شرکت های مختلف با استفاده از لوگو ها، سعی در ساخت نمادی برای خود هستند تا با استفاده از آنها در یادها ماندگار بمانند.یکی از ماندگارترین لوگو هایی که در یاد و خاطر ما هست و روزانه بارها آنرا میبینیم، لوگوی گوگل است. روزانه در موتور جست و جوگر گوگل بیش از 3 میلیارد جست و جو انجام میشود که این نشان دهنده محبوبیت و اعتبار گوگل و لوگوی آن است. در ادامه این مقاله قصد داریم راجب لوگو گوگل و تاریخچه آن صحبت کنیم.

گوگل چیست؟

در سپتامبر سال 1998 یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه فناوری اطلاعات از جمله،جست و جوی اینترنتی،سخت افزار و نرم افزار و همچنین رایانش ابری فعالیت خود را شروع کرد.بنیان گذاران این شرکت افرادی به نام لری پیج و سرگئی برین که از دانشجویان دکترا رشته علوم رایانه  در دانشگاه استنفورد آمریکا بودند و به مردان گوگل شهرت داشتند. شرکت گوگل در ابتدای کار به عنوان یک شرکت خصوصی پایه گذاری شد و در سال 2004 با فروش سهام های شرکت، لری پیج،سرگئی برین و اریک اشمیت با یکدیگر توافق کردند که به مدت 20 سال با یکدیگر کار کنند.

نام گوگل در واقع الهام گرفته شده از کلمه گوگول است که به معنای عدد یک و صد صفر جلوی آن است و به نحوی شعار و هدف این موضوع است.و این شعار قصد این را داشته تا به مخاطبان خود بگوید موتور جست و جو گری که آنها انتخاب کردن،جستجو را به طور گسترده و در انبوهی از اطلاعات انجام میدهد.

تاریخچه لوگو گوگل

بیش از 20 سال است که لوگوی گوگل با وجود تغییر و تحولات زیاد و گسترده ای که داشته، شکل ساده و به یاد ماندنی خود را حفظ کرده است. در واقع گوگل یک لوگوی کاملا متفاوت در ابتدای شروع کار خود در نظر گرفته بود. در سال ۱۹۹۶ لوگوی گوگل به شکل تصویر یک دست بود که نام اصلی شرکت آن یعنی BackRub با فونتی به رنگ قرمز روی آن طراحی شده بود. بعد از اینکه نام این شرکت به گوگل تغییر یافت، این کمپانی لوگوی ساده‌تری را در سال ۱۹۹۸ طراحی کرد و این طراحی به گونه ای بود که حروف نام برند گوگل با رنگ های مختلفی نوشته شده بود.

اینکه لوگوی گوگل با رنگ های مختلفی که برای آن در نظر گرفته شده توسط چه کسی طراحی شده است به طور قطع و مصمم نمیتوان صحبت کرد اما به نظر می‌رسد برین، این لوگو را با یک نرم افزار طراحی لوگوی رایگان با نام GIMP طراحی کرد. البته او طراحی اولیه خود که با استفاده از نرم افزار gimp بود را به عنوان لوگوی اصلی گوگل انتشار نداد،او با مشورت گرفتن از طراحان لوگو،لوگوی جدیدی طراحی کرد و چون اغلب شرکت‌هایی که در زمینه تکنولوژی با یکدیگر به رقابت می پردازند سعی می ‌کنند یک نماد یا نشانه در لوگوی خود مشابه با لوگوی شرکت های دیگر داشته باشند، علامت تعجب همانطور که در لوگوی یاهو دیده می شد، برای اولین بار نیز در لوگوی گوگل مشاهده شد.

طراحی لوگو گوگل از سال 1999 تا 2010 توسط Ruth Kedar 

بنیان گذاران گوگل در سال 1999 از لوگوی فعلی گوگل راضی نبودند و در پی آن بودند که لوگوی کنونی را تغیر دهند.آنها کار طراحی لوگوی خود را به یک طراح لوگو مشهور به نام ruth kedar سپردند و از او خواستند تا چند نمونه لوگوی مختلف برای آنها طراحی کند.پروفسور کدار با استفاده از نرم افزار adobe garamond typeface لوگو های مختلفی طراحی کرد که تعدادی از آنها مورد تایید موسسین شرکت بود.بیشتر طراحی های کدار به رنگ سیاه بود که در قسمت های کوچکی از گوگل رنگ های مختلفی به کار برده شده بود.

موسسین شرکت گوگل به دنبال خلاقیت بیشتری میگشتند و لوگویی منحصر به فرد میخواستند از این رو کدار برای طراحی لوگو گوگل از تایپ فیس catull استفاده کرد.کدار متوجه شد که بنیانگذاران گوگل علاقه خاصی به حضور رنگ های مختلف در لوگو دارند برای همین از رنگ های مختلف در لوگو استفاده کرد. بازهم پیج و برین از لوگو های طراحی شده توسط کدر راضی نبودند و کدر متوجه شد که آنها اصلا علاقه ای به حضور رنگ مشکی در لوگو ندارند و شروع به طراحی لوگوی با رنگ های جذاب مختلف کرد.

از بین ترکیب رنگ های مختلف انتخاب شده بالاخره به رنگهایی که امروزه لوگوی گوگل را کاملاً با آنها می شناسید توسط Larry Page و Sergey Brin مورد قبول واقع شد و مد نظر آنها بود. پروفسور کدار تغییرات زیادی را روی لوگوی گوگل انجام داد، اما سادگی آن دستخوش تغییر نگردید.البته در آخر کدار رنگ های سنتی موجود در لوگو را به رنگ های مدرن و فانتزی تبدیل کرد. طراحی نهایی لوگوی گوگل مورد تایید قرار گرفت و از سال 1999 تا 2010 مورد استفاده قرار گرفت.

تاریخچه گوگل

طرحی جدید برای لوگوی گوگل در سال 2015

شرکت گوگل در سال 2015 از طراحان شهر نیویورک دعوت کرد تا به مدت یک هفته یک لوگوی جدید برای آنها طراحی کنند.پس از رقابتی سنگین چندین طرح موسسین را به خود جذب کرد که در آخر لوگوی گوگل مورد تغییرات زیادی قرار گرفت.شرکت گوگل تصمیم گرفت که الگوی رنگی لوگوی خود را حفظ کند اما تایپ فیس لوگو را از catull به نوعی طراحی سفارشی دیگر با فونت product sans  تغییر دهد.

سامانه کارآموزی کارمان

پس از این تغییر گوگل رنگ G را به شکل رنگین کمانی طراحی کرد. لوگوی جدیدی که برای گوگل طراحی کردند بسیار ساده و جذاب تر نسبت به نسخه های قبلیش بود و پیام و هدف مدنظر بنیانگذاران بسیار واضح تر به مخاطبان میرساند.رنگ بندی و طراحی جذاب و پرانرژی گوگل باعث شده بود مخاطبان جوان زیادی را به سمت خود بکشاند. 

گوگل

جمع بندی

خلاقیت، عامل تاثیرگذار و بسزایی در کسب و کار شما است.لوگوی گوگل در عین سادگی از خلاقیت و ظرافت بالایی برخوردار است.لوگوی گوگل پویا است و یکی از مهم ترین ویژگی های آن است.شما برای اینکه بخواهید برای کسب و کار خود لوگویی مناسب طراحی کنید باید خلاقیت بالایی به خرج دهید تا منحصر به فرد و ماندگار باشید و به اهداف مدنظرتون برسید. 

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *