آیا شما شخصی هستید که دوست دارید رشد کنید؟ آیا دائما به دنبال بهتر شدن و مفید بودن برای خود و دیگران هستید؟
همه ما خواهان خوشبختی، موفقیت، عشق و سعادت هستیم، اما حقیقت این است که هیچ یک از ما کامل نیستیم و هرگز نخواهیم بود. این بدان معنا نیست که باید از رشد و بهبود خود صرف نظر کنیم. پتانسیل انسانی بی حد و حصر است، بنابراین رسیدن به نقطه ای بدون رشد غیرممکن خواهد بود.

بهتر شدن به این معنی نیست که بیش از حد به خود سخت بگیرید، در واقع کاملاً برعکس است. هر چقدر مهربانی و دلسوزی را در خود تقویت کنید، می توانید با اطرافیان خود به همان شیوه رفتار کنید. به علاوه، انجام کارهای خوب برای دیگران، می تواند معنای عمیق تری به زندگی شما ببخشد، حتی ممکن است به بهبود سلامت جسمی و روانی شما کمک کند.

 

هدف زندگی شادی نیست، مفید بودن است

سالیان سال است که اغلب مردم معتقدند تنها یک هدف در زندگی وجود دارد و آن شاد بودن است. پس چرا در زندگی این همه سختی را پشت سر میگذاریم؟ اگر به اطراف خود نگاه کنید، خواهید دید مردم به دنبال شادی در زندگی خود هستند و در رسیدن به شادی از یک دیگر تقلید میکنند.در واقع، به همین دلیل است که انسان ها به طور جمعی چیزهایی را می خرند که به آنها نیاز ندارند، با افرادی که دوستشان ندارند رابطه برقرار میکنند و سعی می کنند سخت تلاش کنند تا تایید افرادی که دوست ندارند را به دست آورند.

همه ی مردم کارهایی را انجام میدهند که فکر میکنند آن ها را خوشحال میکند. به عنوان مثال

به خرید میروند

با مردم ارتباط برقرار میکنند

شغل پردرآمدی پیدا میکنند که آن را دوست ندارند

به تعطیلات میروند

و…..

اما در پایان روز، در رختخواب خود (به تنهایی یا در کنار همسرشان) دراز کشیده اند و فکر می کنند: در این جستجوی بی پایان شادی و خوشبختی چه اتفاقی می افتد؟ بهتر است بدانید خوشبختی نمی تواند به خودی خود یک هدف باشد. بنابراین، این چیزی نیست که قابل دستیابی باشد. شادی صرفاً محصول جانبی سودمندی است.بیشتر کارهایی که در زندگی انجام می دهیم فقط فعالیت ها و تجربیات هستند. مثل:

 • رفتن به تعطیلات
 • کارکردن
 • خرید کردن
 • غذا خوردن

این چیزها باید شما را خوشحال کنند، درست است؟

اما آنها مفید نیستند. شما چیزی خلق نمی کنید. شما فقط در حال مصرف کردن یا انجام کاری هستید. اشتباه نکنید من دوست دارم به تعطیلات بروم یا گاهی اوقات به خرید بروم. اما صادقانه بگویم، این چیزی نیست که به زندگی معنا ببخشد.ما انسان ها زمانی خوشحال می شویم که مفید باشیم. مثل وقتی که چیزی را خلق می کنیم که دیگران بتوانند از آن استفاده کنند یا زمان هایی که چیزی را ایجاد می کنیم که بتوانیم از آن استفاده کنیم.

آیا در طول زندگی خود کارهای مفیدی انجام داده اید؟ نیازی نیست دنیا را تغییر دهید یا چیزی را عوض کنید. فقط کمی بهتر از آنچه که قبلا بوده اید را انجام دهید.اگر نمی دانید چگونه، در زیر چند ایده ذکر شده است

 • در کاری که مسئولیت شما نیست به رئیس خود کمک کنید.
 • مادرتان را را به آبگرم ببرید
 • یک کولاژ با عکس (نه دیجیتال) برای همسرتان بسازید.
 • مقاله ای در مورد چیزهایی که در زندگی یاد گرفتید بنویسید.
 • به خانم بارداری که یک بچه 2 ساله هم دارد با کالسکه اش کمک کنید.
 • با دوست خود تماس بگیرید و بپرسید که آیا می توانید در مورد چیزی به او کمک کنید.
 • یک میز ایستاده بسازید.
 • یک کسب و کار راه اندازی کنید و کارمند استخدام کنید و با آنها خوب رفتار کنید.

این ها فقط برخی از کارهایی است که می توانید به عنوان فعالیت های مفید انجام دهید. می بینید؟ موارد بزرگ و سختی نیست اما وقتی هر روز کارهای مفیدی انجام میدهید حتی اگر کوچک باشد. باز هم به کیفیت زندگیتان اضافه میکنید.

راهکار هایی که سبب میشود برای خود و دیگران مفید و موثر واقع شویم.

همه می خواهند فرد بهتری شوند، اما برخی نمی دانند که چگونه می توانند به فرد مفیدتری برای خود و دیگران تبدیل شوند. بهترین راه برای تبدیل شدن به یک فرد موثر و مفید چیست؟ در اینجا برخی از مهمترین راهها برای تبدیل شدن به یک فرد مفید و موثر را بیان می کنیم.

1- از دیگران قدرشناسی کنید.

منظور، الکی تعریف کردن نیست، اگر شخصی کاری را درست انجام می دهد، در مورد آنچه که هست تعریف کنید. بسیاری از اوقات مردم دوست دارند از آنها قدردانی کنید و دادن یک هدیه کوچک به کسی، امکان دارد در روز یا شاید زندگی او تغییر ایجاد کنید. تحقیقات نشان داده است که قدردانی در زندگی روزمره، می تواند به دفع استرس، بهبود خواب و ایجاد روابط اجتماعی مثبت تر کمک کند.

2- خودتان را آنچه که هستید ببینید.

اولین قدم برای بهبود خود به عنوان یک فرد، آگاهی از این است که چه کسی هستید و چه کارهایی می توانید برای رشد خود انجام دهید تا در زندگی، فرد بهتری برای خود و دیگران شوید. بهتر است که با خودتان روراست باشید، خوب، بد و زشت خود را بپذیرید و در تلاش برای بهبود ضعف و کاستی های خود باشید. خصوصیات منفی شما چیست؟ برای رشد و پیشرفت شخصی خود باید در چه زمینه هایی کار کنید؟ وقتی واقعاً خود را درک کنید، می توانید تلاش آگاهانه ای برای بهبود خود و برقراری ارتباط بهتر با دیگران انجام دهید.

3- از دیگران حمایت کنید.

اقدامات شما بدون توجه به درخواست کمک، بازتاب و نشان دهنده شخصیت شما است. با این کار، متوجه خواهید شد که احساس حضور و ارتباط بیشتری با اطرافیان دارید، حتی اگر با آنها رابطه نزدیک نداشته باشید. هنگامی که شما کارهای خوب و موثرتری برای دیگران انجام می دهید، چندین برابر آن با روش های غیر منتظره به شما برمی گردد.
کمک به دیگران ممکن است راهی آشکار برای تبدیل شدن به یک فرد موثر باشد. ما اغلب در مورد “افراد خوب” به کسانی فکر می کنیم که حاضرند برای دیگران فداکاری کنند. با این حال، کارهای خوب علاوه بر اینکه می‌تواند دنیا را به مکان بهتری تبدیل ‌کند، شما را نیز به دلیل ارتباط بین نوع دوستی و بهزیستی عاطفی، به فردی شادتر، دلسوزتر و بهتری تبدیل می‌کند.

اگر بخواهیم به فرد مفیدتر و موثرتری تبدیل شویم، احترام به دیگران قانون طلایی می باشد.
اگر بخواهیم به فرد مفیدتر و موثرتری تبدیل شویم، احترام به دیگران قانون طلایی می باشد.

4- به دیگران (و خود) احترام بگذارید.

اگر بخواهیم به فرد مفیدتر و موثرتری تبدیل شویم، احترام به دیگران قانون طلایی می باشد. این فراتر از رفتار خوب با دیگران و گوش دادن به آنها است، گرچه اینها عناصر مهم احترام هستند. احترام همچنین به رسمیت شناختن تفاوتها به شیوه ای صمیمانه است. احترام به زمان، ایده ها، تجربیات و سبک زندگی دیگران مهم است. با احترام گذاشتن، دیگران را تأیید می کنیم و اهمیت رفتار صادقانه با دیگران را تشخیص می دهیم. این بدان معنا نیست که شما باید تملق کنید یا با نظرات آنها موافقت کنید، بلکه با احترام می توانید مخالف باشید.

5- شنونده خوبی باشید.

گوش دادن به دیگران، شنیدن آنها با ذهن باز، یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای خود و دیگران انجام دهید. این کار به گوینده نشان می دهد که شما برای نظر او ارزش قائل هستید و به شما امکان می دهد ارتباط نزدیکتر با دیگران برقرار کنید. ما باید سعی کنیم به همه افرادی که ما را احاطه کرده اند، گوش دهیم، نه فقط افرادی که می خواهیم آنها را تحت تأثیر قرار دهیم. شنونده بودن می تواند به تقویت روابط عمیق تر و قرار دادن ما در معرض افکار، عقاید و جهان بینی فراتر از تجربیات خود، کمک کند و افکار و اعمال ما را تغییر دهد و به سمت بهتری هدایت کند.

 

6- صادق و روراست باشید.

اگر یکی از عزیزان یا شرکای تجاری به شما دروغ بگوید، چه احساسی خواهید داشت؟ در این شرایط احساس می کنید اعتماد خود را نسبت به آنها از دست داده اید. اگر می خواهید در زندگی شخصی یا شغلی خود فرد بهتری باشید، همیشه باید واقعیت را بگویید و آنچه را که می خواهید انتقال دهید را تا حد ممکن واضح بیان کنید. بیاموزید که افکار، احساسات و ایده های خود را به روشی باز و صادقانه بیان کنید.

7- اهداف خود را تعیین کنید.

اهداف به ما تمرکز و راهی برای سنجش پیشرفت می دهند. اهداف به ما انگیزه می دهند تا در مسیر خود باقی بمانیم. با نوشتن اهداف خود شروع کنید، کسانی که اهداف و رویاهای خود را یادداشت می کنند، در واقع سریع تر به آنها می رسند. اهداف شخصی و شغلی شما چیست؟ پنج سال دیگر خودت را کجا می بینی؟ و آن وقت می خواهید چجور آدمی باشید؟ این اهداف را به طور مثبت تنظیم کنید.

اهداف به ما تمرکز و راهی برای سنجش پیشرفت می دهند

8- فرصت های رشد و تغییر را بشناسید.

زندگی پر از پیچ و خم های غیرمنتظره است که نمی توانیم پیش بینی کنیم. ما نمی توانیم از تغییر در زندگی هراس نداشته باشیم زیرا موارد ناشناخته، همیشه کمی ترسناک به نظر می رسند. بدون اینکه متوجه شوید این ترس می تواند از پیشرفت شما جلوگیری کند. اجازه دادن به خود برای رشد و تکامل، بخش ضروری از زندگی است. از فرصت های جدید دور نشوید و از مسئولیت های خود شانه خالی نکنید. همیشه سعی کنید یادگیری چیزهای جدید را ادامه دهید. برای رشد و تبدیل شدن به یک فرد موثرتر و بهتر، آموزش و تجربه ضروری است.

 

 

9- خود را در معرض چالش قرار دهید.

سرانجام زندگی بدون، چالش چیست؟ رقابت یکی از بهترین راه های رشد است. چالشی را تنظیم کنید (کاهش وزن، ورزش، چالش مالی و غیره) و با یک دوست علاقه مند رقابت کنید تا ببینید چه کسی زودتر به آن هدف می رسد. طی این روند، هر دوی شما سودهای بیشتری نسبت به آن هدف به دست خواهید آورد. داشتن ذهنیت آزاد و امتحان کارهایی که معمولاً انجام نمی دهید، راهی آسان برای تبدیل شدن به یک فرد موثرتر است. ریسک کنید و خود را به چالش بکشید تا کاری را که همیشه از انجام آن ترسیده اید امتحان کنید.

10- عصبانی بودن را متوقف کنید.

بسیاری از افراد اجازه می دهند، خشم و عصبانیت مهارت های تصمیم گیری آنها را تحت تاثیر قرار ‌دهد. من قبلاً فردی عصبانی بودم، اما به این نتیجه رسیدم که این امر باعث خرابی روابط من با مردم و افزایش فشار خون و غیره می شود. كنترل خشم و تسلط بر آن مهارتی بسیار دشوار، ولی سودمند است. عصبانی ماندن علاوه بر اینکه به ما کمک نمی کند، بلکه مشکلات بیشتری را برایمان ایجاد می‌کند. به جای عصبانیت، تصمیم بگیریم راهی برای تغییر احساسات منفی خود پیدا کنیم تا فردی مفید و موثر تری برای خود و دیگران باشیم.

كنترل خشم و تسلط بر آن مهارتی بسیار دشوار، ولی سودمند است.
كنترل خشم و تسلط بر آن مهارتی بسیار دشوار، ولی سودمند است.

11- مسئولیت پذیر باشید.

وقتی همه چیز درست پیش نمی رود، دیگران را سرزنش نکنید. یک عنصر اصلی در رشد و تبدیل شدن به یک فرد مفید، یادگیری پذیرش مسئولیت در قبال اعمال خود، از جمله رفتارها، احساسات و شکست ها و همه چیزهایی که شما بر آنها کنترل دارید، است. شما زمانی می توانید بر زندگی خود کنترل داشته باشید که قبول کنید مسئولیت کارهای شما تنها بر عهده شماست.

برای اینکه این کار را یک قدم جلوتر ببرید، از خود بپرسید آیا مسئولیت زندگی مورد نظر خود و تبدیل شدن به شخصی که می خواهید باشید را می پذیرید؟ یا شما فقط اجازه می دهید زندگی اتفاق بیفتد و سپس جهان را مقصر شکست های خود بدانید؟

12- فرد دلسوزی باشید.

صرف نظر از اینکه صندلی خود را به یک سالخورده در مترو واگذار می کنید، به یک همکار در یک پروژه کمک می کنید یا هنگام بازگشت همسرتان از فروشگاه، مواد غذایی را حمل می کنید، دلسوز بودن یکی از ساده ترین روش ها برای فرد موثرتر شدن است. هرچه بیشتر به دیگران کمک کنیم احساس بهتری نسبت به خود و همه اطرافیان پیدا می کنیم.

اگر بخواهیم به فرد مفیدتر و موثرتری تبدیل شویم، احترام به دیگران قانون طلایی می باشد.

اگر بخواهیم به فرد مفیدتر و موثرتری تبدیل شویم، احترام به دیگران قانون طلایی می باشد.

سخنرانی تد – خانم الیزابت دان

در این ویدیو ، خانم الیزابت دان از سخنران های تد 2019 ، بیان میکند که چطور میتوانیم مفید باشیم و مفید بودن سبب شادی ما میشود ؟

دریافت زیرنویس سخنرانی تد 2019

لینک ویدیو اصلی در یوتوب

یک طرز فکر متفاوت

مفید بودن یک طرز فکر است و مانند هر طرز فکری، با یک تصمیم شروع می شود. یک روز از خواب بیدار شدم و با خودم فکر کردم: برای این دنیا چه کار می کنم؟ هیچ جوابی نبود و در همان روز شروع به نوشتن کردم. برای شما، این می تواند نقاشی، ایجاد یک محصول، کمک به افراد مسن یا هر کاری باشد که دوست دارید انجام دهید. زیاد جدی نگیرید زیاد به آن فکر نکنید فقط کاری را انجام دهید که مفید باشد. هر چیزی.


ما چطور سعی میکنیم مفید باشیم ؟

 

معرفی فرصت های کارآموزی کارمان
فرصت های کارآموزی کارمان

 

ما در دوره های آموزشی کارآموزی مجموعه کارمان  علاوه بر آموزش تخصصی و کاربردی متناسب با بازار کار ، به شما پروژه های واقعی میدهیم و شما زیر نظر یک مسئول فنی و منتور به کارورزی می پردازید و در تمامی دوره آموزشی و کاراموزی، شما میتوانید به راحتی با منتور خود، ارتباط داشته باشید.

در  کارمان، شما به خاطر انجام امور کارآموزی که به شدت در روند یادگیری شما تاثیر گذار است و سبب بدست آوردن سابقه کاری و تخصص و فرصت های استخدام از بهترین شرکت ها میشوید ، از سعی و خطاهای بیشتر و زمان بیشتر مسیر یادگیری اجتناب میکنید و زودتر به مسیر “چیرگی” دست پیدا خواهید کرد.

در نهایت هم اگر جز کارآموزان برتر مجموعه کارمان بودید ، به شما فرصت های کارآموزی و استخدام در بهترین و پیشروترین شرکت های ایرانی داده میشود.

یادگیری مهارت های نرم در سازمان - کارمان

بر اساس تحقیقات و مصاحبه هایی  که ما انجام دادیم ، دیدیم در رشد و موفقیت مسیر کاری و شغلی کارآموزانمون ، مهارت های نرم مثل مهارت های ارتباطی نقش اساسی رو داشته است بنابراین سعی کردیم برای مفید بودن بیشتر مجموعه مان ، آموزش های مهارت نرم رو به صورت رایگان ارائه بدیم که به جامعه و همنوعانمون بهتر بتونیم کمک کنیم.

همچنین سعی داریم که فرهنگ کارآموزی و شاگردی رو بیشتر گسترش بدیم و مزایای آن را فرهنگ سازی کنیم چون معتقدیم مسیر رشد از «کارآموزی یا شاگردی» میگذره و صاحب نظران حوزه های مختلف بر این امر تاکید داشته اند.

دوره های کارآموزی ما واقعا به کارآموزان پیشین مان کمک های زیادی کرده ، شما هم اگر دوست داشتید میتونید دوره های مختلف ما رو ببینید و از اونها استفاده کنید . مفید بودن ما در همین کار است .!

دوره های آموزشی کارآموزی ما به حوزه های متفاوتی تقسیم میشود که میتواند طیق وسیعی از علایق افراد متفاوت را دربرگیرد . دوره های آموزشی کارآموزی گرافیک تبلیغاتی ، سئو و دیجیتال مارکتینگ ، مهارت های نرم و بازارهای مالی مواردی هستند که میتواند برای دیگران مفید و کارا باشد.

جمع بندی

همه ما می خواهیم به نوعی برای خود و دیگران مفید باشیم. واقعیت این است که هرچقدر ما در زندگی تغییر کنیم، هرگز فرد کاملی نخواهیم شد، لازم است به خود یادآوری کنیم مهمترین چیز در زندگی ما چیست و احساس می کنیم چه تغییراتی باید انجام دهیم تا فرد موثرتری برای خود و دیگران شویم.
زندگی یک تمرین مداوم برای بهبود خود و مفید و موثر بودن برای دیگران است.

در حالی که برخی از این تمرکزها عمدتا معطوف به تحصیل کردن یا پیشرفت در محل کار است، اما گاهی اوقات فراموش می کنیم که رفتار خود و دیگران را بهبود ببخشیم. در عجله برای رسیدن به هدف، ایده “مفید بودن” می تواند با جاه طلبی و خودخواهی از بین برود. برای بهبود روح و عطوفت نسبت به خود و دیگران، در این مقاله ما به راهکارهایی اشاره کردیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

نویسنده : مرضیه ابراهیمی

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *