بازاریابی شبکه ای چیست؟

در بازاریابی، اصطلاحی تحت عنوان بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ وجود دارد. این اصطلاح در واقع نوعی استراتژی فروش است که شیوه عرضه محصولات را تغییر می دهد. در بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ، شرکت تولیدکننده، تمامی واسطه ها را برای عرضه محصولات خود از میان برمی دارد و همچنین شیوه های رایج تبلیغاتی را نیز به کار نمی گیرد. بازاریابی شبکه ای با نام های دیگری نظیر نتورک مارکتینگ یا بازاریابی چند سطحی نیز شناخته می شود. در بازاریابی شبکه ای، محصولات به طور مستقیم از شرکت تولیدکننده به دست مشتری نهایی می رسد. در صورتی که مشتریان از کیفیت محصول رضایت داشته باشند، آن را به اطرافیان خود معرفی نموده و به ازای خرید هر محصول، درصدی از مبلغ به آن ها پاداش داده می شود.

سیستم کسب درآمد در بازاریابی شبکه ای

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، در این شیوه بازاریابی امکان کسب درآمد برای مصرف کنندگان فراهم شده است. دو راه برای کسب درآمد در بازاریابی شبکه ای وجود دارد:

  1. کسب درآمد از فروش محصولات به مصرف کننده
  2. کسب درآمد از طریق گسترش زیرمجموعه

این نکته بدین معنا است که شما با ورود به جمع بازاریابان شبکه ای، دو وظیفه اصلی بر عهده خواهید داشت؛ ابتدا باید محصولات را به اطرافیان خود به عنوان مصرف کننده معرفی نمایید. به این ترتیب به طور مستقیم روی آمار فروش محصولات شرکت تاثیرگذار بوده و به ازای فروش هر محصول، درصد خاصی پاداش دریافت می کنید. از طرف دیگر، پس از گذشت مدتی از فعالیت شما و آشنایی کامل با روال کاری، می توانید هر چند نفر از اطرافیان خود را که به این کار علاقمند هستند، به عنوان زیرمجموعه به شرکت معرفی نمایید.

به این ترتیب آن ها نیز می توانند از این طریق کسب درآمد کنند. معرفی زیرمجموعه به شرکت و گسترش شبکه فروش، به شما کمک می کند تا بتوانید درآمد بیشتری از این طریق کسب نمایید. بسته به استراتژی شرکت و برنامه ریزی های انجام شده، درصد خاصی از فروش محصولات توسط افرادی که شما به مجموعه معرفی کرده اید، به حساب شما نیز پرداخت می شود.

سیستم کسب درامد در بازاریابی شبکه ای

ویژگی های بازاریابی شبکه ای

این شیوه بازاریابی، ویژگی هایی دارد که در ادامه به شرح برخی از آن ها پرداخته ایم:

  • کانال های پخش و توزیع، گسترش یافته و به جای داشتن یک مرکز پخش مشخص، این کار به بازاریابان و افرادی خارج از مجموعه محول می شود.
  • بازاریابان صاحب کسب و کار مستقل هستند. اگرچه در این شیوه افراد در حال بازاریابی برای محصولات شرکتی خاص هستند، اما هر یک از آن ها به عنوان یک بنگاه اقتصادی مجزا فعالیت داشته و درواقع کسب و کار خاص خود را دارند.
  • در بازاریابی شبکه ای، از شیوه های رایج تبلیغاتی استفاده نشده و تنها به شیوه «دهان به دهان» نام مجموعه به دیگران منتقل می شود.
  • در نتورک مارکتینگ اعتقاد بر این است که تعداد بازاریابان را زیاد کن تا فروش افزایش یابد. به این ترتیب درآمد و سود شما نیز افزایش خواهد یافت.
  • حقوق ثابت و تعهدات کاری در این شیوه وجود ندارد. هر یک از بازاریابان به طور مستقل به فعالیت می پردازند و شرکت هیچ تعهدی برای پرداخت حقوق ثابت، بیمه، اضافه کاری و … نخواهد داشت. مبلغ پرداختی، تنها حاصل از گسترش زنجیره فروش و یا فروش مستقیم محصولات است.
  • در این روش، هیچ گونه حمایت مالی از جانب شرکت انجام نشده و تنها درصد خاصی از فروش محصولات به بازاریابان تعلق می گیرد.
  • این امتیاز برای بازاریابان در نظر گرفته شده است که می توانند محصولات را با تخفیف از فروشگاه شرکت خریداری نموده و برای مصارف شخصی و یا فروش به مصرف کنندگان، از قیمت مناسب تری بهره مند شوند.
  • در بازاریابی شبکه ای برای بازاریابان جلسات آموزشی و انگیزشی برگزار می شود تا علاوه بر ترغیب آن ها به فروش بیشتر و فعالیت بهتر، دانش لازم برای فروش محصولات نیز داده شود. این کلاس های آموزشی مواردی نظیر معرفی محصولات و خواص آن ها، آشنایی با تکنیک های فروش و … را شامل می شود.

بازاریابی شبکه ای در ایران

بازاریابی شبکه ای در ایران از سال ها قبل به کار گرفته شده است، اما در چند سال اخیر تعداد شرکت هایی که به این شیوه به فروش محصولات خود می پردازند، بیشتر شده است. شرکت های پارس نیوشا نیک، خرید اینترنتی مروارید پنبه ریز، بازاریابان ایرانیان زمین (بیز)، شبکه بادران گستران، میراث نفیس دست ها و … از جمله شرکت های ایرانی هستند که از این شیوه تبلیغاتی استفاده می کنند.

دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی شبکه ای

با توجه به گسترش روزافزون تکنولوژی، داشتن دانش کافی از دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند تا بتوانید در فضای آنلاین نیز به فروش محصولات خود بپردازید. دوره آموزشی کاراموزی دیجیتال مارکتینگ کارمان و دوره آموزشی کاراموزی ایسنتاگرام کارمان دو نمونه از دوره های آموزشی هستند که در مجموعه کارمان برگزار می شود. با شرکت در این دوره ها، شما به صورت کاملا عملی از صفر تا صد بازاریابی در بستر آنلاین را آموزش خواهید دید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحات مرتبط با هر یک از دوره ها مراجعه فرمایید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *