه می کنیم، منفی گرایی باعث می شود ما روی تنها اتفاق بد آن روز تمرکز کنیم. طبق مطالعات انجام شده، اقدامات منفی می تواند به سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل شود. در یک محیط کاری، منفی گرایی می تواند منجر به کاهش عملکرد و روحیه کارمندان شود و در طولانی مدت، ممکن است به اعتبار شرکت آسیب برساند و عملکرد سازمان را تا 30 درصد کاهش دهد و همچنین بر توانایی شما در جذب استعدادهای جدید تأثیر گذار باشد.

رمز موفقیت این است که زندگی را باور داشته باشید، زیرا با انجام این کار می توانید به اهداف خود برسید. افرادی که می توانند بر نگرش منفی خود غلبه کنند، نه تنها افراد شادتری هستند، بلکه از موفقیت بیشتری نیز برخوردار خواهند بود. وقتی به قدرت تفکر مثبت اعتماد کنید، همه چیز ممکن می شود.

در این مقاله ما می خواهیم برخی از ویژگی های افراد منفی گرا را بیان کنیم تا شما با آگاهی از خصوصیات این افراد از آنها دوری کنید. در انتها با بیان تاثیر گذاری منفی گرایی بر موفقیت، آن را به طور دقیق بررسی می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که این نگرش مانع پیشرفت و موفقیت شما از لحاظ شخصی و شغلی می شود.

 

چیکار کنیم تا منفی گرا نباشیم؟

در زیر 10 ویژگی افراد منفی را بیان می کنیم و شما می توانید با آگاهی از این ویژگی ها سعی کنید آنها را از خود دور کنید.

1- آنها همیشه نگران هستند.

افراد منفی با نگرانی زنده می مانند. این طرز تفکر در جهت نیاز به احساس امنیت و آگاهی، تا حد زیادی شدید است. تمرین ذهن، آگاهی و ماندن در زمان حال از راه های عالی برای غلبه بر نگرانی است.

2- از پنهان کاری لذت می برند.

اگر در یک مهمانی با یک شخص منفی روبرو شوید، ممکن است گفتگوی نسبتاً خسته کننده ای داشته باشید. آنها از ترس افشای اطلاعات در مورد خود که به نوعی برعلیه آنها استفاده شود، بیش از حد در هراس زندگی می کنند. آنها به ندرت فکر می کنند که آنچه را که بیان می کنند می تواند در جهت مثبت هم استفاده شود.

3- آنها بدبین هستند.

افراد منفی به ندرت نتیجه خوب یا عالی را در نظر می گیرند. آنها همیشه تصور می کنند که همه چیز اشتباه پیش خواهد رفت. حتی در لحظات شاد زندگی، همچنان نگران اتفاقات بد هستند.

4- آنها شما را در معرض خبرهای بد قرار می دهند.

افراد منفی دوست دارند در لحظه دیدار با شما جملاتی مانند “آیا اخبار وحشتناک درباره … را شنیده اید؟” بیان کنند، و تمام جزئیات آن را برای شما بازگو کنند. فاجعه این است که قرار گرفتن بیش از حد در معرض اخبار منفی، بیشتر از آنچه تصور می کنید بر فرد تأثیر می گذارد.

سامانه کارآموزی کارمان

به همین دلیل است که باید میزان تماشای اخبار در تلویزیون و شبکه های اجتماعی را کنترل کنید. شاید دشوار به نظر برسد اما برای اینکه مثبت بمانید امری ضروری است.

5- آنها زیاد شکایت دارند.

افراد منفی بر این باورند که همه دنیا با آنها مخالف هستند، به همین دلیل زیاد شکایت می کنند. آنها معمولاً مقصر همه اتفاقات را در هوای آلوده، رئیس سخت گیر، بدشانسی و تربیت خود می دانند. آنها به ندرت به عوامل دیگر مانند کمبود انرژی، خلاقیت یا کار سخت توجه می کنند.

 

6- آنها هرگز از پروژه های آینده هیجان زده نمی شوند.

آیا توجه کرده اید که افرادی که منفی هستند هرگز نمی توانند در مورد برنامه ها یا پروژه های آینده به روشی مثبت صحبت کنند؟ در واقع، آنها به ندرت در مورد برنامه ها صحبت می کنند، زیرا بیش از حد در بدبختی فعلی خود غرق شده اند. شما به عنوان یک فرد مثبت، آرزوها، پروژه ها و چشم اندازهایی درباره آینده خود دارید و در یک جاده باز هستید در حالی که آنها در یک تونل تاریک گیر افتاده اند.

7- آنها هرگز خارج از منطقه امن خود حرکت نمی کنند.

حرکت به دنیای ناآشنا برای کسانی که منفی هستند، بسیار سخت است. آنها نمی توانند با احتمال ترس، ناراحتی، چالش یا شکست روبرو شوند. بنابراین آنها هرگز قادر به انجام تجربه های جدید نیستند و محکوم به زندگی در همان نقطه ای هستند که ایجاد کرده اند و پیشرفتی نخواهند داشت.

8- آنها افراد کم کاری هستند.

عدم موفقیت می تواند به دلیل عوامل زیادی باشد، اما منفی گرایی دلیل اصلی آن است. افراد منفی نگر معمولاً فکر می کنند که به اندازه کافی باهوش، ورزشکار و ماهر نیستند. اما تهدید واقعی برای موفقیت آنها این است که هوش هیجانی با شیوه اغلب انتقادی آنها را ناتوان می کند.

9- آنها از انرژی مثبت شما تغذیه می کنند.

افراد منفی علاوه بر مطالبه گری، تمام انرژی شما را درست مثل یک خون آشام می مکند. آنها به سادگی قادر به تولید هرگونه انرژی مثبت نیستند و در حین همراهی، شما را به سمت افکار منفی سوق می دهند و توجه، زمان و انرژی شما را جذب می کنند.

10- آنها خبرهای خوب را هم منفی جلوه می دهند.

شما از به اشتراک گذاشتن اخبار عالی در مورد شغل رویایی، نامزدی یا خانه جدید هیجان زده هستید. اما وقتی می خواهید به یک شخص منفی بگویید، دریغ می کنید. چون شما می دانید که آنها همیشه راهی برای منفی جلوه دادن آن پیدا می کنند. آنها به شما میگویند که مراقب باشید، در مورد خطرات به شما هشدار می دهند و به شما می گویند قبل از پذیرش با دقت فکر کنید.

 

راهکارهای تبدیل انرژی منفی به مثبت

همانطور که دیدیم با توجه آگاهانه خود به سمت وقایع مثبت و احساساتی که تجربه می کنیم، می توانیم شروع به از بین بردن افکار منفی کنیم که این کار نیاز به تمرین دارد.
این فرآیند 6 مرحله ای یکی از راه هایی است که می توانید انرژی منفی خود را تبدیل به انرژی مثبت کنید.

1- انرژی منفی را به خود جذب نکنید.

شما هرگز نمی دانید شخص دیگری در زندگی چه چیزی را پشت سر می گذارد. با “فرض بدترین چیز” از دیگران شاید یکی از اعضای خانواده او در بیمارستان باشد.
اقدامات منفی آنها احتمالاً هیچ ارتباطی با شما ندارد، آنها فقط تفکرات منفی خود را بیان می کنند و شما اتفاقاً برای دریافت در آن مکان هستید.

روانشناس دیوید جی پولای این موضوع را با “قانون کامیون زباله” به خوبی توصیف می کند. “بسیاری از مردم مانند کامیون های زباله هستند. آنها پر از زباله، ناامیدی، عصبانیت به اطراف می دوند. با جمع شدن زباله ها، آنها به دنبال مکانی برای ریختن آنها می گردند. و اگر به آنها اجازه دهید آنها زباله ها را روی شما می اندازند.

بنابراین وقتی کسی می خواهد شما را در جریان افکار منفی خود قرار دهد، آن را شخصی نکنید. فقط لبخند بزنید، دست تکان دهید، برای او آرزوهای خوب داشته باشید و ادامه دهید. باور کنید خوشحالتر خواهید شد.”

2- آرام باشید و لبخند بزنید.

واگیری عاطفی هم به احساسات مثبت و هم به احساسات منفی مربوط می شود. فراموش نکنید که تعاملات شما فرصتی برای تربیت دیگران است. برای خوشحال کردنشان نیازی به تلاش مضاعف نیست، صرف آرامش با تقسیم لبخند، کافی است.

3- مالک زندگی خود باشید.

اولین قدم برای تغییر هر چیزی، آگاهی از آن و پذیرفتن مسئولیت است. شما یک نظاره گر بی گناه نیستید. با این عقیده که برای اتفاقاتی که در زندگی شما می افتد دائماً دیگران را مقصر بدانید و خود را در نقش یک قربانی قرار دهید.

اگر می خواهید در الگوهای تفکر خود و سرانجام در زندگی خود تغییر ایجاد کنید، باید از ذهنیت “قربانی” رها شوید.
دریابید که بر زندگی خود کنترل دارید. هیچ کس نمی تواند احساس خاصی به شما بدهد آنها فقط می توانند شما را تحریک کنند، اما منبع ناراحتی را باید در درون خود جستجو کنید.

سرزنش دیگران و نادیده گرفتن نقشی که بازی می کنید شما را منفعل نشان می دهد در حالی که مالکیت با گزینه انتخاب به رشد شما کمک می کند، در حقیقت شما سازنده خوشبختی خود هستید.

4- برای ایجاد فضای مثبت صبور باشید.

منفی نگری باعث بروز واکنش هایی سریع و بدون فکر می شود. تسلیم اصرارهای عجولانه نشوید. در عوض، نفس عمیق بکشید و فضایی را ایجاد کنید تا عمل درست را انجام دهید. به عنوان مثال، پاسخ ایمیل یا نامه هایی که شما را خشمگین کرده را بلافاصله ندهید. پاسخ دادن به ایمیل با دیدی روشن از واکنش ارتجاعی جلوگیری می کند.

5- تمرین قدرشناسی را شروع کنید.

بسیاری از مطالعات نشان داده است که افرادی که آگاهانه نعمت های خود را می شمارند، شادتر و پرانرژی تر هستند. از بهبود سلامت جسمی و روانی گرفته تا خواب بهتر، از مزایای علمی قدردانی است. هنگامی که شروع به شمردن نعمت های خود می کنید، خواهید دید که باید بیشتر از آنچه فکر می کنید شکرگزار باشید.

ایجاد “نگرش قدردانی” یکی از ساده ترین راه ها برای بهبود رضایت از زندگی است. اگر از آنچه که هست سپاسگزار هستید، می توانید انرژی مثبت بیشتری را به زندگی خود وارد کنید. وقتی می فهمید که شما بیشتر از آنچه تصور می کنید بر آینده و شرایط خود کنترل دارید، می توانید آگاهانه زندگی خود را طراحی کنید. هنگامی که در درون خود تغییر ایجاد کنید، می توانید به سرعت متوجه بهبود زندگی خود شوید.

تاثیر منفی گرایی بر روی موفقیت

1- شما کار سخت خود را از بین خواهید برد.

شما برای همه چیز در این دنیا سخت تلاش می کنید و ما می دانیم که تلاش شما به اندازه کافی خوب است که به شما کمک کند تا به موفقیت برسید. با این حال، وقتی ذهنیت منفی داشته باشید این اشتباه را می کنید که خودتان را دوست نداشته باشید و از مزایای سخت کوشی خود بهره مند نشوید.

به زبان ساده، با منفی گرایی سخت کوشی خود را از بین خواهید برد و رسیدن به موفقیت را برای خود دشوار می کنید. بسیاری از داستان های موفقیت احتمالی به دلیل منفی نگری خراب شده اند و امیدواریم که شما اشتباه مشابهی نکنید.

2- شما بیش از حد دچار استرس خواهید شد.

شما باید این واقعیت را درک کنید که وقتی ذهنیت منفی داشته باشید اجازه می دهید استرس، شرایط رسیدن به موفقیت را برای شما دشوار کند. همچنین بسیار مهم است که درک کنید وقتی بیش از حد از فشار روحی رنج می برید، تصمیمات اشتباهی می گیرید و همچنین بر سلامتی شما تأثیر منفی می گذارد.

بنابراین، اگر می خواهید بر استرس غلبه کنید و خود را از آن دور نگه دارید، باید این نکته را توجه کنید که از افکار منفی و عناصری که این افکار را در ذهن شما ایجاد می کند دور شوید.

3- شانس به نفع شما نخواهد بود.

وقتی درمورد موفقیت صحبت می کنیم، می دانیم که به نوعی شانس به ما کمک می کند. تا زمانی که شانس کافی در کنار خود داشته باشیم نمی توانیم برجسته ترین داستان موفقیت زندگی خود را ایجاد کنیم. با این حال، اگر ذهنیت منفی داشته باشیم حتی شانس هم از ما دور می شود. اگر می خواهید موفقیت برای شما بدرخشد و خوشبختی که پشت سر آن قرار گرفته اید را به شما بدهد، باید مطمئن شوید که اجازه نمی دهید افکار منفی شانس شما را از بین ببرد.

شانس حتی به انتخاب بین افکار مثبت و منفی هم بستگی دارد. بنابراین، سعی کنید زندگی مثبتی داشته باشید و منفی نگری را تا حد ممکن از خود دور نگه دارید. به یاد داشته باشید که وقتی از منفی دور شوید، خوشبختی در تعقیب شما خواهد بود.

4- پولی که به سختی به دست آورده اید از دست خواهید داد.

وقتی اجازه می دهید نگرش منفی بخشی از برنامه روزمره شما شود، با تصمیم گیری های اشتباه، پول و سرمایه خود را از دست می دهید. با از دست دادن پول، در مقابل بدهی ها آسیب پذیر می شوید و این فقط اوضاع را برای شما بدتر می کند.

با منفی گرایی، تصمیمات مالی اشتباهی خواهید گرفت که منجر به یک بحران مالی بزرگ و عدم دستیابی به موفقیت در زندگی شما می شود، بنابراین شما باید باهوش باشید و سعی کنید از افکار منفی دور شوید و مطمئن باشید که در نهایت پولی که به سختی بدست آورده اید را از دست نمی دهید.

5- تعاملات با دیگران دشوارتر می شود.

ما قبلاً در مورد چگونگی تأثیر افکار منفی در روابطمان با دیگران صحبت کرده ایم. همکاری موثر، کار گروهی و ادامه پیشرفت حرفه ای همه به توانایی ما در کنار آمدن با دیگران و تعامل به روشی مثبت، برای دستیابی به اهداف مشترک بستگی دارد.
ایجاد نگرش منفی در محیط کاری و ادامه دادن به آن، پذیرفتن بازخورد سازنده، تشویق دیگران و ایجاد اعتماد بین همکاران و دستیابی به موفقیت را برای ما دشوارتر می کند.

 

سخن بزرگان درمورد منفی گرایی

نلسون ماندلا: “هیچ کس نمی تواند خودش را برای چیزی آماده کند در حالی که در عمق ذهنش بر این باور است که آن چیز هرگز رخ نخواهد داد.”
لئون براون: “شما می توانید بدترین دشمن خودتان باشید، زیرا تنها افکار منفی تان است که می تواند شما را عقب بکشاند و نه هیچ چیز دیگر! ”
دیوید لینچ: “منفی نگری، دشمن خلاقیت است.”
پیس پیلگریم: “اگر می دانستید افکارتان چقدر قدرتمند هستند هرگز هیچ فکر منفی به ذهن راه نمی دادید. ”
دالایی لاما : “وقتی افکار منفی بر ما چیره شوند، به هیچ وجه به آرامش واقعی نخواهیم رسید.”

نتیجه گیری

سوگیری منفی می تواند بر احساس، تفکر ، عملکرد و و ضعیت روانی ما تأثیر بگذارد. انرژی که ما برای فضای اطراف خود انتخاب می کنیم، تأثیر مستقیمی بر روی کارهایی که ما را احاطه کرده اند خواهد داشت. اگر دائماً نگران وقوع چیزی باشیم، زمان تحقق آن زودتر از زمان واقعی فرا خواهد رسید. هنگامی که انرژی منفی وارد روح ما می شود، تمرکز را از بین می برد و باعث خستگی روحی و جسمی ما می شود.

در نتیجه، منفی گرایی چیزی است که در ساختار ژنتیکی ما نهفته است. یادگیری در مورد آن به ما امکان می دهد که آن را تشخیص دهیم و سعی کنیم اثرات منفی آن را کاهش دهیم، در حالی که می توانیم از قدرت آن استفاده کنیم.
امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *