چگونه سخت کوش باشیم؟

در این مقاله از وبسایت کارمان سعی داریم راجع به سخت کوشی و راه های سخت کوشی صحبت کنیم و نظر افراد بزرگ و صاحب نظر رو در موردش بحث کنیم.

اغلب افراد سعی دارند که سخت‌کوش باشند اما  سخت کوش بودن به طور طبیعی به وجود نمی آید و ماز در بدو تولد سخت کوش زاده نشدیم .
ویژگی ها و خصوصیاتی که یک فرد سخت کوش باید داشته باشد، پایداری و استقامت است که تنها با تلاش و فداکاری بدست می آید.

یک فرد سخت کوش همیشه تمایل به یادگیری و پیدا کردن راه های جدید برای رشد و موفقیت دارد. آنها در موقعیتی که قرار دارند، قانع نیستند و با سخت کوشی می خواهند بهترین باشند. یک فرد سخت کوش از یادگیری تجربه های جدید، لذت می برد و می خواهد در محیطی کار کند که بتواند در آن پیشرفت کند.

با استعداد بودن خوب است، اما یک جمله قدیمی وجود دارد: ” وقتی استعداد شما سخت کار نکند، سخت کوشی استعداد را شکست می دهد.” به این منظور که اگر استعداد بالایی در زمینه ای مثلا در زمینه برنامه نویسی نداشته باشید ، قطعا با تلاش و سخت کوشی مستمر ، میتوانید به اهدافتان دست پیدا کنید .

افراد موفق و سخت کوشی

افراد موفقی مانند  کوبی برایانت بسکتبالیست شهیر امریکایی، تیم کوک مدیرعامل فعلی اپل و  خانم شریل سندبرگ مدیر موفق با توجه به استعدادهای آشکارشان، بدون سخت کوشی در کار، هیچ وقت به این درجه از موفقیت و مفید بودن نمی رسیدند.

 

شریل سندبرگ - کارمان

 

 

کوبی برایانت - کارمان

سامانه کارآموزی کارمان

 

متأسفانه بیشتر مردم نمیتوانند سخت کوش باشند و حدود 50٪ ظرفیت خود را به کار می‌گیرند. با اینکه همه ی ما خواهان موفقیت هستیم ولی حاضر به پرداخت هزینه یا بها برای آن نیستیم. برای رسیدن به موفقیت در هر زمینه از زندگی خود، باید عادت های افراد بسیار سخت کوش را دنبال کنید، زیرا بدون سخت کوشی احتمال رسیدن به موفقیت پایین می آید.

سخن بزرگان درمورد سخت کوشی

آلبرت اینشتین: “موفقیت من به خاطر باهوش‌تر بودن من نیست بلكه به خاطر استقامت من در ماندن روی مشكلات است.”

شکسپیر: ” یا به اندازه آرزوهایتان تلاش کنید یا به اندازه تلاشتان آرزو کنید.”

آلبرت الیس: “خوشبختی خود به خود به وجود نمی‌آید، رسیدن به خوشبختی فرآیندی فعال است که نیازمند تلاش است. تلاش کنید، تلاش کنید و باز هم تلاش کنید.”

بنجامین فرانکلین: “آب که قطره ‌قطره می‌چکد با پایداری و سماجت، سنگ بزرگ را سوراخ می‌کند. با پشتکار و استقامت، موش به‌ پاره کردن رشته آهنین موفق می‌شود و ضربات پی در پی تبر کوچک، درخت کهن را از پای در می‌آورد.”

دیوید ویسكوت : “تنها كسانی مزه شكست را می‌چشند كه دست از تلاش و كوشش می‌كشند. ”

هامیلتون هولت: “هیچ چیز ارزشمندی آسان به دست نمی‌آید. تنها راه رسیدن به نتایج خوب و ماندگار، کار و تلاش مستمر است. ”

 

اثرات سخت کوشی در زندگی

1- سخت کوشی، شخصیت می سازد

علی دایی - کارمان

همراه با افزایش قدرت ذهنی، سخت‌کوشی این فرصت را به شما می دهد که خود را ارتقا دهید و شخصیت خود را بسازید. شما با سخت کوشی نظم، انضباط شخصی و تمرکز را یاد می گیرید. انسان سخت کوش، وقت و منابع خود را مدیریت می ‎کند و افرادی که به آنها می گویند این کار انجام نمی شود را نادیده می گیرد.

ترک کردن کار و تسلیم شدن آسان است، اما با این کار، هرگز شخصیت شما شکل نمی گیرد. شما با تلاش مداوم، مهارت های فعلی خود را بهبود می بخشید و مهارت های جدید کسب می کنید و مهارت های جدید می تواند شما را به سمت فرصت های شغلی و موفقیت سوق دهد.

2- سخت کوشی فرصت های جدیدی به همراه می آورد.

فرصت، مزیت دیگری است که همراه با سخت کوشی به وجود می آید. افرادی که سخت کار می کنند و ابتکار عمل نشان می دهند از اولین کسانی هستند که مورد توجه قرار می گیرند و فرصت های بیشتری برای پیشرفت پیدا می کنند. توماس جفرسون در مورد سخت کوشی به این نکته اشاره کرد که: “من اعتقاد زیادی به شانس دارم و هرچه بیشتر تلاش می کنم شانس من بیشتر می شود. ”

سخت کوشی مانند یک آهنربا برای فرصت است. کسانی که سخت کوش هستند، فرصت های بیشتری پیدا می کنند تا مهارت های خود را نشان دهند.

3- سخت کوشی سبب جلب توجه می شود.

اگر به دنبال یک مزیت رقابتی و راهی برای مورد توجه قرار گرفتن هستید، جواب سخت کوشی است. کسانی که به موفقیت دست یافته اند، موفقیت خود را بیشتر در سخت کوشی، عزم راسخ و پشتکار می‌دانند. مایکل جردن یک نمونه عالی از کسی است که برای کسب برتری‌، از اخلاق کاری استفاده ‌کرد. وی توانست با تلاش های بی وقفه خود پیشرفت کند و با افتخارات و مهارت های عالی، به شهرت برسد. غالباً این مزیت به کسی می رسد که مایل و قادر به انجام تلاش بیشتر در کار خود باشد.

4- سخت کوشی باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود.

سخت کوشی رونالدو

یکی دیگر از مولفه‌های اصلی موفقیت، اعتماد به نفس است. شما باید به خود و توانایی خود در رسیدن به اهدافتان ایمان داشته باشید. همه در این مسیر شکست هایی را تجربه خواهند کرد و مهمتر از آن، توانایی عبور از دوران سخت و آموختن از تجربه است.

ثابت قدم ماندن در اهداف خود در دوران سخت، اعتماد به نفس شما را تقویت می کند و شما را برای مقابله با چالش های جدید آماده می سازد.

جمله ای از کریستیانو رونالدو : “من بهترین بازیکن تاریخ فوتبال هستم . “این جمله نشان میدهد رونالدو با توجه به سخت کوشی خود و آگاهی از قدرت آن ، اعتماد به نفس فوق العاده ای دارد.

5- سخت کوشی ایجاد انگیزه می کند.

یکی دیگر از مزایای سخت کوشی، افزایش انگیزه است. رضایت هایی که از موفقیت های خود احساس می کنید، سبب می شود شما احساس انرژی و تمرکز بیشتری برای پروژه یا هدف بعدی خود داشته باشید. موفقیت مستلزم سخت کوشی است، با این وجود سخت کوشی پاداشی بیشتر از موفقیت دارد. سخت کوشی در ارتقا مهارت ها، به ما کمک می کند و به همین دلیل سخت کوشی ارزش تلاش کردن را دارد.

 

چه کاری انجام بدم که سخت کوشی ام تقویت شود؟

سخت کوشی یکی از راه هایی است که می توانید به اهداف خود برسید. اگرچه مسیر موفقیت هر فرد منحصر به فرد می باشد، اما تلاش هایی که اکثر افراد موفق کرده اند شامل موارد زیر است.

1- روز خود را با مهمترین کار شروع کنید.

اگر روز خود را با مهمترین کار آغاز کنید، حتی اگر چالش یا مشکلی باشد که از آن لذت نمی برید، در ادامه روز احساس بهره‌وری و انگیزه بیشتری خواهید داشت. برای رسیدن به این هدف، بهتر است که لیست کارهای روزانه خود را از شب قبل تهیه کنید و کارهای زمانبری که باید فردا انجام دهید، در بالای لیست خود قرار دهید. با انجام آنها در ابتدای روز، از همان ابتدا احساس موفقیت خواهید کرد.

2- خود را با افرادی که سخت کوش هستند محاصره کنید.

برای اینکه آرزوهای خود را دنبال کنید و به خود انگیزه دهید که بیشتر کار کنید، باید در کنار افراد سخت کوشی باشید که برای رسیدن به اهداف خود سخت کار می کنند. اگر شما دائماً در محاصره دسته ای از افراد تنبل و خسته کننده باشید که بی وقفه شکایت می کنند و در حال دور زدن بقیه برای رسیدن به موفقیت هستند، آرزوهای شما برای پیشرفت از بین می رود.

با افراد سخت کوشی که آرزوها، اهداف و رویاهایی برای خود دارند، مشورت کنید زیرا همفکری با آنها به پیشرفت شما کمک می کند.

این گروه از دوستان همفکر یا همکاران، الهام بخش شما در کار هستند. همه ما به دوستانی نیاز داریم که ما را به سمت موفقیت سوق دهند.

3- پیروزی های هرچند کوچک خود را جشن بگیرید.

 

جشن پیروزی

 

 

جشن ها، پاداش ها و قدردانی ها باعث افزایش انگیزه و تعامل کارمندان سخت کوش در محل کار می‌شود. مورد تأیید و قدردانی قرار نگرفتن، می تواند روحیه شما را تضعیف کند و باعث شود علاقه به انجام آن کار از دست بدهید. اگر در کار خود مرتکب اشتباه شده اید، خود را مرتبا سرزنش نکنید. اجازه ندهید که لغزش ها تمایل شما برای سخت کوشی را از بین ببرد.

بر روی موفقیت های خود تمرکز کنید، حتی وقتی در سختی‌ها هستید. لازم نیست هر وقت کار را به پایان می رسانید، به خود پاداش دهید، موارد کوچک مانند سفارش پیتزا یا هر چیز دیگری که باعث خوشحالی شما می شود، پس از اتمام موفقیت آمیز یک پروژه کوچک، به طور حتم روحیه شما را تقویت می کند و شما را به کار بیشتر تشویق می کند.

4- عوامل حواس پرتی را از بین ببرید.

روزهای ما با حواس پرتی های زیادی همراه است که مانع از کار واقعی ما می شود. اگر در هنگام کار خود مرتباً فیس بوک یا هر شبکه اجتماعی دیگر را بررسی می کنید، باید از این موارد خلاص شوید تا واقعاً بیشترین تلاش خود را در کار انجام دهید. اگر بررسی ایمیل یا پیام های پیام رسانتان شما کاملاً ضروری نیست، آن را تا زمان فراغت از کار به تعویق بیندازید.

حواس پرتی شما هرچه باشد، به جای اینکه مدام خودتان را سرزنش کنید، با یک ضربه آن را از زندگی خود خارج کنید. اگر شما به کاری علاقه دارید، زودتر از بقیه همکاران، کار را شروع کنید. به این ترتیب می توانید چند ساعت بی وقفه روی آن کار تمرکز کنید.

برای بیشتر افراد، موسیقی می تواند نیرویی قدرتمند برای تقویت انگیزه در محل کار باشد. هنگامی که در حال انجام کاری هستید، سعی کنید به آهنگ های مثبت گوش دهید تا عملکرد و بهره وری خود را افزایش دهید.

حواس پرتی با آیفون

برای افزایش تمرکز و توجه و افزایش بازدهی در کارتان ، پیشنهاد میشود کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت رو مطالعه فرمایید.

5- هدف های کوچک ایجاد کنید.

مطمئناً شما باید یک هدف واقعاً بزرگ و جسورانه داشته باشید، اما بهتر است که آن هدف را به اهداف کوچکتر و قابل انجام تقسیم کنید. به این ترتیب احساس خواهید کرد که در مسیر زندگی پیشرفت می کنید.

هنگامی که شما اهداف کوچکتر را به پایان می رسانید، احساس موفقیت خواهید کرد. احساس پیشرفت و موفقیت ترکیبی زیباست.

تیک زدن کارهای فرعی کوچکتر از لیست و احساس موفقیت، برای تمرکز بر کار سخت و بزرگ ضروری است. هنگامی که به موفقیت های کوچک دست یافتید، احساس سرخوشی سبب می شود تا بتوانید پروژه را به روشی بی عیب و نقص به اتمام برسانید.

سخت کوشی در کارآموزی

کارآموزی معمولا یکی از بهترین راه ها و انتخاب ها برای شروع مسیر شغلی میباشد ، افراد کم تجربه یا بدون سابقه کاری معمولا سراغ کارآموزی میروند تا بتوانند هم تجربه کسب کنند و هم سابقه کاری بدست بیاورند و هم بتوانند فرصت های شغلی در مسیر کارآموزی را بیابند.

تجربه نشان داده است که هر چقدر افراد در محیط کارآموزی سخت کوشی بیشتری به خرج دهند شانس موفقیتشان بیشتر بوده و بیشتر میتوانند نظر کارفرمای خود را جلب کنند .

ما در سامانه کارآموزی کارمان ، معمولا افراد ممتاز و سختکوش را به کارفرماهای مختلف در حوزه های مختلف ارسال میکنیم و این افراد برای فرصت کارآموزی انتخاب شده و کارآموزی خواهند کرد و بعد از دوره کارآموزی ، شانس استخدام را خواهند داشت.

جمع بندی

ما معمولاً برای رسیدن به یک هدف بزرگ، تلاش می کنیم، اما آنچه به ما کمک می کند این است که یک لیست از کارهایی که روز بعد باید انجام دهیم را قبل از خواب یادداشت کنیم. این کار سبب ایجاد آرامش و انگیزه برای ما می شود.

بهتر است در ابتدا روی مراحل کوچک تمرکز کنیم و برای موفقیت در آنها به خود پاداش دهیم تا انگیزه لازم برای رسیدن به هدف های بزرگتر را در خود ایجاد کنیم.در این مقاله ما در مورد مزایای سخت کوشی و تکنیکهای رسیدن به آن، صحبت کردیم، پس بهتر است که از همین الان شروع کنید و خودتان را به یک فرد سخت کوش تبدیل کنید.

کارمان با ایجاد یک محیط صمیمی، روشهای آموزشی هدفمند و وجود افراد سخت‌کوش، کارآموزان را ترغیب می کند تا آگاهانه با همفکری افراد متخصص به رشد فردی، شخصیتی و حرفه ی خود برسند.

در کارمان، شما به خاطر انجام امور کارآموزی که به شدت در روند یادگیری شما تاثیر گذار است، از میزان هزینه های دوره آموزشی خود میکاهید.
دوره های کارمان، در زمینه آموزش و کارورزی، حضوری یا غیر حضوری میباشد که  هم دوره آموزشی و هم دوره کارورزی غیر حضوری است.

برای اطلاع از شرایط کارآموزی میتوانید به سامانه کارآموزی کارمان مراجعه فرمایید .

حائریمشاهده نوشته ها

Avatar for حائری

موسس کارمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *