چگونه می توان سرعت یادگیری را افزایش داد؟

نقش یادگیری در همه لحظات زندگی نمایان است. یادگیری فقط آموختن یک مهارت یا مطالب درسی نیست؛ انسان یاد می‌گیرد که از چه چیزی بهراسد، به چه چیزی علاقه داشته باشد و چگونه رفتار کند. یادگیری زمانی اتفاق می‌افتد که رفتارها و ذهنیات افراد و به همراه آن اندیشه و عمل آن‌ها تغییر کند. هر نوع رشد با پیشرفت شخصی و تغییر در رفتار، نگرش و روحیه نیاز به یک مهارت اساسی به نام یادگیری دارد. همانقدر که یادگیری مهم است، سرعت یادگیری هم در زندگی تاثیرگذار می باشد.

یادگیری یک فرایند لذت بخش برای انسان است. هر انسانی یادگیری را از همان بدو تولد شروع می‌کند. وقتی که گریه می‌کند تا توجه مادرش را به خود جلب کند. این یک واقعیت است اگر چه که برخی از ویژگی های ما ذاتی هستند، اما ما باید هرچه بزرگتر می‌شویم، یاد بگیریم و مهارت کسب کنیم. در واقع افراد ماهر در مقایسه با دیگران، عملکرد بهتری دارند و می توانند خوشبختی خود را به دلیل رشد و پیشرفت شخصی و حرفه ای در زندگی خود حفظ کنند.

اهمیت یادگیری به این دلیل است که مسیر مطمئنی را فراهم می‌کند و می‌تواند به فرد کمک کند در انجام کاری بهتر عمل کند. یادگیری، فرصتهای جدیدی در اختیار شما قرار می‌دهد که در نهایت به رشد درآمد و بهبود جایگاه شما و پیشرفت حرفه ای در جامعه منجر می شود.

چگونه می‌توان سرعت یادگیری را افزایش داد؟ چرا بعضی از افراد سریعتر از دیگران مهارت ها را آموزش می‌بینند؟ آیا افزایش سرعت یادگیری نیاز به مهارت های خاصی دارد؟ از چه روش و یا راهکارهایی می توان برای یادگیری سریع استفاده کرد؟ در این مقاله راه کارهای مناسبی جهت افزایش سرعت یادگیری به شما معرفی خواهد شد.

چرا باید سرعت یادگیری خود را افزایش دهیم؟

یادگیری یکی از موضوعات مهم زندگی انسان است چون توانایی ایده پردازی را افزایش می‌دهد و کمک می کند تا ظرفیت های خود را بشناسیم. ما همیشه در تلاش برای یادگیری هستیم و به دلیل زمان بر بودن فرایند یادگیری باید بتوانیم با سرعت بخشیدن به این روند از وقت خود نهایت استفاده را ببریم. سرعت یادگیری، به اندازه میزان یادگیری مهم است و همه انسانها دوست دارند مقدار زیادی دانش و مهارت را در زمان کوتاهی فرا بگیرند.

وقتی افراد با روش‌هایی، سرعت یادگیری خود را افزایش دهند، امکان هدر رفتن زمان و انرژی برای آنها به حداقل می رسد و علاقه بیشتری به یادگیری موضوعات جدید پیدا می کنند. بنابراین از یادگیری خسته نمی شوید بلکه لذت می‌برید.

فرض کنید که می‌خواهید از نقطه ای به نقطه دیگر در طول یک زمان مشخصی برسید و یک مهارت و دانشی را کسب کنید. اگر مهارت و روشهای یادگیری را بدانیم، می‌توانیم در زمان کمتری به آن نقطه برسیم.

یک سوال اساسی که وجود دارد این است که چرا ما باید اصلا یاد بگیریم و چرا این یادگیری باید سریع باشد؟ فرض کنید هدف شما جمع آوری سیصد میلیون پول است، خب این خیلی مهم است که شما این پول را در سن 50 سالگی یا 25 سالگی بدست آورید. میتوانید این تفاوت را احساس کنید که در کل زندگی شما تاثیرگذار است. پس این مهم است چه زمانی را صرف کنیم تا مهارتی را کسب کنیم و آن را اجرا کنیم.

 دنیای امروز به سرعت در حال متحول شدن است و از طرف دیگر همزمان با تغییرات دنیای امروز، تکنولوژی ها نیز با سرعت بیشتری در حال پیشرفت هستند. سوال اینجاست که آیا می توان خود را با تغییرات جدید زندگی هماهنگ کرد؟ سرعت در یادگیری نیازمند هماهنگی با شرایط جدید زندگی است که همه افراد از این مهارت برخوردار نیستند. بنابراین برای پیشرفت در زندگی امروز و هماهنگی با تغییرات جدید زندگی، لازم است فرد مهارت خود را برای یادگیری سریع مطالب جدید افزایش دهد.

سامانه کارآموزی کارمان

تحصیلات یا مدرک تحصیلی لزوما به این معنی نیست که شغل رویایی خود را به دست آورده اید زیرا کارفرمایان این روزها به دنبال مهارت های اضافی یا قابل انتقال، دانش و قدرت یادگیری عملی متقاضی، قبل از انتخاب برای هر شغلی هستند.

به همین دلیل انسانها همواره به دنبال این بودند که چگونه سرعت یادگیری خود را افزاش دهند و به همین منظور شروع به اختراع ابزاری نمودند که کسب مهارت را برای آنها آسانتر کند، تکنولوژی، یادگیری را آسان کرده است و ابزارهای آنلاین، آموزشهای ویدیویی و اپلیکیشن های مختلفی برای این منظور طراحی شده اند تا توانایی های شما را افزایش دهند.

چه راهکارهایی برای افزایش سرعت یادگیری موثر است؟

توانایی یادگیری سریع، یک سرمایه و دارایی به شمار می‌آید. افرادی که مفاهیم و محتوای مطالب را به سرعت درک می‌کنند و مهارت های جدید را یاد می گیرند نسبت به بقیه افراد که برای یادگیری تلاش می‌کنند، دارای برتری هستند. در این قسمت راه کارهای مناسبی جهت افزایش سرعت یادگیری به شما معرفی خواهد شد.

1- تعریف کردن یک هدف

همواره به یاد داشته باشید که هدفتان از یادگیری چیست یا اینکه چرا تصمیم گرفته اید مهارتی را یاد بگیرید. پاسخ به این سوال خود، می تواند انگیزه ی بسیار مناسبی برای افزایش سرعت یادگیری آن مهارت باشد. هرچه انگیزه انسان قوی تر باشد، سرعت عمل او بیشتر می شود. از خودتان بپرسید که چرا این کار را انجام می‌دهید؟ و چه امتیازاتی برای شما دارد؟

2- برنامه ریزی درست و انتخاب درست سیلابس ها

نگرش مثبت و برنامه ریزی برای یادگیری، راهی به سوی موفقیت است. برنامه‌ریزی درست و انتخاب درست سیلابس ها، زمان یادگیری را برای فرد برجسته و مهم می‌كند. یک برنامه، هنگامی مفید است که علاوه بر توجه به نیازها و روحیات افراد، اصول یادگیری نیز در آن رعایت شده باشد.

تعیین هدف، پایه و اساس هر برنامه ریزی است زیرا برنامه ریزی برای میسر ساختن و تحقق بخشیدن به اهداف، طرح ریزی می‌شود. برنامه ریزی و مشاوره درست برای یادگیری، از وارد شدن به یک مسیر اشتباه جلوگیری می‌کند و در صورتی که برنامه‌ی درستی اتخاذ شود، شاهد افزایش کیفیت یادگیری و در نهایت افزایش سرعت یادگیری خواهیم بود.

3- تقسیم مهارت به وظایف کوچکتر

وقتی قصد و اراده فراگیری مهارت جدیدی را دارید، بهتر است که آن را به بخشهای کوچکتر تبدیل کنید و با این کار سرعت یادگیری خود را افزایش دهید. چون انجام وظایف کوچکتر به مراتب سریع تر و آسانتر خواهد بود.

دانیل کویل، نویسنده و متخصص استعدادها، در کتاب کد استعداد خود می گوید ” تکه ها باید مهارت حروف الفبا را در زبان داشته باشند، به تنهایی هر کدام تقریبا بی فایده است اما وقتی آنها را با قطعات بزرگتر ترکیب کنیم و وقتی این قطعات به چیزهای بزرگتر (جملات و پاراگراف ها) ترکیب شوند می‌توانند چیزی پیچیده و زیبا بسازند.”

4- انجام ندادن همزمان چندین وظیفه

مغز نمی تواند توجه یکسانی به دو وظیفه به طور همزمان داشته باشد، علاوه بر اینکه یک وظیفه باید به چندین بخش تبدیل شود، همانطور هم باید تمام انرژی خود را صرف همان بخش بکنید. این کار باعث می شود که سرعت یادگیری شما افزایش پیدا کند. هر بخش را به خوبی یاد بگیرد و بعد بخش ها را به هم ارتباط دهید. پیوند بین مطالب، یادآوری را آسان و برای دراز مدت در حافظه نگه می‌دارد.

5- استفاده از قلم و کاغذ

اگرچه ممکن است که نوشتن یادداشت ها بر روی لب تاب در طی یک کنفرانس یا سخنرانی دقیق‌‌تر و سریع تر باشد، اما اینطور نیست، بهترین کار برای سرعت بخشیدن به یادگیری، همان روش قدیمی یادداشت برداری است.

نوشتن شما را مجبور می‌کند که با ایده ها مواجه شوید و در دراز مدت این ایده‌ها در ذهن شما حک می‌شود. پس برای افزایش سرعت یادگیری، هرگز از نوشتن غافل نشوید.

6- ترکیب سبک های مختلف یادگیری

افراد روش های مختلفی برای یادگیری دارند. از روش های یادگیری می‌توان به دیداری، شنیداری، خواندن- نوشتن اشاره کرد. افرادی که از روش یادگیری دیداری استفاده می‌کنند، باید با مشاهده تصاویر، نمودار و یا پاورپوینت سرعت یادگیری خود را افزایش دهند.

افرادی هم با روش شنیداری سریعتر یاد می گیرند، این افراد باید از کتاب های صوتی، مصاحبه ها و ابزارهای شنیداری استفاده کنند. در روش یادگیری خواندن- نوشتن، افراد نه تنها مطلب را خوانده بلکه باید آن را روی کاغذ نیز بنویسند. نکته مهم برای افزایش سرعت یادگیری، این است که فرد باید با توجه به ویژگی های شخصیتی خود این تکنیک را کشف کند.

7- تمرکز بر تکرار

برتعداد تکرارها تمرکز کنید نه بر مدت زمانی که تمرین می کنید. وقتی می گوییم که 7 ساعت به طور مداوم مطالعه کرده ام اغلب خودمان را فریب می دهیم. چه مدت از این 7 ساعت به صورت متمرکز برای این مطلب یا مهارت صرف شده است؟

چقدر زمان صرف حواس پرتی ما برای چک کردن ایمیل یا فیس بوک یا کارهای دیگر شده است. نکته اصلی این است که ما نباید زمان طولانی برای یادگیری صرف کنیم، بلکه باید میزان تکرارهای یادگیری آن مهارت جدید را افزایش دهیم.

8- یاد دادن به دیگران

وقتی چیزی را که یاد گرفته اید، به زبان خودتان بیان می‌کنید علاوه بر اینکه در جایگاه استادی هستید درک خودتان از آن موضوع را نیز افزایش می‌دهید.

طبق مطالعه ای در سال 2007، فرزندان بزرگتر، عموما باهوش تر از فرزندان کوچکتر هستند چرا که یکی از کارهایی که انجام می‌دهند این است که دانش و مهارتی که یاد می‌گیرند به فرزندان کوچکتر منتقل می‌کنند.

9- یادگیری قبل خواب

یادگرفتن یک مطلب جدید در هنگام قبل خواب، مزایای قابل توجهی نسبت به یادگیری در طول روز دارد. شواهد نشان می‌دهد که بازسازی مغز و تثبیت عملکردها در هنگام خواب عمیق انجام می‌شود. بنابراین یادگیری یک چیز جدید قبل از خواب ( نه در هنگام خستگی ) یک راه قطعی برای یادگیری بیشتر است.

10- ارتباط برقرار کردن مطالب جدید با دانسته های قدیمی

وقتی در حال یادگیری چیزی هستید، می خواهید تا جایی که امکان دارد ارتباطی بین دانسته‌های قدیمی و جدید برقرار کنید. این روش، موثرترین راه برای ایجاد درک واقعی است. هنگامی که درک شما از موضوعی بیشتر می‌شود، امکان یادگیری سریع تر را فراهم می‌کنید.

اغلب افراد برای افزایش سرعت یادگیری، از رمزگذاری استفاده می کنند و با این روش بین چیزهای که یاد گرفته و مطالب جدیدتر ارتباط برقرار می کنند. هر چه ارتباط ذهنی بیشتر باشد سرعت یادگیری نیز افزایش پیدا می کند.

11- لذت بردن از یادگیری

انیشتن درنامه‌ای به پسرش که قصد یادگیری ساز پیانو داشت نوشت “بسیار خوشحالم که از نواختن پیانو لذت می‌بری. وقتی به انجام کاری مشغول می‌شوی که گذر زمان را احساس نمی‌کنی یعنی از آن لذت می‌بری و این بهترین راه یادگیری است. من نیز گاهی اوقات به ‌اندازه‌ای در کار غرق می‌شوم که فراموش می‌کنم ناهار بخورم “. او معتقد بود، جهش‌های فکری و سرگرمی با هم در ارتباط هستند و هرقدر بیشتر از یادگرفتن لذت ببرید، اطلاعات با سرعت بیشتری در ذهنتان ماندگار شده و دستیابی به موفقیت، آسانتر می‌شود.

12- ورزش مغز

اگرچه مغز بصورت علمی ماهیچه نیست ولی استفاده هر‌چه بیشتر از مغز، سرعت توانایی شناختی و حافظه را بهبود می بخشد. تقویت این توانایی به این معنی است که یادگیری برای شما سریع تر خواهد شد. با یادگیری مهارت های جدید، ذهن خود را تمرین دهید، این کار را با مطالعه موضوعات یا بازی هایی که برای شما جذاب هستند انجام دهید.

13- قابل فهم کردن مطالب جدید

فاینمن، فیزیک دان برنده جایزه نوبل، در رابطه با افزایش سرعت یادگیری گفته ” زمانی که ایده ای را از ابتدا تا پایان به زبان ساده و قابل فهم برای بچه ها مطرح می کنید، مجبور می شوید مفهوم موضوع را بهتر درک کرده و با یک مثال قابل فهم درک آن را راحت کنید. پس باید از کلمات عمومی استفاده کرده و ایرادهای خود را در فهم موضوع پیدا کنید. قابل فهم کردن موضوع، شما را در افزایش سرعت یادگیری کمک می کند.”

14- بازی و پاداش

وقتی یادگیری به یک بازی لذت بخش تبدیل می شود، زمان ساکت می ماند و ما خود را در تکرار آن کار غرق می کنیم. اگر می خواهیم مهارت جدیدی کسب کنیم یک استراتژی موثر بازی کردن است. یک بازی بسازید و قوانین بازی را تنظیم کنید و پس از یادگیری به خود پاداش دهید. پاداش مسئله مهمی است زیرا مغز عاشق پاداش است.

همانطور که چارلز داهیگ در کتاب خود به قدرت عادت اشاره کرده است، پاداش در شکل گیری عادت موثر است. هنگامی که رفتاری به عادت تبدیل می شود، آن را سریع تر و راحت تر انجام می دهیم. 

15- استفاده از تجربیات دیگران

در دنیای امروز، اینترنت امکان برقراری ارتباط با جهان را برای ما میسر کرده است. بیشتر اوقات استفاده از تجربه دیگران و مشاوره گرفتن از افراد حاذق در آن رشته بهترین راه صرفه جویی در زمان و کسب مهارت است. به عنوان مثال یاد گرفتن تکنیک ها برای کسب مهارت نه تنها سرعت یادگیری را برای ما افزایش می‌دهد بلکه درک بهتری از موضوع پیدا می‌کنیم و در زمان کمتری آن را یاد می‌گیریم.

16- خارج شدن از بعد تئوری و انجام مهارت ها برای یادگیری بهتر

تا زمانی که از چیزی عملا استفاده نکنید آن را به درستی درک نمی‌کنید. هرچه مهارتمان در عمل بیشتر باشد، به همان نسبت از سرعت بالاتری در انجام کارها برخوردار خواهیم بود. به عنوان مثال هنگامی که تجربه کمی در نجاری داشته باشید، ممکن است قطعه چوبی که یک نجار در یک دقیقه و به طرز حرفه ای برش می‌زند را در ده دقیقه، با کیفیت نه چندان مطلوب برش بزنید، چون مهارت لازم را ندارید. 

یک دوره کارآموزی موثر، به افراد امکان شناسایی توانایی‌هایشان را خواهد داد و بعد از پایان دوره کارآموزی امکان اشتغال در کسب و کارهای مختلف برای آنها فراهم خواهد شد.

جمع بندی

در ابتدا به اهمیت یادگیری و نقش یادگیری در زندگی و اینکه چرا نیاز به یادگیری داریم پرداختیم و راهکارهایی برای افزایش سرعت یادگیری همانند برنامه ریزی و تعیین هدف، تقسیم وظایف به کارهای کوچکتر، استفاده از کاغذ و قلم، ارتباط دادن مطالب با دانسته های قدیمی تر، لذت بردن از یادگیری، قابل فهم کردن مطالب، ورزش مغز، لذت یادگیری به عنوان یک بازی، و در انتها هم یادگیری از تجربیات دیگران و عملی کردن مهارت را ارائه دادیم.

شما برای یادگیری با سرعت مناسب و صرفه جویی در زمان هم باید از تجربه های دیگران استفاده کنید و هم برنامه ای مناسب داشته باشید که سیلابس های آموزشی را به درستی انتخاب کرده باشد و همچنین مطالب و مفاهیم را به طور عملی تست و تجربه کنید، به همین منظور مجموعه کارمان، اقدام به برگزاری دوره های کارآموزی نموده است.

اگر به دنبال یادگیری به طور موثر و منظم هستید و یا شاغل هستید و نمی توانید از کلاس های آموزشی حضوری بهره ببرید، طرح کارآموزی کارمان با بهره گیری از جدید ترین تکنیک ها و ترفندهای آموزشی به صورت آنلاین اقدام به آموزش مهارت های بازاریابی دیجیتال و تحلیلگر بازار سرمایه کرده است و شما خیلی سریع می توانید به این مهارت ها مسلط شوید. پس همراه ما باشید.

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *