مجله فوربس

مجله فوربس


 

امروزه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های جوانان، انتخاب مسیر شغلی است. وقتی افراد مسیر شغلی را انتخاب می‌کنند و شروع به کسب مهارت در آن زمینه می‌کنند، برایشان بسیار مهم است که سال‌ها بعد، از شغلشان دل‌زده نشوند و مجبور به تغییر شغل خود نباشند زیرا افراد سال‌های جوانی عمر خود را صرف کسب مهارت و تمرین در این مسیر شغلی کرده‌اند. بنابراین انتخاب مسیر شغلی قبل از ورود به آن بسیار اهمیت دارد. اولین گام برای انتخاب یک مسیر شغلی مناسب، شناخت روحیات و توانایی‌ها خود  و انجام تست شخصتی شناسی میباشد.

 

شاید دلیل بسیاری از ناکامی‌ها و دل‌زدگی‌های شغلی این باشد که بدون شناخت علایق و استعدادهای خودمان، شروع به فعالیت در شغلی کرده‌ایم. از نظر هر فردی، شغل مناسب تعریف متفاوتی دارد ولی در کل شغل مناسب شغلی است که متناسب با شخصیت فرد باشد و فرد در هنگام کار از آن لذت ببرد؛ بنابراین لازم است که قبل از انتخاب مسیر شغلی ابتدا خود را بشناسیم و سپس ببینیم چه شغلی مناسب با شخصیت ما است.

کشف خود واقعیتان

همه ی انسان‌ها دوست دارند که بهترین خودشان باشند و در زندگی خانوادگی و اجتماعی خود به موفقیت برسند البته معنای موفقیت از نظر هر شخص متفاوت است و برای اینکه هر شخص معنای موفقیت را از نظر خود بفهمد ابتدا نیاز است که خود را بشناسد. تقریباً برای همه، موفقیت اجتماعی با موفقیت در شغل و مفید بودن برای جامعه به یک معناست، به همین منظور افراد باید خوشان را بشناسند و بدانند از خود چه انتظاری دارند و به چه شغل‌هایی علاقه‌مند هستند تا بتواند متناسب با اهدافی که دارند برای زندگی خود برنامه‌ریزی کنند و در مسیر هدف حرکت کنند.

 

حال برای کشف خود واقعیتان راه‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها میپردازیم.

۱- جملاتی برای توصیف خود بنویسید و روی آن‌ها تمرکز کنید

شناخت شخصیت، خود اولین قدم برای خودشناسی است و هیچ‌کس بهتر از شما، شما را نمی‌شناسد، بنابراین صادقانه درباره‌ی ویژگی‌ها و صفات خود فکر کنید و جملاتی برای توصیف خود بنویسید. مهم این است که شخصیتتان را به طور کامل بشناسید و بفهمید از درون و بیرون چه شکلی هستید. نوشتن خاطرات رویدادها، یکی از بهترین راه‌های شناخت خود است. نوشتن به شما کمک می‌کند تا با خرد درونی خود ارتباط برقرار کنید. همچنین ما می‌توانیم شخصیت خود را تا حدودی از آنچه دیگران در مورد ما می‌گویند، بشناسیم بنابراین بهتر است از چند نفر از دوستان خود بخواهید جملاتی برای توصیف شما بنویسند. در نهایت تمام جملات را کنار هم بگذارید و به آن‌ها فکر کنید، این کار سبب می‌شود که وقت بزارید و به خودتان فکر کنید و خود درونی‌تان را بهتر بشناسید.

سامانه کارآموزی کارمان

 

 

۲- لیستی تهیه کنید و نقاط قوت و ضعف خود را در آن بنویسید

دانستن این که در چه کارهایی مهارت دارید، بخشی مهمی از شخصیت شما است بنابراین زمانی را به نوشتن مهارت‌ها و نقاط قوت خود اختصاص دهید. نقاط قوت تنها محدود به توانایی‌ها و استعدادهای شما نمی‌باشد و ویژگی‌هایی چون وفاداری، احترام به دیگران، شوق یادگیری، هوش هیجانی و عدالت نیز شامل می‌شود. شناخت نقاط قوت و استعدادها در اعتماد به نفس شما نقش مهمی دارد. اگر نتوانید شخصی با اعتماد به نفس باشید، قطعاً در مسیر موفقیت با مشکلاتی متعدد و جدی روبه‌رو می‌شوید. از طرف دیگر شناخت نقاط ضعف نیز به شما کمک می‌کند، البته نوشتن نقاط ضعف شجاعت می‌خواهد. صادقانه نقاط ضعف خود را بنویسید و تصمیماتی برای رفع آن‌ها بگیرید.

 

Person Writing on Paper Using Yellow and Black Pen

۳- درباره‌ی مشاغل تحقیق کنید

یکی دیگر از راه‌هایی که به خودشناسی شما کمک می‌کند، تحقیق درباره‌ی مشاغل مختلف است. هنگامی که شما درباره مشاغل مختلف مطالعه می‌کنید، با توانایی‌ها و مهارت‌های لازم برای هر شغل آشنا می‌شوید و متوجه می‌شوید کدام فعالیت متناسب با شخصیت و توانایی‌های شما می‌باشد. گاهی اوقات، افراد برای سازگاری با جامعه تظاهر می‌کنند که کاری را دوست دارند و از آن لذت می‌برند. دوست‌نداشتن برخی کارها برای هر فرد کاملاً عادی و طبیعی است و فهمیدن اینکه به چه کارهایی علاقه‌مند نیستید می‌تواند کمک بزرگی در شکل‌دهی زندگی بر محور علایق شما باشد.

مجله فوربس forbes  یک مدیا و مجله ای است که در مورد بیزنس های مختلف ، سرمایه گذاری ها و تکنولوژی ها و کارآفرینی ها و لایف استایل مقاله ها و مطالب خوبی گرداوری میکند و برای شناخت مشاغل میتواند کمک شایانی به شما کند.

مجله فوربس
مجله فوربس

 

 

۴- تست‌ شخصیت شناسی

دانستن تیپ شخصیتی به شما کمک می‌کند تا در آینده بر اساس توانایی‌های خود، مسیر شغلی و اهداف خود را شکل دهید و در نهایت به موفقیت بیشتری برسید. شناخت صحیح و کامل خود، به شما اجازه می‌دهد تا خود را در جای درستی تصور کنید. مثلاً اگر شما یک شخص ریسک‌پذیر هستید می‌توانید به عنوان کارآفرین در حوزه تولید، موفق باشید و یا فردی که نظم و ترتیب دارد و از محاسبات عددی لذت می‌برد، می‌تواند در حوزه حسابداری موفق عمل کند. تست‌های شخصیت شناسی کارمان به شما کمک می‌کند که خودتان را بهتر بشناسید و در مسیر زندگی‌تان راحت‌تر بتوانید تصمیم بگیرید. در ادامه بیشتر به تست‌های شخصیت شناسی کارمان می‌پردازیم.

Man in Blue Long Sleeve Shirt Writing on White Paper

آزمون‌های شخصیت شناسی کارمان

تست MBTI یک تست شخصیت شناسی است که بر اساس نظریه یونگ، توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز طراحی شده است. تست MBTI یک تست پرسش و پاسخ است که در آن اشخاص به سؤالات روان‌شناختی پاسخ می‌دهند و سپس تحلیل پاسخ‌ها نوع شخصیت، نقاط قوت و ضعف، اولویت‌های شخصی و شغل‌های مناسب برای فرد را مشخص می‌کند. شما با شناخت نقاط ضعف خود می‌توانید تلاش کنید تا آن‌ها را برطرف کنید و همچنین با دانستن اولویت‌های خود می‌توانید تصمیمات درست‌تری برای زندگی خود بگیرید که سبب رضایت بیشتر شما از زندگی می‌شود. مجموعه کارمان با ارائه آزمون شخصیت شناسی به شما کمک می‌کند مسیر شغلی بهتری برای خود انتخاب کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمون‌های شخصیت شناسی کارمان بر روی لینک  زیرکلیک کنید.

https://karmansystem.com/mbti-test/

 

جمع‌بندی

در این مقاله به اهمیت شناخت شخصیت خود و تأثیر آن در انتخاب شغل آشنا پرداختیم. اگر می‌خواهید انتخاب‌های بهتری در زندگی خود داشته باشید و همچنین بهترین مسیر شغلی را برای خود انتخاب کنید ما به شما توصیه می‌کنیم آزمون شخصیت شناسی کارمان را انجام دهید. تا هنگامی‌که شما خود را به‌خوبی و به طور کامل نشناسید، نمی‌توانید بهترین چیزها را برای خود انتخاب کنید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *