سلام دوستان عزیز امیدوارم حال دلتون خوب باشه. در این مقاله میخواهیم دلایل موفقیت شرکت کوکاکولا را بررسی کنیم. در سال 1886 میلادی و همزمان با نصب کردن مجسمه آزادی در نیویورک، جان برتمون داروساز کنجکاوی که اهل آتلانتای آمریکا بود، نوعی نوشیدنی را اختراع کرد که بعدا به یکی از نمادهای آمریکا تبدیل شد و آن چیزی نبود جز نوشابه کوکاکولا.

قیمت هر لیوان از این نوشیدنی نیروبخش و تسکین دهنده که مزه خاصی داشت، پنج سنت بود و در هر داروخانه به طور متوسط 9 لیوان فروخته میشد. فرانک رابینسون نام کوکاکولا را بر روی این نوشیدنی گذاشت و نام آن را با دستخط خود نوشت که تبدیل به لوگوی این نوشیدنی خاص پرطرفدار شد. تولید نوشابه کوکاکولا تحقق کنجکاوی یک داروساز جوان بود. بیشتر بخوانید:(راز و رمز ساختن نوشابه کوکاکولا)

دلایل موفقیت شرکت کوکاکولا

1- تبدیل کردن نوآوری به یک فرصت تجاری

دو سال بعد از خلق این شرکت، آساکندلر یک بازرگانی که شم تجاری خیلی بالایی داشت، فرمول این نوشیدنی خاص را به قیمت 2300 دلار خریداری کرد. آساکندلر اولین رئیس شرکت کوکا کولا بود که این اختراع را به یک تجارت تبدیل کرد. آساکندلر به تبلیغات اعتقاد زیادی داشت و به همین دلیل یک سری کوپن ویژه تست کردن رایگان بین مردم پخش کرد. در دوران ریاست ایشان وسایلی مثل تقویم،ساعت،لیوان ،گلدان و … با لوگوی کوکا کولا در داروخانه ها بفروش رسید. در واقع مردم همه جا لوگوی کوکا کولا را میدیدند و کنجکاوی آنها برانگیخته میشد.

2- تنوع بخشی در محصولات و توجه کردن به نیازهای جدید مشتریان

کوکا کولا بعد از 75 سال تصمیم گرفت تحولی عظیم در طعمهای نوشیدنی خود ایجاد کند و آنها را افزایش دهد. این شرکت به تولید کردن و عرضه نوشیدنی هایی مثل فانتا پرتغالی و یا اسپرایت لیمویی پرداخت. تبلیغات در این شرکت به حدی هوشمندانه و فراگیر بود که تمام آمریکایی ها در عرض 24 ساعت از تولید این محصول باخبر شدند.

تعداد نفراتی که از محصولات جدید شرکت کوکا کولا باخبر شده بودند از تعداد افرادی که از قدم برداشتن نیل آرمسترانگ بر روی ماه خبر داشتند، خیلی بیشتر بود و این یکی از دلایل کارآمدی و تاثیر گذار بودن سیاست های تبلیغاتی و بازاریابی در این شرکت بوده است. کوکا کولا اولین شرکتی بود که مجوز تولید نوشیدنی به طور بسته بندی را در کشور پهناوری مثل چین کسب کرد.

3- صداقت داشتن و ریسک پذیری در تولید محصول

در طی سالها، تغییراتی در فرمول تولید کوکا کولا ایجاد شد که ابتدا مردم مقاومت کردند و در مواردی هم دیده شد که باعث کاهش میزان فروش شده است و میدان را برای رقبایی مثل پپسی باز کرد ولی مدیران با اینکه بعضی مواقع به صورت مقطعی عقب نشینی کردند ولی در سالهای بعد نشان دادند که این عقب نشینی ها بعدها باعث موفقیتهای بیشتر شرکت شد.

در یک برهه ی تاریخی در شرکت کوکا کولا علاوه بر تولید محصولات جدید برای اینکه مشتریان قدیمی را از دست ندهند تا مدتها اقدام به تولید این نوشیدنی با فرمول قدیمی کردند و نام این محصول را کوکا کولا کلاسیک گذاشتند. به مرور زمان و با رفع عصبانیت موقتی مردم که فکر میکردن به میراث ملی آنها توهین شده است، تولید نوشابه با فرمول قدیمی برای همیشه متوقف شد. در طی سالها کوکا کولا ثابت کرده است که به طرز منفعلانه در انتظار تغییر نخواهد ماند و خود تغییر را ایجاد خواهد کرد.

4- نوآوری در بطری

در سال 1894یک تاجر پیشنهاد داد که کوکا کولا را داخل بطری های ویژه به فروش برساند،کندلر که نمیدانست آینده کوکا کولا بستگی به این ایده ناب دارد، به این پیشنهاد خلاقانه توجهی نکرد و بعد از آن دو وکیل مجوز فروش کوکاکولا را در بطریها گرفتند و هر بطری را به مبلغ یک دلار فروختند. بالاخره بعد از سالها، کوکا کولا به اهمیت فروش نوشیدنی هایش در بطری پی برد و بطریهای زیبایی را طراحی کرد. لوگوی این شرکت طوری بر روی بطری های شیشه ای حک شده است که در تاریکی نیز قابل مشاهده است.

5- تاثیر گذاری میرثا وودراف

شاید بتوان گفت رابرت وودراف تاثیرگذارترین فرد در تاریخ کوکا کولا است،وی در سال 1923 میلادی یعنی پنج سال بعد از آنکه پدرش شرکت را از کندلر خرید، تمام امور را در دست گرفت. او که 60 سال مدیر کوکا کولا و نابغه بازاریابی هم بود، نقش مهمی در گسترش این نام تجاری در سرتاسر جهان داشت.

در یک اقدام هوشمندانه شرکت کوکا کولا همراه با اعضای تیم المپیک ایالات متحده آمریکا در مسابقات 1928 آمستردام حضور پیدا کرد و بیش از پیش خود را به جهانیان شناساند. در همین سالها بود که شرکت برای راحتی و آسایش مشتریان خود علی الخصوص زنان خانه دار، عرضه کوکا کولا را در بسته های شش تایی آغاز کرد.

6- حضور و شهرت جهانی کوکا کولا

آوازه ی کوکا کولا و محصولاتش طوری در جهان پیچیده که کلمه ی کوکا کولا بعد از واژه ی اوکی به دومین واژه شناخته شده انگلیسی در جهان تبدیل شده است. در حال حاضر متوسط فروش این برند جهانی روزانه چیزی حدود 1.9 میلیارد نوشابه در روز است.

حقایقی جالب در مورد کوکا کولا

حقایقی جالب در شرکت کوکا کولا که تا الان شاید نمیدانستید

♦ این نوشیدنی خاص و پرطرفدار فقط در دو کشور کره شمالی و کوبا فروخته نمیشود.

♦ تعداد نوشیدنی هایی که توسط این شرکت تولید میشود به اندازه ای زیاد است که اگر بخواهید همه ی آنها را امتحان کنید باید این کار را هر روز به مدت 9 سال ادامه دهید.

♦ اگر تمام قطره های تولید شده در شرکت کوکا کولا را در بطریهای کوچک 8 اونسی که حدودا 227 گرم میشود بریزیم و آنها را پشت سرهم قرار دهیم میتوانیم بیشتر از 2 هزار بار به ماه سفر کنیم و برگردیم.

♦ همانطور که گفتیم این برند اعتقاد دارد بعد از کلمه ی اوکی عنوان دومین کلمه ی پرطرفدار در دنیاست.

♦ کشور مکزیک بیشترین مصرف کننده از این برند هستند و هر مکزیکی به طور متوسط سالانه 745 نوشابه کوکا کولا میخورد.

♦ بابانوئل هایی که الان با این قیافه میشناسیم در سال 1920 به لطف تبلیغات کوکا کولا به معروفیت رسیدند.

♦ کوکا کولا اولین نوشابه ای بود که در سال 1985 به فضا رفت.

♦ 94 درصد از مردم دنیا، لوگوی معروف سفید و قرمز این برند را میشناسند و به طور متوسط هر شخص هر چهار روز یکبار، کوکاکولا مصرف میکند.

بیشتر بخوانید:(مالک کارخانه کوکا کولا ایران کیست؟)

کلام آخر

اکثر برندهایی که در سطح جهان به معروفیت رسیدند و به موفقیت های بین المللی دست پیدا کردند، در ابتدا از ایده های کوچک و خلاقانه شروع بکار کردند و در ادامه کار با تبلیغات و سیاست گذاری های درست به سوددهی و رشد کلان رسیده اند.

در شرکت کوکا کولا با توجه به مشکلاتی که در طول سالیان سال با آن مواجه بودند، میتوان به علاقه داشتن و توجه به فرهنگ مردم کشورهای مختلف،تمرکز کردن بر سودآورترین خطوط تولید،ثبات در کیفیت،مشتری مداربودن،خلاقیت و بازاریابی تخصصی داشتن ،منابع مالی غنی،ریسک پذیر بودن،صداقت و … را از عوامل موفقیت شرکت کوکا کولا دانست. و کلام آخر اینکه صبرداشتن یکی از مهمترین عوامل موفقیت در این شرکت است. (هر وقت خواستید در کسب و کار جا بزنید به این فکر کنید که کوکا کولا سال اول فقط 25 بطری فروخت.)

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *